Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Nepřítel mého nepřítele Nepřítel mého nepřítele Kateřina Petrusová

„Nepřítel mého nepřítele“ je romance s mafiánským pozadím a s nádechem krimi zápletky, ale hlavně zde jde o city hlavních postav, proto také knihu jistě ocení něžnější pohlaví.
Je to skvělé oddychové počtení, které pohladí po duši a vy se můžete na okamžik vykašlat na každodenní shon a užívat si volné chvíle.

29.08.2015 4 z 5

Drákula Nesmrtelný Drákula Nesmrtelný Dacre Stoker

Drákula nesmrtelný je horor s tragickým koncem, který se však dá předvídat stejně jako u původního Drákuly od Brama Stokera. Tenhle příběh prostě nikdy nemohl dopadnout dobře a tím se také liší od dnešních upířích romantických slátanin, za což patří autorovi velké díky.

Pokud jste příznivci Drákuly a klasických upírů s charismatickým šarmem, kteří děsí svým vzezřením, tak by se vám tahle kniha mohla líbit.
Já ji četla již několikrát a pokaždé si tento horor náležitě užiji.

29.08.2015 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Hynek Tas z Boru je rozhodně zvláštní a rozporuplná postava, která si ovšem hned od počátku získala mé sympatie, na rozdíl od krále Václava. Ve středověku by všichni očekávali rytíře v blyštivé zbroji hodného velkých skutků, jenže skutečnost byla úplně jiná. Pletichaření a úplatky bujeli asi v každé době, a kdo chtěl moc, musel být ochoten si ušpinit ruce, nebo si na to někoho najmout.
Domnívala jsem se, že půjde jen o historický román ze středověku, ale to byl omyl. V knize je toho mnohem více, hlavně díky Tasovi, který se nerozpakuje zabíjet bez rozdílu a diplomacie pro něho vážně není.
Máme tak možnost vidět historii i z pohledu „obyčejného“ vojáka plnícího královo rozkazy, zároveň se mu podařilo nevědomky vykonat velké věci. Třeba se setkat i s velikánem té doby, mistrem Janem Husem a vést s ním debatu o jeho vizi království nebeského na zemi.
Výborný zážitek a autorovi tleskám za to, jakým způsobem zpracovat historii a vytvořil čtivý děj, vyladil postavy a udržel napětí po celý příběh.

29.04.2014 5 z 5

Linda: Příběh zločinu Linda: Příběh zločinu Leif G. W. Persson

Opravdu zvláštním počtením, které se sice čte pomalu, ale za to si užijete detailů kriminalistické práce a jejich postupů. Zároveň v některých momentech dokáže brát dech a pevně věřím, že si toto severské krimi vychutnají nejen příznivci tohoto žánru.

06.01.2014 5 z 5

V moci démonů V moci démonů Michaela Burdová

Nejde o klasické fantasy, přestože se zde objevují elfové i trpaslíci a děj se odehrává v imaginárním světě, který je sice rozlehlý, ale přitom hrdinům netrvá dlouho se někam dostat a to ještě k tomu pěšky. Prostě jdou a za chvíli jsou na místě, což je maličko nedotažené. Objeví se zde vlkodlaci, a tak se autorka nejspíše snažila navodit hororovou atmosféru, což je jí příliš nepovedlo, protože i když Temnovlci trhají celé vesnice na kusy, tak strach nemáte.

Problémem knihy je děj, který pokulhává od samotného počátku, kdy se přeneseme do Neranova dětství a pak opět do přítomnosti, což může být zmatečné. Občas mi přišlo, jakoby autorka vařila z vody a snažila se poskládat smysluplný příběh, který je ve výsledku vyplněn nepříliš zdařilými dialogy, a napínavé scény vyznívají do prázdna.
První díl Vlčí krev se mi docela líbil a jeho děj měl potenciál, jenže v této závěrečné knize byl naprosto zazděn a občas nedával ani smysl.

23.11.2013 2 z 5

Strážci dobra Strážci dobra Michaela Burdová

Strážci dobra je počátek trilogie, a tak se tu toho příliš nepřihodí a mnohem více je věnováno vylíčení krajiny a historie Lilandgarie, jenž je plná kouzelných tvorů, ať už dobrých jednorožců, kentaurů a mořského lidu, nebo zlých kirlopů, Dargwlků, vlkodlaků a jiných oblud.
Abych se přiznala, tak mi Lilandgarie hodně připomíná Narnii, jelikož zde spatřuji několik podobných bodů jako je zlý čaroděj/ka, mocní lvi, jenž střeží dobro, různé magické bytosti jako kentauři, jednorožci, fénix... Za to děj mi připomněl Pána prstenu, tady sice skupina nenese někam prsten, ale hledá ztraceného jednorožce, hlavně to mají všichni hrozně daleko. A kirlopové s noxogy jsou podobní skřetům a skurutajům.
Nevím, zda autorka v těchto fantasy dílech hledala inspiraci, nebo je podobnost náhodná, ale mě to nějak bilo do očí. Během čtení mi určité paralely přišli známé a povědomé, ale nejspíš to budou jen mnou.
Fantasy určená spíše čtenářů mladších ročníků, kteří ocení jednoduchý děj, vtipné hlášky, romantický vztah i několik bojových scén s různými potvorami. Jen to putování je trochu zdlouhavé a ti chudáci hrdinové to mají strašně daleko.

