spencer spencer komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Někdo má na rodinu štěstí, jiný zase ne. Tohle je příběh holčičky, která se bohužel již od útlého věku necítila mezi tou svou chtěná. Protože vyrůstat ve společnosti matky, která před svou zodpovědností utíká a nechává se zostuzovat svou vlastní matkou, není nic lehkého.

Dnes již dospělá žena, tehdy přezdívaná Cácora, se nám ve svém vyprávění svěřuje s událostmi, jenž se v průběhu jejího života odehrály a které by ustál jen málo kdo. Alena Mornštajnová si opět nevybrala zrovna nejlehčí téma, takže ani tentokrát nenarazíte na nic sluníčkového. Můžete se ovšem těšit na zpověď o jedné rodině, která se vám se svým tajemstvím vryje hluboko pod kůži.

Nebudu vám lhát, z celého děje na vás nepůjdou zrovna nejkrásnější myšlenky, ale jsem ráda, že se autorka rozhodla zpracovat takto složité a nepříjemné téma. Ať se nám to líbí, nebo ne, ač je jakkoliv nepochopitelné, děje se.

Osobně Les v domě hodnotím spíš kladně, než záporně. Přiměl mě přemýšlet a líbilo se mi vykreslení jednotlivých charakterů. Pár výtek k němu nicméně mám. Chvílemi mi přišel až moc natahovaný a být tak o trochu kratší, možná by na mě udělal malinko větší dojem. I přesto jej můžu doporučit.

25.04.2023 4 z 5

Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Cyril Podolský

Když se večer v kuchyni setmí, začnou se tam dít věci. A u maminky Viktorky a její malé dcerky obzvlášť. Každý večer totiž vylézají dva duchové Šiflík a Šuflík, kteří spolu zažívají nejrůznější dobrodružství.

Knihu jich tvoří sedm a každému dni v týdnu, tak připadá jeden. Zajímalo by vás, co ti dva kamarádi spolu vlastně vyvádějí? Úplně všechno. Myjí nádobí, nebo třeba vaří kávu. Musí ale dávat pozor, aby je u toho nepřistihla maminka Viktorka, protože to by byl skutečně průšvih!

Děj je poutavě vyprávěn tak, aby zaujal různé věkové kategorie. Přestože se příběh vždy odehrává v podobném vzorci a končí stejně, má tímto šanci zaujmout. Jednotlivé pohádky jsou originální, stejně jako dva parťáci, kteří představují hlavní hrdiny. A co ten Šiflík s Šuflíkem vlastně umí? No přece strašit, pomáhat, ale hlavně vás u toho zabavit.

Knížku bych se tak nebála doporučit každému, kdo chce četbu svým dětem něčím ozvláštnit. Věřte, že se u těchto příhod zabaví i nejeden dospělák!

24.04.2023 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

S hodnocením této knihy mám problém. Vím, že se mnoha lidem líbila, ale můj vztah je k ní velmi ambivalentní.

Příběhy s tematikou duševních nemocí jsou vždy smutné. Tento se tím nijak neliší, ale jak tomu tak bývá, i blázni mají smysl pro humor. Ken Kesey napsal tento román s jemným humorem, ke kterému dochází na pozadí tragédie. V čem titul vynikal, byla rozhodně přesná charakteristika jednotlivých postav. Kdyby nebyla dobře zpracovaná, nic by uvnitř nefungovalo. První část nám díky ní připravuje půdu pro události, jež se teprve odehrají.

Styl vyprávění byl nevšední, ale zajímavý. V první části jsem s ním dost bojovala, nicméně pak jsem si na něj zvykla. Vše bylo vyprávěno z pohledu jednoho z pacientů, takže se nejednalo o zrovna věrohodného vypravěče, což je v rámci námětu jen dobře. Mým hlavním problémem ale bylo, že se vše dalo do pohybu až za polovinou a začíst jsem se zpočátku nemohla. Také jsem čekala o něco více vyostřenější výměny názorů mezi Velkou sestrou a McMarphym.
Jsem ovšem ráda, že jsem si titul přečetla. Jen na mě neudělal tak velký dojem, jak jsem původně doufala.

