Svářeč Svářeč komentáře u knih

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Já nevím. Na jednu stranu se mi ta kniha vcelku líbila. Postavy jsou většinou docela sympatické, čte se to pěkně a tak dále. Na stranu druhou... Ten Abercrombieho negativismus a rádoby hlubokomyslné filosofování, jací jsou lidi hajzli, jak je válka zbytečná apod, už mi začínají docela brnkat na nervy. V Prvním zákonu to člověk bral jako neotřelý pohled na věc, v Nejlépe chutná za studena už to docela lezlo krkem, v Hrdinech mi to vysloveně vadí. Jak se říká - opakovaný vtip není vtipem. Navíc zrovna postavy, na které jsem se nejvíc těšil (Psí Čumák, Třesavec), nedostávají zas tolik prostoru, kolik bych chtěl. Místo nich přibývají nové. Taky by autor konečně mohl uvést na pravou míru, jak tedy dopadl Krvavá Devítka. Asi je zpátky v hlíně, ale co když... Vzhledem k tomu, že se jednalo o nejlepší postavu trilogie, mě ta nejistota celkem štve. Je to takové zbytečné nimrání se v jedné bitvě... Možná by Abercrombiemu neuškodilo, kdyby konečně opustil svět Prvního zákona, protože jeho potenciál už je asi vyždímaný do poslední kapky. Jako jo, pořád se to čte pěkně... Ale přitom je to takové o ničem.

Zlato Arkony. Kniha první Zlato Arkony. Kniha první Juraj Červenák

Asi po roce první kniha mimo povinnou četbu :) Jak bych to řekl, bylo to fajn. Rogan s Gorjou patří mezi mé nejoblíběnejší literární hrdiny vůbec, příběh odsýpá, námět poměrně zajímavý a jak už je u Červenáka zvykem, nejsilnější stránkou knihy je dobová atmosféra a skvělé prokreslení světa minulosti. Ale nemůžu si pomoct, původní trilogie se mi líbila víc. Tohle je samozřejmě skvělé, ale působí to na mě tak nějak rutinérsky.
A bohužel dvojka mě nebavila ani zdaleka tak jako jednička. Přijde mi, že všichni jenom nějak chodí po Rujáně, občas svedou bitvu, oblehnou město, sem tam zemře nějaká postava a tak dál. Až mě to chvílemi opravdu docela nudilo. Naštěstí ústřední dvojka hrdinů to drží nad vodou a ostatní postavy taky prochází poměrně zajímavým vývojem. Závěr sice trochu ve stylu deus ex machina, ale dobrý.

Sex, drogy & cyb'n'roll Sex, drogy & cyb'n'roll Petr Heteša

Po slabší Ruské ruletě zase kvalita, na jakou jsem od Heteši zvyklý. Ale v první cca třetině až polovině to moc dobře nevypadalo. Ten svět byl sice zajímavý, hrdina dobrý, ale příběh slabší - Jerry jenom někam chodil a... tak nějak nic víc. Naštěstí autor uměl zabavit i tak. Nicméně jakmile se už příběh rozjel a jednotlivé díly skládačky začaly zapadat do sebe, už jsem se od toho nemohl odtrhnout. A zajímavý autorův doslov byl příjemnou třešničkou na dortu. Nemohu si pomoci, Heteša je nejlepším tuzemským autorem akčního žánru.

Chvastovzácný sok Chvastovzácný sok John Ringo

Opět trochu pomalejší "nakládací" rozjezd, naštěstí i tak celkem zábavný. Pak už se to rozjelo a já se od toho nemohl odtrhnout. Perfektně napsané, s perfetními postavami. Obešel bych se klidně bez těch fyzikálních podrobností, ale to k tomu asi prostě patří. Navíc jsem ocenil, že je to napsané tak, abych se v tom orientoval, i když jsem si z předchozích dvou dílů skoro nic nepamatoval (přecijen jsou to už skoro tři roky a desítky přečtených knih, co jsem to četl). A ještě jedno malé plus - autor má hodně dobrý hudební vkus :)

Bouře ve stínech Bouře ve stínech Alexej Pechov

Dobrý závěr trilogie, přesto však zůstává na jazyku trochu pachuť. Předchozí díly měly cca něco přes tři stovky stran a nemohu se ubránit dojmu, že Bouři (430 stran) by prospělo, kdyby na tom byla stejně, protože obsahuje dost hluchých míst. Haroldova pouť Palácem kostí mi přišla trochu zdlouhavá a poté se to taky občas trochu vleklo. Dost zbytečných pasáží by autor klidně mohl odstranit a v podstatě by se nic nestalo. Například celá ta věc s orky mi tam přijde trochu navíc. No ale budiž. I tak je to pořád vynikající čtivo, Pechov prostě umí a i přes mírnou rozplizlost jsem to přečetl jedním dechem.

