šmerdžito šmerdžito komentáře u knih

Umění války Umění války Sun-c'

Kniha o vedení války ze starověké Číny má již přes 2000 let, a přesto jsou v ní zahrnuta všechna základní moudra, která k vedení úspěšné války potřebujete vědět. Knížka není nijak dlouhá, což je její přednost, a je přehledně rozdělena do dílčích kapitol, takže když člověk potřebuje, může rychle nahlédnout a nebude dlouze hledat. Pouze pro fajnšmekry.

23.02.2019 5 z 5

Nebudu hrát divadlo před Boží tváří Nebudu hrát divadlo před Boží tváří Jaroslav Maxmilián Kašparů

Knížka je zajímavá a pan Kašpar je v mnoha věcech inspirativní člověk. Rozhodně doporučuji si tento rozhovor přečíst. Na druhou stranu bylo v knížce pár míst, kde jsem s panem Kašparem nesouhlasil a kdy jeho argumentace nefungovaly. Celkově ale převažuje zdravý názor při pohledu na vztahy, církev a mnoho dalšího.

22.02.2019 4 z 5

Pán zkázy Pán zkázy Dan Abnett

Poslední a závěrečný díl o Malusovi.
Musím se přiznat, že mám z tohoto dílu mírně rozporuplné pocity. Knížka se mi četla dobře, děj se odehrával převážně v obleženém městě Ghrond, což se mi líbilo, v knize je dokonce Malekith a opět dobrá postava Hauclira. Takže by to mělo být skvělé završení ságy, jenže to tak úplně nedopadlo... Po dočtení jsem neměl pocit dovršení celé ságy, ale spíš restartování děje na jeho začátek. Jinak jsem byl, až na podle mě rozpačitý konec spokojen. Snad Polaris přeloží i 6. knihu, která ale je už od jiného autora a která se odehrává v čase End Times.

22.02.2019 4 z 5

Meč Chaosu Meč Chaosu Dan Abnett

Sága začíná pěkně gradovat, knihy o Malusovi jsou napsány dobře a i tato si drží vysokou temnou laťku. Líbil se mi popis Khainova kultu a nápad se schizmatem se vydařil na výbornou, i v závěru knihy nás čeká dost zvratů, takže jsem maximálně spokojen.

12.02.2019 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Tato povídková antalogie mě nadchla svým námětem, třetí říše s prvky mystiky, skvělá volba. Výběr autorů se povedl, až na jednoho autora, kterého mám rád a jehož povídka byla bohužel slabší, mi přišli povídky velmi dobré a některé by si zasloužili i celou knihu. Kdo má rád téma druhé světové války a fantasy, nesáhne vedle.

12.02.2019 4 z 5

Žnec duší Žnec duší Dan Abnett

Knihu jsem zrovna dočetl a jsem s ní naprosto spokojený. Děj a charakter postav jsou skvěle rozjeté, a poměr akce a intrik je dobře vyvážen.
Trochu jsem se bál, že kniha upadne do stereotypu, kdy na konci každé knihy Malus nalezne další artefakt, po dočtení jsem mile překvapen že tomu tak není. Kniha si jinak drží vysokou laťku a stále originální dějové zasazení z pohledu ,,záporné" strany. Knihu tedy vřele doporučuji.

07.02.2019 5 z 5

Krvavá bouře Krvavá bouře Dan Abnett

Po dočtení mohu konstatovat, že jsem nadmíru spokojen. Kniha má všechny přednosti prvního dílu a navíc ztratila výhrady, které jsem u prvního dílu měl, to se týká hlavně namyšlenosti Maluse. Po prvním dílu jsem se obával, že je série Maluse trochu prehypovaná. Po přečtení druhého se přidávám k fanouškům série. Už se nemohu dočkat, až rozečtu třetí knihu.

04.01.2019 5 z 5

Démonova kletba Démonova kletba Dan Abnett

Knih z pohledu záporných postav je vždy poskrovnu a tato kniha nám to bezesporu kompenzuje. Malus je netradiční postava, a to i v knižním Warhammeru. Je to druchii (temný elf), a to až do morku kostí. Zákeřný,podlý, nemilosrdný, namyšlený... , s tím posledním jsem měl trochu problém.
Kniha je plná soubojů, téměř od začátku do konce, až jsem se na konci cítil trochu přesycen.
Také jsem měl problém sympatizovat s Malusem, jak již jsem zmiňoval výše, hlavně kvůli jeho namyšlenosti. Dost titěrných záporů. To hlavní se mi líbilo, ať už prostředí temných elfů, děj a jeho gradace a celkově celá atmosféra knihy... Určitě se vrhnu na celou sérii. A pak jestli odpadnou výhrady, bude to jedna z nejlepších sérií knih z tohoto ponurého světa.