23.04.2023 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Kdo by chtěl zabít manžele Mertonovi? Spíš, kdo by je zabít nechtěl.

Nepříliš šťastná rodina obsahuje klasickou zápletku, kdy je bohatý pár zavražděn a podezřelými se stanou jejich odrostlé děti. Každý z nich by mohl mít motiv a neprůstřelné alibi nemá nikdo. Začnou se tak navzájem podezírat, a když jsou ve hře velké peníze z dědictví, věřit se opravdu nedá nikomu.

Shari Lapenu mám kompletně přečtenou. Přestože se mi knížka líbila, nemůžu se zbavit dojmu, že se dalo ze zápletky vytěžit víc. Poprvé jsem v její knize odhalila viníka a nemyslím si, že jsem jediná. První polovina byla napínavá, ale jakmile se děj přehoupl do druhé části, vše působilo urychleně a začalo se objevovat pár známých klišé. Mrzí mě, že právě díky tomu působí ve výsledku konec odbytě a přála bych si, aby jej autorka o něco víc rozvedla.

Jinak to ale nebylo špatné čtení. Jednalo se o poměrně nenáročný psychologický thriller, který snadno přečtete a přijdete na jiné myšlenky.
Proto 3,5/5*

21.04.2023 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Lhala bych, kdybych řekla, že jsem během čtení nemusela zadržovat slzy Fredrik Backman to totiž opět dokázal. Dostal mě do kolen.

Tento autor je jedním z nejnadanějších vypravěčů, které znám. Při čtení jeho knih máte pocit, jako kdyby k vám promlouval nějaký dávný přítel. I tentokrát má příběh několik vrstev, které postupně odkrýváte. Nejenže si na své přijdou sportovní fanoušci, ale bude spokojen každý, kdo má srdce na svém místě.
Jako většina malých měst, i Medvědín má své problémy, tajemství a předsudky. Zatímco se předešlý díl zabýval tematikou znásilnění, tentokrát se děj věnuje sexismu, šikaně a politice.

Jsem velmi vděčná za to, že knihy jako je tato existují, neboť právě ony nám dokazují, proč stojí za to číst.

19.04.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Přestože se na první pohled může zdát, že je Medvědín o hokeji, není tomu úplně tak. Jedná se především o příběh tragédie, bolesti, odvahy a v neposlední řadě lásky. Tuto knihu jen nečtete, vy si ji prožijete.

Odehrává se v malém švédském městě Medvědíně, které žije hokejem. Celý děj se točí okolo místního hokejového týmu, a to jak jeho současných členů, tak těch bývalých. Fredrik Backman děj obohatil o postavy, kdy si každá z nich nese své vlastní břemeno. Někteří jsou zlí, jiní skrývají tajemství, avšak ti nejdůležitější vám ukáží, že někdy je potřeba postavit se zlu čelem, nevzdat se a bojovat.

Nemusíte mít rádi hokej, abyste si titul zamilovali. Stačí mít srdce na správném místě. Autor je skutečně skvělým vypravěčem. Jeho styl vyprávění se v tomto případě od jeho ostatních knih malinko liší, ale možná právě proto vás tak snadno vtáhne do dění. Oceňuji, že se rozhodl věnovat tak důležitým a pro Švédsko možná i kontroverzním tématům. Těším se na pokračování!

03.04.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

4,5/5*
Ranhojička si zaslouží všechen ten hype, který kolem ní je.
Myslím, že mi právě dokázala, že se příběh nemusí odehrávat na deseti různých lokací a bohatě stačí, když autor či autorka plně využije jedné.

Děj se odehrává ve věznici, ze které není úniku. Hlavní hrdinka Kiva v ní žije od svých sedmi let a posledních deset let se jí daří přežívat jen proto, že je ranhojička. Díky občasným zprávám z vnějšího světa neztrácí víru ve svou záchranu. Když jednoho dne obdrží vzkaz, ve kterém stojí, že má udržet těžce zraněnou královnu rebelů na živu, její cesta na svobodu nabere nečekaně dramatické obrátky.