Běsné město Běsné město Dana Rusková

Tahle kniha mě prostě ukrutně nebavila. Byl jsem schopný přečíst tři povídky, na čtvrtou už jsem neměl sílu. Jediný důvod, proč hodnotím dvěma hvězdami, je ten svět, který mi přišel vcelku zajímavý. Jinak ale prostě nic. Necítil jsem tam žádné emoce, žádné napětí, postavy a jejich osudy mi byli úplně volné, akčnější části mě nechávaly zcela chladným. Prostě mi vůbec nesedl způsob, jakým je kniha napsaná. Inu, sto lidí, sto chutí, tohle fakt není kniha pro mě.

05.07.2014 2 z 5

Dračí zloději Dračí zloději Jana Rečková

Dračí zloději se tváří jako další samostatná kniha z dračího světa, ale evidentně se jedná o první díl menší či větší série. Takže doufám, že se dočkáme pokračování :) Ale jinak v podstatě nemám, co bych vytknul. Dračí svět je zajímavý, postavy sympatické... V podstatě si to přenáší všechny klady předchozí knihy a navíc je tahle oproti Dračímu moru více akčnější a epičtější, což jsem osobně docela uvítal. Hvězdu strhávám, protože už tady samozřejmě nebyl ten moment překvapení, takže mě to neodrovnalo jako jednička.

Koruna Élladu Koruna Élladu Veronika Válková

Přiznám se, že si nejsem úplně jistý, jak hodnotit. Kniha má v podstatě stejnou formu jako původní Wetemaa (v první polovině vypráví prostřednictvím povídek, jak se jednotliví rytíři dostali do družiny krále Ana, v druhé polovině pak máme samotný příběh), takže se přímo nabízí srovnání a v něm Koruna Elládu prohrává na celé čáře. Prvním problémem jsou postavy: rytíře jsem si ani zdaleka neoblíbil tak, jako družiníky z Wetemaai. Někteří jsou vysloveně nesympatičtí (Egil), o dalších moc nevím, co si myslet (Saro) a především většina z nich nedostává dostatek prostoru - všichni v podstatě jen přicmrdávají Wannovi (dobře známému ze ságy o Wannovi), který je tady tou hlavní postavou a společně s panošem Skyrnetem taky jedinou postavou, kterou jsem si dokázal oblíbit. A přiznám se, že jsem úplně nepochopil, proč autorka věnovala rytířům celou první polovinu knihy, když jejich role v následujícím příběhu je skutečně jen podřadná. Další věcí je samotný příběh, který mi přišel takový rozháraný, nejednotný, v podstatě se jedná o sled různých příhod Wanna a rytířů. V jeho průběhu se dokonce úplně změní hlavní zápletka. Nicméně i přes tyto nedostatky se kniha čte neuvěřitelně lehce a přečetl jsem ji za dva dny. Čtyři hvězdy jsou tak akorát, do dokonalosti původní Wetemaai má Koruna Elládu daleko, ale stejně se jedná o výbornou knihu.

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Jeden z těch slabších dílů. Na jednu stranu samozřejmě vtipné, postavy skvělé (Noční hlídka je moje nejoblíbenější zeměplošská linie), ale místy mi to přišlo trochu zdlouhavé, především začátek. Mít ta kniha tak o sto stránek méně, hodnotím minimálně o hvězdu více. Navíc pár wtf momentů tomu taky úplně nepomohlo. Ale pořád se to čte skvěle a těším se na další Zeměplochu.

Ostrý dráp Ostrý dráp John Ringo

Bavilo mě to víc než trochu "suchý" třetí díl. Ostrý dráp je méně akční, ale více humorný a to mi popravdě celkem vyhovovalo, protože ta akce mi v téhle sérii připadá často trochu na jedno brdo. Nicméně na konci se taky dočkáme nějaké té vesmírné bitvy. Dal bych čtyři a půl hvězdy, bohužel půlhvězdu strhávám za nezvykle otevřený konec. Předchozí knihy byly do velké míry samostatné celky, tahle v podstatě taky, ale ten závěr mi prostě přijde takový hodně na rychlo, spousta věcí zůstává nevyřčena. Skončí bitva a skončí i kniha... Slušelo by tomu tak deset stránek závěrečného "kecání" navíc :) Nové díly bůhví kdy vzniknou a jestli vůbec budou přeloženy do češtiny, takže absence pořádného konce mě mrzí.

