Tclaw Tclaw komentáře u knih

Nezapomenutelný Guadalcanal Nezapomenutelný Guadalcanal Herbert C. Merillat

Váhal jsem, ale na víc jak čtyřhvězdičkové hodnocení to u mě není. Musím uznat, že chvílemi jsem měl pocit, jako bych na Guadalcanalu byl, kniha je mnohdy i detailní a prozrazuje víc ze zákulisí velitelství, než že by se orientovala jen na popis bojů. Co však knihu sráží jsou dva problémy. První, řešitelný, je to, že mám první vydání - a v něm je spoustu překlepů, v některých větách chybí klidně i dvě předložky zároveň, někde je chybný překlad a někde i prohozená předložka (např. když novináři odjíždí "z" Guadalcanalu, což vyplývá z textu, ale psáno je že odjíždí "na" Guadalcanal). Druhý a závažnější problém je autorův styl popisu místních bojů a místa. Neustálé "severně, západně, jižně, východně, na východním břehu směrem na západ", apod. je nezvykle matoucí. Chybí navíc i detailnější a přehledná mapa, takže jsem se opravdu dost ztrácel, když mi autor začal popisovat jakékoliv místo na ostrově. A to se v tomhle směru, neskromně, nepovažuji za nechápajícího. Knihu bych doporučil každému, kdo se o zdejší boje zajímá, ale dokonalá není.

24.05.2019 4 z 5

Stíhací peruť na Guadalcanalu Stíhací peruť na Guadalcanalu Frederick Schiller Faust

Tak tohle je přesně ten druh knih, které mám rád. Zkraje jsem si zvykal na autorův styl psaní, ale pak se to najednou poddalo. Kniha je sice o letecké jednotce, nicméně nechybí krom vylíčení bojových akcí i trochu té omáčky okolo. Tudíž se čtenáři dostane i širšího pohledu na věc než jen suchého konstatování, že "toho a toho dne bylo sestřeleno XX nepřátel při ztrátě XX vlastních". Nejlepší je pak fakt, že je to víceméně vše pravdivé.

07.05.2019 5 z 5

Mitsubishi Zero Mitsubishi Zero Robert Jackson

Celá série "Bojových legend" je povedená. Najde se asi jedna výjimka z těch, které jsem četl, ale jinak je to pro milovníky letadel skoro povinné čtení. Zero je pro mě osobně nejoblíbenější letadlo, tudíž u téhle publikace nemůžu hodnotit jinak než za plný počet. Jako bonus je to pak velmi povedená knížka - stručná, přehledná a dobře napsaná.

04.05.2019 5 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Perfektně napsaná kniha se silným příběhem. Kolikrát až mrazí z věcí v knize popsaných. Bohužel pro mě bylo velkým zklamáním, když se zjistilo, že ne vše se událo tak, jak je popsané hlavním hrdinou. Nicméně ale není důvod nevěřit praktikám KLDR a událostem v táborech. A budiž ke cti to, že i po těch letech dokázal Sin přiznat pravdu.

04.05.2019 4 z 5

Midway Midway Micuo Fučida

Nemám co vytknout. Velmi zajímavé čtení, zejména ten klasický japonský pohled na válku. Ač autoři kriticky nahlížejí vlastní velitele a armádu, přesto se dá krásně vyčíst ten pravý japonský styl, který znám už z mnoha jiných, Japonci či o Japoncích psaných, válečných knih.

30.04.2019 5 z 5

Voňavá kuchařka Voňavá kuchařka Lucie Grusová

Kupoval jsem ji ženě k narozeninám, a i když to není "má kuchyně" musím uznat, že zpracování je úžasné.

25.02.2019 5 z 5

P-40 Warhawk vs Ki-43 Oscar - Čína 1944-45 P-40 Warhawk vs Ki-43 Oscar - Čína 1944-45 Carl Molesworth

Všechny knihy z této série stojí za to - čtivě napsaná fakta, množství detailů a ilustrací. Za mě ideální kniha pro letecké nadšence.

30.12.2018 5 z 5

Ju 87 Stuka Ju 87 Stuka Robert Jackson

Vše podstatné o Štukách. Vznik, nasazení, zmínění některých slavných velitelů. Vcelku není co víc dodat, knížka je napsána celkem čtivě.

29.12.2018 5 z 5

Zbraně v 1000 fotografiích Zbraně v 1000 fotografiích Eric Bondoux

Foto a základní informace o spoustě zbraní. Jednoduché, vcelku pěkně udělané.

