Svářeč Svářeč komentáře u knih

Ostří ozvěny Ostří ozvěny Vladimír Šlechta

Docela zklamání. Je na tom vidět, že jde o jednu z nejstarších autorových prací, oproti jeho současným textům je to celé takové těžkopádné a hůř se to čte. Začátek je opravdu velmi nudný. Nicméně postupně jsem se do toho docela dostal a ke konci už jsem se nemohl odtrhnout. V druhé polovině se objeví i pár velmi slušných a zábavných nápadů. Každopádně kdyby se autorovi chtělo si s textem trochu pohrát jako u Kyborgova jména a znovu to vydat u Brokilonu, určitě bych do toho šel.

17.10.2015 3 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Přečetl jsem vydání z roku 2015. Pro historickou fantasy mám slabost a tahle kniha mě zaujala o to víc, že tohle období v literatuře moc využívané není. Nakonec je to parádní dobrodružná fantasy se skvělou atmosférou a sympatickou hrdinkou. Čte se to skvěle a člověk tomu snadno odpustí divný, nepříliš ucelený a rozháraný děj. Postavy mizí a zase se objevují po desítkách nebo stovkách stránek, některým je věnována poměrně dlouhá expozice a nakonec jsou odsunuty na vedlejší kolej. Prostě kniha vyobrazuje Kroaninu cesta za pomstou bez nějakého hlubšího příběhu. Konec docela překvapil a za něj pátá hvězda.

17.10.2015 5 z 5

Lovci přízraků Lovci přízraků Vladimír Šlechta

Pohodová oddechovka na jedno odpoledne. Jako detektivka slušné, i když dost jednoduché (žádné složité pátrání a zvratové veletoče nečekejte), nakonec dojde párkrát i na akci. Oggerd je tentokrát odsunut hodně do pozadí, ale to nevadí, beztak je hlavní postavou všech Oggerdovských příběhů především Gowery. Potěší také provázání s Emmou (snad to bude autor dál rozvíjet, jak naznačuje na konci). Těším se na další příběhy z Oggerdovského světa, vlastně mi momentálně ani nevadí, že se autor této sérii věnuje víc než mému oblíbenému pohraničí.

17.10.2015 4 z 5

Kyborgovo jméno Kyborgovo jméno Vladimír Šlechta

Chvíli trvalo, než jsem se do toho začetl, ale pak už jsem se od toho nemohl odtrhnout a přečetl jsem to na jeden zátah. Nevím, jak ta kniha vypadala v původním vydání, ale rozhodnutí přepsat příběh do ich-formy bylo rozhodně dobrým nápadem. Celé to prostě nemá absolutně žádnou chybu - postavy, příběh, svět, autorův styl psaní, všechno dokonalé. Ani nevím, proč jsem Oggerda doteď přehlížel, když Krvavé pohraničí je mojí srdcovkou. Jestli to takhle půjde dál, Oggerd se jí brzy stane taky.

Keltská brána Keltská brána Vladimír Šlechta

Klasický Šlechta. Jen mi to hlavně v poslední třetině přišlo dost zmatené. Vůbec jsem se neorientoval v té pseudovědě a popisech absurdního prostředí Polygonu a tajně podezírám autora, že on taky moc ne :) Takže od Šlechty spíše jedna z těch slabších knih, nicméně skvělé postavy, zajímavý svět a vtipný autorův styl to pořád drží vysoko v nadprůměru. A ta příběhová vrata na konci... - chci hned dalšího Oggerda! :)

23.09.2015 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

O něco lepší než Perunova krev. Tenhle formát kratších povídek, kde je letmo načrtnuta zápletka, která je vzápětí nějak brutálně uzavřena, se k tomuhle stylu hodí víc než delší příběh, kde se furt dokola někdo mlátí. Akorát už mi to občas přišlo na hraně dobrého vkusu, hlavně ve druhé povídce. Ne že bych to vzhledem k názvu a obálce nečekal, ale kdybych chtěl porno, koupím si Fifty shades of grey :) Jo a ještě co se týče obálky - nakladatel by mohl být trochu ohleduplnější ke čtenářům, kteří se s ní chlubí v MHD :) Jinak ale dobré a klidně bych si dal druhý díl.

