Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

Trochu míně ucelený než Ostrov, ale celkově mě druhý díl bavil více, protože tam bylo více děje.

29.07.2022 4 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Trvalo mi se začíst, ale nakonec jsem si na styl této knihy naladila a ocenila jsem ji.

25.07.2022 4 z 5

Proroci z fjordu Věčnosti Proroci z fjordu Věčnosti Kim Leine

Zvláštní kniha - místy fascinující, místy trochu úmorná. Docela zajímavá struktura, časové roviny i pohled jiných postav, vývoj Mortena. Ale ve výsledku toho kniha ve mně moc nenechala.

20.07.2022 3 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Přestože je na mě Jo Nesbø příliš megalomanský, tomuto dílu dávám pět hvězdiček, protože mě od začátku do konce nepustil a stále mne překvapoval. Ideální oddechovka na léto, přečteno asi za tři dny.

13.07.2022 5 z 5

Provokatér Provokatér Karin Fossum

Líbilo se mi trochu méně než Indická nevěsta, ale také super. Vyhovuje mi autorčin styl - není to klasická detektivka, spíš psychologický román s lehce otevřeným závěrem, který nabízí různí interpretace. Jednu hvězdičku ubírám za trochu rozvláčnější prostředek knihy, kde bylo na můj vkus až příliš "provokatérských akcí", stačilo by jich podle mě i méně.

13.07.2022 4 z 5

Lotosové blues Lotosové blues Kristina Ohlsson

Čtivá oddechovka. Nejdřív mi trochu vadil hovorový styl, který na mě působil moc přestylizovaně, ale postupně se to srovnalo (nebo jsem si zvykla). Děj byl místy trochu přitažený za vlasy a na můj vkus šlo hlavnímu hrdinovi vše až příliš naproti. Ale knihu jsem přečetla za pár dní a pokračování si přečtu.

04.07.2022 3 z 5

Odkaz Odkaz Nina Wähä

Kniha není špatná, ale nijak mne neoslnila. Na můj vkus bylo všechno až moc přehnané a tak trochu učebnicové - velký počet sourozenců a na každém z nich ukázaná nějaká psychologická nebo společenská deformace. Román se četl dobře, ale celkově se mě nijak nedotkl.

29.06.2022 3 z 5

Indická nevěsta Indická nevěsta Karin Fossum

Mé první seznámení s autorkou - a velmi milé překvapení. Líbila se mi psychologická propracovanost, komorní prostředí, sympatičtí vyšetřovatelé (takoví "normálnější" než depresivní antihrdinové, kterých je v severských detektivkách víc než dost). Příběh hezky odsýpal, autorka čtenáře lehce navádí různými směry, ale nechává mu i prostor pro vlastní úsudek a interpretaci - nejednoznačný závěr byl za mě perfektní.

20.06.2022 5 z 5

Zas a zas Zas a zas Halldór Armand

Zvláštní kniha...dlouho jsem nevěděla, jakým směrem se příběh vydá, a závěr mě moc nepřesvědčil. Postava Addiho mě docela bavila, Stefán už méně - přišlo mi, že si v jeho psychologii autor ukousl až moc velké sousto.
Román je spíš takovým vhledem do moderní přetechnizované společnosti.

17.06.2022 3 z 5

Nejšťastnější miminko v okolí Nejšťastnější miminko v okolí Harvey Karp

Základní rady vesměs dobré (poněkud skeptická jsem jen co se týče třesení miminek a houpátek), ale jak píše většina recenzentů, to opakování je opravdu iritující. Je to hodně americké, vadila mi jistota, se kterou autor tvrdí, že jeho rady zaručeně zaberou na všechny plačící děti. Ale pár tipů jsem si z knížky určitě odnesla a na obrázkový návod zavinování se možná ještě v budoucnu podívám.

