spencer spencer komentáře u knih

Slunečné dny a mořský vánek Slunečné dny a mořský vánek Carole Matthews

2,75/5
Jodie potřebuje utéct od svého života v Londýně. Houseboat jejího bratra na Ostrově Wight se zdá jako skvělá volba pro tuto příležitost. Přestože jí její městský život chybí, manžel jí dost ublížil a ona nyní potřebuje na nic nemyslet a jen se nechat unášet nádhernou scenérií, kterou ostrov nabízí. Její touhu po klidu brzy nicméně překazí sympatický soused Ned, který se ukáže být skvělým pomocníkem k zapomenutí jejích strastí. Jak se Jodie zachová, když bude muset jednou pro vždy čelit svému trápení?

I když se to na první pohled nezdá, titul se zabývá několika nelehkými tématy jako je neplodnost, zármutek a konec vztahu. Hlavní hrdinka se vydává na cestu za smířením a znovunalezením sebe samé. Líbilo se mi prostředí románu i fakt, že se většina odehrává na housboatu. Jodie také zkoušela dělat věci, které by v Londýně nikdy nezkusila a bylo ji fajn vidět vycházet ze své ulity. Příběh byl nicméně dost předvídatelný a určité (pro hlavní hrdinku nečekané) zjištění odtušíte velmi brzy. Občasné dlouhé popisy odváděly od dění a nevadilo by mi, kdyby je autorka trochu zkrátila. Ale chápu, že tím chtěla čtenářům*čtenářkám pomoci si místo dění představit. Nejvíce mě ovšem mrzel způsob, kterým se titul vydal v poslední třetině. S některými činy a rozhodnutími hlavní protagonistky jsem nesouhlasila, ale to už je jen můj osobní názor.
Slunečné dny a mořský vánek tedy považuji za průměrný román, který neurazí, ale zároveň ani nenadchne. Pokud máte rádi*y v knihách ostrovní prostředí, mohl by vás tento titul zaujmout.

23.04.2022 3 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

4,25/5*
Dům na Riviéře je velmi povedeným historickým románem, ve kterém se střídají dvě dějové linie. Jedna se odehrává v průběhu 2. světové války a sleduje hrdiny odboje, kteří byli rozhodnuti zabránit nacistům v krádeži nejslavnějších uměleckých děl. Ta druhá nás přenáší do roku 2015 a soustředí se na Remy, která před časem při dopravní nehodě přišla o manžela a dceru. I když se to na první pohled vůbec nezdá, mají toho tyto dvě dějové linky poměrně dost společného.
Příběh je vyprávěn nádherným jazykem, který vás okamžitě vtáhne do dění. Často se objevují metafory přirovnávající lásku k umění a já jsem se jich osobně nemohla nabažit. Všechny postavy působí živě a oceňuji, že nebyly pouze černobílé. Natasha Lester se při psaní románu inspirovala skutečnými postavami, což dělá dění ještě zajímavější. Máte-li rádi*y příběhy, kde se různě proplétají osudy hlavních hrdinů, tento určitě nevynechejte.

21.04.2022 4 z 5

Takový prima věk Takový prima věk Kiley Reid

Takový prima věk otevírá téma rasové nerovnosti, úspěchu a privilegií. Mimoto je zároveň příběhem o nalézání svého hlasu a odvaze postavit se za sebe. Nejvíce mě na knize zaujalo, jakým způsobem se těmto tématům autorka věnuje a to, že pohled na ně zprostředkovává z dvou odlišných úhlů pohledu.
Setkáváme se s dvěma ženami z naprosto odlišných světů. Emira je afroameričanka pracující jako au-pair pro rodinu Chamberlainových. Alix, její šéfová, je její pravým opakem. Je úspěšnou bloggerkou, influencerkou a především běložkou z bohaté rodiny, která přesně ví, co chce. Když Emiře jednoho večera zavolá, jestli by se na chvíli nemohla postarat o její dceru, události naberou nečekaný směr. V supermarketu Emiru ochranka obviní z únosu a přestože se incident vyřeší, bude mít zásadní vliv na to, co se bude v jejím životě dále odehrávat.
Titul je postaven na postavách, které jsou velmi dobře charakterizovány. Styl psaní má svou nevšedností a autentičností šanci zaujmout a čtenáře*čtenářky do dění vtáhnout. Osobně jsem si užívala vztahovou dynamiku postav a směr, kterým se vše vydalo. Čtení rozhodně nelituji, ale je mi zároveň jasné, že tento debut nesedne každému.

