Sněžková Sněžková komentáře u knih

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Nějak nedokážu pochopit nadšení, které tato kniha vyvolává. Kostrbaté pasáže mě osobně nijak neuchvátily a představa toho, že ve zdech Opery se skrývá "něco", co ovládá svým fluidem celou budovu, je mi docela cizí. Tedy alespoň v tomto podání.
Ještě jsem asi nepřišla na kloub romantickým příběhům kde on miluje ji, ona jeho nemiluje, pak ho najednou miluje, ale neví se proč a když už se milují navzájem, není jim to souzeno.
Odsuďte mě, stejně jako to udělal Erik s celým světem, ale tuhle knihu už číst nebudu.

20.03.2015 2 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Proti panu Kingovi nemohu zaujmout kritický postoj. Mám ráda snad všechny jeho knihy (dobře, Pustiny mě zklamaly svou rozvláčností...)
Pan Mercedes je knihou, která nabízí pohled na několik zcela rozdílných postav se specifickými vlastnostmi: policista ve výslužbě, který už neví, co se svým životem. Jeho mladý přítel Jerom, který naopak dobře ví, co může a co by dokázal. Randy Hartsfield - dokonalý psychopat, který si celý svůj život snaží ospravedlnit tím, ža za něj mohou jiní. A Holly Gibneyová - ve svých pětačtyřiceti (aspoň tak jsem to pochopila) stále psychicky labilní a samostatného života naporsto neschopná dáma. Snad ani nemůžu víc napsat, prozradila bych příběh. I drobnosti zde totiž hrají roli.
Kniha je vlastně shoda náhod navzájem se proplétající a tvořící příběh, ve kterém možná najdete svého nenápadného souseda...

16.02.2015 5 z 5

Spekulace Spekulace Alfred Jarry

To, že literární dílo nechápu, ještě neznamená, že se jedná o brak. Ale Alfréda Jarryho asi nepochopím nikdy.
Miniatury, které předkládá v tomto "sborníku", mi přijdou jako snaha upoutat pozornost svou absurdností za každou cenu. Dílka mi nepřipadají přirozená.
Tuto knihu prostě nechápu a nebaví mě.

16.02.2015 2 z 5

Krutá kniha aforismů s lehkými úvahami o těžkém životě Krutá kniha aforismů s lehkými úvahami o těžkém životě François de La Rochefoucauld

Knížka, kterou jsem si vyžádala před pár lety k vánocům a slušný oříšek pro ty, po nichž jsem ji chtěla. Ale nezklamali a jako správní hledači pokladů přinesli i tento poklad. A na základě čeho jsem si ho vybásnila? Ano, film Sněženky a machři. Po prvních pár citátech jsem si říkala, že Radek přece nemohl být zase takové pako, jestliže četl toto (a chápal to...)

12.02.2015 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Knížka povídek, kde vás do jedné všechny překvapí a na druhou stranu si říkáte, že je vlastně všechny dobře znáte. Asi nejmilejší mi přišla Modrá chryzantéma, nejvíc mě ale sebrala poslední - Zločin na poště.

11.02.2015 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Thomas Tracy a Laura Luthyová. Každý se svým zvířetem. Hodně mi to připomíná spoustu nepochopených lidí v dnešním světě - banda bláznů s vlastními "patrony".
No a nesmím zapomenout na báseň Williama Blakea - Tygře, tygře planoucí, lesem černým za noci...

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Vilém Klika, který má VELICE zvláštní styl humoru a ještě zvláštnější styl kosení obilí. A Truhlík. Víc než jen kůň. Víc hmotný. Víc všeho...
Kniha, ke které se vracím hned po tom, co dočtu Těžké melodično a Čarodějky na cestách. Toto kolečko porběhlo už asi pětkrát a stále mě to neomrzelo.
Fantastický překlad pana Kantůrka mě dokáže dohnat až k slzám a nebojím se takhle občas poplakat si v tramvaji nebo metru. Je přece fajn potkávat v MHD lidi, kterým tečou slzy smíchu :o)

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jediná kniha pana Londona, kterou jsem opravdu přečetla skoro se zatajeným dechem. Čekala jsem sice na začátku Bílé tesáky a zlatou horečku, místo toho se mi ale dostalo astrálních horeček a lidských tesáků, obrazně řečeno. Schopnost lidí nevnímat bolest, ale i ji způsobovat, je prostě neuvěřitelná.
Proč mi přijde, že kniha musela být - alespoň částečně - inspirací pro film Mučedníci???

03.02.2015 4 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Tuto knížku mně a bráchovi četl táta, když jsme byli malí, jako večerní pohádku. Vždycky jednu kapitolu a spát.
Kde je teď kouzelná babička Jiřího Rašky a její čajíčky v buclatých hrnečkách...?
Pro děti fantastický příběh plný "kouzel", pro dospělé neuvěřitelně mile napsaná knížka o v té době nepřekonatelném lyžaři a králi sjezdových můstků :)
Jen je škoda, že se autor nedožil jejího vydání...

