Nádherní poražení

Druhý román z roku 1966 známého kanadského básníka, hudebníka a písničkáře, v němž se prolíná jeho život s podobně nepřirozeným životem irokézské samomučednice ze 17. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11412/nadherni-porazeni-11412.jpg 3.936

Beatiful Losers (1966)

Vydáno:, Argo

Kniha Nádherní poražení

Knišíl

Čekal jsem od toho něco jiného. Epizody ze života Kateřiny Tekakwitho mě zaujaly, pak tam ale byly i pasáže na které jsem byl asi málo vzdělaný či obeznámený s kontextem v Cohenově životě, které jsem prostě nechápal. Líbila se mi tak polovina textu, tomu odpovídá mé hodnocení. Myslím, že Cohen chtěl říci spoustu důležitých věcí a kniha nese vysokou uměleckou hodnotu. Není to prvoplánová kniha, což se mi líbí, ale onen umělecký kopec byl tentokráte na mě příliš vysoký, možná se s časem ke knize vrátím. Nejedná se tedy ve výsledku o špatnou knihu, ale doporučovat ji nebudu. Cohena jako umělce-zpěváka však obdivuji a často poslouchám. Ve světle tohoto je možná dobře, že mu spisovatelská dráha tak úplně dobře nevyšla a věnoval se více svému pěveckému nadání.

ZajDa37
14.04.2017

Po dočtení knihy jsem zjistil, že pro mne existují dva L. Cohenové. Ten první, jemný, sametový hlas, který promlouvá z citlivých písní a melodií a druhý, neučesaný, přisprostlý, libující si v podivných hrách s postavami a časem, ale i přesto stejně poetický jako ten první.
Prolínání časových os současného Montrealu a Kanady spolu s životem svaté indiánky Kateřiny Tekakwithy je samo o sobě zajímavou sondou o vztahu a vývoji dědictví kanadské historie a společnosti. Cohen v postavě F. trousí jedno filozofické prohlášení za druhým a já nevím, jestli se mám smát nebo plakat.
Pokud vás napadá o čem to vlastně je, sám Leonard Cohen vám v jiné knize nabízí odpověď: "psal jsem tu knihu pod rozžhaveným sluncem. Myslím, že je to více sluneční úpal než kniha."
Myslím, že je velmi trefné označit tento román jako postmodernu, proto radím těm, co se těžko orientují v různých časech, co nemají rádi knihy bez děje, popisování sexuálního života postav, dlouhé rozmluvy o tom, jak by měl člověk brát život, experimentální pasáže plné nelogických spojení nebo lásku osob rozdělených mezi sebou třemi staletími, tak to nečtěte. jestli to je jinak, Cohen se vám bude velmi zamlouvat.

Alma-Nacida
14.11.2016

Taková ikona podivnosti; pro slabší povahy, k nimž se počítám, bych na úvod nejspíš přidala nějaké varování. Zvláštní, že někdo tak civilní, jak byl Cohen, napíše něco tak obskurního...co při tom není vlastně špatné, jen poněkud děsivé. Osobně nejsem ráda, když je mi u knihy špatně a hůř, proto ty tři hvězdy.

wally
05.01.2013

Knížka se kterou jsem trošku bojoval...není prostě pro slabší povahy a chce to i trošku odvahy jí procházet. Nicméně neodolal jsem a díky tomu jsem byl odměněn krásným pocitem z této knihy, která přes všechny kontroverze je knihou s vysokou uměleckou hodnotou.

karolkulova
19.11.2011

První kniha, kterou jsem musela při čtení zavřít! Až sugestivní nechutnosti s (pa)chutí ženské vagíny jsem však neodolala...úžasná závěrečná mystifikace a vůbec celý nespoutaný příběh "lásky".

veronique

Kniha se vůbec nečte snadno, ani ji nelze snadno pochopit. Je velmi depresívní ale není smutná; je pornografická ale plná zvláštní poetiky; těžkopádná a přitom napsaná s určitým nádhledem, ... Nehodnotím, protože nevím jestli dát hvězdičku jednu nebo pět...

Leonard Cohen

Leonard Cohen