Teckovana Teckovana komentáře u knih

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Příběh zapálené amatérské ornitoložky není pro každého, je potřeba stejně naladěného čtenáře, který ptákům fandí. Ale na druhé straně nejde o odborný etologický text, spíš jen životopis jedné excentrické dámy a několika sýkorek, s nimiž se sblížila.

12.05.2022 5 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Hledání ztraceného času (myšleno televizní dokumentární seriál Karla Čáslavského) na japonský způsob. Výtvarně dokonalá a informacemi nabitá kniha pro všechny staromilce, studenty a nadšence do japanologie.

21.12.2020 5 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Některé povídky jsou dobré, některé výborné. Nejvíc mě pobavila povídka Come rain or Come shine, která mi svým lehkým stylem a absurdním humorem připomněla Zázračné hochy Michaela Chabona. Ishiguro mě asi nikdy nezklame, ani ve svých "hudebních" povídkách. Je ovšem potřeba začít je číst ve správné náladě a dát si načas. :-)

22.11.2019 5 z 5

Nezvěstný Nezvěstný Egon Hostovský

Kdo je, ksakru, Pavel Král? Co je zač a proč se schovává? Na tyto otázky hledají odpověď skoro všichni, kdo v tomto Hostovského románu vystupují. Rádi by se s ním setkali, ale doba je nejistá a nikdo ani pořádně neví, kde právě je. Na svou dobu velmi dobrý román s napínavým dějem, originální atmosférou poválečné Prahy a zajímavými myšlenkami, navíc psaný jazykem, který je srozumitelný i běžnému současnému čtenáři. Jen pro pořádek - Jan Masaryk se zde opravdu krátce mihne, ale příběh není o něm.

03.06.2019 5 z 5

Příběh Příběh Kari Hotakainen

Kari Hotakainen je stále ve formě. Jeho nejnovější kniha je spíš než román svérázná sociologická sonda. Formou vyplněných dotazníků vznikl mnohohlasý dokument nepříliš sympatických hrdinů. Nechybí tu také oblíbená témata krize bydlení, rasismu, lásky až za hrob a jiných "příběhů" dnešního světa.
A za pohled prasečího ducha, prezidentku a rozhovor Mumínka s mývalovcem bere autor hvězdu navíc. :-)

12.08.2022 5 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Trošku větší rozsah mi nijak zvlášť nevadil, Ishigurův styl si při čtení užívám. Text je rozdělen do rozumně dlouhých kapitol a atmosféra postupně pořád houstne. Atmosféra je poznamenaná střední Evropou se svou provinčností, snobismem a značně nepříjemnou minulostí, která není dobře reflektovaná, ale ani zcela zapomenutá. Soumrak dne je podle mě naprostý vrchol, ale ani tohle vůbec není špatný a nudný román. Nebylo by divu, kdyby podle této předlohy natočil někdo skvělý film nebo kultovní seriál.

30.07.2020 5 z 5

Na domácí frontě Na domácí frontě Kari Hotakainen

Příběh o tom, jak málo stačí, aby se rozpadly dobré vztahy s ostatními. Hlavní hrdina je tak trochu rytířem smutné postavy - bojuje "na domácí frontě" o svou rozpadající se rodinu a útulný domov pro ni, ale vůbec si neuvědomuje, že ostatním lidem ubližuje a že to, oč se snaží, je pouhá iluze a zbožné přání. Bonusem tohoto napínavého příběhu je také typicky hotakainenovský černý humor.

28.05.2020 5 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Nenápadná kniha a zdánlivě obyčejný životní příběh jednoho stárnoucího malíře, ale číst Ishigurův styl bylo pro mě velmi osvěžující, asi jako šálek nejlepšího japonského čaje. Pro čtenáře japanofily povinná četba, i když připouštím, že příběh zpočátku trochu připomíná Tanizakiho Sestry Makiokovy. Pro méně trpělivé čtenáře ovšem asi nebude tato novela příliš zajímavá.

01.11.2018 5 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Na Urbana netypická komorní záležitost. Příběh není bizarní ani příliš napínavý, ale vykreslení postav a vztahů mezi nimi je velmi uvěřitelné a zdařilé. Z hlediska stylu trochu podobné na Uminu verzi Emila Hakla, jen ilustrační fotky jsou úplně jiné, ateliérové. Příjemné čtení, i když místy i mrazivé, pokud jde o trefné analýzy současného mediálního světa.

27.03.2017 4 z 5

Příběh z dolního města na řece Příběh z dolního města na řece Jasunari Kawabata

Jošimicu studuje medicínu v době, kdy se běžně umírá na zápal plic a penicilín je považovaný za luxusní zázračný lék. Převážně neveselé vyprávění o lásce a obětavosti v poválečné bídě mi trochu připomínalo Dickensovy romány, jen v trochu modernějším a exotičtějším hávu. Autor nostalgické povídky Sněhová země pracuje s motivem zasněžené zimní krajiny i zde. Nenápadný, ale velmi čtivý a působivý psychologický román.

08.03.2017 5 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Příběh tureckých občanů, kteří se v okupované Francii snaží zachránit před nacisty, co se dá. Dnes se na Turecko díváme spíše s despektem, a tak vůbec není na škodu si připomenout, jak významnou roli hrála tato země a její diplomaté v minulosti. Ayse Kulin a Orhan Pamuk ve svých knihách dokazují, že z hlediska literárního Turecko do Evropy patří, třebaže do EU zřejmě přijato nebude.
Edit: Po přečtení recenze Petra Kučery je zřejmé, že autorka historické události malinko přikrašluje, mnoho zamlčuje a leccos dokonce překrucuje. Knihu tedy rozhodně nelze brát jako dokument. :-(

27.12.2016 3 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Slovo a dílo! Autorovi třikrát "Hojda!"

