Tazz1 Tazz1 komentáře u knih

Vnější hrozba Vnější hrozba Michael Atamanov

Asi jen málo se dá ještě říci. Prostě kam tento autor natahuje laťku ve světě LitRPG, to snad není možné. Myslel jsem, že dám po tomto dílu nějakou jinou knihu...ale prostě to nejde, hned navážu dalším dílem.

09.05.2023 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Musím říci, že jak jsem minule autorku kritizoval, tak jde rapidně nahoru. Sice začátek trochu pomalejší a už už jsem si chystal ódu jak zase autorka šlápla vedle, ale pak se to rozjelo. Opravdu ale musely některé postavy zemřít? Tahle série je něco jako Guardians of the Galaxy. Tedy zábava v nadneseném duchu. Žádná Game of Thrones. Prostě ostravský guru a Rocket měli přežít. Na jejich další linku jsem byl hodně zvědav. Škoda. Takže jedna hvězda dolů za pomalý začátek a druhá za Baník a chlupáče.

14.04.2023 3 z 5

Sice to jedničku asi nepřekoná, což ale asi žádná kniha, ale stále to patří mezi špičku toho, co se na literárním poli objevilo. Snaha o akcent na popkulturu je někdy už hodně přitažená za vlasy, viz například děj kolem Princeho, ale stále to ještě nebylo za hranou neúnosnosti. Celkově se jedná opět o velmi čtivé dílo tak, jak Cline umí. Nicméně jestli někdy taková technologie jako ONI bude...bude to zajímavé. Každopádně autor nezklamal a dokázal, že psát umí. Jsem zvědav na film...

20.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Jako každé Vánoce,tak i letos (loni) jsem dal jeden díl Harryho Pottera. Nevím proč, ale mám s touto sérií nějak spojené Vánoce. Nebylo moc času a tak jsem dočetl až v únoru, ostuda. No co k tomu říci. Z pohádky pro děti se stal temný příběh, kde se kupí mrtvoly a hlavní záporák pochází z incestní, zdegenerované rodiny. Autorka kosí hlavní hrdiny skoro drsněji jak G.R.R.Martin. Stále se bavíme o tom, co číst dětem před spaním :-) ?
Dělám si srandu, ale je faktem, že série graduje a přitvrzuje. Teprve u knížek člověk pozná, jak jsou filmy ochuzené a leckdy nelogické. A to mám filmy s Harrym celkem v oblibě. Také akorát v této době vychází nová hra z tohoto prostředí, tak jsem zvědav. A s posledním dílem se budu těšit zase za rok...

07.02.2023 5 z 5

Odpočet Odpočet Michael Atamanov

Atamanov je zřejmě nejlepší autor současné LitRPG. Jak Bylinkář, tak Obránce jsou naprostou špičkou. Proti jsem velmi nelibě nesl,že Fantom Print nechtěl tohoto autora dále vydávat. Navíc kvůli záležitosti, která nemá s literaturou nic společného. Naštěstí to vypadá, že vše již jde jak má. Nicméně v mezidobí jsem se dostal k fan překladu (nebo spíše strojovému překladu) celé série Ohýbačů reality. Byl jsem tedy zvědav,jak moc se bude lišit ofiko překlad od toho neautorizovaného. A bylo to celkem o dost. Ofiko překlad je daleko lepší a pochopil jsem z něj více než že strojového textu. Tedy se odmazalo pár otazníků, které jsem měl po původní četbě.
No ale co napsat ke knize jako takové. Prostě bomba a je to ten Atamanov v plné síle své fantazie. Navíc i v kontextu toho, co jsem již psal, musím ocenit i skvělý překlad a práci s textem při něm. Doufám, že další díl výjde brzy. Gnat má dobře našlápnuto a chci mu zase fandit...

03.12.2022 5 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

No co napsat, je to Lars. Daniel Gris, ať už je to kdokoliv, píše skvěle. Polemiky Larse mimo děj prostě nemají chybu, hláška střídá hlášku. Opět nám autor naservíroval porci zábavy bez téměř hluchých míst. Jen by mohl být trochu adresný, když už to je řízná krimi z Prahy. Pojem budova na předměstí, mi moc nedá a já rád v představě vidím, kde se děj odehrává. K tomu viz "palby" od Kopřivy. Trochu mi autor i polechtal ego, byť je mi jasné, že to je autorská nadsázka. Jsem plus mínus ve věku Larse (možná trochu mladší :-)) a rád si myslím, že bych mohl na tom být po fyzické stránce také ještě tak dobře, že ještě nepatříme do starého železa :-). Nicméně vývoj děje a závěr nám naznačil, že to byl poslední díl? Doufám, že ne...ale...došlo k až moc zásadním změnám v Larsově universu. To je, jako by si James Bond začal dávat vermut. No uvidíme a necháme se překvapit.

