ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Vykoupení Kryštofa Kolumba Vykoupení Kryštofa Kolumba Orson Scott Card

Tuhle knihu jsem si chtěl přečíst, protože se mi zalíbil její námět. Zpracování a průběh děje byl napsaný velmi slušně. Celkově se román povedl a hodnotím ho 60%.

21.04.2023 3 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Tuhle knihu jsem měl vyhlédnutou už delší dobu. Příběh znám z filmu s Hugo Haasem a Emanem Fialou. Text je napsaný trochu archaičtější češtinou, ale ta má své kouzlo, zejména vyniká v dialozích postav. Kniha obsahuje jemný humor, a já jako fotbalový fanda jsem se přesvědčil, že se dnešní fanoušci od těch dřívějších tak moc neliší. A to už uteklo skoro 100 let.
Poláčkovu knihu hodnotím jako dobrou.

Paní Načeradcová: oddavky mají být církevní, neboť svatba na radnici, to je jako pivo ve stoje. Nic se přitom neužije.

Habásko ml. : táto, vy jste s tou vdovou něco měl?
Habásko st.: no, stojím takhle přede dveřma a vona jde kolem. Když jsem ji uviděl, tak jsem ji plácnul přes to ... jak se to jmenuje?
Habásko ml. : ať se to menuje jak chce, neměl jste ji přes to plácat.

11.04.2023 3 z 5

Nejrychlejší rakve světa Nejrychlejší rakve světa Miloš Kovářík

Tuhle publikaci jsem si půjčil, abych se dozvěděl nějaké bližší podrobnosti o smrtelných nehodách několika jezdců formule 1. To zde sice je, ale čekal jsem trochu lepší zpracování. V knize jsou popsány také jejich kariéry, ale i tady jsem očekával mnohem podrobnější informace. Výsledek je solidní, přesto určitý dluh zůstává.

08.04.2023 3 z 5

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Poslední kojot se mi líbil. Případ je pro Bosche velmi osobní a on se do něj pořádně zakousne, i přes dlouhý časový odstup. Výborné jsou rozhovory, které v rámci vyšetřování Harry podstupuje. Je to kabrňák, protože si nenechá nic líbit. Beru i finální rozřešení případu, který měl své originální situace, což je v sériích pro autory vždy obtížný úkol.
Hodnotím jako nadprůměr za 80%.

06.04.2023 4 z 5

Nenápadný vrah Nenápadný vrah James Carol

Knihu hodnotím jako velmi dobrou. Autor vymyslel zajímavé zločiny, ať už provedením nebo ročním intervalem, který je hodně neobvyklý. Winterovo pátrání je taky dobře sepsané, a závěr se taky vydařil. Celkově jsem byl s příběhem spokojený.

28.03.2023 4 z 5

Lepší být mrtvý Lepší být mrtvý Lee Child

Kniha byla docela dobrá. Zápletka celkem ujde a ve stylu určitě převažuje vliv Lee Childa nad bratrem. I přestože je to už 26 díl v sérii tak jsem s výsledkem spokojený.

21.03.2023 4 z 5

Návnada Návnada Kent Messum

Zápletka je jednoduchá. Boj o přežití pěti lidí. Styl je přímočarý a čte se dobře. Není to žádná velká literatura, ale to vůbec nevadí. Trochu mě překvapil konec, takový jsem nečekal. Knihu tak hodnotím jako slušně odvedenou práci.

13.03.2023 3 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Tak tohle mě teda nebavilo. Je to sice krátká kniha, ale přesto to byl boj ve kterém jsem se ke čtení musel nutit a to nevěští nic dobrého. Zkusil jsem to, ale zjistil jsem, že tahle série nebude nic pro mě.

10.03.2023 1 z 5

Škleb Škleb Joseph Knox

Nějak nevím jak to hodnotit. Že by mě to bůhvíjak bavilo, tak to ne. Ale hanit celý příběh taky nechci, protože zas tak špatné to nebylo. Kladně musím hodnotit atmosféru, postavy policajtů nebo dějovou linku s Batemanem. Vyšetřovaný případ není nic moc, ale i zde se najde pár dobrých momentů. Po rozvaze dám Šklebu 3 hvězdy.

06.03.2023 3 z 5

Pikový Jack Pikový Jack James Hankins

Hned od začátku jsem si říkal, že je to docela dobré. Autorův styl se četl dobře, detektiv Spader byl fajn postava a zločiny kdy pachatel dává obětem na výběr, i tohle bylo zajímavé. Postupně jsem si uvědomil, že mě příběh stále více baví, a to se mi běžně nestává. Ze solidního thrilleru se tak vyklubalo něco lepšího. Pomohly k tomu i některé momenty z vyšetřování a pátrání. Ani závěr nezklamal. Pikový Jack tak byl nakonec velmi příjemným překvapením a zaslouží si ode mě maximum 5/5.

26.02.2023 5 z 5

Ochránce Ochránce Lee Child

Přestože je Ochránce společné dílo bratří Childů, je to stále starý dobrý Reacher. Jejich spolupráce neměla na styl a kvalitu žádný negativní vliv. Koncepce se podobá předchozím příběhům, kdy se Reacher dostane do problémů vlastně náhodou. No a pak už to zase jede...
Výsledek byl potěšující, kniha byla přesně taková jakou jsem ji chtěl mít, takže pohodička za 80%.