23.11.2013 3 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Hororová romance? Romantický horor? Anna krví oděná není ani jedno, jde spíše o duchařský horor pro mládež s prvky romance. Určité scény jsou vcelku děsivé, hlavně když duchové ukážou svou pravou tvář, ale není to nic, při čem byste se měli chvět hrůzou. Mládež, hlavně dívky, možná ano, ale dospělejší publikum rozhodně ne, pro ně to bude příjemná oddychovka.
Od knihy jsem čekala trochu více, hlavně co se týče hororu a děsivosti, přece jen tu jsou vraždící duchové. Bohužel tu jsou důležitější emoce postav, které jsou dospívající mládež, a hrají si na přemožitele duchů, ale nikomu to nepřijde podivné.

23.11.2013 3 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Kniha se čte jedním dechem a děj postupně odhaluje další a další indicie k případu, vše tak pomalu směřuje k šokujícímu závěru, který překvapí asi každého.
Akcí nabitý děj je doplněn o vynikající charakteristiky postav, vše tak působí velmi věrohodně a čtenář si napětí užívá plnými doušky.
Pokoj smrti je další mistrovský thriller, který doporučuji všem fanouškům nejen tohoto autora, ale celého žánru. Vynikající kniha.

17.11.2013 5 z 5

Trest pro hříšné Trest pro hříšné John Saul

Trest pro hříšné je vynikající horor, který má hluboký příběh s děsivými momenty. Čtení si určitě užijete, protože kniha je téměř dokonalá.

Kriminálník Kriminálník Karin Slaughter

Kriminálník je vynikající thriller, kterému nelze nic vytknout. Zbývá si jen užít jeho atmosféru, která je místy děsivá až brutální, proto se příliš nehodí pro citlivé povahy. Příznivci tohoto žánru si ovšem přijdou na své a vychutnají si děj plnými doušky. Skvěle napsaná kniha.

Paměti Pařížských katů Paměti Pařížských katů Charles Henri Sanson

Paměti Pařížských katů byla neobvyklá četba, která odhalovala události a popravy sedm generací katů, ale zároveň nešlo jen o historické či statistické údaje. Vše je doplněno o procítěný příběh, jenž sice není souvislý, ale zároveň ukazuje pravou tvář mužů z rodu Sansonů. Psal jej pomocí deníků a dokumentů poslední kat, který doufal ve zrušení trestu smrti a nápravu společnosti.

Tato kniha dokáže místy vyrazit dech svou upřímností a hlavně čtivostí. Na to, že jde o historii, tak se děj čte velmi dobře a vše plyne, jak má. Nenudí a čtenář si ji vychutná jako dobré víno. Po douškách si užijete každé písmenko.

29.09.2013 5 z 5

Zázračná madona / Ukřižovaná / Newtonův mozek Zázračná madona / Ukřižovaná / Newtonův mozek Jakub Arbes

Přiznám se, že se mi kniha nečetla zrovna nejlépe, protože mi jednotlivé příběhy přišly hodně zdlouhavé a nudné. V částech, kde se něco dělo, to bylo výborné, ale bohužel tam bylo spousta natahované místa, kde se popisovalo okolí, myšlenky postav nebo měl někdo proslov (Newtonův mozek - tam měl hlavní hrdina proslov na deseti stranách, což bylo téměř neúnosné).
Jazyková skladba je obdivuhodná, ale pro dnešní zlenivělé čtenáře to nejspíš nebude to pravé ořechové, jelikož jsou zvyklí na dnešní mluvu, kdežto tady jsou zachovány výrazy z 19. století a další zvláštnosti Arbesova jazyka, například hláskové kvantita, citoslovečné kolísání, řidší slovní tvary a zdrobněliny citově zabarvených slov.

A co se týče filozofie, tak nejhlubší je Newtonův mozek, kde je na lidi pohlíženo jako na zlé a zkažené bytosti, které jsou sice schopni vytvořit velké věci, ale zároveň všechno ničí a vyžívající se v zabíjení a ve válkách. Polemizuje o tom, zda se člověk nemůže změnit, ale dochází k závěru, že nikoliv.

