Tadeash Tadeash komentáře u knih

Vědomé milování Vědomé milování Diana Richardson

Přečetl jsem třetinu, byla to dost nuda, pak jsem to vzdal. Na pochopení východní filosofie a spirituality je kniha dost povrchní a útržkovitá, ve výsledku vlastně nic neříká. To, že sex není jen o orgasmu, jsem už věděl.

19.10.2023

Brána Brána Frederik George Pohl Jr.

Původní knížka je asi celkem dobrá. Vydání z roku 1991 ale sráží otřesně diletantský překlad Josefa Studeného. Ten je proveden stylem tzv. "czenglish", jehož hlavními znaky jsou doslovně přeložené fráze, které ač užívají českých slov, nejsou česky; a dále překlad určitých výrazů slovy, která znějí v češtině podobně jako původní výraz, ale znamenají něco jiného.
Představa o překladatelově myšlení získaná přečtením knihy: "Je tam napsáno "classified information"? Tak tam dám "klasifikované informace", to zní podobně, tak to bude stačit." Přitom ze smyslu textu a letmého pohledu do výkladového slovníku je jasné, že jde o "tajné informace".
Aby toho nebylo málo, text trpí řadou chyb, jako jsou přebytečné uvozovky nebo chybějící mezery (propojená slova jdoucí za sebou).
Tohle nemohl soudný člověk vydat a zajímalo by mě, jak k tomu došlo.
"Zmocnila se mě nahá hrůza," napsal Josef Studený, a mě se přitom zmocňuje čirá hrůza.

09.08.2023 1 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Námět dobrý, zpracování mělké a zmatené.

02.11.2022 2 z 5

Základní příjem ve světě Základní příjem ve světě Marek Hrubec

Základní nepodmíněný příjem je důležité téma. Tahle knížka ale není dobře napsaná. Je nudná, stylisticky bídná a zbytečné opakování stejných myšlenek mi dává pocit, jako by autoři měli materiál na časopis, ale za každou cenu chtěli vydat knihu.

29.10.2021 2 z 5

Normóza Normóza Pierre Weil

Básničky stály za prd - převzaté i spontánní. I když si dovedu představit, že jejich použitím nám autoři dali příležitost oprostit se od normózy očekávání běžné podoby vědecké knihy, stejně mě otravovaly (to je můj osobní problém, ne knihy). Zbytek celkem šel - v poměrně chaotickém guláši psychoterapie, filosofie, mystiky, historie, náboženství a z mého pohledu nahodilých asociací bylo několik cenných myšlenek o povaze lidstva a lidství.
Leloup a Crema jsou srandovní jména, bavilo mě číst je pořád dokolečka!

13.08.2021 3 z 5

Vynalézavá láska Vynalézavá láska Glenn Wilson

Docela blábol, ale většinu knihy tvoří pěkné obrázky, takže výsledek dobrý.

24.05.2021 3 z 5

Milenci našich žen Milenci našich žen Eduard Martin (p)

Laskavé sci-fi? Lahůdka!

19.02.2021 5 z 5

Kniha o tichu Kniha o tichu Josef Formánek

(SPOILER) V jednom kuse někdo něco vyprávěl a ticho nikde.

22.01.2021 2 z 5

Pomsta zatracenců Pomsta zatracenců Chris Bunch

Oddechová věc. Ledabyle přeložená.

01.01.2021 3 z 5

Cesta do bláznovy zahrady Cesta do bláznovy zahrady Ladislav Szalai

Dobrá lemovina (slovo odvozené od jména Stanisława Lema, velkého středovesmírného spisovatele).

12.12.2020 5 z 5

Vagina Vagina Catherine Blackledge

Autorka si dala hodně práce se studiem zdrojů a předkládá nám obsáhlý pohled na historii a současnost ženského ústrojí a pohledu na ženy vůbec.
Trochu své dílo kazí přílišnou snahou popsat vše rozumově - vědecky. Což jí nelze mít za zlé - žijeme v době, kde je věda bůh, a co není podloženo výzkumem, jako by nebylo nebo bylo zbytečné... Například otázky typu "jsou orgasmus a svalové stahy potřebné pro početí?" působí trochu hloupě a já bych řekl, že asi jo, když to tak od přírody máme.
Ale není to nic vážného a celkově je to pěkná knížka.

29.11.2020 4 z 5

Moře času Moře času Jaroslav Veis

První a nejdelší povídka Vosí hnízdo mě fascinovala svojí autentičností, vykreslením skupiny osob na rekreaci, jejich povahových vlastností, vztahů, myšlenek, osobních výstředností. Bylo to v dobrém smyslu hodně "ne - sci-fi" se sci-fi nenásilně přimíchaným do příběhu běžných lidí. Parádně popsaná realita života v socialismu s něčím trochu neobvyklým navrch. Geniální!

Další povídky se zabývají množstvím nápadů z oblasti rozvoje technologií a fungování společnoti a jsou taky povedené.

18.10.2020 5 z 5

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Prodej a zisk máme jako božstvo už teď. Ještě nám chybí obchodní vraždy na úrovni přestupku a tahle knížka přestane být sci-fi.

Skvělé dílo. Má šťávu a dost zvratů, dobře se čte. Velmi mě potěšilo na duši.

02.10.2020 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Ano, je to velice dobrá zábava, ale při třetí knize je to stále na jedno brdo a nic objevného už v tom nenacházím.

15.04.2020 4 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Tolik sexu, kolik naznačují některé komentáře, tam zase není. A když už na něj dojde, je to jen pár vět. To ale vůbec není výtka! Kromě sexu je zde taky akce, detektivní zápletky a spousta humoru, který je velmi chytrý a okouzlující. K němu patří i několik vtipných her se slovy. Celkově je to velmi svižné a osvěžující dílo!

24.01.2020 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Strašná kravina - ale strašně zábavná!

15.01.2020 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Kniha je bizardní, jak napovídá obálka. Samotná výstřednost mi ale k hodnotnému zážitku nestačí.

Ne, že by celá kniha byla špatná. Titulní a nejdelší povídka Strašidelná vagina je kromě bizardního námětu poměrně dobře napsaná a zábavná, hodnotím ji nadprůměrně. Povídka Fantastické orgie má zajímavý námět a hlavní dějový zvrat, ale je dost roztahaná a místy nudná. Poslední kousek Porno v srpnu je vyloženě prázdný a nezajímavý, nebojím se říct ztráta času.

Celkový dojem z knihy je tedy slabší průměr. Navíc překlad do češtiny místy pokulhává.

15.01.2020 3 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Vrchol absurdity a humoru v literatuře. A je to sci-fi.

26.12.2019

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Skvělé sci-fi, které ale působí velice skutečně - svými postavami a jejich životními útrapami. Není co vytknout.

26.12.2019 5 z 5