Tclaw Tclaw komentáře u knih

Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Jiří Rajlich

I když je kniha nabitá mnoha fakty a strohými údaji, dokáže to autor podat vcelku čtivým způsobem. A hlavně - je jich tolik, že člověk až žasne. Zároveň nemám důvod pochybovat o jejich věrohodnosti, poctivost při létech sbírání a zkoumání z toho jen čiší. Množství fotografií taktéž potěší. Jedinou výtku bych viděl právě u nich, protože je u fotek často dlouhý popis, který se však opakuje i v textu.

13.07.2022 5 z 5

Spitfire Mk. VI - F.24 Spitfire Mk. VI - F.24 Peter Caygill

Stejně jako předchozí díl - přehledně, stručně a lehkou formou napsané. Pro nováčky, zajímající se o letectví v 2. světové válce, pěkná kniha.

12.07.2022 5 z 5

Spitfire Mk. I - V Spitfire Mk. I - V Peter Caygill

Přehledně, stručně a lehkou formou napsané. Pro nováčky, zajímající se o letectví v 2. světové válce, pěkná kniha.

12.07.2022 5 z 5

Podruhé doma Podruhé doma František Fajtl

Prokousával jsem se touto knížkou tentokráte obtížně. Ne a ne se začíst a zhltnout ji. Jestli je na vině fakt, že je to třetí kniha od generála Fajtla v řadě, kterou čtu, nebo tentokrát méně akce, nevím. Pravdou ale zůstává, že se tu dost často čte jedno a to samé - úprava letiště, přesun, výcvik, a neustálé "pochvalné vyjádření od zástupců rudé armády". Chápu, ve které době kniha vyšla, ale tohle soudruzi dost přepálili. Stejně jako doslov, který jsem po zdejším upozornění jen prolistoval. Takže se velká část knihy zaobírá prostým faktem, jak měla rudá armáda největší borce na všech místech. Nicméně pak přišel závěr, popis první cesty domů, do rodného domu a tam je to zcela jiný příběh a velmi kouzelné čtení.

30.06.2022 3 z 5

Prví doma Prví doma František Fajtl

Ze začátku kniha oplývá dost patetickými frázemi, nicméně kdo jiný, než generál Fajtl a ostatní stateční bojovníci, by na to měl mít právo, že? Pak však kniha přechází k samotné "akci" a zase musím uznat, že byl autor nejen zdatný letec, ale i slušný spisovatel. Čte se to dobře a dává to vzpomenout na hrdiny, kteří by neměli být zapomenuti.

02.05.2022 5 z 5

Křídla nad pólem Křídla nad pólem Umberto Nobile

První část, ve které se píše o množství předchozích výprav, je zajímavá a pěkně se čte. Pak se však kniha přes výpravu Norge dostává k výpravě Itálie a záchranným akcím, kde jsem se už velmi ztrácel - množství jmen, ostrovů, fjordů a směrů pochodů, které na nás Nobile pálí jedno za druhým snad v přesvědčení, že se neznalí čtenáři budou lehce orientovat. Bohužel tomu tak (aspoň u mě) nebylo. A to je trochu škoda, stejně jako lehce povýšenecké konstatování toho, že on přeci věděl, kde je v danou chvíli nejlepší pátrat, ale ostatní vše kazili. Přes to všechno to 80 % je.

26.03.2022 4 z 5

Noční souboj: Vzpomínky nočního stíhače Luftwaffe 1941-45 Noční souboj: Vzpomínky nočního stíhače Luftwaffe 1941-45 Wilhelm Johnen

Ach ten německý pohled na věc. Závěrečný výčet škod napáchaných spojeneckými nálety je, řekl bych, mimo mísu. Dá se k tomu totiž říci jediné - zaseli vítr, sklidili bouři. Autor však, podobně jako mnoho dalších německých letců, jaksi vynechává tu část, kterak Německo začalo válku a v tomto případě i plošné nálety na britská města. Kniha samotná je pak psána až moc lehkou formou a krátké kapitoly postrádají hlubší pojítko.

