Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Manolito Brejloun Manolito Brejloun Elvira Lindo

Manolito Brejloun je humorné čtení pro děti a mládež, kteří s hlavním hrdinou prožijí nejedno zajímavé dobrodružství. Čtivost a rychlé tempo vyprávění je velkou výhodou, stejně jako charaktery postav, které do jednotlivých příběhů skvěle zapadají. Výborné, lehké počtení.

29.08.2015 4 z 5

Láska v Provenci Láska v Provenci Bridget Asher (p)

Láska v Provenci je krásná romantika, kterou ocení všechny ženy snící o lásce a něze… Skvělé odpočinkové počtení lákající k návštěvě Francie.

Amélie a tma Amélie a tma Petra Neomillnerová

Amélie a tma je sice určená dětem, ale věřím, že si jí oblíbí i starší čtenáři, i když ti jen jako oddychovku. Až je mi skoro až líto, že mi není osm let, abych si mohla vychutnat atmosféru knihy naplno. Rozhodně jde o krásné počtení.
Navíc je text doplněn o nádherné ilustrace, které se k ději hodí perfektně. Zážitek s knihy je tak úžasný.

29.08.2015 5 z 5

Chalupáři stříbrného plátna - Výlety k chatám a chalupám slavných českých herců Chalupáři stříbrného plátna - Výlety k chatám a chalupám slavných českých herců Radek Laudin

Kniha je určena nejen pro ty co si fenomén chalupaření pamatují, ale také pro ty, co mají rádi staré kvalitní filmy s hereckými hvězdami s neopakovatelným talentem a též pro ty, co s oblibou objevují krásu přírody a venkova.

„Chalupáři stříbrného plátna“ stojí za pozornost a určitě si ji všichni vychutnají stránku po stránce jako dobrý ročník vína.

29.08.2015 5 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Kniha mě vážně zklamala, prostě jsem čekala trochu víc, ale závěr vyšuměl do zářivého happyendu „a žili šťastně až do smrti“. Což se pochopitelně čekalo už od prvních stránek Padesát odstínů šedi. Těm, kdo přelouskali všechny tři díly, gratuluji za vytrvalost.

Erotické romance mám ráda, jsou to obvykle zábavné odpočinkové četby, nad kterými nemusíte přemýšlet. Nesmíte od nich očekávat příliš, protože hluboké příběhy se tu nevyskytují. Hlavní složkou jsou směšně romantické vztahy, láska a sex. Jenže Padesát odstínů svobody působí sklesle, až podřadně.

Pokud jste sérii už načali, tak si Padesát odstínů svobody nenechte ujít. Jinak ovšem bavit příliš nebude.

29.08.2015 2 z 5

Původ Původ J. T. Brannan

Původ je sci-fi konspirační thriller, který zajme převážně nadšence všech možných i nemožných teorií, pro ostatní je to spíše pouze nenáročná oddychovka.

Autor chtěl vytvořit něco velkolepého, co čtenáře šokuje a donutí k pochybnostem všeho, co zná. Bohužel zůstal jen na půli cesty a šílený závěr (při kterém zbývá jen se nevěřícně pousmát a kroutit hlavou nad touto fantasmagorií) celé snažení zazdil.

Škoda! Jinak je ovšem kniha zajímavé počtení, které dokáže i pobavit a užijete si napínavé cestovaní zběsilou rychlostí nejen přes hranice státu v Americe, ale také po Evropě. Nepřátelé jsou stále v pohybu, chystají svůj velký plán a pronásledují Lynn s Mattem, ale ti jim stále proklouzávají mezi prsty...

Stříbrný paprsek Stříbrný paprsek Vlado Ríša

Pěkné počtení pro všechny děti, které touží po nějaké dobrodružství a mají rádi zvířata. Pokud se ke knize zatoulá i nějaký dospělejší čtenář, tak ten si knížečku užije jako lehkou oddychovku a zavzpomínání na dětská léta.

