TerJac TerJac komentáře u knih

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Zajímavé. Skutečně jsem moc nedoufala, že mne kniha nějak osloví. Zpočátku jsem si myslela, že je postavena převážně na přiblížení tragédie v 86 roce, která je zároveň propojena s tématem přátelství. Ale kniha nakonec vzala naprosto jiný spád. Moc doporučuji.
Kniha v sobě kloubí mnoho. Jak tématiku přátelství, tak lásky v rodině. Ale odráží také tehdejší způsob života nejen v Rusku. Nevím proč jsem si při pročítání zoufale přála, aby majetkové poměry hlavních hrdinek dnes okusily dnešní děti, které ani neví, jak moc mohou být rády za to, kde a jak vlastně žijí. Pěkné bylo i propojení s příběhem Rivky, který jsem zpočátku vnímala rušivě, než jsem zjistila, proč byl k příběhu dívek připojen. Ano, tohle dětem určitě ráda doporučím. Kniha jim ukáže nejen to, jak důležitá je stránka lidskosti, pomoci a přátelství, ale opět tyčí ukazovák nad tím, jak to kdysi bylo, na co bychom neměly zapomínat, a čeho všeho bychom si měly vážit.

29.07.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Další kniha Jodi, kterou jsem se odvážila vzít do rukou, i když jsem tušila, že mne opět úplně psychicky "vyšťaví". A bylo tomu tak, stejně jako u těch předešlých. U téhlé autorky mám ráda, že vás na závěr vždycky vyvede z omylu, pokud si myslíte, že vám je jasné, jak to skončí. A to ne způsobem, že by vás překvapila, ale ona vás nejen vyvede z omylu ale i totálně šokuje.
Není tomu jinak ani u této knihy. Mohla jsem si myslet, že v závěru opět dojde k něčemu podobnému, ale ať už jsem spekulovala nad všemožnými konci, tenhle by mne nenapadl, přitom se zdál jasným.
Tato kniha mne sice nedovedla k hysterickému pláči, jako některé předešlé, ale po psychické stránce se přesto cítím mnohem hůř. Na jedné straně se vám ježí chlupy z hrůzných zážitků z Osvětimi popisovaných Minkou, na straně druhé mne velmi zaujala pasáž, kde se hlavní hrdina zpovídá z vývoje svého života, výchovy a doby v níž žil.
A tak se ocitáte mezi dvěma kameny. Na jedné straně bych na Josefovo přání klidně s chutí srazila jeho vaz, na straně druhé mám vždy na paměti, že není zapotřebí snižovat se na úroveň těch, kterými pohrdáme. Z druhého pohledu, mi zase bylo místy Josefa a Franze líto. Byli také, jistým způsobem, oběťmi války a fanatických cílů jednoho demagoga. A i když si to asi nepřipouštěli, byli jen loutkami na šachovnici někoho, kdo by je klidně střelil rovněž do hlavy, kdyby mu to mělo pomoci k dosažení jeho cílů.
Tím, prosím, neomlouvám jejich chování vůči vězňům, ale souhlasím s Josefovým tvrzením, že si člověk nevybírá, do které rodiny se narodí, a v jakém náboženství bude vyrůstat, jaké ideologie uctívat a komu věřit.
"Když vám někdo, a zvlášť vaši rodiče, vštěpují, že takto je to správné, nemáte důvod si myslet, že je to naopak".
Kniha mne donutila přemýšlet a pár věcí trochu přehodnotit. Nemyslím názor na nacisty, a to co dělali, ale kniha mi spíš připomněla, že naše činy nelze soudit až tak přímočaře, jak si myslíme. Opravdu ne vše vypadá tak, jak se jeví.

28.07.2021 5 z 5

Botička Botička Aneta Žabková

Vtipné, milé, krásně jednoduché. Velmi doporučuji.

20.07.2021 5 z 5

Medvěd a šeptání větru Medvěd a šeptání větru Marianne Dubuc

Velmi působivá kniha, se kterou se dá pracovat mnoha způsoby. Rádoby obyčejný příběh medvěda, který se jednoho dne vypraví na cestu, ve skutečnosti nabízí možnost, jak s dětmi probrat otázku odloučení, ztráty, či pocitu jakési nutnosti změny či hledání něčeho jiného, abychom si zase uvědomili, jak málo nám vlastně stačí. Velmi nápadité!