24.12.2021 3 z 5

Nad ledem a Saharou Nad ledem a Saharou Peter W. Stahl

Další kniha vycházející ze vzpomínek válečného pilota. Pokud se prokoušete přes první, vcelku monotónní, část (lety nad Anglii), pak se vám dostane více napínavých příhod, více popisů různorodých letů a trochu odlišného stylu - zřejmě díky autorovu vývoji v čase. Celkově je to ale rozhodně zajímavá knížka, která nabízí něco (pro mě) nového - příběh bombardovacího pilota. Doposud jsem měl v rukou spíše knihy o stíhacích letcích. Určitě si ale obohatím rozhled i o nějakou knihu našich "bombarďáků".

12.12.2021 4 z 5

Na nebi sladké Francie Na nebi sladké Francie Jiří Rajlich

Vysloveně detailní dílo. Z každé stránky této knihy je znát, jak hluboce se autor musel ponořit do všech archivů, výpovědí, bádání a rozhovorů, aby tohle dal dohromady. Není to kniha, která by se četla jedním dechem, přesto je plná zajímavých informací o našich letcích, jejich osudech a jednotlivých příběhů.

21.11.2021 5 z 5

Let Josephiny Fordové Let Josephiny Fordové Stanislav Bártl

První kniha na téma dobývání pólů, kterou jsem přečetl, a musím uznat, že velmi povedená. Stručný životopis R. E. Byrda a kratší rozebrání kontroverzního dobytí severního pólu vzdušnou cestou. To vše čtivou formou, ve které se mísí vůně leteckého benzínu a mrazivého vzduchu...

28.09.2021 5 z 5

Douglas Dauntless Douglas Dauntless Barrett Tillman

Od Tillmana znovu nádherná práce. Tentokrát jsem ale měl přeci jen pár výhrad. Zaprvé označování jednotek - nevím jestli je to mnou nebo knihou, ale opravdu mě moc nebavilo každou chvíli číst od které jednotky a jakého zařazení letouny byly. Zadruhé vydání - tolik překlepů jsem opravdu nečekal - dost to sráží jinak podařené dílo. Ale jinak se asi dá říct, že Douglas Dauntless má touto knihou zaslouženou odměnu.

22.09.2021 4 z 5

Pacifik v plamenech Pacifik v plamenech Miloš Hubáček

Jasně, znám jiné knížky i filmy a dokumenty o této tématice, ale přesto jsem měl pocit, že musím číst dál a dál - co kdyby to třeba dopadlo jinak. :-) Tohle se čte samo.

05.08.2021 5 z 5

Souboj s osudem Souboj s osudem Václav Robert Bozděch

Těžko hledám vhodná slova. Neskutečné utrpení a ještě neskutečnější vůle Františka Truhláře k životu i boji. Byl odvážný, byl mladý a tolik toho obětoval. Takové jako on bychom si měli připomínat a nikdy nezapomenout. Nikdy. Kniha je perfektně napsaná, vystihuje velmi intenzivně celé to utrpení, nemohl jsem přestat číst.

10.07.2021 5 z 5

Příběhy z nebe: pilot u Činditů Příběhy z nebe: pilot u Činditů Terence O'Brien

Zajímavá kniha z málo známého bojiště, o kterém jsem četl poprvé. Jsou tu nicméně významná "ale". Zaprvé jsem si po celou dobu čtení říkal, zda to nemá být spíš botanický a zeměpisný průvodce - opravdu toho bylo až moc (kde co rostlo, jak to bylo velké, jak to kvetlo, odkud kam se táhl hřeben, jak se svažoval, jak stoupal - to pořád a pořád dokola). Zadruhé - akce. Doteď nevím, zda někdo ze zmíněných vůbec věděl, co během operace dělá a co je její cíl. Autor zřejmě moc ne, celé vyprávění postrádá nějakou větší akci, respektive je to celé takové utahané. No a poslední věc - "Příběhy z nebe"? To jako vážně? Vždyť zde autor byl coby poradce pro koordinaci vzdušného zásobování, ale celou dobu na zemi! Letecké příhody tam vskutku nejsou. Stejně jako fotografická příloha - polovina obrázků z Guadalcanalu, který v knize není ani jednou zmíněn a nemá s popisovanými událostmi vůbec nic společného. A těch tiskových chyb...