11.04.2022 4 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Do Hyperboje, města rozděleného na sedm úrovní, přijede třináctiletá Arka. Vychovaly ji Amazonky a nyní se rozhodla vyhledat svého biologického otce. Tento nelehký úkol jí komplikuje její skutečný původ, který musí tajit a trable, do kterých se neustále namáčí. Jejím učitelem se stane Lastyanax, který se po záhadné smrti svého mentora snaží zjistit pravdu jeho nečekaného úmrtí. Oba se ale brzy ocitnou uprostřed nečekané politické hry plné překvapivých zvratů a nebezpečných konspirací. Město je totiž zkorumpovanější, než se na první pohled může zdát.
Tento titul předčil všechna má očekávání. Nejen, že mě během několika málo stránek vtáhl velmi zajímavý a originální svět, ale také mě mile překvapily autorčiny vypravěčské schopnosti, díky kterým jsem si náramně užívala všemožné popisy města i dění. Přestože v příběhu hraje velkou roli politika, nemusíte mít strach, že byste se v ní ztráceli*y. Je dobře podaná a srozumitelná. Manipulace a konspirace navíc přicházejí ze všech směrů a nebudete si tak jisti*jisté ničím. Postavy jsou tím, co v knize exceluje. Arku jsem si ihned zamilovala a myslím, že nebudu jediná. Líbila se mi její povaha, myšlení a především smysl pro humor. K Lastyanaxovi jsem si chvíli hledala cestu, ale nakonec jsem si jej oblíbila stejně jako Arku.
Bylo to opravdu skvělé čtení, které mohu vřele doporučit. Musím vás ale varovat, jakmile začnete číst, nebude lehké přestat. Už se těším na pokračování!

07.04.2022 5 z 5

Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Terézia Ferjančeková

Kéž by bylo u nás více podobných knih!
Kdo zná podcast autorek, určitě nebude překvapen formou, kterou je titul napsán. Jsou to totiž jejich vzájemné rozhovory (podobně jako právě v podcastu) na určitá témata. V rámci nich sdělují fakta i své vlastní zkušenosti z oblasti sexu, vztahů apod. Navíc se v určitých částech objevují i jejich eseje, které byly více než zajímavé a rozhodně knize přidaly na hloubce. Nejen, že vás přiměje přemýšlet nad vašim vlastním názorem, ale také si u ní dost oddechnete. Spokojení budou především fanoušci, ale doporučit ji mohu i těm, kteří podcast neznají:)

04.04.2022 4 z 5

Celou tu dobu Celou tu dobu Rachael Lippincott

Tak toto bylo zklamání. Pět kroků od sebe mě bavilo, tohle naopak bolelo. Jako kdyby se autorky rozhodly vyhrát soutěž o nejméně originální knihu, protože tady těch klišé byl opravdu nadměrný počet. Hlavní hrdina Kyle mi přišel dost problematický. Z posedlostí jeho přítelkyně Kim přešel rychle na posedlost Marley a nějak mi ten jejich vztah nepřišel vůbec zdravý. Nápad autorek to byl dobrý, ale samotné provedení za ním krapet zaostalo. Myslím, že je plno lepších a jedinečnějších knih s podobnou tematikou...