Hlavní vlastnost těchto tří romanet je to, že se příběh skládá z útržků, které se pomalu dávají dohromady, až v závěru dávají smysl, i když je trochu. Pokud někdo má rád klasické detektivky, tak by mohl knihu ocenit, ale jen možná.

Chtěla jsem knize za romaneta dát jen tři body, ale nakonec to jsou čtyři, protože se mi hrozně líbí zpracování knihy, která má pozlacené hrany stránek, pod přebalem jsou červené desky se zlatým nápisem a dál obsahuje červenou stužku na založení, což z knihy dělá vydání pro fajnšmekry a milovníky knih.

24.09.2013 4 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Z počátku knihy vidíme příběh z pohledu Baryka. Jak pes vnímá hlad, nepřízeň osudu a zlé lidi, kteří mu ubližují. Tím se čtenáři naskytne příležitost nahlédnout do ulic Moskvy, které jsou špinavé a smradlavé. Je to odvrácená tvář společnosti, protože toulavý pes je jakýsi vyvrhel, který nikam nepatří a proto se k němu všichni chovají odporně.

Samotná přeměna zvířete v člověka je psána formou deníku profesorova asistenta, kde popisuje postupné změny, která tvor prodělal. Zároveň je zde konstatován i údiv, protože tato operace původně měla pomoci omladit člověka a nepřeměnit psa, což v sobě nese značné stopy pro sci-fi.

Vlastně jde o humorné dílo plné sarkasmu, které hraničí až s groteskou a často je absurdní. Obsahuje mnoho komediálních scén, u kterých se čtenář bude bavit a zároveň i několik vypjatých chvil, kde Barykov ukazuje, že je schopný všeho.

Psa Baryka mi bylo vlastně líto, protože nechápal, proč mu ti hodní lidé, co se o něj týden starali, najednou ubližují a přivazují k operačnímu stolu. Z jeho pohledu to bylo naprosto nepochopitelné. Zároveň sem byla ráda, že vše ve zdraví přežil a nic si z doby, kdy byl Barykov, nepamatoval, čímž neutrpěla jeho nevinná zvířecí povaha.

Kniha se mi četla velmi dobře, jen děj byl místy až příliš velká fantasmagorie a chtělo to hodně představivosti, abych si všechno dokázala představit. Zároveň však nešlo o nijak obtížnou četbu a kniha mě pobavila.

24.09.2013 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Úžasný thriller, kde je vykreslena mysl jak šíleného génia, tak i vyšetřovatelky FBI. Kniha se mi líbila ještě o trochu více než film a to film byl dokonalý.

31.07.2011 5 z 5

To zvíře v něm To zvíře v něm Shelly Laurenston

Zajímavá kniha pro oddechové počteníčko. Nic extra od ní nečekejte, ale na odpočinek se hodí. Moc u ní nemusíte přemýšlet a ještě se pobavíte. Je to taková fantasy červená knihovna.

29.05.2011 4 z 5

Zajimá kniha popisující magická stvoření. Něco jako učebnice...

29.05.2011

Příběhy víly Březinky Příběhy víly Březinky Lenka Vydrová

Příběhy víly Březinky jsou nádhernou knihou, z které na vás dýchne kouzlo lesní přírody.
Jednotlivé příběhy jsou krátké a naplněné láskou k přírodě. Zachycují momenty ze života zvířat a různé části koloběhu v přírodě. Děti se jistě dozví mnoho zajímavostí o lese a jeho obyvatelích.
Čtení jsem si užila, děj je v mnoha ohledech poučný, někdy napínavý a psaný příjemným tempem. Krásný zážitek.

"Láska je ta nejmocnější síla na světě, a když ji v sobě objevíme a rozdáváme ji dál, dělá to svět okolo nás krásnější."

12.05.2021 5 z 5

Šťastný život mezi řádky Šťastný život mezi řádky Michaël Uras

Tak tady jsem sáhla vedle. Už dlouho se mi nestalo, abych uvažovala, že knihu odložím nedočtenou. No, nakonec jsem ji dočetla a jsem ráda, že vše tak nějak dobře dopadlo a já mohu knihu zaklapnout. Nechci nikoho odrazovat, jistě si tahle kniha čtenáře najde, ale druhým dechem dodávám, že takhle otravného chlapa jsem v knize ještě nepotkala.

29.09.2020 1 z 5

Stela a 16 huskyů Stela a 16 huskyů Tereza Pařízková

Krásná kniha pro děti, které mají rády zvířata a přírodu.

29.09.2020 5 z 5

Smrt pana fotografa Smrt pana fotografa Dana Kovaľová

Smrt pana fotografa je lehčí oddychová detektivka, která ovšem dokáže pobavit a podle mého názoru stojí za pozornost.

03.07.2016 3 z 5