Dáma v modrém hedvábí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Strhující umělecký i životní příběh Williama Morrise, jeho manželky Jane a přítele Danta Gabriela Rossettiho, básníka a malíře, autorka poznala při návštěvě půvabného sídla Kelmscott, ležícího nedaleko Oxfordu na břehu Temže. Tam žili a tvořili jeho protagonisté, tam také vrcholilo jejich milostné i umělecké drama.Morris a Rossetti, hlavní představitelé předního uměleckého hnutí viktoriánské Anglie, nazývaného Prerafaelitské bratrstvo, bývali blízkými přáteli. Rossetti oslňoval ohňostrojem barvitých tvůrčích nápadů, myšlenek i přístupů, Morris zase pracovitostí, pílí a vytrvalostí. Dobře se doplňovali – až do okamžiku, kdy do jejich životů vstoupila krásná Jane Burdenová, dcera podkoního a služky, kteří živořili na oxfordském předměstí. Jane si záhy uvědomila, že jediným východiskem z bídy je pro ni výhodný sňatek. Rossetti ovšem mohl Jane nabídnout pouze přechodný flirt a na nějakou dobu práci modelky. Sám byl totiž už mnoho let zasnoubený s Lizzií Siddalovou. Jane však nehodlala být jednou z řady hezkých tvářiček, které prošly ateliérem prerafaelitů v oxfordské George Street a pak se opět ztratily v anonymním davu. Vášnivě se do ní zamiloval nakonec i Rossettiho přítel Morris a rychle se zasnoubili. Proto se Jane rozhodla využít příležitosti a vzít osud do svých rukou. Provdala se za Morrise, i když věděla, že to je spíš rozumová volba. Srdci poručit nedokázala.A Morrisovi jako by každý nový úspěch v umění, k němuž patřilo i založení rychle se rozrůstající Firmy, vyrábějící umělecké předměty pro každodenní potřebu, přinášel současně i zklamání ve vztahu s Jane. Manželka a matka jeho dvou dětí se mu začala postupně vzdalovat – stále okouzlená Rossettim a přitahována jeho charizmatickou osobností.Tehdy se William Morris rozhodl žít na malebném Kelmscottu, sídle, kde vznikl proslulý portrét Jane Burdenové-Morrisové Dáma v modrém hedvábí, i když dobře věděl, že milostný trojúhelník a rodinné i umělecké starosti si do tohoto „pozemského ráje“ odváží s sebou…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23841/dama-v-modrem-hedvabi-23841.jpg 3.821
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Dáma v modrém hedvábí

Přidat komentář
medvedice3
04.03.2018

Do přečtení této knihy jsem nevěděla nic o výtvarném hnutí viktoriánské Anglie Prerafaelitské bratrstvo. Už vím. Obraz Gabriela Rossettiho Dáma v modrém hedvábí je zajímavý.

Kamiliana
13.09.2014

Styl této autorky poněku kolísá, ale téma si vybrat umí :-) Velice zajímavé počtení na základě skutečných údálostí. Upřímně musím napsat, že mi osoba Williama Morrise byla na konci nesmírně protivná, k čemuž přispělo i jeho rozhodnutí exhumovat bývalou milenku kvůli knize veršů, kterou chtěl nazpět.

modranka
25.11.2013

Neviem posúdiť do akej miery je príbeh verným obrazom skutočnosti, ale javil sa veľmi reálne, čítal sa príjemne, no tematicky ma veľmi nezaujal, hoci sa jednalo o manželský trojuholník, ktorý sľuboval dramatickejšie vyvrcholenie, no skončilo to slabšou omáčkou, preto len 3 hviezdičky. Napriek tomu odporúčam knihu prečítať všetkým, kto má rád históriu, vášeň, pomstu, intrigy a tak podobne.

Nefer
03.07.2013

Mám ráda její historické romány ale tady v tohle případě to není ono...

maruna
30.04.2012

Úžasný, i když smutný příběh milostného trojúhelníku. Autorka ho napsala na základě skutečných událostí. Je to moje první knížka od této autorky a už se těším na její další knihy.

soukroma
30.04.2012

Skutečný příběh celkem zajímavý (ale ne zas tak moc na umělecký svět byť starší doby), ale nedostatečně kvalitně a přesvědčivě literárně ztvárněný. Dalo by se z něj vytěžit více lepším stylem, takže by se čtenář nenudil a více ocenil zajímavou dobu i místo.