Svitky z londýnského mostu Svitky z londýnského mostu Jana Šouflová

Velmi povedená kniha, evidentně napsaná s obrovskou chutí a zápalem, která mi sedla do nálady jako již dlouho nic. Historickou fantasy mám rád, ale je to dost ošemetný žánr, protože když se autorovi nepodaří zachytit duch oné doby a místa, kniha nestojí za nic. Což se tady naštěstí nestalo, autorka se evidentně vyzná a starý londýnský most na papíře žije vlastním životem :) Kromě toho má kniha velmi sympatické, i když trochu ploché postavy a velice chytře vystavěný a poutavý příběh - několik samostatných povídek, propojených hlavní dějovou linií, která postupně vyplouvá na povrch. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo nevyužití některých vedlejších motivů, které jsou v knize načrtnuty, ale to je pouze detail. Jinak ještě stojí za zmínku povedené zpracování knihy - skvělé ilustrace, mapky, nádherná obálka, pevná vazba.

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Tak jsem se konečně dokopal k tomu pořídit si nové vydání příběhů mých nejoblíbenějších literárních hrdinů. Už je to hodně dlouho, co jsem Vládce vlků četl a upřímně jsem se bál, že se na něm dost podepsal čas. Plané obavy, holt stará láska nerezaví :) Samozřejmě těžko říci, nakolik za to může fakt, že autor text docela výrazně přepracoval, aby více odpovídal jeho současnému stylu. 90 % jen kvůli tomu, že začátek byl přecijen trochu pomalejší a než se na scéně objevil Goryvlad, nebylo to úplně ono. A navíc si chci nechat rezervu pro pokračování, o němž si pamatuji, že bylo ještě dokonalejší.

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Oproti předchozímu dílu v mých očích již naprosto dokonalé, jízda od začátku do konce. Černokněžník není tak rozmáchlý jako Bohatýr, ani tak pevně uchycený do daných dobových reálií jako Kapitán Báthory nebo Stein & Barbarič, spíše je to prostě čistokrevná fantasy rubačka, ale přitom to má svoji duši, vynikající postavy, člověk nemá pocit, že by četl něco úplně triviálního. Nemohu si pomoci, od doby původního vydání Červenák vyspěl, posunul se, ale tahle trilogie je pro mne jeho vrcholem. Třetí díl, do kterého se okamžitě pouštím, už na tom snad nic nezmění.

Rok Havrana Rok Havrana Vladimír Šlechta

Zvláštní kniha. Není to jednotný příběh, ale povídkový román, kde na sebe povídky částečně navazují. Ne že by mi to vadilo, ale možná by bylo záhodno to někde v anotaci uvést. Jinak ke kvalitám knihy samotné. Logiky to moc nepobralo, ale když nad tím člověk moc nepřemýšlí a bere to jako oddechové čtivo, tak OK. Postavy taky nejsou nijak zvlášť sympatické (což je u Šlechty docela překvapivé) – Skočdopolová je prostě otravná a Havran je vylíčen jako nezranitelný superman, který bez mrknutí oka sám vystřílí desítky nepřátel, a vlastně k němu nejde nic cítit ani se s ním nějak ztotožnit. Havranovi „superschopnosti“ jsou sice na konci knihy vysvětleny, nicméně celé finále je naprosto ulítlé a v podstatě nesouvisí s ničím, co se předtím v knize dělo (ale líbilo se mi). Jinak je to ale typicky Šlechtovsky čtivé a zábavné. Šlechta prostě umí, zatím jsem od něj nečetl nic, co by mě nebavilo.

Na druhou stranu ale chápu rozčarované reakce (viz koment podemnou) na autorovu tvorbu z posledních cca dvou let a těším se na dalšího Oggerda a Pohraničí. Těch experimentů už opravdu bylo dost.

23.09.2015 4 z 5

Žoldnéři fantasie: Osamělí válečníci Žoldnéři fantasie: Osamělí válečníci Michael Bronec

Lepší než trochu slabší minulý ročník. Pár průměrných kousků, u nichž moc nechápu, čím tak oslnily porotu, by se sice našlo (Viviana Stellata, Výstrková), ale ty zábavné povídky naštěstí drtivě prevažují. Přecijen většina z autorů už je docela vypsaná a od některých už bych si rád přečetl něco delšího (Žlebek, Mullerová). Jen mě trochu zklamala absence nějakého pěkného doslovu, jaké obvykle píšou Medek nebo Vrbenská :) Ten kratičkej referát od Žambocha je dost chabá útěcha. I když je mi jasné, že tentokrát jaksi nebylo o čem psát.

