Skjaninka Skjaninka komentáře u knih

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

"Přesně tak. 1984 a 1Q84 jsou v principu docela stejné. Bez duvery ve svět a bez lásky pro tebe bude všechno jen bezcenná imitace. V kterémkoli z těch dvou světu, ve kterémkoli světě vubec platí, že hranice medzi hypotézou a pravdou jsou v naprosté většině případu okem neviditelné. Musíš je rozlišovat srdcem."

Čakala som viac. Omnoho viac, než to, čo sa mi dostalo. Kde je ten starý dobrý Murakami? 1Q84 je dobrý príbeh utápajúci sa vo veľkom množstve zbytočných slov. Nie raz ma prepadla myšlienka, že danú stránku vytrhnem! Ako tu už niekto spomínal, postavám sa nedá veriť, sú akési "plytké" a bez výnimočnosti. Ani jedna ma nenadchla, ani jednej z nich "nefandím", len nechávam plynúť dej a "dívam" sa na rozuzlenie, ktoré nám Murakami (možno) pripravil. Rovno otváram tretiu časť, bez veľkého nadšenia, poháňaná zvedavosťou, ako to s tým svetom 1Q84 nakoniec dopadne. 3/5

27.12.2013 3 z 5

Homer a Langley Homer a Langley E. L. Doctorow

Kniha prekvapila. Zaujímavo podaný príbeh dvoch bratov, ovplyvnený dejinami, ktoré sa odohrávajú na pozadí ich života. Doctorow štýl sa mi páčil. Jednoducho a neukecane, bez akýchkoľvek zbytočností, o čom svedčí aj nízky počet strán. A aj napriek tomu si myslím, že prostredníctvom Homera a Langleyho povedal všetko čo bolo treba. 4/5

09.12.2013 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Je možné aby sme raz dospeli k niečomu podobnému? Je to šialená predstava, ktorá núti k položeniu tejto otázky. Atwoodovej sa podarilo zachytiť svet, ktorý žiť by sme naozaj nechceli. Ale čo ak? Čo ak, smerujeme práve k tomu, že niečo podobné by sa naozaj mohlo stať? Presne takéto špekulácie vyvstanú v mysli každého čitateľa a ostáva len dúfať, že táto fikcia ostane navždy len v Príbehu služobnice a nikdy sa ani len nepriblíži k tomu nášmu obyčajnému životu. Autorka veľmi dobre vie, ako zapôsobiť na čitateľa a preto dávam 5/5.

09.12.2013 5 z 5

Sabbathovo divadlo Sabbathovo divadlo Philip Roth

"Loutka pro ni byla malým uměleckým dílem, ale ještě víc byla kouzlem, měla čarovnou moc, protože dokázala lidi přimět, aby se jí vydali, dokonce i v Sabbathově divadle, kde v náznacích panovala antimorálni atmosféra, nejasně hrozivá a zároveň legračně rošťácká."

Prvé myšlienky, ktoré ma napadali pri čítaní Sabbathovho divadla boli dosť odvážne. Možno to nie je správne slovo, ale čo také si predstavíte pri pomyslení na to, žeby ste skrížili Irvinga a Bukowského. Irvingova bizarnosť a Bukowského chlípnosť. Šialená predstava, však? Ale presne toto spojenie vyvstalo v mojej mysli. Čo sa týka pútavosti, tak jednoduchým znázornením by bola sínusoida. Pasáže, ktoré som takpovediac žrala a na druhú stránku, boli úseky knihy, ktoré ma doslova uspávali. Nemyslím si, že zrovna toto dielo je u Rotha zásadným a preto si budem musieť prečítať ešte niečo iné, čo ma presvedčí o vychýrenosti daného spisovateľa. A ja verím tomu, že také dielo napísal. 3,5/5

23.11.2013 3 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

O obdivuhodnej ženskej sile a božích mlynoch, ktoré melú pomaly, ale isto. Spracovanie psychlológie postáv a Havlíčkove rozprávačske umenie netreba ani komentovať. 4/5

"Hle, kam došly chvástavost a nesmyslná pýcha. Hle, jak hynou vychytralost a nadání. Odměna ctnosti přichází pomalu, ale přichází vždycky."

