Nezapomenutelný Guadalcanal

Nezapomenutelný Guadalcanal https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259058/mid_nezapomenutelny-guadalcanal-TSP-259058.png 4 2 1

Nezapomenutelné a oceněné svědectví o peklu, hrdinství a historii. Byl srpen roku 1942… a Amerika toužila po vítězství. Ozbrojené síly USA – ještě se vzpamatovávající z překvapivého a zničujícího útoku nepřítele na Pearl Harbor – utrpěly velké ztráty od zdánlivě nezastavitelných Japonců. Byl však naplánován odvážný útok, který měl brzy změnit směřování války – zuřivá a do posledního muže nelítostná bitva o malý ostrov v Pacifiku, zvaný Guadalcanal. Herbert C. Merillat tam byl. A nyní přichází s dech beroucími složitými strategiemi, selháními a jako noční můry děsivými boji na zemi, ve vzduchu a na moři… a udivujícími lidskými dramaty slavných bojů, jež změnily chod osudu.... celý text

Literatura naučná Historie Vojenství
Vydáno: , Naše vojsko

Guadalcanal Remembered , 1982

Tclaw
24.05.2019 4 z 5

Váhal jsem, ale na víc jak čtyřhvězdičkové hodnocení to u mě není. Musím uznat, že chvílemi jsem měl pocit, jako bych na Guadalcanalu byl, kniha je mnohdy i detailní a prozrazuje víc ze zákulisí velitelství, než že by se orientovala jen na popis bojů. Co však knihu sráží jsou dva problémy. První, řešitelný, je to, že mám první vydání - a v něm je spoustu překlepů, v některých větách chybí klidně i dvě předložky zároveň, někde je chybný překlad a někde i prohozená předložka (např. když novináři odjíždí "z" Guadalcanalu, což vyplývá z textu, ale psáno je že odjíždí "na" Guadalcanal). Druhý a závažnější problém je autorův styl popisu místních bojů a místa. Neustálé "severně, západně, jižně, východně, na východním břehu směrem na západ", apod. je nezvykle matoucí. Chybí navíc i detailnější a přehledná mapa, takže jsem se opravdu dost ztrácel, když mi autor začal popisovat jakékoliv místo na ostrově. A to se v tomhle směru, neskromně, nepovažuji za nechápajícího. Knihu bych doporučil každému, kdo se o zdejší boje zajímá, ale dokonalá není.

druhá světová válka (1939–1945) válka v Tichomoří Tichý oceán, Pacifik Guadalcanal válka s Japonskem

Autorovy knížky

2007  80%Nezapomenutelný Guadalcanal