Tclaw Tclaw komentáře u knih

Tichá plavba: Moje bojové operace s útočnou ponorkou v Tichomoří Tichá plavba: Moje bojové operace s útočnou ponorkou v Tichomoří James F. Calvert

Ano, ano a ještě jednou ano. Velice čtivé a po všech stránkách povedené dílo. Neříkám že to nutně uspokojí informované fandy ponorek, ale já jako "ponorkový analfabet" jsem dostal poutavou, čtivou, místy lehce napínavou knihu, ze které jsem se dozvěděl o ponorkách dostačují množství informací a měl zároveň pocit, že jsem s autorem na "jedné lodi". Tahle knížka je opravdu dobře napsaná a oproti podobné "Banzai" je to rozhodně skvělá kniha.

03.04.2024 5 z 5

Ke hvězdám a do mraků: z válečných deníků československého stíhače Ke hvězdám a do mraků: z válečných deníků československého stíhače Vladimír Veselý

Pěkný válečný deník. Vypadá to opravdu na přepis deníku, podtržený osobními rozhovory, s množstvím poznámek okolo. Ty se opravdu, ale opravdu nepovedly. Poznámky jsou vypisovány po okrajích stránek, často se jen jedná o doplnění křestního jména ke zmíněnému příjmení ( a to i 10x u stejného jména/člověka), ale přehlednosti moc nepomáhá ani řazení poznámek - mnohdy i napřeskáčku oproti pozicím v textu. To je ale věc autora/nakladatelství a samotnému deníku to neubírá na ničem.

17.03.2024 5 z 5

Stíhači Luftwaffe v bitvě o Británii Stíhači Luftwaffe v bitvě o Británii Chris Goss

(SPOILER) Tak tohle opravdu ne. Nápad možná slušný, ale provedení tragické. Bez nějakého rámcového úvodu či širšího vysvětlení rovnou k jádru pudla, tedy knihy. Dovolím si tvrdit, že méně obeznámený čtenář se nebude moc chytat, oč jde. Nicméně hlavní myšlenka knihy je popis vzdušných soubojů, ve většině případů končících sestřelem německého pilota. Vše je podáváno formou kratičkých (někdy i dvě, tři věty) osobních svědectví (to palec nahoru). Bohužel je často let krátce nastíněn, krátké vyjádření německého pilota, někdy stejně krátký popis spojeneckého letce, aby se zase vyjádřil ten německý. Celé to ale působí velmi, ale opravdu velmi zmateně. Navíc tomu moc nepomáhá ani český překlad. Nedočetl jsem, tohle se nedá.

07.03.2024 1 z 5

A sklidili bouři A sklidili bouři Gerhard Bracke

Několik vedlejších krátkých příběhů letců, které se střídají okolo hlavního o Hansi Waldmannovi. Špatné to vyloženě není, ale něco tomu chybí.

11.02.2024 4 z 5

Ikarové bez legend a bájí Ikarové bez legend a bájí Oldřich Doubek

Další z knížek, která úplně "voní" leteckým benzínem. Velmi pěkně napsaný příběh, čte se hodně dobře. Nemám co vytknout.

01.02.2024 5 z 5

Letec Alois Vašátko Letec Alois Vašátko Adolf Vrána

První část knihy o bojích nad Francií je poutavá a dynamická, druhá naproti tomu o létání v Anglii sklouzává k monotónnosti. Legendární letec, příjemné čtení, ale na plný počet to není.

25.12.2023 4 z 5

Nebe nad Seinou Nebe nad Seinou Václav Šikl

Nádherná knížka. Václav Šikl dokázal vylíčit opravdový příběh krásným stylem. Popisy severní Afriky a jejích měst, stejně tak i francouzskou krajinu. Opravdu vynikající dílo o mužích, na které můžeme být právem hrdí.

04.12.2023 5 z 5

Buřňák Buřňák Hermann Buchner

Pěkně sepsané válečné osudy Hermanna Buchnera. Je to podobné mnoha knihám od německých letců, včetně faktu, že se i zde autor absolutně vyhýbá otázce nacismu. Prostě jen bojové nasazení.

28.11.2023 5 z 5

Sopwith Camel vs Fokker Dr.I - západní fronta 1917-18 Sopwith Camel vs Fokker Dr.I - západní fronta 1917-18 Jon Guttman

Krátké a hezké vylíčení soubojů, technických specifikací a profilů pilotů létajících tyto stroje nad západní frontou. K dokonalosti tomu ale chybí neurčitý závěr a přeci jen je to útlá knížečka.

17.09.2023 4 z 5

Tygr z Volchovstroje Tygr z Volchovstroje Rudolf Nowotny

Psáno bratrem, podle toho to vypadá - je to oproštěno o "politické" názory či smýšlení, víceméně čistě o bojové kariéře. Čte se to dobře, ničím to vyloženě neurazí. Jen znovu doslov pana Čejky - absolutně zbytečné převyprávění právě dočtené knížky. Na tohoto pána začínám být alergický.

