Nádherní poražení

Druhý román z roku 1966 známého kanadského básníka, hudebníka a písničkáře, v němž se prolíná jeho život s podobně nepřirozeným životem irokézské samomučednice ze 17. století.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11412/nadherni-porazeni-t1D-11412.jpg 3.949
Vydáno, Argo

Beatiful Losers, 1966

Kniha Nádherní poražení

amaenium
04.10.2020

Zvláštní kniha – čtení mě bavilo, ale musela jsem se i zároveň nutit knihu dočíst. Přeskočila jsem dvě kapitoly, ty dvě, kde je každé slovo napsané s velkým počátečním písmenem a jedná se o jakousi modlitbu či zaříkávání, pasáže vyprávějící pozadí postav a nebo příběh Kateřiny mě také bavily, pasáže právě psané různými výkřiky, náhodnými spleti myšlenek či celých myšlenkových pochodů mě nutily knihu odložit. Nejedná se však o knihu, jejíž přečtením bych ztratila čas, ačkoliv jsme se do dokončení nutila – kniha velmi dobře dokáže dovést k zamyšlení se. Ať nad příběhem, jeho spojitostmi a opakujícími se detaily napříč oběma vyprávěními, nebo nad sebou samým.

StephenKingje
26.04.2020

Miluji Cohena jako hudebníka. Ne za jeho hlas (i když je jedinečný), ale za jeho fascinující texty, propojeny s velmi zapamatovatelnou a silnou hudbou. Četl jsem taky jeho básně a byl jsem fascinován. A pak jsem četl tuto knihu. Našel jsem ji čirou náhodou v antikvariátu a pořídil si ji. A přestože jsem ji napálil pětikvál a tohohle hodnocení ani trochu nelituji, zcela chápu, že ji někdo hodnotí hůř. „Nádherní poražení” je zvláštní, depresivní, erotická a velmi temná kniha, jejíž příběh je těžko uchopitelný a těžko srozumitelný. Ale osobně ji považuji za fantastickou. Cohen touhle knihou mnohem více maluje obraz, než že by ji vyprávěl. Příběh velice skáče a většina knihy stějně tvoří jen velmi podivné, avšak fascinující scény, které nedokážete dostat z hlavy. Částmi snad musel být šílený, hrozivě nadržený a krutý... nebo byl prostě génius.
Je opravdu těžké „Nádherné poražené” vysvětlit jako dílo. Je potřeba je číst s pozorností, s otevřenou myslí. A potom se Vám buď znechutí, nebo Vás zaujme. Ale ať tak, nebo tak, vryje se Vám hluboce pod kůži.

pivatko
30.03.2020

knihu jsem absolutně nepochopila, i když si odmyslím Cohena jako zpěváka, tak tu knihu vůbec nechápu

terezarath
28.08.2019

Když jsem začala knihu číst, pustila jsem si Cohenovu hudbu. Po pár stránkách jsem ji ale vypnula, protože autor této knihy jakoby byl někým naprosto jiným. Nějak mi ten hlas a jemné, nádherné písničky nepasovaly k přisprostlému příběhu v mé ruce. Sama bych tuto knihu popsala jako příběh bez děje, jako popis života muže, který získá po čem touží, konečně se dozvídá o osudu Kateřiny a ztrácí tak poslední věc, která v jeho životě měla jakousi cenu. Rozhodně nečekejte příběh se složitou zápletkou a perfektním rozuzlením.

Knišíl
05.02.2019

Čekal jsem od toho něco jiného. Epizody ze života Kateřiny Tekakwitho mě zaujaly, pak tam ale byly i pasáže na které jsem byl asi málo vzdělaný či obeznámený s kontextem v Cohenově životě, které jsem prostě nechápal. Líbila se mi tak polovina textu, tomu odpovídá mé hodnocení. Myslím, že Cohen chtěl říci spoustu důležitých věcí a kniha nese vysokou uměleckou hodnotu. Není to prvoplánová kniha, což se mi líbí, ale onen umělecký kopec byl tentokráte na mě příliš vysoký, možná se s časem ke knize vrátím. Nejedná se tedy ve výsledku o špatnou knihu, ale doporučovat ji nebudu. Cohena jako umělce-zpěváka však obdivuji a často poslouchám. Ve světle tohoto je možná dobře, že mu spisovatelská dráha tak úplně dobře nevyšla a věnoval se více svému pěveckému nadání.

ZajDa37
14.04.2017

Po dočtení knihy jsem zjistil, že pro mne existují dva L. Cohenové. Ten první, jemný, sametový hlas, který promlouvá z citlivých písní a melodií a druhý, neučesaný, přisprostlý, libující si v podivných hrách s postavami a časem, ale i přesto stejně poetický jako ten první.
Prolínání časových os současného Montrealu a Kanady spolu s životem svaté indiánky Kateřiny Tekakwithy je samo o sobě zajímavou sondou o vztahu a vývoji dědictví kanadské historie a společnosti. Cohen v postavě F. trousí jedno filozofické prohlášení za druhým a já nevím, jestli se mám smát nebo plakat.
Pokud vás napadá o čem to vlastně je, sám Leonard Cohen vám v jiné knize nabízí odpověď: "psal jsem tu knihu pod rozžhaveným sluncem. Myslím, že je to více sluneční úpal než kniha."
Myslím, že je velmi trefné označit tento román jako postmodernu, proto radím těm, co se těžko orientují v různých časech, co nemají rádi knihy bez děje, popisování sexuálního života postav, dlouhé rozmluvy o tom, jak by měl člověk brát život, experimentální pasáže plné nelogických spojení nebo lásku osob rozdělených mezi sebou třemi staletími, tak to nečtěte. jestli to je jinak, Cohen se vám bude velmi zamlouvat.

Alma-Nacida
14.11.2016

Taková ikona podivnosti; pro slabší povahy, k nimž se počítám, bych na úvod nejspíš přidala nějaké varování. Zvláštní, že někdo tak civilní, jak byl Cohen, napíše něco tak obskurního...co při tom není vlastně špatné, jen poněkud děsivé. Osobně nejsem ráda, když je mi u knihy špatně a hůř, proto ty tři hvězdy.

wally
05.01.2013

Knížka se kterou jsem trošku bojoval...není prostě pro slabší povahy a chce to i trošku odvahy jí procházet. Nicméně neodolal jsem a díky tomu jsem byl odměněn krásným pocitem z této knihy, která přes všechny kontroverze je knihou s vysokou uměleckou hodnotou.

kanadská literatura

Leonard Cohen