08.07.2021 2 z 5

Pilot od Žraločí perutě Pilot od Žraločí perutě Bert Horden

Tuto knihu bych viděl ideálně s podtitulem "příběh obyčejného pilota". Autor nebyl žádné stíhací či bombardovací eso - stejně jako drtivá většina pilotů, kteří tenkrát létali. Byl "obyčejný" pilot. V knize nepřehání a nesnaží se zveličovat, což je velmi sympatické. Celkově je kniha dost čtivá - krátké příběhy, stručně napsané a přesto to nenudí. Ale je to právě tento stručný styl, který mi brání dát plný počet hvězd na hodnocení - někdy je totiž až moc stručný, takže začne odstavec novou větou s novým příběhem a v následující větě zjistíte, že to vlastně bylo celé.

01.06.2021 4 z 5

Válka v oblacích Válka v oblacích Alexandr Ivanovič Pokryškin

První půlka knihy se četla perfektně, pak však začíná přibývat frází "dobrý komunista, dobrý občan své země, soudružský boj, vlast se odmění..." a trochu to ztrácí na atraktivitě. Nejde jen o silně komunistické vyznění, spíš se tím trochu mění autorův styl, už to není čistě jen o bojových příhodách a začíná se to táhnout. Přesto je to velmi dobrá kniha, kterou mohu jedině doporučit.

28.05.2021 4 z 5

Bílá růže ze Stalingradu Bílá růže ze Stalingradu Bill Yenne

Bohužel, autor tady "vařil z vody". Ten podtitul "doba a skutečný životní příběh..." je výstižný. Ono zřejmě mnoho informací o Lidiji Litvjakové není, zejména z mládí skoro žádné, proto se přes půlku knihy mluví povšedně o Sovětském svazu před válkou, o Stalinovi a jiných letkyních a vždy se jen zmíní něco ve smyslu "a tak to určitě bylo i s Lidijí" nebo "a ta to také musela cítit". Vše však přirovnává k prožitkům jiných osob! Na konci toho pak je opravdu až příliš, když víte že autor nemá zdroje (nejsou svědci) a přesto do detailu popisuje vzdušný boj, který nikdo nepřežil a nikdo neviděl. Těšil jsem se na knížku o velké letkyni, stíhací pilotce, ale dostal jen slabý odvar povrchního plácání o SSSR a všech okolo. Spousta moralizování a bohužel, ač má autor bibliografii na 10 stran dlouhou, v knize samotné to tak bohužel nevynikne. Jediné dvě pozitiva vidím v tom, že se přeci jen aspoň něco dozvíme o ženských lektyních a druhá věc je práce redaktora. Ten totiž místy opravuje autorovy "výmysly" na pravou míru a řekl bych, že působí jako větší odborník. A to z pár poznámek pod čarou.

18.04.2021 2 z 5

Sestřel - Vzpomínky stíhacího pilota Luftwaffe 1940-45 Sestřel - Vzpomínky stíhacího pilota Luftwaffe 1940-45 Walter Schuck

Velice povedená kniha. Čtenáři se dostane popis života pilotů, jejich bojových letů, fungování a vše je psáno velice čtivě. Autor se vyhýbá zcela otázce nacismu, není zde ani zmínka o tom jak sám "věřil" v Třetí říši. Není to ale na škodu věci. Létal prostě za tu špatnou stranu, žádné obhajování, žádné výmluvy - prostě to tak bylo. Takže čistě jen kniha o letci, jeho válečném životě a bojových i nebojových situacích.

25.03.2021 5 z 5

Teenage Mutant Ninja Turtles: Nindža-želvy zasahují Teenage Mutant Ninja Turtles: Nindža-želvy zasahují Bonnie Bryant

Není to žádná pořádná literatura, ale je to mé dětství... Co víc dodat?

13.02.2021 5 z 5

Atlas dobrodružství: Dinosauři Atlas dobrodružství: Dinosauři Emily Hawkins

Nic moc, texty zbytečně rozházené po celé dvoustránce věnované jednomu druhu, ilustrace dětinské a někde nepřesné, že i můj syn si toho všimne. Jsou rozhodně lepší knihy s dinosaury pro děti.

10.02.2021 2 z 5