Vryté město Vryté město Kirsten Jane Bishop

Další z knih, co jsem nebyl schopen dočíst. Bez rozmýšlení jsem to drapnul v Levných knihách a myslel si, jak kvalitní kus jsem za 40,- ulovil, ale chyba lávky. První část v poušti je skvělá, ale po příchodu hrdinů do města se to zvrhne. Příběh ustupuje do pozadí, jsou tady různé filosofické úvahy třeba i na několik stran, atmosféra města vcelku nijaká, postavy jsou jen lehce načrtnuté. New weird asi fakt není pro mě... Hvězda za tu první část, jinak tam fakt není nic, co by mě donutilo zvýšit hodnocení.

05.07.2014 1 z 5

Orcigard Orcigard Vladimír Šlechta

Můj poslední rest z Krvavého pohraničí. První vydání již dávno vyprodáno zmizelo v propadlišti dějin a v místní knihovně tento kousek bohužel absentoval, takže nezbývalo než čekat a doufat :) Nakonec se čekání vyplatilo, všechny čtyři novely/povídky jsou pecky. Knihy z Krvavého pohraničí snad ani nemůžou být jiné než skvělé :)

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Povídky na začátku a na konci vynikající, prostřední novela trochu slabší. Stejně jako u Sekery z bronzu, rouna ze zlata je na ní poznat, že vyšla na pokračování, příběh je takový rozháraný a má to dost hluchých míst. Jako celek je to však vynikající zábava, přecijen to psal Červenák :) Změnil prostředí, ale jeho rukopis je v tom pořád zatracené znát.

Fatal Virtual Fatal Virtual Petr Heteša

Po vynikajícím Sex, drogy & cyb'n'roll zase trochu slabší kousek... Opět zde máme námět dvou vedle sebe existujících světů, tentokrát ale zpracovaný pro mě mnohem méně zajímavým způsobem. Navíc zde opravdu dlouho trvá, než do sebe začnou všechny střípky zapadat a zápletka začne dávat trochu smysl. V podstatě až skoro do konce jsem dost tápal a jen se nechal unášet tokem příběhu, aniž bych věděl, kam mě zanese. A to pak ten čtenářský požitek není takový. No a pak ten konec, ten mě nepotěšil, nemám rád, když něco končí takhle otevřeně. Ale zase bych to nechtěl moc shodit, špatný to není a určitě se to čte vcelku dobře. Na geniální Démony nebo zmiňovaný Sex, drogy & cyb'n'roll se to nechytá, ale určitě je to lepší než vcelku průměrná Ruská ruleta. Prostě takový klasický Heteša - vtipné dialogy, dost akce, sympatický hrdina a jeho femme fatale. Akorát tomu tentokrát chybí něco navíc, co by to vytáhlo z vod lehkého nadprůměru.

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Vida, a to jsem si myslel, že z téhle krávy už mléko nepoteče. Po vcelku nudných Hrdinech zase Abercrombie přišel s knihou, kterou můžu označit za opravdu povedenou. Dokonce ji klidně zařadím do té skupiny knih, které začnete odpoledne číst a najednou jsou tři hodiny ráno, víte, že byste měli jít spát, ale nejde to :) Opravdu mě to velice chytlo, tohle spojení fantasy, westernu a zálesáckého románu à la Jack London. Atmosféru a prostředí Abercrombie vykreslil fakt parádně - nespoutanou divočinu, poté zablácené zlatokopecké městěčko prolezlé špínou a zničenými lidskými sny. Dokonce i ten Abercrombieho rádoby realismus ("život není fér, lidi jsou svině, atd."), který mě u jeho posledních knih dosti vytáčel a tahle jím je taky samozřejmě prostoupená skrz naskrz, mi nijak nevadí. Do tohoto prostředí se prostě tak nějak hodí. A koneckonců ten jeho cynismus se mi taky zdá trochu potlačený, jako by tušil, že už na to nikdo není zvědavý. Jinak mě samozřejmě potěšil Devítiprsťákův návrat, ale i ostatní postavy jsou fajn a příběh moc slušně odsýpá. O třídu výš oproti Nejlépe chutná za studena a nejméně o dvě proti Hrdinům. Narozdíl od obou zmíněných knih, k této se někdy s chutí vrátím. A dalším příběhům ze světa Prvního zákona bych se po tomto vynikajícím čtenářském zážitku vůbec nebránil. Když Joe chce, pořád umí.