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Já si z dětství pamatuji hlavně kreslený Večerníček, který je zpracovaný naprosto úžasně. Ovšem i kniha stojí za přečtení, a to nejen příběhu, ale hlavně kvůli nádherným ilustracím od autora Krtečka. Kniha se tak hodí nejen ke čtení, ale i k prohlížení. Jen pozor, aby se děti nebály hrozivého strašidla Barbuchy!

Jen je velká škoda, že už jsem vyrostla, a nemůžu si příběh užít tak jako před dvaceti lety. Přesto mi kniha pomohla se dostat do dětských let alespoň na chvilku, a za to jí patří velké díky.
Děti si však dobrodružství Kubuly a Kuby Kubikuly užijí a budou je jistě doslova prožívat.

Prázdniny s dráčkem Prázdniny s dráčkem Michal Vaněček

Děj je vážně jednoduchý, pomalu plyne a ocení ho každý čtenář, protože nepostrádá vtip i napětí, protože drak ve vesnici se nemusí všem líbit. A to přinese nejedno nedorozumění či dobrobružství.

Stylem vyprávění mi kniha hodně připomněla Maxipsa Fíka od Rudolfa Čechury a knihy by se klidně mohli srovnávat, jen tady není přerostlý pes neznámého plemene, ale drak, který „děsí“ okolí a hlavně „obšťastňuje“ rodinu svými vylomeninami.

Navíc je čtení doplněno bohatými ilustracemi Ondřeje Zahradníčka, takže si je dítě může prohlížet a třeba podle nich odhadovat děj. Dítě se tím zabaví a zároveň si rozvíjí fantazii.

Kniha Prázdniny s dráčkem je skvělá pohádka pro děti od 5 let, ale jistě se dá využít jako čtení krátkých příběhů před spaním. Věřím, že ani rodiče nudit nebude a rádi se k četbě připojí.

O Kanafáskovi O Kanafáskovi Galina Miklínová

Kniha je zpracována podle sedmi dílů Večerníčka, a vlastně jde o takový dětský komix. Textu je tady poskromnu proto knihu zvládnou i ti nejmenší čtenáři, kteří si jistě rádi prohlédnou obrázky. Kniha se výborně hodí jako pohádky před spaním.

Příběhy jsou hravé a zábavné. Děti mohou obdivovat obrázky a diskutovat o nich. Pro ně to bude vždy velké dobrodružství stejně jako pro Jonáše. Až trochu lituji, že jsem již dospělá. Knihu jsem však přečetla jedním dechem a spala jsem po ní jako miminko.

Slepá bohyně Slepá bohyně Anne Holt

V knize je použity zajímavé jazykové kličky a sarkastický humor, který často bere vítr z plachet i těžkým zločincům nebo ostříleným policistům, což působí realisticky. Vše je sladěné a do detailu promyšlené a já nemám, co vytknout.
Tleskám norské autorce Anne Holtové, protože toto je vynikající prvotina a skutečně se těším na další knihy s vyšetřovatelskou dvojicí Hanne Wilhelmsen a Håkon Sand.

Slepá bohyně je severské krimi, které zaujme každého, a to nejen milovníky tohoto žánru. Já ji mohu jedině doporučit všem. Napínavé okamžiky se tu střídají s detektivní prací, výsledky i dumáním nad okolnostmi zločinu. Výborné počtení, které působí živě a reálně.

Istanbul - Křižovatka cest Istanbul - Křižovatka cest Joseph Kanon

Tím, že kniha označována jako „špionážní thriller“, tak slibuje akcí nabitý děj, kde tajní agenti riskují životy v honbě za padouchy, bohužel, tady nic takového nenajdete. Je zde několik přestřelek, ale jinak se postavy většinu času schovávají jako krtci ve svých doupatech a vyjdou, jen pokud je to nutné. O to více však mají čas na přemýšlení nad svými rozhodnutími i činy.