02.01.2015 4 z 5

Žoldnéři fantasie: Knížata páry a ducha Žoldnéři fantasie: Knížata páry a ducha Michael Bronec

Oproti předchozímu ročníku výrazně slabší. Zatímco v předchozích Žoldnéřích mě bavily všechny povídky, tady se najde hodně nevýrazných a dokonce jedna, kterou jsem dočetl jen se sebezapřením - mám na mysli Žlebkovu práci, která mi opravdu hrubě nesedla. Ale je tady také pár opravdu povedených věcí, díky kterým času stráveného nad knihou nelituji - vynikající povídka Dany Ruskové a pohádka Ludmily Mullerové. Nicméně jinak v zásadě souhlasím s Vlaskem, je to dost nevýrazný sborník. Holt nemůže být každý rok posvícení :)

02.01.2015 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Dobré zprávy ze záhrobí Žoldnéři fantasie: Dobré zprávy ze záhrobí Michael Bronec

Velice vydařený ročník. Bavily mě v podstatě všechny povídky, některé samozřejmě více, některé méně, každpádně na žádný vysloveně slabý kus jsem nenarazil. Za nejzdařilejší považuji exotickou fantasy Zpívající meč Janiny Strnadové, nejméně mě oslovil asi Jan Žlebek se svou Silou hor - na mě už přecijen příliš komplikovaná a nepřístupná povídka, přesto však stále docela vydařená. S chutí jsem přečetl také závěrečná pojednání Leonarda Medka a Františky Vrbenské (přičemž podobné teoretické texty příliš nemusím) a hostující povídka Jana Dobiáše, která celý sborník uzavírá, už byla jen příjemnou třešničkou na dortu.

02.01.2015 4 z 5

Umrlčí tanec Umrlčí tanec Daniel Tučka

Upřímně řečeno, moc se mi do tohoto románu nechtělo. Tučkovy povídky, se kterými jsem se dříve setkal, nejsou špatné, ale četly se docela těžko, navíc z recenzí této knihy a její anotace jsem měl pocit, že se jedná o komplikovanou knihu a já mám přecijen radši přímočařejší věci. Nakonec, subjektivně viděno, kniha se opravdu nečte lehce, autor hodně abstraktně popisuje, mluví nejednoznačně, spousta věcí je řečena jen v náznacích a občas jsem si musel některé části přečíst dvakrát, abych pochopil jejich smysl. Když však od tohoto odhlédnu, už dlouho mě žádná kniha nesebrala tak, jako Umrlčí tanec. Dechberoucí příběh, skvělé postavy a nemohu si pomoct, i když autorův styl mi opravdu moc nesednul, Umrlčímu tanci prostě musím udělit pět hvězd, protože se mi snad ještě nikdy nestalo, aby mi nějaká kniha vehnala slzy do očí. Tleskám a těším se na autorovy další počiny.

13.07.2014 5 z 5

Emma z umírajícího města Emma z umírajícího města Vladimír Šlechta

Mnohem lepší než jsem čekal. Oggerdův svět mi nikdy nepřirostl k srdci tak jako Pohraničí, navíc tohle mě na základě ohlasů zrovna dvakrát nelákalo. Nakonec se z toho vyklubala velice chytlavá a promyšlená oddechovka, přesně jak to Šlechta umí. Začátek trochu pomalejší, ale pak už jsem se od toho nemohl odtrhnout. Svět sice v něčem působí lehce nelogicky, ale je velice zajímavý. Škoda velkého množství explicitních scén, které mi přišly úplně zbytečné a celé to trochu shazují. Nicméně Emmu jsem si docela oblíbil a kdyby se jí autor v budoucnosti dál věnoval, rozhodně bych nebyl proti.