Tento titul mi připomněl, jak moc mám ráda YA fantasy. Cítila jsem se jako kdysi, když jsem četla podobné počiny z tohoto žánru a i tentokrát jsem se moc bavila! Postavy jsou velmi dobře charakterizovány a Kivu jsem si brzy zamilovala. Druhá část byla napínavá a myslím, že konec překvapil nejednoho z nás. Už se velmi těším, až se pustím do pokračování :)

27.03.2023 5 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Démon z lesů je naprosto překrásný počin. Do příběhu jsem se snadno ponořila a přečetla jsem jej na posezení. Temnyjova minulost je o něco víc poodhalena a moc jsem si toto objevování užila. Ilustrace skvěle ladí s dějem a jsem velmi ráda, že autorka zvolila právě tento způsob zpracování.

23.03.2023 5 z 5

Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Lucie Jarkovská

Naprosto skvělá kniha, která by se měla do rukou dostat úplně každému!
Jasně a srozumitelně se věnuje důležitým tématům, na které nabízí ucelený pohled. Danou problematiku vám vysvětlí a k tomu nabídne argumenty do debat s přáteli či rodinou. Velice oceňuji samotné zpracování a vtipné mezivložky. Určitě se ke knize budu vracet a doporučovat ji dále!

22.03.2023 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Northangerské opatství je mou třetí knihou od Jane Austen. I když jsem byla s autorčiným stylem psaní seznámená, pár drobností mě stále překvapilo. Třeba podobnost mezi charaktery z předchozích počinů, a to především ve způsobu, jakým se dívají na svět. Catherine se mi jako protagonistka líbila a často jsem se v ní viděla, což mi čtení zpříjemňovalo. Bylo také hezké vidět, jak se v průběhu změnila a dost dospěla.
Co se mi nicméně líbilo nejvíce, byl fakt, že je v příběhu přátelství postaveno o něco výš než láska, což byla příjemná změna.

Myslím, že román nejspíš neosloví tolik čtenářů jako autorčiny další tituly, ale přesto bych mu dala šanci, pokud máte rádi komedie odehrávající se na zajímavých místech. Vydáte se totiž do anglických lázní v Bathu a věřte, že se na ono místo budete chtít poté vydat.

19.03.2023 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Přesně tohle je kniha, kterou by si měl přečíst každý.
Nejenže velmi přístupným způsobem hovoří o vztazích, ale také (jak už název napovídá) boří stereotypní mýty, jenž se jich týkají. Honza Vojtko je skvělý vypravěč a moc se mi líbí jeho styl psaní. Oceňuji, že se objevují i příběhy z jeho terapeutovny, ve kterých se třeba někteří čtenáři i uvidí a mohou jim pomoci. Dle mého názoru si ze čtení každý něco odnese. Ať už do partnerských vztahů či do vztahu k sám sobě.

12.03.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Uteč, dokud můžeš je detektivní thriller s velmi zajímavou zápletkou.
Hlavní hrdinka Laurel je zvláštní agentkou FBI. Když v horách blízko jejího rodného města Genesis Valley najdou několik mrtvých těl, rozhodne se chopit vyšetřování a vypátrat vraha, který má tyto hrůzné činy na svědomí. A to ještě dřív, než si vyhlídne další oběť.

Mnozí jistě ocení, že je osobnost Laurel dost komplexní. Přestože má odhodlání na rozdávání a eidetickou paměť k tomu, má i pár slabin. I přes všechny její tituly mnohdy nepochytí jasné signály vyplývající z konverzace s druhými. Rozum má tak u ní přednost před emocemi, což není vždy ideální. Své síly spojí s válečným veteránem Huckem Riversem, jenž je s jeho stopařským psem nejlepší šancí, kterou na vypátrání vraha má.

Autorčin styl vyprávění je čtivý a snadno se tak budete orientovat v jednotlivých událostech. Většina je vyprávěna z pohledu protagonistky, jen v některých momentech nahlížíme do hlavy samotnému vrahovi.
Jak už tomu tak bývá, při vyšetřování začne hl. hrdinka dost zjišťovat i o sobě samé a osobně se mi tato dějová linka líbila.

Knížku vám ovšem můžu velmi doporučit. Pokud máte rádi napínavé příběhy plné akce, určitě si Uteč, dokud můžeš oblíbíte.

