Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Nebylo to špatné, ale ze začátku mě to moc nebavilo, hlavní hrdinka mi byla nesympatická, přišlo mi to celé takové trochu přehnaně ukecané a hysterické. Ale nakonec jsem se docela začetla, závěr byl napínavý. Jako oddechová četba to účel splnilo.

01.01.2018 3 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Je mi líto, ale třetí díl mě trochu zklamal. Originalita světa, která dělala ze začátku série něco víc než jen klasickou young adult, už jaksi vyprchala, třetí díl toho moc nového nepřináší. Ano, autorka umí psát, dokáže dobře vylíčit chemii mezi Paige a Strážcem - ale zbytečně to přetahuje, až to zavání brakem: (SPOILER) "Nevím, jestli mu mohu důvěřovat" - "Zase jsem mu podlehla" - "Musíme se rozejít, náš vztah ohrožuje veřejné blaho" - "Ach, nemohu si pomoci...". Samotná Paige mě jako hlavní postava taky nijak neoslovila, její povaha není moc propracovaná, působí na mě spíš jako figurka znázorňující slogan "nevzdáme se".
Čtivé i napínavé to je, ale kouzlo prvních dvou dílů se podle mě trochu vytratilo.

15.10.2017 3 z 5

Pouta dědictví Pouta dědictví Brandon Sanderson

Opět skvělé. Postavy mi stále více přirůstají k srdci. 3 hvězdičky působí jako trochu málo, ale hodnotím to v porovnání s ostatními knihami série, takže je to relativní.
Mimochodem, přemýšlel jste někdo, kdo je ta žena na obálce? Steris, nebo MeLaan?

07.07.2017 4 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Třetí díl mě bohužel lehce zklamal. Bylo tam víc méně záživných pasáží (obléhání měst, Sazedovo filozofování), Vin ani Elend už mi nepřipadali tak psychologicky zajímaví jako předtím. Nejvíc mě bavily kapitoly z pohledu TenSoona a Marshe, kterých tam ale bohužel bylo poměrně málo. Závěr mi opět přišel moc velkolepý, uvítala bych něco civilnějšího než zápas božských sil. Ale uznávám, že celý systém allomancie - feruchemie - hemalurgie byl skvěle promyšlený. A hezky postupně odhalovaný - líbilo se mi, že vše dávalo smysl už po prvním dílu, i když jsme vlastně znali jen zlomek reality. I přes výše uvedené slabiny se mi ale celá série hluboce zapsala do paměti (a to ani nejsem memorista) a jdu se pustit do dalších autorových knih.

29.05.2017 4 z 5

LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Jens Andersen

Velmi zajímavá kniha, poutavě napsaná, plná zajímavých dobových fotografií.
Podobně jako jiní hodnotící však musím vytknout lehkou nevyrovnanost, některé části byly výrazně podrobnější než jiné a lišily se i tematicky. Chápu, že ke každé době autor čerpal z jiných pramenů, ale zejména v poslední části bylo na můj vkus až moc popisů marketingových strategií a korporátní kultury. Také bych ocenila, kdyby se autor více věnoval jednotlivým Lego řadám - myslím, že cílová skupina čtenářů by ocenila především více informací o produktech 80. a 90. let, jejich úspěších a neúspěších. Jako dívka vyrůstající v devadesátých letech jsem třeba postrádala sebemenší zmínku o řadě Belleville, s níž jsem strávila dětství.

09.05.2024 4 z 5

Mlha Mlha Ragnar Jónasson

Jednoduchý jazyk, krátké kapitoly se dvěma paralelními případy, které vás stále nutí číst dál, mrazivá atmosféra. Podobně jako u ostatních autorových knih se mi líbí, že postavy nejsou černobílé. Bavil mě i Huldin příběh, ačkoliv bylo z předchozích dílů jasné, o co půjde, a moc překvapení tam nebylo. Autorův nápad seřadit díly série v opačném chronologickém pořadí je sice docela zajímavý, ale přemýšlím, jestli by to vlastně nefungovalo naopak (i když by vyústění bylo ještě tragičtější).
Překlad ok, ale vadily mi zdrobněliny islandských jmen, je to v překladové literatuře hodně neobvyklé řešení.

18.04.2024 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Knihu jsem dostala, sama bych si ji nevybrala. Zajímavý vhled do života autistického chlapce, ale celý příběh s řešením zabití psa mi přišel trochu přitažený za vlasy a zbytečně vyumělkovaný, jak už tu někdo psal. Více by mi vyhovovala civilnější zápletka a hlubší sonda do chlapcovy duše. Také mne nebavily matematické odbočky, přiznám se, že jsem je přeskakovala. Není to špatná kniha, ale asi ve mně nezanechá moc vzpomínek.

