StihOMam StihOMam komentáře u knih

Přehled psychologie Přehled psychologie Hans Kern

Perfektní odrazový můstek pro studium oboru, ale i jako doplněk při četbě knih, kde psychologie stojí v popředí a hraje důležitou roli v porozumění celkového konceptu. Pohodlný souhrn.

20.04.2017 5 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Souhlasím, kniha je odpočinková, čtivá, místy vtipná. Jsem však čtenář náročný a pokud mě ruší i samotný překlad, celkový dojem nemůže být zkrátka nejlepší. Není to do sběru, ale není to ani do mé knihovny.

20.04.2017 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Andy Weir si zaslouzi respekt. Uz jenom cas, ktery venoval propracovanym technickym detailum z ruznych oboru je obdivuhodny. Trochu me drazdilo pripominani a opakovani jiz drive zminenych faktu, ale mozna je to pro ctenare, kteri knihu nezhltnou behem 50h jenom plus. Nutno dodat, ze jsem nevedecky zalozeny jedinec a behem cetby se ze me navic stal lehkomyslny ignorant duverujici autorovi vsecha jeho slova. Presto mi nektere veci v hlave chte nechte uvizly a po precteni knihy vyznamne ovlivnily me mysleni. Sice se mi hrdinove ala MacGyver prici, ale neskutecne ocenuji snahu i um chytrejsich a vzdelanejsich lidi nez jsem ja. Proto nebylo tezke hlavnimu hrdinovi skutecne fandit a jeste se pritom nechat bavit a unaset fantaziemi na plne obratky.

19.04.2017 5 z 5

Návrat na Brideshead Návrat na Brideshead Evelyn Waugh

Kniha se mi naskytla v originale, tak se aspon nic neztratilo v prekladu. A bylo to dobre, protoze dilko je pravoplatne nejlepsim z pera Waugha. Skutecne prijemne pocteni.

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Prekvapila me sila pribehu. Souzneni dusi (lidskych i zvirecich), prekonavani strachu, hledani cesty a prepisovani zlych dennich mur jsou temata ze zivota. Okoreneno prostredim a traumatickym zazitkem pusobi vsechno tak zive a bolestive, ale presto chcete vic. Krasny roman.

Špion na střeše světa Špion na střeše světa Sydney Wignall

Zajimavy dobrodruzny pribeh. Projevuji respekt a uctu. Docela pekne, ale na dane tema nabizi knizni trh i lepsi publikace.

16.04.2017 3 z 5

Obrana Sokratova Obrana Sokratova Platón

"A nehněvejte se na mne, řeknu-li pravdu."

To je jeden z citatu, ktery se mi opakovane odrazi v hlave a slabne jako ozvena, nez se pripomene dalsi den. Kdo se boji pravdy, abyste se mu dopredu omlouvali? A kdo vam dnes pravdu opravdu rekne? Miluji Platona, respektive Sokrata. Jejich filozofie je mi blizka. Jako toto dilo.

"Ale už je čas, abychom odešli, já na smrt, vy k životu."

Edison Edison Vítězslav Nezval

Nezval je PAN basnik. Svemu remeslu dobre rozumel, protoze si dokazal ziskat i me a to veru nebyl lehky ukol. Edison je inspiraci a ja mu dekuji za to, jak dokaze znevsednit me dny.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Kdo by neznal Mirka Dusina, nekdejsiho nejvetsiho soupere pri baleni holek. Atleticky hezoun, charakter, za vsech okolnosti spravnak a nejlepsi z nejlepsich. Ten nemuze nabidnout nic jineho nez dobry pribeh s bezva kamarady prozivajicimi nejedno napinave dobrodruzstvi se stastnym koncem. Nestarnouci klasika se silnymi vzpominkami.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Neskutecna klasika s nesmrtelnymi pribehy, na ktere si jeste dnes radi zavzpominame. To je dilo, ktere nejde z hlavy vytesnit.

Pohádek jako kvítí Pohádek jako kvítí Josef Štefan Kubín

Jako diteti se mi knizka docela libila. Dnes upadla v zapomneni, protoze moje deti nadseni neprojevily. S odstupem casu... ani ja ne.