20.02.2023 4 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Příběh nebyl špatný. Cobenův styl se čte dobře, zápletka taky ušla a vývoj událostí byl zajímavý. Knihu hodnotím jako slušný průměr.

13.02.2023 3 z 5

Identita Identita Scott Turow

Identita se mi nečetla úplně snadno, textem jsem se prokousával pomaleji, než jsem si původně myslel. Samotný případ je zajímavý, obsahuje několik překvapení a pozoruhodná je i konečná pravda o zločinu a jeho důsledcích.
Výsledek je nakonec velmi dobrý a proto hodnotím 60%.

04.02.2023 3 z 5

Výstřel Výstřel Philip Kerr

Kniha má atraktivní námět. Plánování atentátu na Castra a pak otočka o 180° se změnou na plán jak zabít budoucího prezidenta Kennedyho. Příběhem jsem postupoval docela pomalu. Popis je totiž vcelku rozsáhlý a vývoj událostí má jen pozvolné tempo. Konec mě překvapil, ale byl vlastně logický, pokud si nechtěl Kerr zahrát na alternativní historii. Knihu hodnotím jako dobrou.

24.01.2023 3 z 5

Výtah na popraviště Výtah na popraviště Noël Calef

Někdy mě k přečtení knihy zláká jen lehký náznak zápletky. Tohle byl ten případ. Vrah po spáchání vraždy uvízne ve výtahu.
Příběh nakonec zahrnuje mnohem více osob, které mají na děj vliv. Přesto jsem čekal trochu více, prostřední část je sice slušná, ale taky nudnější, za to jako příprava na závěrečný soud to bylo důležité a samotný konec se povedl.
Výtah na popraviště tak vystoupal na 3 hvězdy.

14.01.2023 3 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Škvár se od Bukowského obvyklé tvorby liší. Tady zabrousil do detektivního žánru se snahou přiblížit se americké tvrdé škole, ale samozřejmě po svém. Jeho svérázný detektiv Nick Belane je takový rádoby Phil Marlowe.
Nebyl by to Bukowski aby do románu nevložil klasické ingredience svého stylu. Stačí zmínit případy, které jeho detektiv řeší.
Smrtka chce aby jí našel spisovatele Célina, hledá Červeného vrabce, další chlápek po něm chce aby ho zbavil mimozemšťanky Jenny...
To vše je napsáno břitkým satirickým humorem v krátkých větách. Bukowski opět prokazuje jaký je mistr slova.
Škvár jsem četl znovu po několika letech a byla to zase zábava.

09.01.2023

Hra o pizzu Hra o pizzu John Grisham

Velmi slušně napsaný příběh ze sportovního prostředí. Líbilo se mi, že si Grisham zvolil hráče spíše průměrného a ne velkou hvězdu. Popis zápasů je taky přehledný. Výborný je pak kulturní šok, který Dockery zažije, když se ocitne v angažmá v italské Parmě.
Myslím, že příliš neprozradím, když řeknu, že závěr knihy nechává autor otevřený...
Tohle byla pro mě první kniha o sportu, která není autobiografií skutečného sportovce, i přesto se mi příběh líbil.

05.01.2023 3 z 5

Odvrácená strana konce Odvrácená strana konce Michael Connelly

Znovu dobře odvedené spisovatelské řemeslo. Bosch řeší dva případy najednou. První se týká dědictví a ve druhém se pátrá po pachateli několika znásilnění.
Connelly opět dosáhl své tradičně vysoké kvality příběhů. V případu znásilněných žen je identita pachatele docela překvapivá.
Ani případ dědického práva není špatný, do klasické rutiny autor přidal trošku toho koření, aby to nebylo tak tuctové. Kniha se mi líbila a dávám 80%.

31.12.2022 4 z 5

Až za hrob Až za hrob John Katzenbach

Napsané je to dobře. Autor velice pomalu rozvíjí příběh, který postupně míří k závěru, a ten, ať už bude jakýkoli, tak nebude dobrý. Je to možná poněkud zdlouhavé, ale právě díky tomu mohl Katzenbach plně představit všechny hlavní postavy. To je silná stránka jeho psaní, psychologická charakteristika postav a jejich konání. Zdařilý je i vývoj situace, kdy se od úplatku přes výhrůžky přechází k plánování vraždy, ale pouze díky zoufalé situaci.
Celkově se mi kniha líbila a nevidím důvod proč jí nedat 4/5.

28.12.2022 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Celá kniha je jedna akce za druhou. Hlavní postava je sice zabiják, ale řídí se určitým morálním kodexem, prostě něco je i pro něj tabu. Je velice výkonný, jestli je to moc, to už záleží na vkusu každého čtenáře. Jasně, kdyby nebyl, bylo by na padesáté stránce po něm. Možná ho mohl autor více zlidštit, ale chápu, že na to nebyl v příběhu čas. Šedý muž si u mě vystřílel 3 hvězdy.

22.12.2022 3 z 5