ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Cela 17 Cela 17 Dominik Dán

Na tuhle knihu padla moje ruka v knihovně spíše náhodou.Bez nějakých očekávání jsem to přečetl a musím říct,že je to slušný detektivní příběh.
Asi nejlepší části jsou Puskailerův život před zatčením a pak také jeho pobyt ve vězení.
Za mne solidní 3/5.

09.07.2016 3 z 5

Snadný terč Snadný terč Stephen Hunter

Spíše průměrná kniha, kde teroristé obsadí nákupní centrum. Není to špatně napsané, ale až na pohnutky hlavního padoucha(a také jeho identitu) je to klasická osvobozovací akce SWATu.

01.07.2016 3 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Childova prvotina s Jackem Reacherem udala směr pro další pokračování této série. Reacher se octne v nějakém zapadákově, pak se dostane do víru událostí kterým nerozumí ani on, ani čtenář. Zločinci kterým čelí jsou slušný drsňáci a i když to nejsou jatka, jak by název mohl napovídat, tak se snimi Reacher nemazlí a nepředčítá jim jejich práva.
Reacher je pořádně neohrožený, ale jeho supermanství může někomu vadit, na druhou stranu, kdyby byl bábovka, tak koho by to bavilo?
V knize je použitý celkem fikaný způsob padělání peněz.A propos ty peníze...v knize je jedna scéna pro fantazii čtenářů: sklad ve kterým jsou uloženy jednodolarové bankovky na ploše 30x30 metrů a jako pyramida do výše 10ti metrů...jooo to bych chtěl vidět!
Jinak je to solidní vstupní díl, který má své klady i zápory.

27.06.2016 3 z 5

Třetí výstřel Třetí výstřel Stephen Hunter

V této knize si Stephen Hunter vzal do pera atentát na Johna F. Kennedyho. Jak sám přiznává, vycházel ze známých faktů a událostí uvedených ve zprávě Warrenovy komise, která se atentátem tehdy zabývala.
K tomu všemu přidává vlastní fiktivní verzi příběhu, ve kterém je Lee Harvey Oswald pouze nastrčená figurka.
Musím přiznat, že tento mix pravdivých událostí a fikce se povedl.Kniha je dobře sepsaná, napínavá a přitom reálně uvěřitelná. Hunter se v knize hodně věnuje zbraním, střelivu i balistice, kde znovu vychází z pravdivých skutečností a tím opět přidává na realitě.
Poslední třetina knihy se trochu táhne, ale protože se blíží velké finále, je to jen drobná vada na kráse.
Vidím, že jsem úplně první čtenář který bude knihu hodnotit, takže jí pošlu na startovní čáru se čtyřmi hvězdami.

17.06.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Na Marťana jsem se hodně těšil.Teď čerstvě po dočtení nějak nevím co jsem vlastně čekal. Deníkové záznamy Watneyho mě po čase přestaly bavit. Chápu, že bylo potřeba vysvětlit co Watney pro svou záchranu bude dělat a proč , ale začalo to být zdlouhavé.Kromě toho taky nevím jestli všechny fígle co používá doopravdy fungují...asi tomu budu muset věřit.
Naproti tomu Watneyho vtipné komentáře jsou plusem, který zvedá čtivost knihy.
Když přičtu originální námět je to určitě nadprůměrný sci-fi román.

07.06.2016 3 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

V tomto druhém díle chtěl Smith zvýšit grády a vyšponovat napětí na maximum. Posílá Děmidova do nebezpečnějších akcí, ale mimoděk tím stvořil skoro superhrdinu.Některé pasáže jsou na hraně reálnosti a uvěřitelnosti. Navíc je jasné, že Děmidov jako hlavní postava se musí probít až do konce. Příběh má lepší i horší části. Mojí oblíbenou se stal pobyt Lva v trestaneckém táboře Kolyma, naproti tomu asi neslabší je pasáž v Budapešti.
Kladný podíl na příběhu má opět atmosféra v SSSR v roce 1956, kdy dochází k lehkým změnám.Celkově knihu hodnotím jako solidní pokračování.

01.06.2016 3 z 5

První pravidlo První pravidlo Robert Crais

Všechny knihy kde nechá Crais vyniknout Joe Pikea, a umožní mu hrát hlavní roli, jsou pro mě vždy ještě lepší, než už tak vysoký příběhový standard.Tím nechci říct, že mi Elvis Cole vadí, ale Pike je skutečně originální postava, která se v knihách moc nevyskytuje.
Navíc příběh opět frčí, Crais udržuje tempo a neustále k němu přídavá další akci.
Hlavně díky Pikeovi dávám 4/5.

28.05.2016 4 z 5

Lexikon české šlechty II. Lexikon české šlechty II. Jan Halada

Kniha představuje šlechtické rody působící na našem území.Stručně a přehledně představí nejdůležitější členy, jejich sídla,funkce ve kterých působily a další zajímavosti.Škoda jen, že jejich erby jsou zde vykresleny černobíle, a tak jsem se musel spokojit pouze s popisem barev, ve kterých byly erby vyvedeny.
Pro základní seznámení tato publikace bohatě postačí.

28.05.2016 3 z 5

Sběratel očí Sběratel očí Sebastian Fitzek

Po přečtení této knihy není opravdu nad čím jásat. Fitzekova schopnost vyprávět příběh je skoro nulová.Přitom úvodní zápletka je rozhodně zajímavá,ale co s tím pak Fitzek provádí je nudné, místy zcela nelogicky skáče v ději a nedokáže udržet napětí. Postavy se mnohdy chovají nesmyslně. Čas, který má hrát důležitou roli, zůstává po dlouhou dobu úplně nevyužitý, akorát mně ho Fitzek neustále otravně připomínal skoro před každou kapitolou.
A vrahova brutalita? Ženská zabalená v igelitové folii pod kterou jí hnije tělo a vrah ji udržuje při životě umělou výživou!Co je to za blbost?
To jsem měl chuť vyhodit tu knihu z okna. Prostě a jednoduše, tímhle u mně tento autor skončil.