19.07.2021 5 z 5

A smutek utek A smutek utek Marka Míková

Moc pěkná kniha. Jakou podobu má smutek? Jak s ním pracovat? Pro práci s dětmi na téma pocitů a vnitřních rozpoložení jako vyšitá!!

28.06.2021 5 z 5

Kocourek Tulák Kotoulek Kocourek Tulák Kotoulek Milada Rezková

Máte doma malého prcka, u kterého teprve jedete v linii poznávání všeho okolo? Pokud ano, tahle kniha vás nadchne. Nádherný příběh o malém koťátku, které se přikutálí do kurníku, a protože vyrůstá s dvěma slepicemi, myslí si, že je slepice. Když ale vyroste, uvědomí si, že vypadá jinak, a tak začne zkoumat, kde vlastně patří. Syn už byl na tuto knihu bohužel velký, ale i tak jsme si ji přečetli, a kniha nás pobavila. Takže doporučuji. Jednoduché, a přitom trefné!

25.06.2021 5 z 5

Hurá na řeku Hurá na řeku Nicholas Oldland

Jak ukázat dětem, co je to týmová práce, tolerance a pochopení? Tahle kniha je na to jako stvořená. Moc hezké a povedené!

25.06.2021 5 z 5

Modré z nebe Modré z nebe Pavel Čech

Pavle děkuji. Bylo úsměvné si knihu číst a myslet přitom na to, kdo vás k napsání inspiroval. Netušila jsem, že svá slova proměníte v skutky, a provedete z toho ještě k tomu tak krásný příběh. Opět jste mi ukázal moc své fantazie. Tohle bude pro mne velmi osobní kniha :)

15.06.2021 5 z 5

Jefferson Jefferson Jean-Claude Mourlevat

(SPOILER) Autora mám ráda, příběh je bezpochyby napsán poutavě a zajímavě, ale obsahově mě trochu zklamal. Nemám prostě tuto agitaci proti masožravcům v lásce, mám k tomu hold svůj osobní postoj, a rozhodně to není kniha, kterou by zvolila pro práci s dětmi, natož ji doporučovala. Tím nechci říct, že děti nemají právo si ji přečíst. To rozhodně ne, ale myslím, že k takovéto knize, s tímto obsahem, si musí najít čtenář cestu každý sám, z nějakého svého přesvědčení. Jsem dost ekologicky smýšlející člověk, kniha mi byla proto doporučena, ale špatně. Tohle už beru dosti názorově osobně. Autora ale chválím, a to právě pro jeho odvahu tohoto tématu se vůbec dotknout i za cenu (jak on sám musel tušit), že si proti sobě poštve možná dost lidí. Já to rozhodně nebudu, ale na rozdíl od předchozí Zimní bitvy se už k této knize nevrátím.

18.05.2021 3 z 5

Pan král Pan král Raija Siekkinen

Moc pěkné aneb jak se chovat k lidem? Tak, jak chceme, aby se chovali oni k nám.

18.05.2021 5 z 5

Vombat Jirka zachraňuje Vombat Jirka zachraňuje Eva Papoušková

Souhlasím s předchozím komentářem. Slovo vombat mě na konci už iritovalo. A výpovědní hodnota příběhu? Žádná. Sama jsem musela dovysvětlovat, proč vůbec les hořel apod. První vombat byl super, ta další pokračování už být nemusela.