23.08.2023 4 z 5

Otázka cti - Letci RAF za druhé světové války Otázka cti - Letci RAF za druhé světové války Stanley Cloud

Jsem někde ve 2/3 knihy a nevím jestli to dočtu. Povrchní omílání věcí stále dokola. O Kosciuszkově peruti byla tak čtvrtina knihy a to nijak odborně (na začátku války se Messerschmitty neoznačovaly jako ME-109 a letadla nemají samopaly) a nevypadá že se bude více věnovat. Historie Polska pak tvoří převážnou část této knihy a hodně se akcentují všechny křivdy spáchané na Polácích. Až tak moc, že se vlastně dočteme že v Polsku téměř nebylo kolaborantů?!, že mělo nejlepší piloty, nejodvážnější armádu, atd. Veškeré nepříjemné věci o Polsku se prostě nezmiňují. Takže tu máme zavádějící název knihy, historii Polska vyloženou jen z jednoho pohledu a nepříliš podrobně, spíše "stylem jedna paní povídala", vykreslené působení perutě v RAF.

16.07.2023 1 z 5

Canso Canso Bohumír Krézek

Tato kniha mě zklamala. Trefnější podtitul místo "osudy čs. letce u kanadského letectva" by spíše byl "cestování čs. vojáka a letce". O kanadském letectvu se toho čtenář dozví pomálu, o leteckých či jiných válečných akcích pak skoro nic. Většinu knihy tak zabírá popis "výletů", které autor stihl v rámci různých přesunů či při absolvování kurzů. Nechci ubírat na chrabrosti či odvaze autora, ale z této knihy to na čtenáře nezapůsobí.

02.07.2023 2 z 5

Vzduch je naše moře Vzduch je naše moře Jiří Rajlich

Z té knihy je cítit vůně leteckého benzínu a dobrodružství letů v těch dobách. Moc hezky sepsána kniha.

24.06.2023 5 z 5

Německé ponorky vs eskortní torpédoborce - Bitva o Atlantik Německé ponorky vs eskortní torpédoborce - Bitva o Atlantik Gordon Williamson

Klasika z této knižní série - lehké, srozumitelné čtení s přehledně napsanými, nejdůležitějšími informacemi.

05.03.2023 4 z 5

Jan Jeřábek - věčně usměvavý nebeský jezdec Jan Jeřábek - věčně usměvavý nebeský jezdec Martin Strouhal

Hezká, novější, poučná, záslužná, ale... Ale knihou bych ji nenazval. Je to spíš taková lepší bakalářská práce. Samotného textu tam je cca 40 stran (velký font a málo odstavců na stránce), "zbytek" (100+ stran) je fotografická příloha. Chápu, že těch informací o Janu Jeřábkovi nemusí být mnoho, ale dalo se to snad udělat i jinak.

05.02.2023 3 z 5

Dobří vojáci padli... Dobří vojáci padli... Stanislav Rejthar

Třemi hvězdami nehodnotím Stanislava Rejthara. Hodnotím knihu, kterou tolikrát doplňovali a přepisovali, a přesto se v ní často čtenář ztrácí. Krátké historky jsou řazeny nesouvisle, nahodile. Některé informace pak několikrát opakovány. Tak moc by této výjimečné knize slušela ucelenost. Bohužel.

11.12.2022 3 z 5

S Indiánem na letounu: Stíhací pilot Otto Hanzlíček (1911-1940) S Indiánem na letounu: Stíhací pilot Otto Hanzlíček (1911-1940) Jiří Rajlich

Opět detailní dílo pana Rajlicha. Množství fotek, doplňujících informací, profesionální práce.

26.10.2022 5 z 5

Modré nebe, Tome: Příběh letce RAF Tomáše Loma Modré nebe, Tome: Příběh letce RAF Tomáše Loma Hana Bergmannová Klímová

Mrzí mě to, ale nemůžu hodnotit lépe. Život a charakter pana Loma nemám právo soudit, spíše jen obdivovat. Stejně jako všech jemu podobných mužů. Kniha je ale zvláštní, jiná. Jiná než např. od generála Fajtla, od pana Rajlicha a dalších, kteří také psali a píší o našich veteránech. Zkratkovité kapitoly, někdy jen části rozhovoru či nějaké hlášky pana Loma. Vše tak nějak poskládané dohromady. A pak silný konec, který, ač si to dle autorky pan Lom nepřál, je dost "srdcervoucí". Na mě až moc. Beru ji tedy spíš jako popis několika příhod autorky s Tomášem Lomem proložených jeho minulostí. A to nijak zvlášť do hloubky.

18.10.2022 3 z 5

Tajná eskadra KG 200 Tajná eskadra KG 200 Peter W. Stahl

Nemůžu jinak. Oproti prvnímu dílu/předchozí knize je tu sešup dolů. Jak v dějové linii, tak i stylu psaní. Kniha už nevypráví jen příběhy samotného autora, ale i několika jiných a to i různě v čase, celkově pak působí dost neohrabaně.

11.10.2022 2 z 5

Král vzduchu Král vzduchu Ivo Štuka

Čest jeho památce! K této knížečce nemám výhrad.

14.07.2022 5 z 5