16.04.2017 3 z 5

Cesta domů Cesta domů Danielle Steel

Nacasovani knihy bylo v mem pripade patrne nespravne. Mozna jsem coby clovek bez zkusenosti s manzelstvim nebo detmi spatnou cilovou skupinou, proto me publikace nijak zvlast neoslovila. Clovek bohuzel neustale srovnava a pro me byl tento ctenarsky zazitek spise jednim z tech slabsich.

16.04.2017 2 z 5

Můj drahý darebák Můj drahý darebák Lynne Reid Banks

Roman me v puberte uchvatil a hltala jsem kazdy stin romanticke lasky. Tehdy me politicke pozadi vubec nezajimalo a vyznam spolecenskych vrstev britske populace jsem nedokazala spravne zpracovat. V dnesni dobe docenuji prave to zasazeni romanu i fakt, ze hlavni hrdinka je mi stale sympaticka.

Barí, syn Kazanův Barí, syn Kazanův James Oliver Curwood

Neskutecne krasne dobrodruzstvi, ktere vzeslo z pera Curwooda. Daroval mi kamarada, se kterym bylo radost toulat se prirodou a poznavat svet. Ovlivnil moje myslenky a daroval mi krasnou vzpominku.

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Trochu jsem o autorce tusila, ale i tak me toto dilo zarazilo. Misty mi prislo jako nestravitelne. Pribeh se dal stylisticky i verbalne vyjadrit lepe. Znovu do stejne reky nevstoupim a Majerove se asi radeji obloukem vyhnu.

16.04.2017 2 z 5

Roztříštěná mysl Roztříštěná mysl Robert Bromley Oxnam

Pocituji urcity vdek za moznost seznamit se s timto dilem. Fascinujici pribeh, ktery vam dokonale vykreslí tuto nemoc, priznaky i dusledky a tezky boj lidi takto postizenych. Tato publikace me zasahla hluboko a dodnes se mi vraci emoce zaznamenane pri cetbe. Opravdu vrele doporucuji.

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Pripadalo mi zabavne, prokousavat se pribehem z ruznych uhlu a lepit si z nich zivot. Kniha lapi a dovoluje vam upustit od ni az po docteni posledni stranky. Vsechny postavy pusobi realne, az obycejne, ale jako celek vedou propleteny, komplikovany zivot. Nicmene po docteni poslednich stran ve mne zustal neodbytny pocit neverohodnosti. Tak trochu z toho: "to by nektera zenska vazne dala?!?" a tak trochu z toho: "Jsou i nasi pratele, kolegove, sousedi tak sexualne nevybiti a bez zabran?"

12.04.2017 4 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Díky čtenářské výzvě se mi představil autor poprvé právě tímto dílem a musím uznat, že se jednalo o seznámení skutečně působivé. Jeho nazírání na zločiny je tvrdé, stejně jako realita, ale zároveň jiné. I díky politickému pozadí příběhů, které se člověku živě vybavuje, působí dílo opravdu silně. Slovenský jazyk pak všechno nádherně podtrhne a umocní, takže pana Dána si v brzké době pozvu opět k sobě domů a nechám ho rozprávět jeho rodným jazykem o dalších ne/šťastných osudech.

08.04.2017 4 z 5

Britské spisovatelky na přelomu tisíciletí Britské spisovatelky na přelomu tisíciletí Milada Franková

Pokracovani vydareneho prehledu nabizi i v teto publikaci mnohe a zavadi nas do sveta britskych spisovatelek mnohdy neopravnene prehlizenych. Doporucuji.

03.04.2017 5 z 5

Britské spisovatelky na konci tisíciletí Britské spisovatelky na konci tisíciletí Milada Franková

Pro me dodnes neuveritelny zdroj a inspirace z oblasti literarniho sveta, byt vymezeneho na svet ocima zen. Jedna se o prehled vybranych britskych klenotu, ktery tvaruje vase kriticke mysleni a otevira dalsi moznosti.

03.04.2017 5 z 5