4,5/5*

10.03.2023

Hebtyl Hebtyl Cyril Podolský

Hebtyl je pohádka pro dospělé obsahující výchovnou lekci i drobné ponaučení. Odehrává se v malé vesničce Hluchyni, kde se vyskytuje hospoda U Vitoucha. V ní se setkávají štamgasti a poprvé se též seznamujeme s Hebtylem. Se stvořením, které si každý musí vytvořit sám, neboť přejímá a odhaluje povahové vlastnosti svého majitele.

Příběh je poměrně jednoduchý a obsahuje velmi jasné charaktery, na nichž je dobře vidět vyobrazené dobro a zlo. Poetický jazyk pohybující se na vlně surrealismu jde ruku v ruce se stylem knihy. Nicméně nemusí sednout do vkusu každému. S hojným výskytem postav působí občas dosti matouce a čtenář se tak musí více soustředit.

Oceňuji krásné ilustrace a ojedinělý nápad. Každý z nás je vskutku jedinečný a jak zazní na začátku knihy: Ne každej může mít spoustu peněz.. Ne každej pozná lásku.. Ale každej - úplně každej - může mít hebtyla.

06.03.2023 4 z 5

Víkend plný viny Víkend plný viny Sandie Jones

Víkend plný viny je jako telenovela odehrávající se o svatebním víkendu. Dva manželské páry, které se znají celou věčnost, společně letí do Portugalska na svatbu jejich dlouholetého kamaráda Willa a jeho snoubenky Ali. Nebyl by to thriller Sandie Jones, kdyby se už cestou tam neobjevily první komplikace a tajnosti, které dost zamíchají kartami.

Titul je postaven na vztazích, a tak se první polovina točí okolo jejich prozkoumávání. Nejrůznější spojitosti postupně vylézají na povrch a je tak důležité dávat pozor, abyste se do nich nezamotali.
Velmi čtivému vyprávění ovšem nejvíce ubližuje množství zápletek. Máme tři páry a každý z nich je do něčeho zapletený. Kromě Willa a Ali jsem si je zpočátku mezi sebou dost pletla a nedivila bych se, kdyby měl někdo podobný problém. Nepomáhá tomu ani er-forma, v jejímž případě se skutečně musíte soustředit na to, o kom právě autorka mluví.

Pokud nejste fanoušky vztahových dramat, raději se knížce vyhněte. Nejedná se o klasický thriller a k pořádné akci dochází až skoro na konci. Pokud ale drama naopak vyhledáváte, můžu vám knihu doporučit. Částečně připomíná seriál The White Lotus, jelikož se i v tomto příběhu vyskytují samé nesympatické postavy konající ještě méně příjemné činy.

Dle mého názoru se jedná o průměrné čtení, které vás nejspíš z židle nezvedne, ale určitě vás přivede na jiné myšlenky :)

05.03.2023 3 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Netušila jsem, že existuje něco jako feel-good fantasy, dokud jsem si nepřečetla tuto knihu. Vypráví příběh Areka, který je „předurčený“ k tomu, aby zachránil království Ere před ďábelským vládcem. Když se mu to ovšem konečně podaří, je postaven před další problém. Pokud do tří měsíců neuzavře s někým duševní pouto, bude po něm. A právě v tomto momentě začíná všechen ten chaos, humor a trápení.

Už od prvního momentu vás zaujme jazyk vyprávění. Je velmi nápaditý a dost připomíná známé romantické komedie. Ojedinělé jsou i zábavné postavy, které jsou sice dost chaotické, ale snadno si je tímto oblíbíte. Jsou to prostě teenageři, kteří se dostali do pozice, ve které nikdy předtím nebyli a nějak se s tím snaží sžít a nezbláznit se. Každý je jiný, takže se v nich lehce najdete, a díky tomu vše tak dokonale funguje.

Překvapivě se mi nejvíce líbilo, že i když se jedná o fantasy román, děj se celý netočí okolo těchto motivů. Ano, objevují se zmínky o magii apod., ale hlavní roli hraje zejména přátelství, dospívání a samozřejmě romance. To se samozřejmě nemusí zalíbit každému a sama přiznávám, že trocha toho dobrodružství by dění neublížilo.