31.03.2022 2 z 5

Poslední slib Poslední slib Kathryn Hughes

Poslední slib je příběhem jedné velké ztráty a nehasnoucí naděje. Taře bylo čtrnáct, když se její matka nevrátila z dovolené se svým přítelem. Přestože neměla žádné důkazy, vždy cítila, že se její matce muselo na cestě něco strašného přihodit, protože by ji samotnou jinak nikdy nenechala. Když o několik desítek let později obdrží klíč od bezpečnostní schránky ani netuší, jak moc se její život brzy změní.
V knize se střídají dvě dějové linie, které na sebe dobře navazují. Jedna se odehrává v průběhu 70. let a ta druhá v přítomnosti. V průběhu dění dostanete šanci všechny postavy dobře poznat a udělat si o nich jasný obrázek. Díky tomu s nimi budete soucítit a pochopíte, proč činily určitá rozhodnutí. I když se to na první pohled nezdá, titul se věnuje i těžším tématům, které v průběhu začnou vyplývat na povrch. Autorka si s nimi nicméně poradila velmi dobře a dost mě tím překvapila.
Byla to má první kniha od autorky, ale už teď vím, že rozhodně ne poslední.

29.03.2022 4 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

Chtěla jsem dát autorce druhou šanci, ale jediné, co se mi v tomto případě líbilo, bylo používání přímé řeči, které mi v předchozím díle chybělo. Coura mi přišla výplňková a nic se v ní pořádně nestalo. Lucie se nezměnila a po celou dobu se akorát chovala velice dětinsky. Dalo by se porozumět tomu, že si není svým vztahem jistá a dělá hlouposti, ale takto se spíše chovala jako malé dítě, které neví co chce. Podobně jsou na tom i její kamarádky, které mě svými životními rozhodnutími také nepřestaly překvapovat. Konec mi neseděl a upřímně bych byla raději, kdyby hlavní hrdinka po tom všem skončila sama (a to jsem jí v prvním díle ten její happyend strašně přála)...

26.03.2022 2 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Jen sama těžko věřím tomu, že to říkám, ale tento díl se mi opravdu líbil.
Z Vévody a já jsem měla dost rozporuplné pocity. Autorka mě dost naštvala jistou scénou a myslela jsem, že se sérií pokračovat nebudu. Nakonec jsem ráda, že jsem jí dala druhou šanci, protože mě příběh o Anthonym celkem bavil. Nebyl nijak složitý a i když vám bude na začátku jasné, jak to celé skončí, tu cestu k epilogu si užijete. Dynamika mezi Kate a Anthonym byla skvělá a ani minutu jsem se nenudila.
Samozřejmě se našlo i pár drobností, které bych J. Quinn vytkla, ale alespoň se tentokrát na konci objevila autorská poznámka, která je vysvětluje. Jsem zvědavá na seriálové zpracování.

22.03.2022 4 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Příznaky noci byly velmi příjemným překvapením!
Hned od první stránky mě okouzlil autorčin čtivý styl psaní a její vypravěčské schopnosti. Knihy inspirované slovanskou mytologií mám moc ráda a tady se to vcelku povedlo. Příběh byl originální, napínavý a plný akce. Přišlo mi, že se děj až do poslední stránky nezastavil, což je přesně to, co mám na fantasy nejraději.
3,85 dávám hlavně z toho důvodu, že jsem se čas od času ztrácela v dění a v počtu postav. Jinak rozhodně doufám, že to nebude poslední autorčin počin a budu se těšit na její další práci:)

16.03.2022 4 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

Jsem opravdu ohromena tím překrásným jazykem, který knihu vypráví. Ono se asi není moc čemu divit, když je autor básník, ale přesto jsem už dlouho na nic podobného nenarazila. Kniha je vlastně dopisem, který hlavní hrdina píše své negramotné matce. Přestože autor mluví velmi upřímně a o poměrně těžkých tématech (rasa, sexualita, emigrace a podobně), nepůsobí to ve výsledku vůbec těžce. Nebude to čtení pro každého, ale pokud dáte titulu šanci, věřím, že ve vás něco zanechá.