11.02.2024 3 z 5

Batole Batole Lenka Medvecová Tinková

Pohlazení pro duši rodičů. Nečekejte návody, rady, ani nijak závratně nové informace. Je to spíše k zamyšlení a uklidnění, že je vaše dítě normální a není potřeba nic lámat přes koleno. Laskavý přístup.

10.12.2023 5 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Čtivé, ale trochu přitažené za vlasy - zápletka sice byla překvapivá, ale dle mého ne úplně přesvědčivá.

19.11.2023 3 z 5

Synové člověka Synové člověka Arnaldur Indriðason

Je velmi smutné, když nakladatelství zadají překlad islandské detektivky překladateli paperbackové sci-fi literatury, který pravděpodobně islandsky vůbec neumí, překládá přes jiný jazyk a dost možná k tomu ještě používá překladač. Skončila jsem po pár stránkách, s nechutí číst tak zprzněnou češtinu, například "Danni všechny vybláznil!.

21.10.2023 odpad!

Nesmrtelní vikingové: Staroseverské motivy v novodobé literatuře Nesmrtelní vikingové: Staroseverské motivy v novodobé literatuře Kristýna Králová

Nenechte se zmást populárním názvem, jedná se opravdu odbornou přehledovou literaturu. Obdivuji obdivuhodné množství nasbíraných informací, ale publikace podle mě slouží spíš pro referenci, dohledání děl, než vyloženě čtení od začátku do konce. Tak to alespoň působilo na mne (a to mám historii skandinávské literatury ráda). Naopak by mě potěšilo podrobnější zpracování nejnovějších adaptací (20. a 21. století), kniha se soustředí převážně na 18. a 19. století. Také by bylo zajímavé vedle dramatických adaptací zařadit i adaptace filmové (i když to by si už žádalo asi spíš samostatnou knihu).

21.10.2023 4 z 5

Je nás pět Je nás pět Matias Faldbakken

Originální kniha, která se mi však moc netrefila do vkusu. Příběh čtivý, nápad zajímavý, ale nemůžu si pomoct, mám pocit, že je kniha podobně splácaná jako ona tajemná hmota - prolínání stylů, parodie, společenská kritika, intertextuální narážky...bezpochyby to autor celé dobře promyslel, objektivně to je asi dobrá kniha, ale je vidět, že autor je umělec - podobně jako výtvarné umění vás jeho dílo buď nadchne, nebo nechá chladným či rozpačitým (můj případ). Nejvíce mi vadil konec, který mi svou absurdností a nabubřelostí připadal jako trochu zbytečné umění pro umění.

24.09.2023 3 z 5

Posláni na sever: Češi na nucené práci v Norsku Posláni na sever: Češi na nucené práci v Norsku Vendula Hingarová

Skvěle zpracovaná kniha - zajímavé téma, které je poutavě podané a doplněné mnoha dokumenty a fotografiemi.

03.08.2023 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Konec na můj vkus moc překombinovaný, ale docela mne to bavilo.

25.10.2022 3 z 5

Temnota Temnota Ragnar Jónasson

Skvělá psychologická detektivka s netypickou hrdinkou a nevšedním koncem. Od autora si určitě ještě něco přečtu.

10.09.2022 5 z 5

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Četlo se to docela lehce, ale nějak mě to neoslovilo.

31.08.2022 2 z 5

Kdo miluje jinak Kdo miluje jinak Karin Fossum

Knížky Karin Fossumové jsem si oblíbila pro jejich specifický styl a netradičnost. Jsou to spíš psychologické romány než klasické detektivky. Sonda do vrahova života a zamyšlení se nad povahou a příčinou zločinu. Kdo miluje jinak je podobně minimalistický román jako autorčiny ostatní knížky, dvě stě stran přelouskáte jako nic, ale řečeno nebo alespoň naznačeno je vše, co je třeba, což je oproti jiným, často nabubřelým severským detektivkám osvěžující. Líbí se mi i zaměření na postavy svědků, pozůstalých a dalších osob, kterých se zločin dotknul. A vyšetřovatelská dvojice je mi také stále sympatičtější.

07.08.2022 5 z 5

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

Trochu míně ucelený než Ostrov, ale celkově mě druhý díl bavil více, protože tam bylo více děje.

29.07.2022 4 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Trvalo mi se začíst, ale nakonec jsem si na styl této knihy naladila a ocenila jsem ji.

25.07.2022 4 z 5

Proroci z fjordu Věčnosti Proroci z fjordu Věčnosti Kim Leine

Zvláštní kniha - místy fascinující, místy trochu úmorná. Docela zajímavá struktura, časové roviny i pohled jiných postav, vývoj Mortena. Ale ve výsledku toho kniha ve mně moc nenechala.

20.07.2022 3 z 5