28.05.2016 1 z 5

Případ Pelikán Případ Pelikán John Grisham

Případ pelikán znám z filmu, ale chtěl jsem si přečíst i knižní předlohu. Je znát, že je Grisham vystudovaný právník, protože politicko-právní záležitosti má v malíčku a dokáže je popsat atraktivně, přehledně a srozumitelně.
V příběhu zabrousí až do nejvyššich pater politiky a práva (soudců a prezidentského úřadu).To vše zvládá dobře, jen v akčnějších částech jeho psaní trochu kolísá. Závěr knihy je také uvěřitelný, takže za mne 4/5.

21.05.2016 4 z 5

2999 Třetí Milénium 2999 Třetí Milénium Peter Schmidt

Špionážní scifi z daleké budoucnosti.V rámci žánru to není bůhvíco, ale kniha je krátká a děj se posouvá rychle vpřed. Nejlepší je asi poslední třetina příběhu, takže za sebe udělím 3/5.

15.05.2016 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Tohle je moje první dílo od Franze Kafky.Proces jsem si zvolil kvůli námětu, který se mi zdál vcelku zajímavý.Záčátek ujde, K. je obviněn a zatčen, ale pak už je to celé o ničem, protože poté už se vůbec, ale vůbec nic nestane. K. se snaží zjistit co se děje, ale nic se nedoví, zbytek knihy je prostě na palici.
Ani Kafkův styl mi neseděl.Na přebalu je napsáno, že se jedná o absurdní román, tak to teda jo, protože absurdní to bylo, a jak.
No a závěr...nebudu prozrazovat,ale ten tomu nasadil korunu.

13.05.2016 2 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Díky filmu jsem čekal, že bude příběh vyprávěný v reálném čase, ale Max Brooks se k válce vrací po deseti letech od jejího skončení.V rozhovorech postupně zpovídá mnoho aktérů bojů z řad vojáků, politiků, ale i obyčejných lidí, kteří bojovali se zombíky v různých částech světa.
A právě tento styl mě zklamal, přestože některé rozhovory jsou dobré, ale jejich neustálé opakování dokolečka dokola mě začalo nudit, takže jsem byl nakonec rád, že jsem se prokousal až ke konci.

05.05.2016 2 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Hodně povedená kniha, jak originálním námětem, tak způsobem vyprávění, které mě bavilo od začátku do konce. S.J. Watson zvládl srozumitelně přidávat další a další vzpomínky Christine, takže nebyl problém v pohodě sledovat pokračující děj.
Proto mohu knihu vřele doporučit.

01.05.2016 5 z 5

Samotář Samotář Mark Dawson

Samotář je kniha,která nepřínáší nic převratného do žánru špionů a tajných služeb. Přesto se to čte dobře, protože Dawson střídá pasáže akce s přípravou na další akci v různých částech světa.
Nicméně je celkový výsledek jen průměrný.

28.04.2016 3 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Román odehrávájící se v roce 1964, kde má Německo za sebou vítězství ve 2. sv. válce a její Třetí říše ovládá skoro celou Evropu až k Uralu....tohle byl hlavní důvod proč jsem si chtěl knihu přečíst. Z počátku je to jen detektivka, kde trochu chybí informace jak toto Německo funguje, což mě právě nejvíce zajímalo. Nakonec i k tomuto popisu se Harris v rámci příběhu dostal.
S postupem děje, tak jak Xavier March pátrá, později spíše na vlastní pěst, úroveň příběhu stoupá, v napětí, gradaci i samotném závěru.
Proto mohu knihu doporučit všem čtenářům ,kteří chtějí detektivku zasazenou do originálního prostředí.

17.04.2016 4 z 5

Temnota Temnota Robert Crais

Další případ s Colem a Pikem.Tak jako předchozí díly je to opět dobře napsané,ale samotný závěr zůstává čtenáři něco dlužen....a to odpověd na otázku :proč?

11.04.2016 3 z 5

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Tuhle knihu jsem si přečetl z hecu.Příběh je tak známý, že jsem věděl o čem to bude a právě z toho jsem měl obavu, že hrdinný sovětský člověk překoná vše, prostě něco ve stylu: myslíte, že to přežil? ...no přežil, protože mu to politicky myslelo! Těhle pasáží jsem si při čtení užil dost, ale když jsem si této propagandy přestal všímat,nebylo to zas tak hrozné jak jsem si původně myslel.Nakonec jsem to přečetl celkem v pohodě a to jsem si na začátku myslel, že to ani nedokážu dočíst a pošlu knihu do propadliště dějin.Takže nakonec hodnotím pro mne překvapivými 3 z 5ti.

07.04.2016 3 z 5

Případ Galton Případ Galton Ross Macdonald

Na můj vkus je to až příliš zamotaný.V rámci série s Archerem takový průměr.

29.03.2016 3 z 5

Deset plus jeden Deset plus jeden Ed McBain

I zde jsou nejsilnější částí příběhu rutinní vyšetřovací metody. Společné úvahy o případu mezi Carellou a Meyerem, výslechy svědků, z nichž mnozí jsou podivné existence , řada omylů a nedorozumění. Z tohoto pohledu je zlatým hřebem rozhovor Carelly s detektivy Monoghanem a Monroem.Celkově je tento díl klasickým McBainovým standardem.

26.03.2016 3 z 5