terezarath terezarath komentáře u knih

Ohlas písní českých Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Když jsem četla Ohlas písní ruských, rozumněla jsem tomu oprvdu bídně. Jaký šok byl, když jsem v těch českých našla básničky jak vystřižené pro první stupeň základky. Nevím proč, ale většina básní byla celkem "primitivní" a až dětinsky psaná. Co si budeme, z celé knihy se mi líbili možná tak 3 básně. Srovnávat ruské a české ohlasy asi není možné. Za mě nic co by nadchlo, ale zároveň to ani neuurazí. Tuctová tří hvězdičková sbírka básní.

20.11.2019 3 z 5

Pouť krkonošská Pouť krkonošská Karel Hynek Mácha

Máchu jsem kvůli Máji vždycky nesnášela, jeho styl psaní prostě nebyl pro mě. Pouť krkonošská, musím uznat, je už o něco příjemnější počtení. Kdo ví? Ještě jednu či dvě knihy a možná začnu mít Máchu i ráda.

14.11.2019 3 z 5

Marinka Marinka Karel Hynek Mácha

Čekala jsem, že z toho budu stejně zklamaná jako z Máje, ale překvapivě byla Márinka o dost lepší. Krátká, trošku smutná četba, ale příjemné zpestření odpoledne.

06.11.2019 4 z 5

Divotvorný klobouk Divotvorný klobouk Václav Kliment Klicpera

Hezká divadelní hra a rychle čtení na jedno líné odpoledne. Mile překvapilo!

03.11.2019 5 z 5

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

Obdivuji každého, kdo tomu opravdu rozumí. Poezie sice krásná, ale najít v tom smysl je nadlidský úkol.

03.11.2019 3 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Já nemám slov. Ze začátku mi kniha přišla zvláštní a snažila jsem se marně hledat pointu. Prvotní naivní a dětský pohled na svět mě uváděl trochu do neklidu, hlavně v místech, kde dítě obdivuje umíráček. Následná změna, kdy příběh dostal naprosto nový morbidní nádech, mi ale vyrazila dech a konec už jsem dočítala s bolestí na hrudi a slzami v očích. Neskutečná kniha.

31.10.2019 5 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Jako vždy pecka! Rollins jede podle pro něj typických osnov, jednoduše klasika. Jediné, co bych možná vytknula, tento díl podle mě byl trochu zmatečný a ke konci nebylo vše vysvětleno tak hezky a jasně, jak u Rollinse bývá.

30.10.2019 5 z 5

Hobit je něco neskutečného! Úžasný svět plný magických potvor a dobrodružství. Pravda je, že knížka působí takovým pohádkovým dojmem s trochou toho správně zasazeného humoru. Parádní rychlá četba, byla by škoda ji vynechat z vašich přečtených knih.

14.10.2019 5 z 5

Kniha ztrát a nálezů Kniha ztrát a nálezů Lucy Foley

Nějak si u téhle knihy nejsem jistá, co si myslet. Čekala jsem od ní lacinou young adult knížku, což jsem ve své podstatě i dostala, ale přeci jen na tom příběhu bylo něco zajímavého a originálního, co mě přinutilo číst dál. Nebudu lhát, kniha byla zdlouhavá a neustále zmatečné střídání pohledů tomu moc nepomohlo. Začetla jsem se až někde za půlkou knihy. Druhá polovina knížky byla výrazně lepší a potěšil mě realistický konec bez přeslazeného happyendu.

20.09.2019 3 z 5

Láska v moll Láska v moll Milena Holcová

Kniha byla zajímavý literární počin, o tom není pochyb, ale nemůžu si pomoc u postavy Marie, která by s jejím povoláním a vzděláním měla být velice inteligentní žena, ale většinu knihy se chová tak naivně a působí tak hloupacatě? Jinak mě ale kniha velmi mile překvapila a bylo to zajímavé počtení.

05.09.2019 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Zatím snad moje nejoblíbenější kniha od Cartera. Zajímavý příběh, šílené vraždy a ještě šílenější motiv. A jako obvykle jsem měla obavy o psychické zdraví autora, protože tohle je i na bujnou fantazii silná magořina. Pecka!