Nicméně jsem si čtení velmi užila. Je to ten druh četby, kdy zapomenete na okolní svět a budete si užívat každou minutu, kterou s těmito hrdiny strávíte. Oceňuji velkou qeer reprezentaci, jenž bývá v tomto žánru jen zřídka. Máte-li rádi slow-burn romance s LGBTQ+ linkami plných humorných momentů, je pro vás tento titul nutností!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji @humbook @humbook_blogeri #humbookblogeri

01.03.2023 4 z 5

My všichni neřádi My všichni neřádi Amanda Foody

Pokud hledáte temnou fantasy připomínající Hunger Games, ale obohacenou o špetku magie, přišli jste na správné místo.

Děj se odehrává ve světě, ve kterém se vyskytuje vysoká mágie. Když vyjde Krvavý měsíc, rodiny potomků sedmi zakladatelů města Ilvernath vyšlou své zástupce, aby proti sobě bojovali v turnaji, ze kterého vyvázne živý jen jeden. Jelikož vítěz získá neomezenou vládu nad tajným zdrojem vysoké magie, jsou tito šampióni již od narození připravování na roli, kterou v tom celém musí sehrát. Turnaj byl celé roky držen v tajnosti, ale nyní o něm vyšla pravda na povrch prostřednictvím knihy obsahující podstatné informace o jednotlivých rodinách. Bude tato kniha pro jednotlivé šampióny výhodou? Kdo za ní vůbec vězí?

My všichni neřádi je ten typ četby, která vás pohltí. Nejenže se od první stránky dění nezastaví a bude se neustále pohybovat kupředu, ale taktéž si vás snadno získají postavy, jenž jsou velmi různorodé. Pohánějí je rozdílné motivy, ale všem jde o to samé - přežít. Stejně jako v případě Hunger Games, i tady musí činit nelehká rozhodnutí a jednat, dokud jim zbývá čas. Věřte, že ve vás vyvolají všemožné emoce, a to od těch kladných, až po ty záporné. To jen dokazuje, jak velkou práci si při jejich vymýšlení autorky daly, neboť jim všem vymyslely dost zajímavou minulost.

Jedná se o první díl ze dvou, takže se nebudu moc zmiňovat o konci. Jen chci zmínit, že se velmi těším na pokračování. Závěr rozehrál zajímavou hru a jsem zvědavá, jak se to dále bude vyvíjet. Máte-li rádi příběhy, které toho v sobě skrývají víc, než se na první pohled zdá, dejte tomuto titulu šanci:)

27.02.2023 5 z 5

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Pevné pouto vypráví příběh čtrnáctileté Susie Salmon, která byla cestou domů ze školy zavražděna. Avšak tím její životní cesta nekončí, neboť je svým blízkým stále nablízku a pozoruje je ze „svého“ nebe. Vyprávění je tak z pohledu Susie, která nám sděluje její verzi celé události. Zároveň dohlíží na svou rodinu, které se stále nedaří se z oné tragédie vzpamatovat. Mimoto sleduje i další kroky svého vraha, v jehož případě si Susie přeje jediné - aby byl dopaden a zemřel.

Musím říct, že už jsem se dlouho nesetkala s knihou, při jejímž čtení by mi běhal mráz po zádech. Alice Sebold ví, jak si pohrát s myslí čtenáře. Některé část nebylo rozhodně příjemné číst, ale přesně ty na mě udělaly největší dojem. Především začátek, kdy samotnou vraždu prožíváme z pohledu hlavní hrdinky.

I když je Pevné pouto značně depresivní, objevují se i momenty, které vás zahřejí u srdce. Závěr nebyl vůbec takový, jaký byste čekali. Osobně jsem z něj byla krapet zklamaná, ale přece jen život jako takový není perfektní. Předem upozorňuji, že to nebude čtení pro každého. Děj obsahuje dost nehezkých scén, ale věřím, že se najde mnoho lidí, kterých se kniha dotkne a přiměje je uvažovat o věcech mezi nebem a zemí. Já do ní šla s nulovým očekáváním a nakonec odcházím celkem spokojená. Mohl mít konec větší dopad? Ano, ale i přesto si z tohoto čtení odnáším dost k zamyšlení.