13.03.2022 4 z 5

Pro sebe jako stvořeni Pro sebe jako stvořeni Sarah Hogle

Sama tomu jen těžko věřím, ale tato kniha se mi moc líbila! A to je v tomto žánru co říci, jelikož mám na romány dost specifické nároky a málokterý mě tak zaujme. Tento mě však naprosto překvapil svým humorem a také tématem.
Naomi nesnáší Nicholase. Myslí si o něm, že je maminčin mazánek a leze jí děsně na nervy. Což by nebyl problém, kdyby si jej neměla za pár měsíců brát. Láska, která tam kdysi byla je pryč a ona přemýšlí, jak se z téhle šlamastyky dostat. Co když ale Nicholas přemýšlí podobně?
Postavy byly sympatické a styl vyprávění velmi čtivý. Naschvály, které si dělali mě bavily a pokud autorka napíše něco dalšího, určitě si to ráda přečtu:)

08.03.2022 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Příběh začíná tam, kde poslední kniha ze série skončila. Jediným rozdílem je, že se celý děj tentokrát točí kolem Nesty a Cassiana. K Nestě jsem měla celkem neutrální vztah, takže jsem se těšila na to, až konečně pochopím motivy jejího jednání, což se stalo. Děj se hodně věnoval její osobnosti, Cassianovi a samotnému výcviku, kterým Nesta v průběhu prochází. Tyto elementy mě bavily, ale méně se mi už líbily některé pasáže, které působily spíše výplňkově. Také si myslím, že by knize neuškodilo, kdyby byla o pár stránek kratší. Pořádná akce se totiž začala dít až v polovině knihy a já prostě chtěla víc.
Nesmím nakonec zapomenout zmínit samotný překlad. Nerada to přiznávám, ale trochu mi to čtení kazily překlepy a chyby. Čekala jsem, že si v redakci u takto populárního titulu dají trochu více záležet a doufám, že se tedy do budoucna poučí.

06.03.2022 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Už dlouho jsem se při čtení autobiografie tak moc nepobavila!
Markéta Lukášková patří k mým nejoblíbenějším českým autorům právě díky jejímu humoru. Není to sice humor, který by se líbil každému, ale mně sedí. Přestože v knize autorka vypráví své zážitky z dětství v devadesátkách, najdou se v nich i ti, kteří v nich nevyrůstali. Já se třeba narodila až v roce 2000 a v několika z nich jsem se viděla. Taková zvonkohra, chození na dvorek a věčné vzájemné prozvánění (protože jsme klasicky neměli kredit) jsem taky zažila. Velmi navíc oceňuji otevřený styl psaní a to, jak o většině příhod dokázala autorka mluvit s humorem.
Tato kniha je prostě plná nostalgie a neubráníte se v tomto případě ani úvahám nad vlastním dětstvím. Kéž bych měla takové vypravěčské schopnosti jako ona, protože takto poutavě a humorně hovořit o svých zážitcích bych opravdu chtěla umět.

01.03.2022 5 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Tohle bylo boží! Já se viděla snad ve všem a i když tuhle jednohubku budete mít přečtenou během patnácti minut, stojí opravdu za to:)

28.02.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

3,85/5*
U knih Viktorie Hanišové musí čtenář počítat s tím, že to nebude lehké čtení. Tohle rozhodně nebylo, ale abych byla upřímná, čekala jsem od tématu a od autorky trochu víc. Jedná se o sbírku povídek, kde je společným tématem sebevražda. Rozhodně tak musím vyzdvihnout originalitu zpracování a to, že v ní na tento motiv najdete více úhlů pohledu. Bohužel, jak tomu u sbírek už bývá, některé povídky byly lepší než jiné. S některými jsem bojovala, ale na druhou stranu jsem si pak vážila těch, které mě přiměly se zamyslet. Finální verdikt teda zní: rozhodně si knihu přečtěte, ale možná nemějte až tak vysoká očekávání. Asi bych byla raději, kdyby se v ní objevila polovina povídek a ty byly o něco delší, ale to už je jen můj osobní názor. Nejvíce mě zaujala povídka s názvem Pozůstalost a Brácho.

