Sklenička Sklenička komentáře u knih

Kristiánova legenda Kristiánova legenda Kristián

Legenda pojednávající nejen o sv. Václavovi a "bábě jeho sv. Ludmile", jak název napovídá, ale i o misi Cyrila a Metoděje a pokřtění českého knížete Bořivoje. Struktura odpovídá žánru, tedy je zde dopodrobna vylíčen život, umučení a zázraky titulních světců.
Kniha je dvojjazyčná - latinský originál a český překlad, na konci je textová kritika Jaroslava Ludvíkovského, ve které jsou popsány diskuse o původu legendy a jejího autora, a textové poznámky.
Psáno čtivě.

09.06.2013

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Skvělá knížka pro všechny, kdo hledají a nenalézají smysl života. Jednoduchá, čtivá, optimistická, moudrá. A - krátká :-)

09.06.2013 5 z 5

HTML, XHTML a CSS - Názorný průvodce tvorbou WWW stránek HTML, XHTML a CSS - Názorný průvodce tvorbou WWW stránek Elisabeth Castro

Obsáhlá publikace, která vás naučí základům tvorby webových stránek. Je doprovázená ukázkami kódů i výsledným zobrazením. Od bestselleru bych však očekávala lepší srozumitelnost, aspoň co mohu soudit podle teoretické první kapitoly. Dalším negativem jsou chyby, některé jsou již opraveny (viz webové stránky k té knize), nejsou však zkorigovány všechny. Kapitoly na autorčiných webových stránkách ze starších vydání, které nejsou zahrnuty ve vydání posledním, jsou zaheslovány a v českém vydání heslo uvedeno není.

09.06.2013 4 z 5

Mysteria středověku a počátek moderního světa Mysteria středověku a počátek moderního světa Thomas Cahill

Kniha zachycuje důležité kulturní a intelektuální momenty ve vývoji evropské civilizace v období od 11. do 14. století. Psáno čtivým způsobem, skřípe však překlad - překladatel uvádí tvary jmen osob, které se u nás neuvádějí (např. Filip Spravedlivý je u nás známý jako Filip IV. Sličný) a má problémy s některými mluvnickými jevy (dvěma, třemi, čtyřmi, ale čtyřma očima).
Za kvalitu překladu tedy srážím hodnocení z pěti hvězdiček na čtyři.

09.06.2013 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Kniha, která mě motivovala si něco načíst o skutečných svobodných zednářích.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Čtivá kniha, ale závěr je přitažený za vlasy.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Alternativní bible :-)

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Příběh o tom, jak i obyčejná postavička může dokázat veliké věci. Příběh o tom, jak je vše provázané, nic se nevyskytne "jen tak". Příběh o síle přátelství, charakteru. Příběh o dobru a zlu, který osloví člověka i dnes a i přesto, že kulisy, ve kterých se děj odehrává, jsou vymyšlené. Příběh, který vás i přes filosofickou a etickou hloubku pohltí a vy z něj odejdete pozměněni. Uměle stvořený mýtus, ve kterém poznáte odrazy současného světa. To vše najdete v mimořádně propracovaném fantasy díle.

Hynce Ptáček z Pirkštejna Hynce Ptáček z Pirkštejna Martin Šandera

Čtivá publikace o jednom z nejmocnějších mužů Českého království doby bezvládí, na kterého však učebnice dějepisu pozapomněly.

O smrti a znovuzrození O smrti a znovuzrození Ole Nydahl

Musíme tam všichni. Připravte se....
Buddhistická příprava na umírání a smrt, dojmy při umírání, postupy, jak si pomoci k vymanění se z koloběhu života. To vše psáno čtivou formou. V úvodu nechybí shrnutí základních principů buddhismu, takže kniha je vhodná pro kohokoliv, kdo se nebojí pomyslet na vlastní smrt.

"Jak se dozvíme, že se blíží smrt, a co při tom budeme prožívat?
Když se na návštěvě objeví příbuzní, které jsme dlouho neviděli, jsou nápadně přátelští a chtějí, abychom jim podepsali nějaké dokumenty... Nebo když přátelé vypadají nešťastně a nepřátelé šťastně, popřípadě když chce lékař zaplatit předem, pak asi ostatní vědí o našem zdravotním stavu něco víc než my sami. Pak je nejspíš moudré začít se soustředit na možnou smrt.
Známkou blížící se smrti jsou velké charakterové změny, které lze často pozorovat i u zvířat, protože se mění navyklé proudy energií v těle. Někoho, kdo byl dříve známý svou přívětivostí a velkorysostí, je najednou snadné vyvést z míry, hněvá se a všechno okolo se ho dotýká, zatímco dříve nepříjemní lidé se mohou stát nápadně milými."

Můj strýc, Reinhard Heydrich Můj strýc, Reinhard Heydrich Hans Georg Wiedemann

Skvělé pro výuku dějepisu, ale i společenských věd - válka byla těžká nejen pro oběti a jejich potomky, ale i pro příbuzné pachatelů, pomůže to tedy vidět dané období jinak než černobíle. Knížka je zajímavá i z hlediska psychologického, ale i z hlediska předsudků - ještě v 60. letech bylo Peteru Thomasu Heydrichovi dáno najevo, že s tímto původem by neměl vystupovat v rádiu.
Velice čtivé a srozumitelné s historickou vsuvkou o Reinhardu Heydrichovi.

podrobnější recenze zde: http://kantorcinzapisnik.blogspot.cz/2012/04/muj-stryc-reinhard-heydrich.html

08.06.2013 5 z 5

Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všem Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všem Eric Bronson

Sborník filosofických úvah o pojetí dobra a zla, štěstí, morálky, moci a fetiše. Autoři esejů začleňují myšlenky Tolkienova díla do kontextu světové filosofie, takže se zde setkáte i smyšlenkami např. Nietzscheho, ale i dalších velkých myslitelů.

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Příběh s atmosférou známou z knih Dana Browna zasazený do českého prostředí, který vás buď pohltí, nebo tu knížku odložíte. Hrdina je zajímavý, netradiční charakter (plně chápu jeho ex, že se stala ex). Jediná výtka je jazyk policistky, který byl nepřiměřeně obhroublý

07.06.2013 4 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Skvělá knížka založená na santiniovských reáliích, i když chvílemi mi to přišlo trošku přitažené za vlasy. Ovšem bavila jsem se. Na můj vkus zbytečně moc detailů u sexuálních scén, ale asi to k tomuhle autorovi patří. Kdo je líný číst, doporučuju stejnojmenný film.

07.06.2013 4 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Praktická učebnice reálné politiky 15. století. Spoustu věcí najdete i v politice dnešní.

07.06.2013 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Člověka z toho mrazí...

07.06.2013 5 z 5