18.02.2023 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Na Pod šeptajícími dveřmi jsem se po dočtení autorova předchozího titulu velmi těšila. Jsem proto moc ráda, že mě ani tentokrát nezklamal.

Vypráví příběh Wallace Price, který je manažerem ve velké firmě. Není zrovna nejmilejším člověkem a jeho život se rapidně změní v momentě, kdy zemře a na svém pohřbu se ocitne tváří v tvář Smrtce. Ta jej vezme do čajovny mezi horami, kterou vede převozník duší Hugo. Přestože jsou si s Wallacem povahově úplně odlišní, brzy se dostanou do stejného rytmu. Když se v čajovně objeví tajuplný Manažer, jenž dá Wallacovi jen týden na to, aby přešel na druhý břeh, musí Wallace začít jednat.

Hlavním tématem je smrt a autor se na ni dívá z mnoha pohledů. Dále se zabývá různými životními lekcemi, kterými si v průběhu života každý z nás musí projít. Líbil se mi svět, v němž se děj odehrává. Vše bylo jasně vysvětleno a nevznikaly zbytečné otázky. I samotná romantická linka byla zajímavá, avšak mě mrzí, že se hodně podobala té s Linusem a Arthurem z předešlého počinu.

Knížku vám ale můžu vřele doporučit. Styl vyprávění je čtivý a příběh originální. Až na drobně předvídatelný konec, který bych si osobně představovala krapet jinak, jsem byla velmi spokojená a věřím, že si z ní každý něco odnese.

16.02.2023 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Tajná historie je vskutku literární masterpiece, který nahlíží do elitní skupinky excentrických studentů řečtiny na Vysoké škole svobodných umění ve Vermontu. Příběh sledujeme z pohledu Richarda, jejich nejnovějšího člena, který se zaplete do něčeho, z čeho už není úniku.

Hned v prologu se dozvíte, že došlo k vraždě, za kterou může tato skupinka. Přestože víte, k čemu se schyluje, strhující napětí, šokující odhalení a akademická atmosféra vás snadno pohltí. Poetický jazyk Donny Tartt spolu s temnými stránkami osobností jednotlivých protagonistů působí dost autenticky. Knížka je to opravdu zlověstná. Přestože má moderní nádech, každá kapitola obsahuje prvky z řecké mytologie a hlavně tragédie. Přiměje vás přemýšlet nad různými otázkami a bude vás ještě nějaký čas pronásledovat ve snech. Myslím, že pro určitou skupinku čtenářů bude opravdu přelomová a do budoucna je dost ovlivní. Já se řadím mezi ně.

12.02.2023 5 z 5

Krabička vzpomínek Krabička vzpomínek Kathryn Hughes

Jenny slaví své sté narozeniny. Spřátelí se s mladou ošetřovatelkou Candice a postupně se jí svěřuje se svými vzpomínkami, ve kterých se vrací zpět do období 2. světové války. Zažila tehdy něco života měnícího a přišel čas to dostat ze sebe ven. Candice má své vlastní problémy a mouder Jenny si váží, avšak o svém vztahu s jejími kontrolujícím přítelem nechce slyšet ani slovo. K velkému prozření obě dojdou během jejich společné cesty do Itálie a nečekaně a nevratně si tím změní život.

Jak už tomu v knihách této autorky bývá, využívá dvou časových linek. Obě jsou poutavé a poučné. Jistě oceníte způsob podrobného vykreslení charakterů, díky kterému působí velmi skutečně. Přestože se příběh může zdát předvídatelný, v průběhu se vyskytne mnoho zvratů a nečekaných odhalení přispívající ke čtivosti. Nemusíte mít ani obavy z toho, že by byl námět už ohraný. I když Kathryn Hughes jede podle podobné osnovy, vždy do děje přináší dost originality na to, aby vás svým vyprávěním zaujala.

Pokud se chystáte si Krabičku vzpomínek přečíst, nezapomeňte si projít i autorčinu poznámku k dílu, kde se svěřuje se svou inspirací ke knížce a dá vám nový pohled na věc:)

29.01.2023 4 z 5