Dřeň Dřeň Robert Reed

Možná to bude tím, že narozdíl od zklamaných recenzentů a ostatních komentujících jsem od této knihy v podstatě nic nečekal. Nakonec je to velmi čtivá space opera s mnoha vynikajícími nápady, kterou jsem zhltnul v podstatě na dvě posezení. A zejména v druhé polovině mě příběh chytnul natolik, že jsem se od knihy opravdu nemohl odtrhnout. Přesto jsem již ke konci začal mít pocit, že všechno je až příliš zašmodrchané a komplikované, autorovi se to přecijen začalo trochu vymykat z rukou. A také s postavami jsem se nedokázal sžít natolik, abych dal Dřeni více než čtyři hvězdy. Zase tak dobrá není. Přesto úplně nevěřte mnoha zklamaným reakcím, čte se skvěle.

Stallo Stallo Stefan Spjut

Nic lepšího jsem už dlouho nečetl. Opravdu. Naprosto dokonalý mix severské detektivky, hororu a fantasy. Příběh mě naprosto pohltil, přečetl jsem to jedním dechem, až mi ani nepřišlo, že to má přes pětset stran. Od začátku navíc sledujeme dvě dějové linie, které se docela svižně střídají, takže se to fakt čte úplně samo a musím říct, že už dlouho jsem u knihy nebyl v takovém napětí, jak to asi skončí, co autor vymyslí, jak se ty dvě zcela nesouvisející linie nakonec protnou. Marně přemýšlím co vytknout. Snad jen, že ze začátku přecijen chvíli trvá, než se do toho dostanete, ale jak vás tahle kniha jednou chytí, už vás nepustí. A jedna ze závěrečných point je přecijen docela průhledná, skutečná Sevedova identita je vcelku jasná už od začátku. Ale to jsou maličkosti, kvůli nimž nehodlám snižovat hodnocení. Jinak je ta kniha opravdu dokonalá.

Legendy: Prokleté knihovny Legendy: Prokleté knihovny Michael Bronec

Stejně jako Legendy: Draci je tohle hodně povedený sborník. Bandžuch, Žlebek a Medek zaslouží absolutorium, pak je zde mnoho vynikajících prací těsně pod vrcholem (Antonín 2x, Dobiáš 2x, Rečková, Tučka, Apollyon, Müllerová, Pavlovský) a to už máme nadpoloviční počet povídek, z nichž většina patří mezi delší a stěžejní práce sborníku... Zbytek převážně průměr, ale stále dobrý. Samozřejmě zde jsou i slabší povídky placající se ve vodách podprůměru, ale to jsou opravdu spíše ty kratší kusy. Když to shrnu, tak je to, myslím, více než slušné skóre na devítisetstránkový sborník českých autorů, z nichž mnoho je stále docela neznámých. Zprůměrovat hodnocení povídek, je to tak zhruba na čtyři hvězdy, ale stejně jako u Draků zde rád tu pátou přidám - je to opravdu obdivuhodný počin, navíc zpracování je vysloveně luxusní. Vedle Draků se to v knihovně vyjímá parádně :)

Po dračím ohni Po dračím ohni Jan Dobiáš

Z této sbírky mám dost rozporuplné pocity. Po skvělých autorových pracích z obou Legend jsem čekal rozhodně více... A nakonec je většina povídek v této knize veskrze průměrná. Nelze jim sice upřít vcelku dobré nápady, ale člověk je dočte, řekne si "Hm, dobrý..." a prostě čte dál, aniž by v něm právě dočtený kousek zanechal výraznější dojem, narozdíl právě od autorových prací ve zmíněných antologiích. Některé texty pak vybočují, ať už k lepšímu nebo horšímu, těch prvních je naštěstí o něco více... Většina povídek mě tedy docela bavila, knize jako celku ale zkrátka více než tři hvězdy dát nemohu.

Až na kraj světa Až na kraj světa Jan Dobiáš

Moc pěkná knížka. V podstatě taková pohádka, ale bez problémů stravitelná i pro odrostlejší čtenáře. Celá kniha je protkaná velmi inteligentním a milým humorem, povedenými odkazy, dýchá pohádkovou atmosférou a vůbec bych tu knihu označil za takové pohlazení po čtenářově duši. Nicméně více než čtyřmi hvězdami hodnotit nemohu, na to se přecijen jedná, jak bych to řekl, o čtivo až příliš banální. Příběh je v podstatě jen sledem příhod Alenky a obra Okřína na cestě ke kraji světa, nějaký nosnější příběh mi tam trochu chyběl... Ačkoliv takhle to má taky své kouzlo a rozhodně se jedná o vynikající knihu.