28.12.2018 4 z 5

Velká kniha Svět dinosaurů Velká kniha Svět dinosaurů Francisco Arredondo

Kupoval jsem pro mého syna, protože dinosaury miluje. Knížka je krásně ilustrovaná, pěkně barevně, takže jsem neměl pochyb že jej zaujme. I pro dospělého je v ní dost zajímavých maličkostí, které o dinosaurech ještě netušíme. P.S. Po týdnu jsem dostal málem vynadáno od ženy, prý to jsou denně cca 2 hodiny neustálého "maminko, co je napsáno tady?".

15.12.2018 5 z 5

Byli jsme v bitvě o Anglii Byli jsme v bitvě o Anglii Alexander Hess

Moc, opravdu moc jsem chtěl dát plné hodnocení. Jenže jakmile jsem se začetl, přešlo mě to. Je to slabounká a malá knížka, psaná ještě za války. Právě proto jsem čekal že bude doslova překypovat popisem soubojů, strojů, letců, příběhů a příhod... Od všeho tam sice něco je, ale taky dost "omáčky" o vlastenectví a odvaze okolo. I mně tahle poslední věta zní tak, že bych si za ní dal facku - byli a jsou to hrdinové, kteří tam šli nezištně pro naši republiku. A ano, vím co to vše pro ně obnášelo a že bojovali za tu zatraceně správnou věc. Ale je tam těch kudrnatých, popisných frází prostě až moc.

23.09.2018 4 z 5

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Hjok Kang

Knížka psaná velice jednoduchým stylem (myšleno v dobrém) a není důvod nevěřit. Že je Severní Korea peklo na zemi tuší mnoho lidí, ale lehkost s jakou o tom píše Kang dokazuje to, jak hrozně jsou Severokorejci odevzdaní režimu a jak moc si dokáže režim zajistit, že málokdo z nich myslí alespoň trochu svobodně. Je mi smutno že takové místo na planetě je a že se to strpí - že je tak strašně těžké zamést s jedním unudlaným, bezpáteřním a slizkým posránkem.

05.09.2018 5 z 5

Rudý letec Manfred von Richthofen Rudý letec Manfred von Richthofen Manfred von Richthofen

Zajímavá knížka o zajímavém letci. Ač válečná, je zde i dost humorných příhod.

31.08.2018 5 z 5

Pilot štuky: Válečný deník Pilot štuky: Válečný deník Hans-Ulrich Rudel

Kniha velice poutavě a barvitě popisuje běh války a všech útrap s ní spojených. Čistě statisticky vzato neměl Rudel mnoho šancí válku přežít. Štuka byla celkem brzy již pomalé a zastaralé letadlo, stíhači nepřítele byli čím dál lepší a počet jeho vzletů měl zvyšovat pravděpodobnost, že se něco pokazí. Z tohoto hlediska jistě výtečný výkon, že přežil. Nicméně celou jeho personu degraduje fakt, že zůstal zapáleným nacistou i po válce.

30.08.2018 5 z 5

Eskorta Eskorta Josef Věromír Pleva

Tak tahle knížka mě opravdu chytla. Je to sice krátký příběh, ale velice silný a dobře napsaný. Chvílemi mi žargon připomínal Haškova Švejka, chvílemi při hlubších úvahách autora to vypadalo jako Remarque. Fandil jsem hlavním postavám a nemohl se dočkat rozuzlení.

26.08.2018 5 z 5

Grumman Hellcat Grumman Hellcat Barrett Tillman

Alespoň pro mě kniha navazuje na autorovo dílo "Grumman Wildcat" tak, jak jsem očekával - dalo by se říci že stejně, jako za války přešlo americké námořnictvo a mariňáci z Wildcata na Hellcat. Je to shrnutí historie, takže po obsahové stránce asi není co vytknout (autor má vskutku množství přímých zdrojů) a se stylem psaní také nemám problém.

26.08.2018 5 z 5

Velká obrazová všeobecná encyklopedie Velká obrazová všeobecná encyklopedie James Hughes

Jako malý jsem tam našel vše co jsem chtěl. :-)

25.08.2018 5 z 5

Čína okem draka Čína okem draka Rongyu Su

Kniha plná nádherných fotografií jaké může nabídnout snad jen čínská krajina.

25.08.2018 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

S odstupem pár dní po dočtení si ani sám neuvědomím, proč mě ten příběh tak moc vtáhl, že jsem to musel přečíst jedním dechem. Ale stalo se a myslím, že to mají knížky za úkol. Takže i když byl příběh lehce natahovaný a celkově na dnešní dobu to je "slabé", musím za plný počet hvězd.

07.08.2018 5 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

Co k ní dodat - pohádka mého mládí.

06.03.2018 5 z 5