ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Třikrát Matthew Scudder, detektiv abstinent Třikrát Matthew Scudder, detektiv abstinent Lawrence Block

Procházka mezi náhrobními kameny
Kenanu Khourymu unesou při nákupech manželku. On výkupné zaplatí, ale únosci mu manželku vrátí v kufru auta rozřezanou na kusy. Khoury to nechce oznámit policii, ale chce se pomstít. Zjistí, že není schopen únosce vypátrat. A tady vstupuje na scénu Matt Scudder....
Opět výborný příběh. Pátrání po únoscích je skvěle napsané. No a závěr je opravdovým vrcholem příběhu.... 100%.

04.06.2017 4 z 5

Tanec na jatkách
Scudder řeší vlastně dva případy najednou. Nejdříve je požádán bratrem zavražděné ženy, aby prověřil jejího manžela, který možná není úplně nevinný. Ve druhém se mu náhodou dostane do rukou pornografická videokazeta na které je mučen a zabit mladý chlapec.
Příběh je výborný, se zajímavým rozuzlením a drsným závěrem. 80%

31.05.2017 4 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

Tenhle literární pokus v sobě spojuje dvě atraktivní témata, Sherlocka Holmese a Jacka Rozparovače. Od toho jsem si hodně sliboval, ale výsledek je trochu rozpačitý. Lyndsay Faye se snaží o doyleův styl vyprávění, ale přeci jen to není ono. To ale není hlavní zádrhel, mnohem více mi vadil určitý bodrý podtón vyprávění. Já jsem chtěl číst mnohem temnější a ponurejší styl, který by více seděl ději v knize. V poslední třetině se tomu text nakonec přiblížil.
Autorka také chtěla stvořit závěr, který nebude napodobovat filmové verze. To se jí podařilo, i když identita a samotný konec J. Rozparovače není úplně podle mého gusta.
Celkový dojem je slušný, ale myslím, že se z toho dalo vytěžit víc.

27.05.2017 3 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Rozhodně originální námět. Sice se mi zdálo, že by se hodil k povídce, ale King příběh rozvedl,a přitom udržel rychlé tempo děje. Závěr má taky něco do sebe.Takže solidních 60%.

18.05.2017 3 z 5

Na ostří nože / Osm milionů způsobů, jak zemřít Na ostří nože / Osm milionů způsobů, jak zemřít Lawrence Block

Lawrence Block stvořil takovou marloweskou verzi detektiva. Akorát jeho detektiv Matt Scudder řeší své případy v 90 tých letech minulého století a v New Yorku. Vyšetřování plyne zvolna, protože Scudder nemá velké možnosti, snad až na pár přátel u policie. Většinu času chodí, vyptává se a uvažuje. Nějaké akce je zde minimum.
Oba případy v této knize bych hodnotil zhruba nastejno. Výrazným rysem příběhů je samotný Scudder a jeho osobní problémy, a výstižný popis newyorských čtvrtí, kde se děj odehrává. Celkově 80%.

14.05.2017 4 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

V záplavě knih na tohle téma jsem v Carolově thrilleru nalezl několik originálních prvků, což vždy potěší. Carolův styl psaní je něco mezi J.Lutzem a J.Deaverem. Jeho hlavní postava Winter je taky zajímavější než běžný detektiv. 70%.

07.05.2017 3 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Myslel jsem, že si dám opáčko toho co znám z filmu, ale k mému překvapení je knižní příběh úplně jiný. Takže, i když znáte film, můžete se do knihy pustit, protože ta v mnohém překvapí. Nicméně, co je lepší, jestli kniha nebo film, tak vtom nemám úplně jasno... obojí má své klady i zápory.

03.05.2017 3 z 5

Případ Pegasus Případ Pegasus Gregg Loomis

Chtěl jsem si přečíst něco ve stylu Dana Browna, a dostal jsem tip na Loomise. Určitě mne příběh a styl vyprávění nezklamal. Takže spokojenost, a možná zkusím i jeho další díla.

28.04.2017 3 z 5

Rozkazy z Berlína Rozkazy z Berlína Simon Tolkien

Kniha se mi líbila. Tahle špionážní detektivka má slušný spád i napětí. Tolkien do příběhu dobře umístil i historické postavy jako Churchilla, Hitlera a Heydricha.
Proto hodnotím 60%.

23.04.2017 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Myslím si, že autor zvolil dobře, že se katastrofě věnuje pouze na území malého městečka, a jen okrajově se věnuje dění v dalších částech USA.
Vývoj situace v průběhu jednoho roku se zdá reálný a uvěřitelný.
Celkově to nebylo špatné, za sebe dávám 60 %.

