Případ Pelikán

Ve Washingtonu jsou v průběhu jedné noci zavražděni hned dva soudci Nejvyššího soudu. Mladou, atraktivní a vysoce inteligentní studentku práv Darby Shawovou případ zaujme a s nebývalou vervou se pustí do jeho objasňování. Prostuduje doklady o nepřeberném množství případů, které projednával nebo by v budoucnosti mohl projednávat Nejvyšší soud. Sepíše zprávu, která se dostane až na místa nejvyšší, kromě jiného do Bílého domu. Díky této své zpočátku nevinné domněnce se Darby ocitá v nebezpečí života a několikrát unikne smrti jen o vlásek. Vypravěčský um Johna Grishama vynesl tuto knihu okamžitě na jedno z předních míst bestsellerových žebříčků. Napínavý příběh Darby Shawové se v roce 1993 dočkal neméně úspěšného zfilmování (v hlavní roli s Julií Robertsovou)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47770/pripad-pelikan-47770.jpg 4.1203

The Pelican Brief (1992)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Případ Pelikán

Liduka
předevčírem

Nemůžu si pomoci, ale mě kniha zklamala. Bylo tam příliš mnoho postav a nedalo se v tom na začátku moc orientovat - kdo s kým a poti komu. MALÝ SPOILER: Navíc jsem si představovala, že kniha bude z větší části o pátrání Darby ve spisech, ale autor se jím zabýval asi na dvou stránkách a ani z nich nebylo jasné, jak se dobrala k jednomu z tísíců případů, který měl zrovna souvislost s vraždami. To její neustálé utíkání hrobníkovi z lopaty už mi lezlo na nervy a pak taky to, jak autor přešlapoval stále na jednom místě. Darby nechtěla nic říct Granthamovi a Garcia taky ne. Kdyby to oba udělali, tak mohla být knížka o třetinu kratší a ne tak zdlouhavá.

Eidalon
11.09.2018

Tato kniha nás opět zavádí do podstaty amerického soudnictví, které je pro mne stále velmi zvláštní, neboť v případech nejde o spravedlnost ale o to, kdo vyhraje v soudní síni=přesvědčí porotu svým umem, výřečností a spoustou triků, které manipulují případem, vyhrává silnější, movitější, spravedlnost jde jaksi stranou.

Velmi podobná alegorie s dnešním školním systémem u nás, nerozhoduje co žáci umějí, ale kdo se zúčastní nejvíce soutěží, mimoškolních aktivit, o spokojenosti rozhoduje, jak jsou spokojeni žáci, rodiče a provozovatel s chodem školy, a uniká všem, že s vaničkou vylili i dítě, neboť kvalitní výuka a hlavně znalosti a dovednosti dětí jsou podružné. Hlavně když škola zasupluje rodičovské povinnosti.

Ale zpět ke knize. Autor zde propojuje soudní systém a jeho mašinerii s vysokou politikou, za kterou není opět nic víc, než peníze a moc. Promyšlené kroky korporace jak obejít vše, aby se dostala ke svým ziskům s dlouhodobým plánováním, to je, z čeho až mrazí.

Na ploše jedné studie se rozbíhá děj, který si nebere servítky, knihu považuji za tu z lepších pana Grishama, ne omylem byla zfilmována a to vše v době, kdy slovo ekologie znamenala spíše sprostý výraz. V příběhu je nakonec vše rozklíčováno a spravedlnosti učiněno zadost, ale pro mne to má vše hlubší význam. Lidem, co se neštítí těžit a bohatnout na úkor jiných a celé planety Země bez ohledu na následky, by se měl rychle zatnout tipec. Opak je však dnešní realita.
Za mne 4 hvězdy.

chybinspirace
04.06.2018

Tady byl Grisham na vrcholu svého umu! Bohužel pozdější knihy už mají sestupnou tendenci...

Uroborus
12.03.2018

Čítal som slovenský preklad a Grisham bol v tých časoch, mojou topkou.

callahanh
17.11.2017

Případ Pelikán ukazuje, že Grisham je silnější v příbězích, kde jde o právnickou kauzu, hlavní hrdina je právník a děj se odehrává povětšinou v soudní síni. V tomto případě sice pracuje s atraktivní premisou, zajímavým nápadem a dění v tajných službách i nejvyšších patrech politiky popisuje hodně dobře, příběhu ale chybí napětí, je v něm vskutku mnoho postav a celkově je to psáno spíš jako beletrizovaný scénář, kdy se přeskakuje z jednoho místa na druhé, nijak složité dialogy střídají akci a hlavní hrdinové jsou charakterizováni jen v naprostém základu. U Darby třeba chybí motivace toho, proč se do zkoumání případu vůbec dala a jak přišla na onu kauzu. Grishamovi ale nelze upřít příjemná atmosféra dob, kdy byl internet v plenkách, všechno se ověřovalo telefonicky a obří kauzy na titulních stranách novin měly velkou váhu a šlo jim ještě z velké části věřit, svižné a čtivé tempo a cit pro nedlouhý rozsah, který je v tomto případě tak akorát. Chtěl jsem původně dát jen tři hvězdy, ale za poslední třetinu knihy, kdy se vše skládá dohromady, vyselektují se ty nejdůležitější postavy a příběh má ještě větší spád, nakonec přidávám hvězdu čtvrtou. 70 %

Kerberos
28.06.2017

Četla,zhlédla film a oboje dobré.

between
07.04.2017

Četl jsem jen anglickou zkrácenou verzi od Penguin Readers. Četlo se to dobře, jedině kdybych neznal film, tak bych se asi víc ztrácel v těch jménech.

knihamouder
28.02.2017

Čtivé dílo, plné napětí a akce.

zfilmováno

John Grisham