Případ Pelikán

Ve Washingtonu jsou v průběhu jedné noci zavražděni hned dva soudci Nejvyššího soudu. Mladou, atraktivní a vysoce inteligentní studentku práv Darby Shawovou případ zaujme a s nebývalou vervou se pustí do jeho objasňování. Prostuduje doklady o nepřeberném množství případů, které projednával nebo by v budoucnosti mohl projednávat Nejvyšší soud. Sepíše zprávu, která se dostane až na místa nejvyšší, kromě jiného do Bílého domu. Díky této své zpočátku nevinné domněnce se Darby ocitá v nebezpečí života a několikrát unikne smrti jen o vlásek. Vypravěčský um Johna Grishama vynesl tuto knihu okamžitě na jedno z předních míst bestsellerových žebříčků. Napínavý příběh Darby Shawové se v roce 1993 dočkal neméně úspěšného zfilmování (v hlavní roli s Julií Robertsovou)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47770/big_pripad-pelikan-EPK-47770.jpg 4.1256
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Pelican Brief, 1992

Kniha Případ Pelikán

borsalino_csfd

Trochu překombinované a je to škoda, námět nebyl vůbec špatný. Nu což, zkusím další knížku...

danny_21
28.06.2021

Další Grishamův román mě moc nenadchnul, celá ta pletichářská hra na schovávanou před asasíny, ututlání pár mordů v nejvyšších politických a výkonných kruzích kruzích Nejlepších států v Galaxii, kterou odhalí ( pořádně není vysvětleno jak a proč ) mladá studentka práv, mi přišla zdlouhavá a neatraktivní. Nad touto Darby se málem uvzdychá každý samec, přičemž ani netuší, jaký mistr převleků a miláček štestěny se v ní skrývá, protože ani nejlepší nájemný vrah si na ni nepřijde, kterého se autor zbaví tou nejpitomnější náhodou, jaká se dala vymyslet i s ohledem na to, jak kosil jednoho týpka za druhým. Postav jak zrnek máku, pachatel odhalen brzy a napětí pořádně nikde, takže lepší průměr je maximum, co jsem ochotný Pelikánovi dát - 55 %

KáťaM.
30.12.2020

V poslední době dávám přednost starším příběhům mého oblíbeného autora. Hlavní postavou Případu Pelikán byla studentka právnické fakulty Darby, která má vlastní domněnky, proč zemřeli dva soudci Nejvyššího soudu, její zpráva zahrnuje i Bílý dům, v příběhu vystupuje i samotný prezident, tím mi příběh trochu ubíral na realitě, ale číst o pletichách v nejvyšších amerických kruzích mě přesto moc bavilo. Byť jsem zvyklá, že u Grishama důležité postavy umírají, tady bylo mrtvol až příliš. Trochu skepticky se dívám i na nekonečně nadané studenty právnických fakult, je to časté Grishamovo téma a už mu nespolknu vše. Je třeba ale podotknout, že autor dokázal zase napsat čtivý příběh z odvětví práva, které mě tolik nebere (právo životního prostředí). Knížka byla dalším báječných právnickým thrillerem, ale já už mám na svého nejoblíbenějšího autora vyšší nároky, proto knížku řadím k lepšímu průměru a těším se, až zase potkám něco jako Předvolání, Odvolání nebo Firmu.

Palele
04.10.2020

Tohle je spolu s Firmou asi nejznámější kniha J.Grishama. Díky ní jsem si dlouho myslela, že studium práv musí být úžasné dobrodružství :)

lencin
27.09.2020

Pěkná oddechovka.
(2014)

Shanib
27.08.2020

K politickým thrillerům jsem se poprvé dostala u Philipa Shelbyho a bavilo mě to i s Grishamem, kterého jsem teď četla poprvé a určitě ne naposledy. Příběh mě bavil a od začátku do konce se pořád něco dělo. Myslím si však, že nám bylo v Bílém domě představeno příliš mnoho zbytečných postav v jejichž jménech jsem se občas ztrácela. Gray byl jinak velký sympaťák a Darby? Občas trochu přechytralá a jelikož z ní byli všichni tak moc paf, představovala jsem si ji jako takovou Cindy Crawford za mlada. Mimochodem podle knížky musí mít asi každý druhý Američan fetiš na nalakované prsty u nohou a na džínsy.

modrofialova
06.08.2020

Příběh byl pro mě více akční než detektivní. Určitě zhlédněte stejnojmenný film, který zlepší celkovou kvalitu zápletky. Četlo se to dobře, ale taky jsem se občas ztrácela ve jménech.

Lee7
13.01.2020