18.04.2017 3 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Začátek dobrý. Mimozemský létající talíř havaroval a leží pohřbený v zemi u městečka Haven v oblíbeném Kingově státě Maine. To zní zajímavě.
Ve finále mě kniha moc nebavila. A hned z několika důvodů. Za prvé je zde ohromné množství postav, King snad pojmenoval kdejakýho pišišvora co v Havenu žije. Za druhé, chápu, že se vyžívá v dlouhých popisech, ale tady to působí utahaně, nudně a spousta textu nemá žádný vliv na zápletku. Například, když chce Bobbi ukázat Gardovi tu vesmírnou loď, tak než se k ní vydají musíte přelouskat ještě 20 stránek. No a takhle oddaluje všechny klíčové momenty. Za třetí, za polovinou jsem už jen mechanicky obracel stránky, abych dospěl k velkému finále, ale ouha, tady mě King taky zklamal.
Hodnocení tak slabší 3 hvězdy, s tím, že podruhé bych už tuhle knihu číst nechtěl.

08.04.2017 3 z 5

Hitlerovi nepřátelé Hitlerovi nepřátelé Torsten Pettersson

Kniha sice nemá vysoké hodnocení, ale přesto nebyla špatná. Když ji porovnám s obdobnou detektivní sérií z nacistického Německa od Philipa Kerra, tak Petterssonovo dílko je slabší, ale zase ne o tolik.
Příběh nezklamal, je to takový solidní průměr.

29.03.2017 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Tohle byla fakt bichle. Záčátek mi moc neseděl, protože se toho dělo hodně a na mnoha frontách. Když příběh nabral přímý směr, tak to byla opravdová pouť. Závěr se Hayesovi taky poved, takže zaslouženě 4/5.

26.03.2017 4 z 5

Vodní apokalypsa Vodní apokalypsa Mikael Niemi

Solidní knížka o potopě. Zároveň je to taková malá sonda do lidského chování. Je to pohled na několik postav, které na katastrofu různě reagují a při níž se různě zachovají.

11.03.2017 3 z 5

Final cut – Vrah z internetu Final cut – Vrah z internetu Veit Etzold

Knižní styl je svižný, o tom není pochyb, ale....ale Etzold stvořil plagiát knih od všech možných autorů např.Deaver, Connolly, Hayder, Lutz a další.
Navíc je vrahoun tak chytrý a vše mu ohromně vychází, že je to až nereálné. Má žaludek na své činy, je famózní hacker, vklouzne do každé uzavřené komunity a ještě se pohybuje po Berlíně a nikde ani jeden náhodný svědek!
Kdepak Etzolde, tohle Ti nežeru.

06.03.2017 2 z 5

Metal Gear Solid Metal Gear Solid Raymond Benson

Metal Gear Solid byla má oblíbená hra. Na knihu jsem narazil v knihovně úplnou náhodou, protože jsem vůbec netušil, že něco takového vyšlo.
Čtení bylo fajn, protože jsem si zavzpomínal na dobu hraní této legendární hry.

28.02.2017 3 z 5

Údolí Údolí John Renehan

Údolí není klasický válečný román, který se zabývá bojem. Poručík Black dostává za úkol vyšetřit zabití kozy při varovném výstřelu. To nejlepší je určitě vylíčená atmosféra u jednotky, dále Blackovy rozhovory s vojáky ( kteří ho moc nemusí) a určité tajemno, které celou oblast zahaluje.
Závěr je na můj vkus trochu překombinovaný, ale i tak se mi kniha líbila, byla svým pojetím jiná, než ty, které jsem na dané téma přečetl. 80%.

25.02.2017 4 z 5

Orr - Můj příběh Orr - Můj příběh Bobby Orr

Na tuhle knížku jsem se hodně těšil, přečíst si o hokejové legendě Bobby Orrovi, v knize napsané jeho vlastní rukou.
No a jaké to bylo? Celkem fajn. Orr v knize poodhalí zakulisí své kariéry a svých názorů, o kterých jsem většinou nic moc nevěděl. Dále také důležitých faktorů pro jeho kariéru viz. zraněné koleno.
Zajímavá je kapitola, kde se zamýšlí nad současným hokejem a jeho novými pravidly.

18.02.2017 4 z 5

Šestý zánik Šestý zánik James Rollins (p)

Celá kniha je směs filmového hororu Věc a Doyleova románu Ztracený svět. Lepší je asi první polovina, dokud jsou všechny události nepochopitelné a není jasné co se děje a proč.
Naopak posledních cca 100 stran se děj trochu natahuje. Přesto je příběh dobrý, takový mix bojové akce a vědeckého bádání v různých částech světa.

15.02.2017 3 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Původně jsem si myslel, že Jackabyho schopnosti budou trochu jiné, než že má možnost vidět trolly, víly nebo skřítky. Na tohle jsem si musel zvyknout. Když jsem to přijmul jako fakt, tak příběh vcelku ušel. Zkrátka, bál jsem se, že to bude horší a doufal, že to bude lepší. Za mne solidní 3/5.

11.02.2017 3 z 5