Sklenička Sklenička komentáře u knih

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Mikika: Druhý díl této nové série má vyjít 17. září. :-)

14.07.2014 4 z 5

Za ranních červánků Za ranních červánků Alois Vojtěch Šmilovský

Povídka z doby počátků národního obrození. Částečně úsměvná knížka, částečně vlastenecky sentimentální, aneb jak dobrý "modrý abbé" Dobrovský se všemi padouchy vydrbal s elegancí sobě vlastní, a nakonec přes svůj vrozený skepticismus uvěřil, že duch českého národa není mrtvý. Nechybí ani milostná zápletka s decentností konce 19. století, kdy byla povídka napsána.

02.07.2014 5 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Položte si otázku, zda byste byli schopni a ochotni v nepříjemné situaci pomoci člověku, kterému je ubližováno. Přečtěte si knihu. Položte si tu otázku ještě jednou. Porovnejte odpovědi.

01.07.2014 5 z 5

Úsměvné, milé. Příběh nic moc, ale to autorovo podání je fantastické.

23.06.2014 4 z 5

Běhání Běhání Libor Soumar

Čtivá publikace, která zbytečně neokecává a jde k věci. Vše podstatné je zde obsaženo, autoři kvalitně a srozumitelně vysvětlili důležitost tepové frekvence, popsali potřebné cviky, uvedli hlavní zásady při výběru obuvi a oděvu. V textu jsou uvedeny i specifické hodnoty konkrétních veličin u žen, bohužel však chybí ryze ženská specifika - např. vliv menstruace na výkonnost, jak si správně vybrat podprsenku atp. Při dalším vydání by autoři mohli přibrat do kolektivu běžkyni a tu knihu o patřičné kapitoly rozšířit.

03.06.2014 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Během zuřivého hledání práce se mi dostalo do ruky tohle. Asi seknu s učitelstvím... NA SHLEDANOU.

02.06.2014 4 z 5

Boží oko Boží oko James Rollins (p)

Trochu kvantové fyziky, trochu archeologie, osolíme triádami, opepříme bojovými akcemi, to vše smícháme s vyhlídkou na apokalypsu a dostaneme zajímavý thriller.

11.05.2014 4 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Má-li imaginárního přítele jeden člověk, je to šílenec. Má-li stejného imaginárního přítele víc lidí, říká se tomu náboženství. Čím je daná skupina lidí vzdělanější, tím méně se mezi nimi vyskytuje věřících. Autor bourá předsudky a klade si otázku, proč jsme schopni diskutovat o víře politické, o tom, jestli slyšet hlasy je či není normální, ale už ne o víře náboženské (pokusím se tě přesvědčit, proč tvé levicové/pravicové (nehodící se škrtněte) vyznání je "špatné", ale tvé vyznání náboženské respektuji, i když v Boha nevěřím.). Dává argumenty ateistům i lidem, kteří jsou sice formálně členy církve, ale mají pochybnosti, leč bojí se přihlásit se k "nevíře". Kritizuje slepý dogmatismus, který vede mj. k tomu, že se stále někde vyučuje kreacionistická teorie jako hlavní teorie vzniku světa, ačkoliv věda dávno potvrdila teorii evoluční. Nebrání se považovat téma existence Boha za vědeckou teorii, ovšem tvrdí, že žádné vědecké důkazy jeho existence nejsou k dispozici. Připouští sice, že v budoucnu možná budeme na takové výši, že tu existenci dokážeme, ale sám se přiklání k tomu, že existence Boha je nepravděpodobná.

10.05.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Nějak jsem se do toho nezačetla, na rozdíl od jiných knih s Robertem Langdonem.

28.04.2014 2 z 5

Znám to z netu, je to vtipné, jen kdyby to nemusel člověk luštit. Přijde mi docela smutné, že zprzněná čeština se stává in. Jednu hvězdu zachránil právě ten vtip.

07.02.2014 1 z 5

Naši furianti Naši furianti Ladislav Stroupežnický

To nemá chybu. Realistické zobrazení poměrů na venkově, místní páprdové se předhánějí, kdo je v čem lepší a kdo musí mít poslední slovo. Student touto četbou zabije dvě mouchy jednou ranou - má čárku do deníku a pobaví se.

21.01.2014 5 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Trochu moc nadpřirozených bytostí a na konci trochu moc šťastných náhod. Jinak super.

29.11.2013 4 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Nedočteno, první část slibovala zajímavou sci-fi, druhá část je hlavně psychologická, což není můj šálek kávy. Námět ovšem zajímavý. Co se stane, když na Ústí nad Labem spadne kondenzovaný sajrajt vzniklý z různých zplodin a organického bordelu, který začíná nabírat jistou kolektivní inteligenci?

17.11.2013 3 z 5

Slova a dějiny Slova a dějiny Igor Němec

Kniha, která čtenáře příjemnou formou seznamuje s původem některých slov a rčení prostřednictvím historických souvislostí. Přečteno jedním dechem.

17.11.2013 5 z 5

Poznej svůj osud z karet Poznej svůj osud z karet Brigitte Glaser

Přehledná publikace s významy jednotlivých karet, jejich kombinacemi. Autorka zde seznamuje i s dvěma způsoby výkladu karet a uvádí i konkrétní obrazce z praxe. Potřebujete jen 32 kanastových karet (od sedmičky výše od každé barvy), trpělivost a intuici.

10.09.2013 5 z 5

Čaj jako životní styl Čaj jako životní styl Martin Pössl

Stručné a přehledné seznámení s čajem, jeho historií a jeho popíjením. V kapitole o přípravě čaje však autor uvádí pouze stupně Celsia, já bych uvítala, jak potřebnou teplotu k zalití odhadnout. Očekávala jsem i recepty na přípravu konkrétních druhů čaje, nikoliv různých "koktejlů".

10.09.2013 3 z 5

Z ptačí říše Z ptačí říše Květoslav Hísek

Skvělá nejen pro děti, ale pro jakékoliv začínající pozorovatele. Jestli chcete vědět, co se vám motá okolo krmítka, tak šáhněte po tomhle. Doprovodný text je samozřejmě přizpůsoben cílové skupině dětí.

09.09.2013 4 z 5

Kronika o Velké Moravě Kronika o Velké Moravě Lubomír Emil Havlík

I Češi by si to měli přečíst.

21.08.2013 5 z 5

Tajemství zednářského kódu - Bratrstvo v proměnách času Tajemství zednářského kódu - Bratrstvo v proměnách času Robert L.D. Cooper

Skvělá publikace o svobodném zednářství, zaměřená na skotské sv. zednářství. Seznámíte se se základními symboly a jejich významem, mytickou i skutečnou historií bratrstva, se základními zednářskými stupni. Autor je na slovo vzatý odborník - je kustodem Skotského zednářského muzea a knihovníkem Zednářského domu v Edinburghu, a samozřejmě svobodným zednářem. Kniha je čtivá, i když kapitola o stanovách a proslovech není tak záživná jako ostatní. Zatím je to to nejlepší, co jsem o zednářích četla.

09.08.2013 5 z 5

Hovory s Bohem II. – Neobvyklý dialog Hovory s Bohem II. – Neobvyklý dialog Neale Donald Walsch

Hovory s Bohem, tentokrát na téma společenských vztahů, společnosti a politiky.

20.07.2013 5 z 5