14.11.2022 5 z 5

Zlatý Buddha Zlatý Buddha Clive Cussler

Trochu zmatený shluk skoků z jednoho na druhé. Nebylo to vyloženě špatné, ale autor umí psát daleko lépe.

23.10.2022 3 z 5

Legendy: Praga caput regni Legendy: Praga caput regni Michael Bronec

Sbírku o Praze jsem si jako správná náplava nemohl nechat ujít. Byť povídky jako formát moc nemusím, tady jsem se hecl. Vždy jsem nějakou dal a pak zase dlouho nic. Každopádně už dočteno. Jak už tady padlo, některé byly dobré, jiné méně. Dohromady průměr.

02.10.2022 3 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Lars nezklamal. Výborně postavený příběh s překvapením na závěr. Průběh je prostě anglická, drsná škola detektivky, okořeněná českým humorem. I zvolený jazyk jen řemeslně dolaďuje celou knihu. Zatím jeden z nejlepších dílů.

24.09.2022 5 z 5

Korzár Poctivec Korzár Poctivec Patrick Coachman (p)

Klasika ábíčkových speciálů. Kdysi jsem ten komiks četl mockrát. Teď se naskytla možnost si to přečíst v dospělé formě a tak jsem si tu jednohubku dal. Krásně naivní, ale četlo se to dobře.

16.09.2022 4 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Asi nej kniha série. Tedy zatím, nevím jaké budou ty další. Přečteno prakticky na jeden zátah.

10.09.2022 5 z 5

Bleskový Clay Bleskový Clay Jaroslav Danda

Rodokaps, to byl pojem. Zašitý na chatě a hltal jsem je jak na běžícím páse. Bleskový Clay, Hvízdající Dan, Křížový Pete...jak já chtěl být jako oni :-). No už to bude skoro 25 let.

28.08.2022 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Opět velmi krvavé, s popisy, ze kterých se mnohým bude špatně spát. Ale to je Carter jak jej známe. Navíc já naprosto žeru a přitom mě naprosto vytáčí jeho gradace a hlavně dávkování napětí. Každopádně s tímhle autorem se nedá sáhnout vedle.

26.08.2022 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Evan Currie

(SPOILER) Autor příjemně překvapil a dávám si ho do oblíbených. Škoda, že dosud od něj vyšla u nás jen tahle jedna knížka, když mrknutím na amazon je zcela zjevné, že je velmi plodný. Doufejme, že alespoň tahle série bude vycházet celá a v nějakém rozumném časovém intervalu. Nerad bych se vrhnul na další díl s tím, že si vlastně nepamatuji, co bylo v tom předchozím, jak se mi bohužel u některých sérií stává. Prostě rychlost některých nakladatelství, s jedním dílem za dva roky, je naprosto úžasná. Ať si vezmou příklad z Kotlety :-) . Ten to chrlí tak, že se to skoro nedá stíhat.
Ale zpět ke knize. Pravdou je, že to je jiná military scifi, než na jakou jsem byl dosud zvyklý. Akce je zpracována velmi dobře. Co někdy drhne a bije do očí, to jsou dialogy, ale pořád nic, co by knížce nějak ubíralo. A naštěstí jich tam není mnoho. Byť si dovolím jeden vypíchnout a to ten úplně na závěr, který vede Weston se svojí nadřízenou. Předpokládám, že ani jeden z nich není retardovaný. Ale jako vtipná vložka na závěr dobrý :-) . Také by nevadilo více technických popisů. Zbraně, technologie a tak. Třeba není až tak jasné, co je vlastně tou technickou převahou Odyssey, která je vlastně na druhou stranu oproti nepříteli i spojenci (který ale dostal řádně na frak) žalostně technologicky zaostalá. Je zde spousta pro čtenáře military scifi novinek. Třeba kalkulace s časovou prodlevou po výstřelech nebo samotná tachyonová podstata. Zajímavá myšlenka je, že vlastně mimozemšťané, se kterými se lidstvo potká...jsou také lidé. Okamžitě naskakuje otázka, jak je to možné? Opravdu velmi jsem zvědav, jak se s tím autor popasuje a naopak se trochu bojím, aby tuhle skutečnost nějak hloupě nezazdil. Uvidíme...

