soukroma Online soukroma komentáře u knih

Hodina Benátčana Hodina Benátčana Marie Cristen (p)

Pěkný příběh z doby před 650 lety, avšak překvapivě moderní z hlediska obchodu a rozběhu bankovních služeb mimo Benátskou republiku (ve Flandrech ve 14. století každý desátý mužský obyvatel vlastnil bankovní konto, což mluví za vše). Romantika s výraznými hrdiny podtržená napínavým dějem s dobře vykresleným historickým kontextem.

30.04.2012 5 z 5

Růže ze Sevastopolu Růže ze Sevastopolu Katharine McMahon

Dobře se to četlo, ale celý příběh byl zbytečně zdlouhavý a zdaleka neodrážel dramatičnost situace na "bitevním poli". Chyběl také podstatný historický a geografický kontext - polovina knihy je o Krymské válce, ale čtenář si musí sám doplnit svoje znalosti o této historické roztržce jinde, protože kniha přes svoji obsažnost nepodává v tomto smyslu prakticky žádný vhled. Zatímco první polovině knihy docela slušela rozvláčnost a jistá romantičnost odpovídající druhé polovině 19. století, druhá půle z Krymu pokračovala naprosto v tomtéž duchu, takže vůbec neodrážela hrůzy celého válečného konfliktu a působila poněkud ploše. Hlavní hrdinové a celkové vyústění bylo také nevěrohodné (a vlastně nevysvětlené).

30.04.2012 3 z 5

Dáma v modrém hedvábí Dáma v modrém hedvábí Hana Parkánová-Whitton

Skutečný příběh celkem zajímavý (ale ne zas tak moc na umělecký svět byť starší doby), ale nedostatečně kvalitně a přesvědčivě literárně ztvárněný. Dalo by se z něj vytěžit více lepším stylem, takže by se čtenář nenudil a více ocenil zajímavou dobu i místo.

30.04.2012 3 z 5

Soumrak rytířů pouště Soumrak rytířů pouště Michael Asher

Skutečnost není fantastičtější než fikce, jak se píše ve výše uvedeném popisu knihy, ale mnohem a mnohem děsivější. Masakry, podlost, záškodnictví a především tvalé lhaní a podvádění ze strany tuaregů, a to nejen vůči cizincům, ale dokonce i mezi jejich vlastními kmeny, to je děsivá realita v případě mírumilovně vedené francouzské expedice přes pohoří Hoggar, koncem 19. století výsostné území tuaregů. Zbytečná a nesmyslná krutost, kterou používali útočníci, záškodníci i dezertéří je strašlivá. Strastiplné jsou i osudy nemnoha, kteří přímé útoky a krvavé řádění bez konce přežili, většinou nikoli však beze šrámů, a vydali se na cestu zpět na sever přes nehostinné a nelítostné území. Dlouho civilizovaní Evropani nechtěli uvěřit tomu, že tuaregové nejsou téměř myticky opěvovaný vznešený a důstojný národ představující rytíře pouště, ale jen a pouze nelítostní a zcela nedůvěryhodní saharští piráti a přízraky pouště.

09.04.2012 4 z 5

Kukla motýla Kukla motýla Heather Terrell

Po shlédnutí jediného předchozího hodnocení této knihy se mi do čtení moc nechtělo, ale byla jsem tak příjemně překvapená, že hodnotím 100%. Velmi čtivé, dostatečně napínavé, zajímavě podané s jasně členěnými, prokládánými příběhy ze tří historických etap: Holandsko 17. století - pozadí vzniku obrazu, Evropa válečná - ukradení obrazu nacisty a New York současnosti - rozkrývání původu obrazu a právní záležitosti kolem související žaloby. Dobře napsané a propracované (zejména na prvotinu), nijak rozvláčné ani plytké, s informačním obsahem, nepřehnaně afektované, prostě fajn.

21.01.2012 5 z 5

Tři evangelisti Tři evangelisti Fred Vargas (p)

Starší série než nepřekonatelný Adamsberg, zcela jiná a přesto stejně čtivá i znepokojující. Výběr hrdinů krásně odpovídá autorčinu profesnímu zaměření a jejich názory na období historie - studované versus ostatní opovrhovaná - jsou velmi vtipné a názorné. Napínavý děj samozřejmě graduje na posledních stranách, kdy podezření padá z jednoho na druhého až na nejméně podezřelou osobu.

20.01.2012 5 z 5

Uteč rychle a vrať se pozdě Uteč rychle a vrať se pozdě Fred Vargas (p)

První kniha od autorky, kterou jsem přečetla - s nadšením - a která mě přivedla ke všem ostatním série s nevyzpytatelným komisařem Adamsbergem a jeho kouzelným spolupracovníkem (tato-mamou) Danglarem. Úžasné, jak se autorka (prostřednictvím myšlenek a konání a nápadů hrdinů) dokáže věnovat detailům a rozvinout je do netušených směrů (prakticky nic v knize neprojde bez bližšího povšimnutí). Vždycky si u jejích knih báječně oddechnu a přitom mám pocit, že jsem se něco dozvěděla, něčím se obohatila, nad něčím musela zamyslet...

