Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

Posláni na sever: Češi na nucené práci v Norsku Posláni na sever: Češi na nucené práci v Norsku Vendula Hingarová

Skvěle zpracovaná kniha - zajímavé téma, které je poutavě podané a doplněné mnoha dokumenty a fotografiemi.

03.08.2023 5 z 5

Rytmus války Rytmus války Brandon Sanderson

Oproti předchozím dílům mi to přišlo trochu slabší, některé postavy mě bavily méně (Navani, Venli) a celkově už to na mě nemělo tak ohromující aha efekt. Trochu mi taky vadil "megalomanský" rozměr, množství rytířů a jejich vzdušné souboje s Nebeskými apod. Více mi vyhovovala komornější nálada prvního a druhého dílu. Přesto to však byl skvěle strávený čas a už se těším, až se zase do Rošáru příště (bohužel asi za dlouho) podívám. Nejvíce mě bavily kapitoly o Adolinovi, Śalán a Čtvrté mostní, z nových postav mě zaujaly i Lešvi a Raboniel.

19.07.2023 4 z 5

Norsko Norsko Jindřich Dejmek

Docela dobrý stručný přehled, mrzely mne jen občasné chyby/překlepy v norských slovech.

06.12.2022 4 z 5

Miovo blues Miovo blues Kristina Ohlsson

Čtivé a napínavé, ale překombinované a těžko uvěřitelné.

27.11.2022 2 z 5

Život s Islandem Život s Islandem Helena Kadečková

Čekala jsem, že to bude zajímavé, ale kniha ještě předčila má očekávání. Překvapilo mě, jaká byla Helena Kadečková dobrodružná duše, bylo skvělé poznat i její mladistvější, méně akademickou stránku. Líbí se mi její styl a svérázný smysl pro humor a také mne mne velmi bavily její postřehy o lidech, které na Islandu potkala. Kniha je i krásně zpracovaná, jsem ráda, že si ji mohu zařadit do knihovny, a jednoznačně doporučuji.

19.11.2022 5 z 5

Sněžná slepota Sněžná slepota Ragnar Jónasson

Docela dobré, ale ostatní autorovy knihy se mi líbily více. Trochu nevyrovnané - začátek pomalejší (to mi ale nevadilo), pak překotné představení velkého množství postav. Příběh dobrý, ale mohl být zpracován lépe.

09.11.2022 3 z 5

Indián Indián Jón Gnarr

Docela zajímavé vzpomínky na dětství, ale dost repetitivní a bez nějakého většího vývoje či vyústění.

02.11.2022 3 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Konec na můj vkus moc překombinovaný, ale docela mne to bavilo.

25.10.2022 3 z 5

Komunita Komunita Ragnar Jónasson

Pro mě zatím nejslabší kniha od Ragnara Jónassona. Duchařský motiv působil trochu béčkově, postavy také nebyly moc propracované a závěr mě také moc nepřesvědčil. Ale četlo se to dobře, oddechovka.

18.10.2022 3 z 5

Příšeří Příšeří Ragnar Jónasson

Mě to bavilo moc, líbila se mi komorní atmosféra a psychologický rozměr postav, nejsou černobílé a pachatelé nejsou vždy úplní padouši.
Také je mi moc sympatická Hulda, mezi všemi těmi depresivními vyšetřovateli se sklonem k alkoholismu a mladými superhrdinkami je hrozně osvěžující setkat se s hlavní hrdinkou, která je obyčejnou ženou v postarším věku. O to víc, že autorem je mladý muž!
A k tomu jejímu "vzkříšení" po předchozím dílu, kterému se zde mnozí diví - jestli jsem to správně pochopila, druhý díl časově prvnímu předchází.

16.10.2022 5 z 5

J. R. R. Tolkien: Životopis J. R. R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Skvělý životopis - Tolkienovy knihy mám ráda, ale nejsem žádná skalní fanynka, životopis jsem však hltala od začátku do konce. Moc pěkně zpracované - poutavé, do podrobností, s citem a respektem.

11.10.2022 5 z 5

Cesta bílým tichem Cesta bílým tichem Knud Rasmussen

Informačně zajímavé, Rasmussen byl bezpochyby zajímavý člověk a jeho expedice a přístup k Eskymákům obdivuhodný. Čtenářsky mne kniha ale tolik nebavila, jsou to opravdu spíše etnografické popisy různých eskymáckých kmenů.
Freuchenovo Moje mládí v Grónsku mě bavilo více i v tomto ohledu.

28.09.2022 4 z 5

Vysněná smrt Vysněná smrt Leena Krohn

Bohužel jsem moc nepochopila, asi nejsem cílová skupina.

14.09.2022 2 z 5

Temnota Temnota Ragnar Jónasson

Skvělá psychologická detektivka s netypickou hrdinkou a nevšedním koncem. Od autora si určitě ještě něco přečtu.

10.09.2022 5 z 5

Oči nemlčí Oči nemlčí Roy Jacobsen

Třetí díl mě bohužel nějak nebavil, vyprávění mi přišlo příliš táhlé a úmorné a k postavám, se kterými se Ingrid po cestě setkala, jsem si nevybudovala žádný vztah, na můj vkus jich tam mohlo být méně a více propracovaných, takto mi připadalo, že se často akorát opakoval stejný scénář.

07.09.2022 2 z 5

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Četlo se to docela lehce, ale nějak mě to neoslovilo.

31.08.2022 2 z 5

Arktické safari a jiné povídky z Grónska Arktické safari a jiné povídky z Grónska Jørn Riel

Kniha mi moc nesedla, ale nakonec jsem ji dočetla a celkové hodnocení trochu zvedla. Těšila jsem se na realistické příběhy o Eskymácích, ale nalezla spíše karikatury skandinávských lovců. Humor mě moc neoslovil, vše bylo hodně přehnané do extrémů. Některé povídky mne bavily více, jiné méně, ale oceňuji, že všechny povídky měly pointu.

10.08.2022 3 z 5

Kdo miluje jinak Kdo miluje jinak Karin Fossum

Knížky Karin Fossumové jsem si oblíbila pro jejich specifický styl a netradičnost. Jsou to spíš psychologické romány než klasické detektivky. Sonda do vrahova života a zamyšlení se nad povahou a příčinou zločinu. Kdo miluje jinak je podobně minimalistický román jako autorčiny ostatní knížky, dvě stě stran přelouskáte jako nic, ale řečeno nebo alespoň naznačeno je vše, co je třeba, což je oproti jiným, často nabubřelým severským detektivkám osvěžující. Líbí se mi i zaměření na postavy svědků, pozůstalých a dalších osob, kterých se zločin dotknul. A vyšetřovatelská dvojice je mi také stále sympatičtější.

07.08.2022 5 z 5

Ze sídliště Ze sídliště Jonas T. Bengtsson

Zajímavé vykreslení osudů tří mužů pocházejících z podobného prostředí. Styl je podobně strohý jako příběh a k románu se hodí. Jednu hvězdičku však ubírám, protože nemám pocit, že by se mě kniha nějak výrazněji dotkla a měla mi zůstat v paměti.

04.08.2022 4 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Téma zajímavé, ale bylo to vlastně docela předvídatelné a dějová linka s Huldarem, Erlou a Freyou mi také nepřišla nijak převratná. Ale jako letní oddechovka to nebylo špatné.

02.08.2022 3 z 5