04.11.2021 4 z 5

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Vynikající a současně docela zábavná kniha, která přibližuje současné Tokio a Japonce prakticky zevnitř. Po Lafcadio Hearnovi a Davidu Mitchellovi je Nick Bradley další občan Velké Británie, kterému se podařilo sžít se s japonskou kulturou a literaturou tak dobře, jako by se v Tokiu narodil.
Román je sice složený z více příběhů a různých postav, ale vše je uvěřitelné a postupně se to logicky propojuje, takže pozorný čtenář se v tom neztratí. Lehkou inspiraci možná autor načerpal z filmů Jima Jarmusche i z japonských klasiků. Kniha je přínosná i z hlediska studia japonské popkultury a společnosti. Pochválit musím i nápaditý překlad a grafickou úpravu knihy. Jediné, co mi v knize občas chybělo, byl překlad některých japonských frází. Po "Probudím se na Šibuji" je to nepochybně další jasná "must-read" pro čtenáře - japanofily.

21.06.2021 5 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

(SPOILER) Bohužel, tato kniha mě vůbec nepřesvědčila. Hlavní hrdinka skutečně je "otravná káča", jak se sama jednou označila, a její vztah k Paulovi mi připomněl klasické klišé z romantických filmů - všichni umřeli a tihle dva na sebe zbyli. A pokud nehodnotím tuhle předvídatelnou dějovou linku, zbývají kratičké zenové historky o slavných mistrech a každodenní exkurze po kjótských chrámech, zahradách, čajovnách a zákoutích, po kterých se z Rose stává úplně jiný člověk. Jako reklama na japonskou kulturu to možná může fungovat, ale i tady jenom kloužeme po povrchu. Nejvíc mě asi vytáčely rádoby zenové poučky a univerzální životní moudra. Vadily mi i některé další nelogičnosti: Jestliže je Rose studovaná botanička, měla by vědět, že kosatce cibulky nemají (ani Iris japonica). A "bad kami" je podle mě nesmysl, který by skutečný Japonec nikdy neřekl. Kami je přece tradiční božstvo, ne nějaký zlý duch nebo strašidlo.
Celá kniha mi přišla jako nafouknutá mýdlová bublina - na povrchu hraje duhovými barvami, ale uvnitř je prázdná. Autorce moc nevěřím, že její zaujetí pro Japonsko není pouhá póza a snobství. Smutné, ježek ztratil svou eleganci a vznikla kýčovitá japonérie ve stylu Sakury ve vichřici. Poezie veškerá žádná, spíš póza.

26.05.2021 2 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Jiří Kratochvil zraje jako víno, takže mě stále baví jeho romány číst. Liška v dámu je něco mezi bajkou, historickým exkurzem do let padesátých a milostnou romancí, to vše v podání lehce ironickém s mnoha nenápadnými narážkami. Vůbec mě nepřekvapuje, že právě za tuto knihu dostal Magnesia literu za prózu.

22.11.2020 5 z 5

Zapadající slunce (+ 4 povídky) Zapadající slunce (+ 4 povídky) Osamu Dazai (p)

Prózy Osamu Dazaie jsou jako filmy Jasudžiró Ozua - křehké, emočně silné, poetické, pomalé, zkrátka výsostně japonské. Spolu s o něco staršími spisovateli Kawabatou, Tanizakim a Ibusem tvoří zlatý fond moderní japonské literatury. Zde mi nevadily ani zřetelné levicové náznaky inklinující k marxismu.

17.07.2020 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Souhlasím s tím, že lehké proškrtání zbytečných odboček by z této novely mohlo udělat vynikající povídku. Takle je to jen průměr, i když celkem dobře napsaný.

03.07.2020 3 z 5

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Další Ishigurova studie na téma nespolehlivé paměti a ztráty iluzí. Milostná zápletka trochu připomíná román Soumrak dne, protože hlavní hrdina se chová dost často nelogicky a hloupě, ale přesto mu čtenář musí držet palce až do neslavného konce. Myslím, že po přečtení trochu lépe chápu, proč došlo k úpadku Britského impéria. Možná to není Ishigurova nejlepší kniha, ale pořád má typický podmanivý styl a skvělou atmosféru. :-)

19.10.2019 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Skvělá sonda do alternativní historie jedné fiktivní britské internátní školy. Nenechejte se zmást anotací a některými komentáři. Opravdu to není žádná akční young adult dystopie, ale psychologickou hloubku a skryté emoce tu pozorný čtenář najde. Ishigurův pomalý styl stojí za to vychutnat až do konce příběhu.

11.09.2019 4 z 5

Dům bez pána / Půlnoční pacient Dům bez pána / Půlnoční pacient Egon Hostovský

Dům bez pána: Trošku Dostojevský, trošku židovské anekdoty, hodně myšlenek, skvěle napsané postavy. Lepší průměr meziválečné prózy.
Půlnoční pacient: Skvělý konspirační kousek s prvky absurdního dramatu, stále aktuální zamyšlení nad lidským údělem během studené války. Jedna z nejlepších Hostovského knih spolu s Nezvěstným. Doporučuji i rozhlasovou dramatizaci. Doktor Malík je v podání Jana Hartla neodolatelný. :-)

31.05.2019 4 z 5