12.07.2022 5 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Sice mě tam některé věci krapet vytáčely, především ten patos kolem mrtvé Severové (ani jsem si nepamatoval, že by byla po smrti, zřejmě mě ta postava nijak nezaujala), potom takové to "weberovské", kdy kladná strana musí nejprve dostat pořádnou nakládačku (ve všech ohledech a linkách knihy), kdy v podstatě celou knihu protivníkovi vychází na co sáhne...někdy až hodně nereálně, pokud nejsou klaďasové jen nazdárci do počtu...a pak najednou na konci se vše obrátí na pár stránkách. Takže čtenářský masochismus na stovkách stran, je odměněn krátkým zadostiučiněním a je tady konec knihy.
Nicméně nic z toho nesnižuje (možná jen trochu :-) ) zážitek z knihy a obsese dál a dál otáčet každý list (v mém případě elektronicky). Tedy i přes výhrady parádní zakončení série a zřejmě otevřen prostor pro spin-offy...na které, pokud budou, se moc těším. Každopádně autor je v mých oblíbených právem.

22.06.2022 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

"Mexický pat se změnil na Ostravskou přesilovku..."
A podobných hlášek opět hromada. Mistr se opět nezapřel. Nechci nijak snižovat paní Sněgoňovou, ale prostě Kotleta je jen jeden a jeho knihy z této série ty její o dost převyšují. Nicméně může to být jen můj pohled.
Asi nemá cenu se nijak zvláště rozepisovat, protože bych neřekl nic nového, co tady ještě nepadlo a zbytečné spoilery nedělám. Nechci nikomu brát jeho vlastní zážitek. Další díl bude asi o dobrodružství Agy v mezidobí, co se děl děj této knihy.
Takže...nic než petragun...a hurá za Agou...

13.05.2022 5 z 5

Torpédoborec Torpédoborec Joshua Dalzelle

Skvělé a velkolepé zakončení celé ságy. Děj gradoval a napětí se stupňovalo. Dokonce jsem přejel svoji stanici metra, jak jsem se začetl. Mrzí mě, že to byla poslední kniha s Jacksonem Wolfem. Pokud se ukáže v dalších knihách,tak jen možná v nějaké malé roli. Jak ostatně sám autor ve svém závěru zmiňuje. Joshua ale na mém žebříčku autorů úspěšně stoupá a už teď se těším na další knihy.

30.04.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Po pravdě trochu zklamání. Respektive kniha dobrá, ale čekal jsem víc. Naprosto skvělé téma, ale... Metro mě zajímá, ale po Šefarově Podsvětí druhé zklamání. Byť toho Šefaru jsem ani nedočetl. Zpět k této knize. Od autora naprosto famózního Asfaltu, skvělých "Paleb" jsem prostě čekal více. Ony různé světýlka, cáry mlhy a různá další přirovnání a metafory, spíše ukazovaly na dobrý materiál při psaní, ale byly na úkor odsýpání děje. Autor má velmi bohatý slovník a umí pracovat se slovíčky, ale sem se to moc nehodilo. Po chvíli jsem tyto pasáže přeskakoval...a najednou jsem na konci. Tedy košatost jazyka na úkor linek děje. Rozsahem dějové linky spíše povídka. Thriller spíše ne. Určitě šlo děj více zamotat, více zvratů. Ale to by chtělo méně té psychedeliky. Takže za mě příjemný průměr. I tak děkuji za náhled do práce hasičů a budu na své ranní cesty do práce pohlížet jinak. No a od autora se již nemůžu dočkat další "Palby", která by již měla být na cestě.

12.04.2022 3 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Opět velmi povedené. Začínám být hodně, ale opravdu hodně zvědavý, co se z těch Korzárů vyklube. Jen malá poznámka. Opravdu má mimozemská rasa tolik společného s lidmi? Myslím velitelská struktura, mají mariňáky, kapitán velí stejným způsobem skrze oslovení osazenstva můstku. Ale jako proč ne, jen to trochu bije do očí :-). Nicméně na další díl se už moc těším.

30.03.2022 5 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Co na to říci. Akční smršť nesmrtelného zabijáka. Krev z něj teče všema děrama a stejně ještě dokáže lehce smáznout jiná esa v oboru. Co mě ale neskutečně narušovalo požitek že čtení, to byla osobnost samotného Courta. Šlechetnější jak Old Shatterhand a náčelník Apačů Mescalerů dohromady. Neříkám, že by neměl pouštět v metru důchodce sednout, ale co je moc, to je moc. Přesto se těším na další díly...pokud budou. Stejně jako na film v pražských kulisách. A nakonec jen pochvala autorovi na nastudování českých reálií.

16.03.2022 4 z 5