Kniha se čte velmi pomalu a chvíli trvá, než se prokoušete zdlouhavějšími pasážemi, ale procítěný příběh volby stojí za to čekání. Děj je fascinující a výborný literární zážitek.

Istanbul: Křižovatka cest je politicko-špionážní drama, kde se všechno soustřeďuje, více než na akci a napětí, na příběh a myšlení postav. Kniha není nelehčí a čtenář musí nad dějem uvažovat, aby si ho dokázal lépe vychutnat

Unesená Unesená Mo Hayder

Unesená je tvrdý psychologický thriller, který si nebere servítky a děj je hodně chladný, stejně jako vrah, který se ž příliš dlouho skrývá. Má výborně propracovanou zápletku, která je plná napínavých momentů a jistě se bude líbit všem milovníkům tohoto žánru.

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Lisa Jackson

Jednotlivé postavy jsou výborně propracované, jak už jejich charakter, tak i emoce a myšlenky, kterých tu není málo, proto působí silně realisticky. Ovšem jen několik postav je pro příběh opravdu důležitých, ostatní jsou spíše jen do počtu, což je škoda, kdyby byly více zapřáhnuty do děje, tak by mohly víc překvapit.

Hlavní postavou je Abby Chastainová, která v dětství zažila děsivý okamžik, jenž vytěsnila z paměti, přesto se jí smrt matky stále opakuje ve snech. Byla to sebevražda, vražda nebo nehoda? Ani po dvaceti letech se s tím nedokázala vyrovnat, ale nyní přišel čas, aby se minulost vrátila, aby zjistila pravdu. Chce ji však opravdu slyšet?
Detektiv Montoya je tvrdý policajt, který si s podezřelými příliš nepáře. Proč však s Abby zachází jako v rukavičkách? Je vůbec podezřelá z vraždy svého exmanžela? A proč ho tolik přitahuje?

A pak celou knihou prochází vrah, jehož myšlenky prokládají děj, který vybírá své oběti podle určitého vzorce, ten však policii dlouho uniká. Jde snad o minulost, která se přihodila před dvaceti lety? Stal se v sanatoriu hřích, který je potřeba pomstít?

Děj je plný napětí, při kterém často čtenáři běhá mráz po zádech, a určité scény jsou vážně děsivé. Vraždy působí brutálně až chladně, proto kniha rozhodně není pro citlivé duše, ty by si nejspíše nedokázali užít tak, jako milovník tvrdých thrillerů.

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Kniha vyšla v edici světový bestseller, ale mě osobně nenadchla tak, jak jsem si představovala, přesto šlo o velmi vydařený thriller s napínavou atmosférou a téměř geniálním závěrem, kde se teprve ukáže, čeho je kdo schopen a nemyslím tím, jen vraha. Akorát až se konečně vyjeví i motiv, zjistíte, že je trochu otřepaný a z tohoto důvodu už vraždilo mnoho lidí. Pomsta je prostě sladká, a vůbec nevadí, že se mstíte někomu, kdo s tím nemá nic společného, nebo o tom alespoň neví. Čekala jsem sice více, ale rozhodně nejsem zklamaná.
Z počátku se vše zdálo až příliš jasné, ale postupně se zápletka komplikuje s přibývajícím počtem postav i udušených těl. V závěru už jede napětí na plné obrátky, jen chvílemi se mi děj zdál trochu natahovanější, ale to je jen další malá vada na kráse, jenž si v zápalu čtení ani nemusíte povšimnout.

Šmírák je ideální čtení pro příznivce detektivek i thrillerů, kteří ocení propracovaný děj knihy i zajímavý způsob provedení vražd. Kdo je vrahem, na to si musíte počkat až do konce, tedy pokud v sobě nemáte detektivní schopnosti a neobjevíte ho mnohem dříve.