06.07.2014 4 z 5

Zrada Zrada Orson Scott Card

Hodně dlouho trvalo, než jsem se do toho začetl. Dost mě zarazil fakt, že zatímco se kniha navenek tváří jako čisté sci-fi, je to v podstatě fantasy s ojedinělými a nepodstatnými sci-fi prvky. Nicméně příběh se postupně slušně rozjel a v podstatě mě nepustil až do konce, Card umí psát velmi čtivě a poutavě. Jsou tady však jisté nedostatky, kterých jsem si nemohl nevšimnout. Tak zaprvé, příběh hodně dlouho nemá žádný jasný směr. A zadruhé, zhruba od poloviny knihy je hlavní hrdina v podstatě nesmrtelný. A tohle je přecijen o trochu jiný žánr, než kupříkladu Kulhánkovo Stroncium, aby mi to nevadilo... Každopádně nic z toho nebránilo tomu, abych si Zradu užil. 80%

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Červenák si drží svou laťku, takže třetí Báthory není ani horší, ani lepší než jednička nebo dvojka. Určitě je ale jiný. Oproti předchozím dílům je trojka méně dobrodružná, více krvavá a více epická. Z pouští blízkého východu se vracíme zpět do neklidné Evropy (za což jsem rád), hrdinové se také méně nacestují (celý příběh se odehrává na relativně malém uzemí v Chorvatsku). Něco přes čtyři stovky stran mi uteklo jako voda, Červenák mě ke knize doslova přikoval, takže jsem ji dočetl ani ne za den. Autorův styl psaní mi dokonale sedí, velmi věrohodně a poutavě se mu povedlo vykreslit obraz té doby. No, kniha je tedy sice výborná, ale musím zopakovat: Báthory je zatím můj nejméně oblíbený Červenákův hrdina (i když... možná až po Bivojovi). Iljovi se prostě nevyrovná, Roganovi už vůbec ne.

Před zraky Tzulana Před zraky Tzulana Markus Heitz

Oproti trojce velký propad. Nuda to ještě není, ale opravdu jen tak tak. Příběh se nijak zvlášť neposouvá, a přestože jsou hrdinové sympatičtí, nějak mám narozdíl od předchozích dílů velký problém se do jejich příběhů vžít. Navíc příbývají nové postavy, takže kniha místy působí už dost přeplácaným dojmem. Celkově z ní mám pocit nastavovaná kaše. Proč je ta série šestidílná? Myslím, že čtyři díly by pro ten příběh byly tak akorát. Takhle se bojím, čeho se dočkám v pětce... No uvidíme.

05.07.2014 3 z 5

Třetí triarcha Třetí triarcha Leonard Medek

Hlavní důvod, proč mi třetí Dobrodruh (stejně jako předchozí díly) tak sedl do vkusu a já mu napálil plný počet hvězd, je fakt, že Medkovi se prostě do příběhu podařilo naprosto dokonale přenést atmosféru oné doby a popisovaných míst. Ale opravdu dokonale, až jsem měl vážně pocit, jako bych tam byl a spolu s hrdiny příběh prožíval. Což tedy zní trochu klišovitě a trochu asi přeháním... Faktem však je, že už dlouho jsem se u žádné knihy necítil tak jako u třetího Dobrodruha. Jinak samozřejmě tahle kniha je skoro dokonalá i po všech ostatních stránkách. Franta je sympaťák, vedlejší postavy taky velmi dobré, o akci není nouze. Jediná nepatrná vada na kráse: řešení některých problémů mi přišly už dost přitažené za vlasy... Kupříkladu to s tím panterem zůstává v podstatě nevysvětleno. Ale to už jsou fakt jen detaily, jinak je třetí Dobrodruh vynikající...

05.07.2014 5 z 5

Homo špiritusus Homo špiritusus Andrzej Pilipiuk

Povídky na začátku jsou vynikající, co se týče závěrečné novely (no, rozsahem asi spíše standartního románu), to už je trochu horší. Tedy zábavné a čtivé to je, že jo... Ale místy taky celkem zbytečně roztahané a zdlouhavé. Nemohu se ubránit pocitu, že Vandrovec je skvělý do krátkých vypointovaných povídek, do delších prací už se podle mě moc nehodí. Ale jak jsem řekl, rozhodně to není nuda. A ta poslední věta mě fakt pobavila :)