05.09.2019 5 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Silná kniha založená na základě hrozné doby a lidském utrpení. Autorka zas a znovu dokázala propojit svou fantazii s fakty. U této knihy jsem plakala snad víc než u Mengeleho děvčete. Opravdu neskutečná kniha!

31.08.2019 5 z 5

Sedmá pohroma Sedmá pohroma James Rollins (p)

Jako vždy, prakticky stejný vývoj příběhu a vy prostě víte, že to stejně dopadne dobře. Ale je to prima oddechovka, navíc propojení historie s moderní dobou mě u Rollinse prostě baví.

29.08.2019 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Klasický Carter. Napínavé a do posledních stránek nemáte ani tušení, kdo je vlastně vrah. Musím říct, že vrahův motiv mě tentokrát opravdu dostal! I přes to se nemohu zbavit pocitu, že je to jedna z těch "slabších".

29.08.2019 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Další báječná kniha. Tereza mi sice nebyla tak sympatická, jak bych si přála, za to příběh z pohledu Marie jsem si naprosto zamilovala. Z počátku knihy se mi tam zmatečně pletly problémy rodičů, které si myslím do příběhu zas tolik nezapadaly, ale budiž. Po autorčině první knize přichází s další a troufám si říct, že zas o něco lepší knihou.

29.08.2019 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

První kniha, kterou jsem od autora četla a vlastně vůbec nevím, co si o tom myslet? Jsou všechny knihy takové? Neříkám, že by styl psaní byl špatný, to vůbec ne, ale pointa byla velice zvláštní. Vlastně jsme se na cca 70 stranách dozvěděli, že jistá žena nemůže spát. Co se ale musí knize nechat jsou naprosto dokonalé ilustrace, které mě donutili se knihou prokousat až ke konci.

28.08.2019 3 z 5

Nádherní poražení Nádherní poražení Leonard Cohen

Když jsem začala knihu číst, pustila jsem si Cohenovu hudbu. Po pár stránkách jsem ji ale vypnula, protože autor této knihy jakoby byl někým naprosto jiným. Nějak mi ten hlas a jemné, nádherné písničky nepasovaly k přisprostlému příběhu v mé ruce. Sama bych tuto knihu popsala jako příběh bez děje, jako popis života muže, který získá po čem touží, konečně se dozvídá o osudu Kateřiny a ztrácí tak poslední věc, která v jeho životě měla jakousi cenu. Rozhodně nečekejte příběh se složitou zápletkou a perfektním rozuzlením.

28.08.2019 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan mi připomněl, proč jsem tak moc nesnášela chemii! Technických popisů tam byla taky pěkná hromada, ale bez nich by tahle kniha prostě postrádala svůj smysl. Je to neotřelé a místy i zábavné. Není to kniha pro každého, občas se nad popisem chemických procesů nebo oprav zaseknete, ale přes to všechno tahle kniha za přečtení stojí. A na konec si přeci jen nemohu odpustit otázku. Jak může Aquaman ovládat velryby?

28.08.2019 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi povedené zpracování příběhu. Kniha je čtivá a není problém se do není ponořit a za den přečíst. Příběh ve vás bezpochyby vyvolá silné emoce a na konci si nebude jistí, jestli tu knihu milujeme nebo nenávidíte.

28.08.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Po shlédnutí seriálu jsem si myslela, že vím, co od knihy očekávat. Jaké bylo překvapení, když se v knize objevil děj možná tak první série? Obdivuji práci scenáristů, neboť vytvořili úplně nový příběh. Musím říct, že knižní verzi příběhu mám přece jen radši než seriálové zpracování, co víc, knižní June je mi 10x milejší než hloupacatě vzdorovitá seriálová June, která si vyhledávání problémů snad i užívala. Oceňuji také otevřený konec, který neprozrazuje víc, než čtenář potřebuje vědět a který ho nechá zahloubaného v úvahách, co to vlastně všechno znamenalo. Ke stylu psaní, vyslechla jsem si spoustu negativních recenzí, ačkoliv nechápu, odkud pramení. Kniha byla čtivá, psaná svižným tempem a příjemným a ne příliš komplikovaným stylem. Stručně a jasně, z knihy jsem byla nadšená.

28.08.2019 5 z 5