18.05.2021 2 z 5

Karlíkovo dobrodružství Karlíkovo dobrodružství Rotraut Susanne Berner

Ať se na mne nikdo nezlobí, ale toto mne zklamalo. Autorku mám velmi VELMI ráda, a na jejích knihách Jaro, Léto, Podzim, Zima či Noc můj syn vyrostl a nedáme na ně dopustit. Ale tohle asi bylo děláno vyloženě na objednávku. Kdyby to bylo bez textu, asi by se nic nestalo, a hodnotila bych knihu možná dokonce i lépe. Ale výpovědní hodnota příběhu je naprosto nulová. Knihu ani neberu domů na přečtení synovi, protože nevím, na čem bych mu v příběhu vysvětlila, že děti neposlouchají rodiče, a je to špatné - což asi pravděpodobně mělo možná z příběhu vystupovat. Jako dítěti by mě osobně to spíš přišlo jakože je dobře, že neposlechli rodiče, protože na zahradě by se nudili, a tak si aspoň užili dobrodružství. Takže dětí, máma říká hlouposti - příště tradá pryč a užívejte si. Prostě zklamání. Dvě hvězdičky dávám asi opravdu jen z nostalgie, které ve mne kresby vyvolávají.

18.05.2021 2 z 5

Jedno přání Jedno přání Nina Laden

Tohle byla prostě krása. Přečteno 3x za sebou. Jedna z knih, která dětem dokáže rozvinout krásně fantazii. Mám v hlavě hned několik nápadů, jak by se kniha dala využít .... no prostě super.

18.05.2021 5 z 5

Kde si Píťa zchladí tlapky? Kde si Píťa zchladí tlapky? Peter Wohlleben

Doporučuji moc! Strašně krásná kniha. Se synem jsme si ji užili, zároveň si popovídáte o přírodě. Využili jsme předvídání ze svých vlastních zkušeností. Opravdu povedené, asi jako všechny knihy autora!

Rok v lese Rok v lese Emilia Dziubak

K téhle knize není co dodat. Se synem ji milujeme a je to jedna z knih, kterou prohlížíme neustále dokola. Úžasné ilustrace a celý rok ve všech barvách. Pro mě TOP!

Ema a lesní zvířátka Ema a lesní zvířátka Daniela Nováková

Určitě doporučuji každému, kdo se chce se svým dítkem věnovat přírodě a z četby si zároveň odnést i nějaké informace. Kniha je nabízí a to nejen je, ale i menší aktivitky. Navíc se z příběhu dítě krásně dozví potřebné informace o přírodě. Prostě krásné.

Poněkud otravný slon Poněkud otravný slon David Walliams

(SPOILER) Syna pobavila, myslím, že je svým obsahem vhodná klidně i jako drobný doplněk pro děti na 1. stupni k výuce finanční gramotnosti, protože na této knize se krásně vysvětluje, proč je důležité číst důkladně to, co podepisujeme :)

26.04.2021 5 z 5

Smutno se musí vyšeptat Smutno se musí vyšeptat Lenka Rožnovská

Je velmi nelehké pro člověka pochopit, co se s ním děje, když upadne do "deprese". Natož vysvětlit to jeho okolí a především dětem. A o to se autorka v této knize pokusila. Mohu jen říci, že to je opravdu pěkně napsáno. Pro mne, jako dospělou, to působilo smutně a cítila jsem z příběhu onu bezmoc jakou člověk většinou mívá, když ví o někom, koho tyto problémy trápí. Pokusím-li se ale vžít do dítěte, cítila jsem naději, porozumění, lásku, něhu a starost. A to by mělo být vždy stěžejní i pro každého z nás, dospělého. Neházet "flintu do žita", ale vzít to z těch, na první pohled, nejjednoduších možností, jaké se nám nabízejí.
Myslím, že moc povedená kniha, která může dětem přiblížit smutný svět bolavého nitra dospěláků.

22.04.2021 5 z 5

Anglické růže Anglické růže Madonna Ciccone

Tohle bylo moc pěkné. Krásný poučný příběh o přátelství, a o tom, že není třeba nikoho soudit dopředu, aniž bychom o něm něco více věděly :)

20.04.2021

Jakov a sedm zlodějů Jakov a sedm zlodějů Madonna Ciccone

Knihu jsem vzala do rukou a protože mě upoutaly ilustrace, dala jsem se do čtení, aniž by tušila, kdo knihu napsal. A byla jsem pak velmi překvapená. Že Madonna zkoušela psát knihy pro děti vím, ale netušila jsem, že s takovouto tématikou. Tak procítěnou a jakousi "lidskou"? Asi tuto ženu prostě dobře neznám, ale nečekala bych to od ní. Moc pěkné.

15.04.2021 5 z 5