29.08.2015 4 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Oproti prvnímu dílu je tedy tento trochu lepší a jako lehké čtivo plně dostačující, jen nesmíte očekávat překvapivý či složitý děj, to byste se totiž nedočkali. Jinak to není nic velkolepého, ale zase to není úplně k zahození. Ženy, co rády čtou červenou knihovnu, budou nadšeny, jelikož se dočkáme lásky, hádek, usmiřování a sexu. Kniha vás nudit nebude, jen kdyby byla tak o polovinu kratší, tak by jí to prospělo.

Padesát odstínu temnoty je erotický román s nepříliš originálním dějem, který sice nepřekvapí, ale je čtivý. Nenáročná oddychovka pro ženy.

Ovčákova dcera Ovčákova dcera Elizabeth Moon

Ovčákova dcera je první díl fantasy trilogie Paksenarrion, která vypráví o stejnojmenné dívce, která se stala válečnicí, přestože se narodila jako dcera chovatele ovcí a tím se postavila svému osudu poslušné ženušky, která se stará o domácnost, manžela a rodí děti.

Příběh se čte jedním dechem a nenechá vás ani na okamžik vydechnout. Sice je zde popisován fantasy svět, ale to nijak nenarušuje děj, takže se nenudíte a můžete si vychutnat svižně plynoucí příběh, který je zajímavý a zachycuje více jak dva roky života Paksenarrion, který je více než nabitý. Holka toho zvládla hodně zažít a hlavně to přežít.

Od této knihy jsem neměla příliš očekávání, také proto mě hodně překvapila, protože se četla skvěle a příběh utíkal rychle a plynule, proto je čtivý. Bitvy byly velkolepé a skvěle popsané, takže jsem si připadala, jako bych tam byla a prožívala dobrodružství společně s Paks. Dokonale jsem se s ní dokázala porozumět a fandila jí, aby všechno zvládla.

V jámě lvové V jámě lvové Carole Mortimer

„V jámě lvové“ je historická romance, kde jde především o lásku, ale najdou se zde i momenty napětí, jako požár, nebo když je bezbranná žena unesena a hrozí jí znásilnění. Je to skvělá oddychovka, která pobaví a čtenářky si jí užijí.
Jde o první díl série o třech sestrách a již netrpělivě čekám na další díl.

Tajemství ze záhrobí Tajemství ze záhrobí Charlaine Harris

Detektivní zápletka zesílila a postupně gradující napětí z předchozích dílů nabralo na intenzitě a závěr je proto ohromující. Jen mohl být pomalejší, takhle nejen mě, ale i Harper, čekaly vypjaté okamžiky a chvílemi to bylo vážně drsné.
Tohle byl nejlepší díl ze série, a co se týče detektivky, tak Sookie na Harper prostě nemá. Pravá krev je spíše o vztazích, kdežto Harper je o kriminální zápletce. Obě série však srovnávat nejde, už jen kvůli tomuto rozdílu.

Tajemství ze záhrobí je skvělá detektivka, kde se kloubí nádech tajemna a napínavý thriller. Přečíst si to může kdokoliv, protože ani nepotřebujete znát předchozí děj, kniha ho výborně shrne a připomene. Četbu si užijí nejen příznivci této série, ale i milovníci kvalitních detektivek.

29.08.2015 5 z 5

Pod maskou nevinnosti Pod maskou nevinnosti Alexander Stainforth (p)

Historická romance o lásce, která překoná všechny nesnáze a o dívce, která je snad prokletá, jelikož jí stíhá jedna pohroma za druhou, ale ona vždy najde sílu jít dál, hlavně pokud má po boku svého milovaného.

Děj si rozhodně na nedostatek zvratů nemůže stěžovat, protože uhání kupředu téměř zběsile, tak se příběh může rychle měnit a ukazovat se stále další a další potíže, které udržují napětí i čtivost knihy, která vás chytí a ženy si počtení určitě užijí. Hlavně proto, že i přes detektivní zápletku, jde hlavně o romantiku a nejsou zde opomíjeny citová vzplanutí ani myšlenky postav.