22.02.2022 4 z 5

Setkání stínů Setkání stínů Victoria Schwab

Zatímco se první díl více zaměřil na historii světa a seznamování čtenáře s jeho fungováním, tento se více věnuje jednotlivým postavám, které dostávají poměrně velký prostor k tomu, aby si toho nemálo uvědomily. Lila a Kell jsou od sebe daleko a každý se vydává svou cestou. Lilu jsem si opět zamilovala, díky její jedinečné osobnosti a schopnosti mě rozesmát. Začátek je sice opět pomalejší, ale konec vám to svou rychlou změnou tempa rychle vynahradí. Takže tleskám, autorce se opět povedlo vše popsat tak podrobně, že si snadno všechny Londýny představíte, stejně tak jako všechny ostatní místa, ve kterých se příběh odehrává. Rozhodně jsem natěšená na finální díl.

21.02.2022 4 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

3,5/5*
Na komiks jsem se těšila, protože vypráví příběh o dívce jménem Anna, která trpí úzkostnou poruchou. Jelikož mám sama úzkosti, zajímalo mě, jakým způsobem bude komiks pojat. Co musím vyzdvihnout, je pracování s barvami, ve kterých se odráží Annino momentální psychické rozpoložení. Čtenář tak hned věděl, co momentálně hlavní hrdinka prožívá. Bohužel mě trochu zklamalo, jak moc byl děj zrychlený. Chápu, proč tomu tak bylo, ale přece jen, Anna má úzkosti a není schopna pomalu jít do školy, ale na výlet dodávkou se spolužákem Maxem se vydá bez toho, aniž by si s sebou sbalila vše, co by mohla potřebovat? Jak se znám, sbalila bych si jen pro jistotu základní věci včetně jídla a pití. Trochu mi to tedy nesedělo, ale může to být samozřejmě jen můj pocit. Dále pak její rodiče, kteří ví, jaké má Anna problémy a poté, co odjede si jen tak odjedou na dovolenou do Egypta? Nevím, jak vy, ale já bych asi čekala, než moje dcera v pořádku dorazí domů, když vím, jak těžké to má.
Až na tyto výhrady se mi tento krátký příběh líbil. Zpracovaní je pěkně a myslím, že se v Anně dost čtenářů uvidí.

16.02.2022 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Byla jsem připravena na nejhorší, takže mě příběh nakonec poměrně překvapil. Z Mexické gotiky totiž přímo sálá její atmosféra, která v tomto případě dost pracuje pro její prospěch. I Noemí, hlavní hrdinka, dělala čtení mnohem snesitelnějším. Líbila se mi její osobnost i touha zjistit pravdu. ¨
Co pro mě bohužel nefungovalo, bylo finální rozuzlení. S napětím jsem čekala na moment, kdy dojde k velkému odhalení, ale nakonec jsem z něj byla trochu zklamaná. Bylo až moc natahované a trochu předvídatelné. Pokud jste už někdy četli/viděli něco s tajemným starým sídlem a zvláštně se chovající rodinou, určitě vám brzy dojde hlavní motiv. Opravdu jsem doufala, že z něj budu v šoku, ale nakonec jsem spíš protáčela oči.
Proto knihu nakonec hodnotím jako takový lepší průměr. Skvělou atmosféru akorát shazují nezajímavé dialogy, předvídatelnost a natahovanost...

15.02.2022 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Jsem si jistá, že se mnou mnoho lidí nebude souhlasit, ale mě tento titul naprosto odzbrojil a považuji jej za jeden z nejlepších debutů, které jsem kdy četla.
Tato kniha je o čtyřech lidech. Frances a Bobby jsou bývalé přítelkyně, které se seznámí s o deset let starším manželským párem, Melissou a Nickem. Společně se spřátelí a mezi Frances a Nickem brzy přeskočí jiskra. Možná byste čekali, že kniha bude o nevěře, ale není tomu úplně tak. Autorka jde velmi do hloubky a nazvat jejich vztah nevěrou není tak jednoduché. Děj se zabývá láskou v mnoha podobách, komplikovanými vztahy a především tím, zda je možné milovat více osob najednou. Mimo jiné se zabývá mládím, stárnutím, a jak v průběhu let přehodnocujeme svá rozhodnutí. Tolik pocitů ve mně kniha už dlouho nezanechala. Myslím, že ji ještě dlouho budu rozdýchávat.
Prostě nádhera. Určitě jsem knihu nečetla naposledy.

13.02.2022 5 z 5