30.12.2018 4 z 5

Šílený les Šílený les Vladimír Šlechta

Knihu jsem přečetl podruhé, jelikož jsem si koupil nové vydání a připomněl jsem si, že Šlechta prostě umí. Knížka je správná zálesácká fantasy, kde se děj odehrává na relativně malé ploše, s nemnoho postavami, a ono to stačí, funguje to skvěle. Po přečtení mám chuť si znovu přečíst celé Krvavé Pohraničí.

27.12.2018 5 z 5

Tajná historie Bornnu Tajná historie Bornnu Vladimír Šlechta

Knihu jsem dnes dočetl a ještě nevím, jestli jsem rád, že se tato série překlopila z akčního postapa do detektivky. Kniha se mi ale četla dobře. Děj se brzy rozjíždí a vše šlape jako hodinky. Nápad, že se část děje odehrává v počítačové hře mi přišel zajímavý, jen byl popis herních mechanik místy příliš zdlouhavý. Co mi překvapivě v knize tolik nechybělo byla postava Oggerda, což ale neznamená, že by se neměl vracet. Jen ten proměněný Hal Hargo je... prostě moc odlišný od toho Harga v předchozích knihách.
Knihu tedy doporučuji a jsem zvědav, jak série Poslední velkoměsto bude pokračovat.

26.12.2018 4 z 5

Smrtící náklad Smrtící náklad Dan Abnett

Děj knihy je zasazen do pirátského prostředí se vším, co k tomu patří. Kniha je tedy plná námořního žargonu a popisu, plno významů jsem si musel googlovat, hlavně různé druhy plachet:). Někomu to může vyhovovat, mě osobně prostředí tolik neuchvátilo. Ději chvíli trvá, než se rozjede a posune, ale pak to odsýpá rychle. Úhlavní nepřítel je až na samém konci knihy. Postavy byly sympatické a v hlavě mi určitě nějaký čas pobudou. Celkově beru knihu jako průměr ze světa Warhammer. Ti co mají rádi námořní tématiku si můžou přidat jednu hvězdu.

22.12.2018 3 z 5

Jízda mrtvých Jízda mrtvých Dan Abnett

Jedna z nejlepších knížek ze světa Warhamnmeru co jsem četl. Dobře gradující děj z pohledu dvou postav, které mají skvělou gradaci charakteru. Obě hlavní postavy začínají na začátku knihy jako členové Říšské armády. Jedna osudová bitva je ale postaví na rozdílné strany barikád. Jeden je nucen se připojit ke Kislevské armádě, druhý je ,,nucen" vstoupit do armády Kurganů (chaosu).
Kdybych měl hodnotit separátně oba příběhy, tak dějově se mi líbila asi víc postava Karla Vollena. Jeho vývoj jako postavy byl zajímavější, a popis Kurganského světa a armády se mi líbil. U druhé postavy Gerlacha Heilemana zase více než samotná postava mě zaujalo kislevké prostředí,a vnitřní fungování tohoto prostředí, holt slovanská pospolitost :D. Kislev sám je pro mě velmi atraktivní, spojení Polska 16. století (Rzeczpospolita) a Ruské říše, které jsou předlohou pro Kislev je velmi pěkně zpracováné.
Knížka je i časově umístěna na začátek End Time, což je za mne další plus. Celkově knihu můžu jedině doporučit, jedna z nejlepší separátních románů tohoto univerza.

14.12.2018 5 z 5

Vlčí jezdci Vlčí jezdci David Pringle

V této sbírce povídek určitě dominuje povídka s Gotrekem, která se nachází i v knize Zabiják trolů a je podle ní i pojmenovaná celá sbírka. Ostatní povídky mi přišli v lepším případě průměrné. Je to rozhodně dáno tím že je kniha z roku 1992. Ve většině povídek je vidět, že vnitřní fungování Warhammeru světa se teprve vytváří, některé povídky jsou dokonce pohádkové a do světa nezapadají. Kniha je dnes vhodná pro fanoušky, kteří mohou nahlédnout na první pokusy ztvárnění Warhammeru světa a jeho loru. Stojí za povšimnutí, že většina autorů neprošla zubem času a v univerzu Warhammeru se nechytla... V dnešní době beru knihu jako raritní kus pro fajnšmekry.

09.12.2018 3 z 5

Rytíři cti Rytíři cti Marc Gascoigne

Povídky, jak už název napovídá, se točí kolem kladných protagonistů. Povídky mě převážně bavily, ocenil jsem hlavně ty z Bretonie, která je jinak ve Warhammer světě na vedlejší koleji. Např. první povídka Víra, nebo Dědic a syn. Jsou zde i horší povídky, ty lepší ale převažují. I poslední povídka, která je nejkratší, je pro fanoušky tohoto univerza velmi "informačně" přínosná a zajímavá. Kniha se mi četla dobře, doporučuju ji nejen zasvěceným fanouškům, ale i nováčkům, co se tohoto světa týče.