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Pokračování šíleného příběhu o neméně šíleném Hymanu Kaplanovi a jeho patáliích s učením se anglicky. Další geniální překlad do češtiny, který mě utvrzuje v tom, že i když mohou mít ostatní jazyky své kouzlo, můj rodný jazyk v hlavě mistra z něj udělá velkou symfonii. Druhá poklona panu Eisnerovi za obdivuhodný překladatelský výkon a nastínění nám - jazyků tolik neznalým - jak to také může vypadat, když se jednou začnem učit cizím řečem :)

03.02.2015 5 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leonard Q. Ross (p)

Jedna z lepších knížek, které jsem kdy četla. Je tedy spíš pro ty, kteří se chtějí a jsou vůbec schopni zamyslet se nad složitostí toho, že se jedná o anglicky psanou knihu přeloženou do češtiny. Nevím, jak kniha "zní" v angličtině, ale naprosto dokonalý "přepis" do češtiny z ní dělá lingvistický skvost. Poklona panu Eisnerovi, který má překlad na svědomí.
Šťastným majitelům této knihy mohu jen doporučit, aby si na ni dávali pozor, protože varování na obalu je zcela pravdivé :)

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Knížka, ke které se velice ráda vracím. Jsem šťastnou majitelkou prvního českého vydání, takže už je to trochu salátová edice, nicméně na kvalitu obsahu nemají roky vliv.
Dokud jsme doma neměli dvě kočky, říkala jsem si, že je to vynikajícím způsobem napsaná humorná literatura. Poté, co jsme si zvířátka pořídili (tedy spíš si ona vybrala nás), musím konstatovat, že je to manuál pro přežití s těmito tvory v jednom bytě či spíš v jedné galaxii.
Ti, co kočky nenávidí, po přečtení zjistí, že jsou na tom skoro stejně jako ti, co je milují - obě tyto skupiny člověčenstva jsou kočičkám úúúplně fuk. Hlavně když z nich dostanou nějaké žrádlo!!!

27.01.2015 5 z 5

Vzkříšení Vzkříšení Lev Nikolajevič Tolstoj

POZOR - recenze je brána s dávkou nadsázky!!!
Tuto knihu jsem před několika lety koupila v Levných knihách s tím, že si ji třeba jednou přečtu nebo že jí věnuji knihomolům v naší rodině. Nakonec to byla ta první možnost.
Ze začátku mě kniha moc nebavila. Zhýčkaný "hrábě", který si myslí, že může všechno, se najednou střetává s tvrdou realitou všedních dnů a zjišťuje, že nemůže vlastně vůbec nic.
Po mnoha letech se setká se svou starou láskou Kaťušou, avšak každý jsou na opačné straně barikády - on v soudní porotě, ona před porotou. Je omylem odsouzena k nuceným pracem a celá kniha vlastně pojednává o tom, jak se mladému zazobanému floutkovi rozsvítilo a rozhodl se, že se postaví čelem svému dosavadnímu nestřídmému životu, ať to stojí, co to stojí.
Musím uznat, že popis trestaneckých budov a vůbec prostředí, kde museli přežívat, mě přesvědčuje o tom, že si dám sakra pozor, abych se nikdy nedostala v Rusku do vězení. Myslím si totiž, že od doby pana Tolstého se tam výrazně nic nezměnilo. Heslo "Nas mnogo" je jasně zřetelné i z pochodu vězňů k vlakům, kdy ve štrůdlu unavených a dehydrovaných pět "zařvalo".
Vážná kniha, těžká kniha, ale jsem ráda, že jsem ji přelouskala. Měli by si ji přečíst všichni, kdo si myslí, že se mají špatně. nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.

14.01.2015 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Tuto knihu jsem dostala "naslepo" k narozeninám. Nevěděla jsem, o co jde, kdo komu vládne, kdo koho trestá, ale kniha se mi velice líbila. Asi hlavně proto, že se zajímám o severskou mytologii a hlavní postavy jsou vyňaté ze severských legend a vsazny do přítomnosti.
Občas mi přišly mírně kostrbaté přechody z minulosti do budoucnosti a z jiných světů do Ameriky, ale kniha chytla a pustila mě, až když jsem dolouskala poslední písmenko.

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Kniha se mi četla sama od sebe a bylo těžké se od ní odtrhnout. První Kulhánek, kterého jsem četla (znalci prominou), ale mám v plánu další, až se k nim dostanu.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Tuto sbírku miluju. Pan Erben dokázal vykouzlit atmosféru hřbitova, jako byste tam byli, vodník vás lechtal na nohou, když jste se šli koupat a meluzína kvílela za oknem při Štědrém večeru.
Jako povinná literatura asi nezaujme každého, protože některé obraty jsou pro čtenáře docela těžké, nicméně obsah a hlavní myšlenky příběhů stojí za to.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Stejně jako spousta dalších jsem nejprve viděla film. Nedokázala jsem si představit, že byl vůbec někdo schopen zpracovat svým způsobem jednoduché téma, na které se dá ale dívat dvěma tak rozdílnými pohledy - myslím pohledem "Elizabeth má pravdu" nebo druhým "Elizabeth se strašně mýlí".
Oproti filmu v knize vystupuje mnohel více postav - například sestry pana Bingleyho, ve filmovém zpracování by to bylo asi velice náročné. Pana Collinse jsem si při čtení románu taky představovala kapánek jinak. Nicméně lady Cathrine mě nezklamala.
Kniha se mi moc líbila, i když tento styl není zrovna mým šálkem kávy. Musím ale přiznat, že je to jedna z těch knih, o které se nedá říci, že se jedná o "nudnou klasiku".

06.11.2014 5 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Jako vždy Terry Pratchett nezklamal - Elánius zůstal Elániem, i když je "jeho lordstvo", Samík pomalu roste a madam Sybila je dámou i v galoších. Jako v posledních Pratchettových knihách se objevují nové rasy, povolání, nová prostředí. A překlad pana Kantůrka nemá chybu.
Občas mi sice přišly některé pasáže trochu zmatené (jízda po řece), vyvážilo to ale dokonalé popsání všech "nepostradatelných" vlastností komorníka sira Elánia.
Knihu doporučuji všem Pratchettistům, kteří nevyhledávají jen Ankh-Morpork a Hory Beranní Hlavy, mágy nebo hrdiny.

06.11.2014 5 z 5