Stíhací peruť na Guadalcanalu

Dramatické svědectví o mužích vynikající 212. stíhací perutě námořní pěchoty a všech, kteří s nimi bojovali na Guadalcanalu - Ti kteří porazili v nerovném boji japonské jednotky, fanaticky bránící své pozice na Guadalcanalu. Též o jejich legendárním veliteli Haroldu Bauerovi, jemuž byla posmrtně udělena Medaile cti. Rukopis vznikl na základě rozhovorů s účastníky bojových operací o strategicky důležitý ostrov Guadalcanal v roce 1942 krátce po jejich návratu domů. Zachycuje autentické příběhy vzrušujících, smrtelně nebezpečných vzdušných soubojů, jak mu je vyprávěli ti, kteří byli v centru dění. Svěřují se se svými nejniternějšími pocity - se strachem i odhodláním porazit Japonce. Tento unikátní rukopis se po smrti Maxe Branda (F.S.Fausta) ztratil a teprve po půlstoletí se ukázalo, že jedna kopie existuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241548/big_stihaci-perut-na-guadalcanalu-241548.jpg 3.73
Literatura faktu, Vojenství

Vydáno: , Ivo Železný

Fighter squadron at Guadalcanal, 1996

Kniha Stíhací peruť na Guadalcanalu

Inozuka
01.11.2020

Četl jsem jako oral history doplněk k Hubáčkovu Vítězství v Pacifiku. Na knize je cenné, že vznikla krátce po nasazení 212. stíhací perutě námořní pěchoty na Guadalcanalu a obsahuje proto syrové a neupravené svědectví o bojích na tomto tichomořském ostrově. To je ale paradoxně i slabinou knihy, která je vlastně takovou neučesanou reportáží se všemi nedostatky, které k tomu patří: neobjektivitou a značnou roztěkaností. Z toho důvodu se kniha nečte zrovna lehce, je mírně zmatená a krapet propagandistická. Výsledku nepřispívá i dost kostrbatý překlad (letadlo opravdu nemá poklop, ale kryt kabiny) a některé faktické chyby (zero není typově G4M, ale A6M a japonská puška Arisaka opravdu nemá ráži 25 mm). Takže jako doplněk k jinému textu zajímavé, jinak ale v rámci oral history válečných knih spíš slabší.

Tclaw
07.05.2019

Tak tohle je přesně ten druh knih, které mám rád. Zkraje jsem si zvykal na autorův styl psaní, ale pak se to najednou poddalo. Kniha je sice o letecké jednotce, nicméně nechybí krom vylíčení bojových akcí i trochu té omáčky okolo. Tudíž se čtenáři dostane i širšího pohledu na věc než jen suchého konstatování, že "toho a toho dne bylo sestřeleno XX nepřátel při ztrátě XX vlastních". Nejlepší je pak fakt, že je to víceméně vše pravdivé.