04.12.2018 4 z 5

Ulrikova kladiva Ulrikova kladiva Dan Abnett

Jedna z nejlepších povídkových knih ze světa warhammeru. Povídky nám přiblíží několik postav z města Middenheim, v pozdějších povídkách se začnou osudy lidí z jednotlivých povídek prolínat, což je super. Ať jen nechválím, co se mi na knížce nelíbilo, je vykreslení ,,konkurenčního" templářského řádu. Řád panterů v této knize vypadá jako banda neschopných budižkničemů, a přitom jsou osobní garda kurfiřta, takže by to měla být vojenská elita. Poslední věc je asi k výtka k milostnému zakončení mezi jedním Ulrikovým templářem a dívkou z jedné povídky... ale to je čistě subjektivní věc. S knihou jsem byl ale velice spokojen, mohu jedině doporučit.

02.12.2018 5 z 5

Cesta lebek Cesta lebek Josh Reynolds

Cesta lebek od nového autora Reynoldse se mi líbila. Musím upřímně napsat, že jeho styl psaní se mi líbí a sedí mi. A to jak v této knize, tak i v pozdější knize Hadí královna. Je pravda, že je v této knize Gotrek upozaděný ještě více než obvykle a chová se jinak než je čtenář zvykly, ale celkově zápletka vedlejší postavy se mi líbila. Co ale musím vytknout je číslování knížek, takže to přímo nesouvisí s autorem. Knížka je v českém překladu označena jako 13. díl o Gotrekovi a Felixovi, a to není pravda. Celá nová trilogie: Cesta lebek, Město Zatracených a Hadí královna se dějově nachází mezi 1 a 12 knížkou a časově nenavazují. Jsou to samostatné romány. Mrzí mě, že v tom Polaris dělá zmatek. Knihu jinak doporučuji.

02.12.2018 4 z 5

Hadí královna Hadí královna Josh Reynolds

Poslední kniha o Gotrekovi a Felixovi mě velmi potěšila a bavila. Děj měl spád, akce výborná a nové neokoukané atraktivní prostředí. Pro fandy povinnost.

18.11.2018 5 z 5

Město zatracených Město zatracených David Guymer

Hned zkraje musím napsat že si kniha tak nízké hodnocení nezaslouží. Ze začátku má kniha dobrý spád a je to klasický Gotrek a Felix jak je známe. Bohužel od děje ve městě začne být kniha občas matoucí. Nevím, do jaké míry za to může překlad nebo samotný autor, ale místy jsem nevěděl, co přesně se v ději odehrává nebo jak si představit popisovanou scénu. Musím ale ocenit autorovu snahu o popisování události z několika úhlu... jen se mu to bohužel trochu vymklo a kniha je od poloviny často matoucí a některé pasáže jsem četl několikrát. Dávám knize slabší 3 hvězdičky, jak již zmiňuji výše, tak nízké celkové hodnocení si kniha nezaslouží. Knize bych dal 60%.

18.11.2018 3 z 5

Trident 1475:  Rituální vražda před soudem Trident 1475: Rituální vražda před soudem Ronnie Po-chia Hsia

Kniha se mi líbila, na začátku mi přišla rozvleklá a jména židovských rodin se mi pletla. Ale po úvodu se autor pustil do líčení děje a nikam zbytečně nezahýbal. Mohl sice trochu rozvést údajné zázraky které měl Šimon provést, bohužel nezmínil ani jeden a odbyl tuto pasáž jedním odstavcem, což je u knihy tohoto rázu na škodu. Jinak nám autor velmi detailně přiblížil a zpřístupnil soudní procesy, které hojně probíhaly proti židům v 15. století. Myslím si, že po přečtení této knihy, která není nikterak dlouhá, si člověk udělá ucelený obraz o protižidovských procesech a celkově o procesech proti heretikům na ,,konci" středověku.

25.02.2018 4 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Tato knížka je zvláštní. Tímto výrokem obvykle nezačínám psát o knize, ale na první dobrou, je to tak. Nemyslím to špatně. Pokusím se knihu trochu přiblížit. Na první začtení má kniha strukturu jako podobné Urbanovy knihy. Muž v hlavní postavě, trochu nejistý, neví co se sebou má dělat. Děj se přesune do fáze detektivní, tentokrát navštívíme Santiniho stavební projekty. Do děje nám vstupuje něžné pohlaví... a nejedno. Kniha se dá brát i jako exkurze po Santiniho památkách, při čtení jsem dostal chuť navštívit zmíněné stavby. Celkově se mi kniha líbila, přesto mi přišel příběh slabší, jako by hrál druhé housle za popisem Santiniho staveb. Přesto bych knihu doporučil, především těm, kteří mají rádi architekturu a mysteriózno.

23.02.2018 4 z 5