11.06.2022 3 z 5

Příliš pozdě zemřít mladý Příliš pozdě zemřít mladý Vladimír Jurásek

Svěží, napsáno s nadhledem.

07.06.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Druhý díl mi přišel o trochu méně kvalitní než první, konec byl na mě lehce překombinovaný, ale pořád zábavné a poutavé čtení.

28.05.2022 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Napínavá, oddechová četba. Ano, je to spíš YA (což jsem před čtením nějak přehlédla), ale kvalitně napsaná, se zajímavými postavami, střídáním perspektivy a překvapivými momenty.
Na druhou stranu mě kniha v ničem neuchvátila, tematicky nijak zvlášť originální není a nevím, nakolik mi zůstane v paměti.
Často zmiňovaný věk hlavních postav je opravdu přitažený za vlasy, ale upřímně jsem to ani tolik nevnímala, protože v mých představách byl Kaz stejně charismatický čtyřicátník a ostatním bylo mezi dvaceti a třiceti :).
SPOILER:
Spíš mi vadilo, že se všichni vždycky ze všeho zázračně dostali.

05.05.2022 4 z 5

Bílý Kristus Bílý Kristus Gunnar Gunnarsson

Lehce idealizované pojetí, ale poutavě a zajímavě zpracování (formou poselství).

25.04.2022 3 z 5

Znamení k lásce Znamení k lásce Jan Kjærstad

Zajímavý námět, místy to ale na mne bylo až trochu moc mysteriózní a symbolické. Kdo má ale takovou literaturu rád, bude určitě nadšený.

16.04.2022 3 z 5

Předjaří Předjaří Kristmann Gudmundsson

Krátký poetický příběh ze Severu, příjemné jarní čtení.

30.03.2022 4 z 5

Álf ze Zlatého kamene: Pověsti a pohádky z Faerských ostrovů Álf ze Zlatého kamene: Pověsti a pohádky z Faerských ostrovů * antologie

Pěkný, ucelený výběr, díky němuž čtenář získá základní představu o faerské lidové slovesnosti. Ocenila jsem i úvod a tematické řazení příběhů. Líbí se mi, jak je většina příběhů taková civilní, z běžného života, na rozdíl od například grónských mýtů. Někdy je to až na hranici nudnosti (kdo komu ukradl ovci, podle koho se jmenuje pahorek či rybářská bouda), ale má to své kouzlo.

24.03.2022 5 z 5

Konec Konec Karl Ove Knausgård

Po lehkém rozčarování z minulého dílu si mne Karl Ove opět získal. Přiznám se, že prostřední část jsem místy přeskakovala - část o Hitlerovi mne ještě bavila, ale některé literárně-filosofické pasáže na mne byly moc. Nepopírám jejich kvalitu, ale byla jsem naladěna na vyprávění, ne odbornou esej. Přesto ale dávám 5 hvězdiček, protože v závěrečném díle si mne Karl Ove získal nejen svou upřímností, ale tentokrát i pokorou. Konečně jsem více pochopila, proč psal, co psal, a že to opravdu nebylo jen z exhibicionistických důvodů.

19.03.2022 5 z 5

Porodní bába od fjordu Porodní bába od fjordu Edvard Hoem

Kniha mě bavila od začátku do konce, líbilo se mi sledovat Stinin osud již od dětství. Mnoho zajímavostí o tehdejší společnosti.

13.02.2022 5 z 5

Věk Sturlungů: Ságy o Islandu třináctého století Věk Sturlungů: Ságy o Islandu třináctého století kolektiv autorů

Skvěle zpracovaná kniha - kupodivu se mi lépe než ságy četl úvod a závěrečné studie, je pravda, že ve srovnání s rodovými ságami je to trochu těžší čtení (ale stále zajímavé). Jako celek je to ale perfektní - kniha podává poměrně nový náhled na Island třináctého století, a to vědecky odbornou, ale zároveň srozumitelnou a poutavou formou.

05.02.2022 5 z 5