20.01.2012 5 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Přestože je - přes svůj značný objem - toto dílo čtivé, rozhodně se nejedná o detektivní román v pravém slova smyslu (byť sloh prvních stran románu je skutečně geniální a napětí se stupňuje na maximum, škoda, že už neladí se zbytkem). Spíše se mi jeví jako román sociální (život a bída Číňanů posledního století a jejich krušné životy, pokud je využili jako pracovní otrokaření za velkou louží), zabalený lehce a dost neuměle (míněno nevěrohodně) do podivného pátrání jediné soudkyně po vrahovi téměř dvou desítek lidí na švédském venkově. Celý tento rámec byl prošpikován velmi nepochopitelnými prvky, jako např, proč by si švédská policie nedala nepoměrně větší práci při pátrání po masovém vrahovi a jeho usvědčení a spokojila se s jediným podezřelým, který se sám přihlásil, a vůbec, jak by se takový masakr vůbec mohl povést jedinému člověku...Navíc ani v tomto Mankellově románě (stejně jako ve všech ostatních, které jsem od autora četla) nechybí dnes již téměř všudypřítomné klišé v severských krvavých románech v podobě násilníků a kriminálníků prakticky výhradně přicházejících odjinud, tedy cizinců a přistěhovalců. Od Mankella bych spíše doporučila útlejší, kompaktnější a starší skutečně krimi romány jako Vrah bez tváře, případně Mrtví ve člunu.

16.01.2012 4 z 5

Vedra Vedra Lee Child

Moje nejoblíbenější kniha s Reacherem, ani první ani poslední přečtená, jiná, a přesto či právě proto skvělá. Moc mě mj. potěšilo, že Reacher, který si poradí s lecčíms (a my mu to s radostí věříme), na koni jezdit neumí ;-)

12.01.2012

Únos Únos Lee Child

Dle mého jedna z nejlepších knih o Reacherovi. Skvělá zápletka, nekompromisně napínavý děj a vynikající hlavní hrdina-ochránce...

12.01.2012 5 z 5

Varovný signál Varovný signál Lee Child

Childa (Reachera) miluji a hltám všechny jeho knihy. Líbí se mi nejen zápletky, ale zejména styl. Krátký, strohý, výstižný, žádné zbytečné bláboly a nesnesitelné hlubokomyslné zpytování duše postav. Vše má v knihách svůj čas a místo, autor se drží svého vybroušeného stylu a přitom stále přichází s novými náměty. Nicméně na konto Varovného signálu musím připustit, že se mi líbil bez debat ze všech knih nejméně...

12.01.2012 3 z 5

Vražda v Shakespearu Vražda v Shakespearu Charlaine Harris

Knihu jsem četla již před časem, ale pamatuji se dobře, že se mi líbila. Mezi spoustou thrillerů pro dámy (které snáším čím dál méně) tento vyniká, přitom má vše, co mít má - díl romantiky i napětí (strach, útěk, změna prostředí, změna totožnosti...). Lehké a akorát dlouhé, bez přílišné vaty a jinde oblíbených blábolů.

11.01.2012 5 z 5

Co dřív Co dřív Jiří Slíva

Docela příjemná směska kreslených vtipů a slovních hříček a básniček.

Zvěrolékaři na cestách Zvěrolékaři na cestách Alena Hrachovcová

Pánská jízda po střední a jižní Americe; sice nic moc o zvěrolékařích, ale o pár zvířatech a hlavně divoké přírodě, nástrahách cestování i odměnách za "útrapy" v podobě netušených dobrodružství i shlédnutí světoznámých míst na vlastní oči.

Vražedná partie Vražedná partie Diane A.S. Stuckart

Oddechová historická detektivka - něco málo se lze dozvědět i o Leonardově době a dvoře jeho mecenáše.

Čas zabíjet Čas zabíjet Ennio Flaiano

Netypický válečný příběh, spíše detektivka či psychologický román.

06.01.2012 3 z 5

Všude červená Všude červená Joanna Chmielewska (p)

Velmi upovídaná, dámská novela.

06.01.2012 2 z 5

Nikdo ani hnout Nikdo ani hnout Denis Johnson

I když nejsem příznivec gangsterek, tak u tohohle skromného (co do rozsahu) dílka jsem se docela pobavila. Zdařile posunutý klasický zabijácký příběh do současnosti, se spoustou střílení, zranění a nějakých mrtvol a to vše kořeněno cynickým humorem. Akorát konec celého příběhu nebyl tak docela jasný, dle mého se nedotáhly rozehrané zápletky a nespojily všechny volné konce...

Safari klub Safari klub Anja Snellman-Kauranen

Typicky jako jiné severské detektivky - velmi hutné, dlouhé až zdlouhavé, ale s netypickou hrdinkou a zejména zápletkou. Na začátku se čtenář může (dlouho) domýšlet, jaké hrůzy ho čekají, zda dojdou úhony vedle pár lidí i nějaká zvíířata v ZOO, ale autorka poněkud potlačí typickou děsivost provázející severské krimi a nakonec příběh nijak zvlášť děsivě negraduje, nečekaně však poněkud ano, alespoň co se týče totožnosti vraha a jeho pohnutek.

Dantův klub Dantův klub Matthew Pearl

Výtečná kniha, kterou ale nejde "shltnout" za jediný večer. Ideální pro ty, kterým nestačí jen plytké upovídané moderní thrillery, ale chtějí se také dozvědět něco víc - Dantův klub nabízí nejen alespoň základní náhled do části Dantovy Komedie, ale také seznámení s Bostonem konce 19. století a skupinou významných básníků té doby. A to vše na pozadí nevšedního nervy drásajícího a žaludek dráždícího zabijáckého příběhu...