17.11.2013 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Toto nie je žiadne piánko. Toto je jedna z najsmutnejších skladieb, ktorú si môžete prečítať. Osud Szpilmana, trošku mu naklonený a predsa neľahký. Keď som čítala zážitky, nie raz som sa pozastavila nad myšlienkou, že mal z pekla šťastie, a niekto tam hore, držal nad ním ochrannú ruku, alebo niečo podobné, čo presne nedokážem pomenovať. Ale tak nejak sa to hovorí.
Zverstvá, ktoré páchali Hitlerovi muži, sú v každej knihe, ktorá to popisuje, rovnako odporné, a mňa zaráža jediné, kde sa im to v tých hlavách bralo, aby neustále vymýšľali hroznejšie a hroznejšie spôsoby ako skántriť všetko židovské?
Szpilmanova kniha dáva nádej. Nádej v dobe beznádejnej, a preto je silnejšia.
Pustite si k tomu niečo od Chopina, a atmosféra k čítaniu bude dokonalá. 4/5

Seňor Vivo a drogový baron Seňor Vivo a drogový baron Louis De Bernières

Opäť zamrznutý úsmev, rozdrásané vnútro a dych berúce stránky. Berniéres opäť nesklamal. Groteska ako vyšitá, ale čo sa stalo potom, na to ti Louis, nezabudnem do konca života. Chudák Dionisio, a o osude Aniky radšej pomlčím. 4/5

Milion malých střípků Milion malých střípků James Frey

Frey ma nepresvedčil. Žiadna oslava konca sa nekoná. Osobitý Freyov štýl sa dá, obsah už nie. Pekná rozprávočka na dobrú noc, pre všetkých, ktorí ho žerú.
Kde bolo, tam bolo.....Feťák, v žalostnom stave, telo pred rozpadom, roky závislý, a ocitajúci sa v liečebni. Ako zázrakom, sa zo všetkého dostane, len silou svojej vôle. Kde ju mal počas tých rokov fetovania? Dokonca si nájde aj lásku, pre ktorú by umrel. Veď bez lásky by to nebolo ono. A ako zázrakom sa z neho stane abstinent. Do konca života, na veky, vekov......idylka neskutočná. Frey, ja ti to nežeriem. Škoda. 2,5/5

10.11.2013 3 z 5

Nemesis Nemesis Philip Roth

Moje prvé zoznámenie sa, s Philipom Rothom. A bolo to smutné zoznámenie. Síce bravúrne podané, ale smutné. Buckyho osud je v mojej mysli natrvalo, a ja vďaka tejto knihe viem, že na Rothove knihy, si v blízkej budúcnosti určite posvietim. 4/5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Mrazivo desivé a strhujúce. Smith ma dostal. Skutočne ma celý príbeh držal v napätí od začiatku do konca. Alebo lepšie povedané, skoro do konca. Posledné kapitoly si mohol odpustiť. Celý príbeh sa odohráva v drsnom a prísnom totalitnom režime, z čoho čiší neznesiteľná dusnota vtedajšieho života a zmieňovaný hollywoodsky koniec, mu naozaj nesluší. Za to, pol hviezdičky dole.....4,5/5

10.11.2013 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Keď premýšľam o krásnych srncoch, a o tom, čo nám dávajú, napadnú má len slová, že to je krása, ktorá bolí. Ota Pavel je pán spisovateľ, ktorý dokáže všetko podať tak ľahko a nenútené, že tomu nemôžete odolať.

28.10.2013 4 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Priemerná oddychovka, ktorá sa stratí v množstve jej podobných. Žiadna erotika sa nekoná (to je len k dobru), a čo sa týku gýču, nie je až taký veľký. Jedno plus má prostredie v ktorom sa dej odohráva, ale to nič nemení na fakte, že viac krát už knihu neotvorím. 2,5/5

28.10.2013 3 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

"Kde to všechno začína? Dějiny nemají začátky, protože všechno, k čemu dojde, se stane příčinou, či záminkou pro to, co se přihodí poté, a tenhle řetez příčin a záminek se táhne až do paleolitu, kdy první Kain z jednoho kmene zabil Ábela z kmene druhého."

Aj Vtáky bez krídel píšu dejiny a Berniéres nám ich podsúva veľmi zaujímavou formou. Súžitie kresťanov a muslimov, za čias Osmanskej ríše, v príbehu, ktorý berie dych. Opäť široká paleta výnimočných postáv, výnimočných osudov a výnimočných udalostí.

Kontrast lásky a nenávisti, dobra a zla, radosti či smútku, poukazuje na to, že život nie je len čiernobiely, ale pestrofarebný a my nikdy nevieme čo prinesie. Napríklad krásna Filothea, obdivovaná a okúzľujúca, ktorej najlepšia celoživotná priateľka je jej pravým opakom. A ako dopadne? Rustem Bej vyhná Tamaru a celý život prežije bez nej, a ako sa zachová na sklonku jej života? Karatavuk a Mehmetic, muslim a kresťan, aké silné je ich priateľstvo? Odpovede sú smutné, bolia a boria sa hlboko do môjho vnútra. Berniérsove vtáky bez krídel dolietali, ich pristánie bolo kruté a pre mňa nezabudnuteľné.

"My jsme ale navždycky spoutáni se zemí, bez ohledu na to, jak vysoko vyšplháme a jak moc mávame rukama."

30.09.2013 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

"Jak jen mandolína připomína ženu, jak je puvabná a rozkošná. Večer, když psi vyjí a cvrčci cvrkají a v Argostoli hledají světlomety příležitost spustit falešný poplach, beru do rukou svou sladkou Antonii. Měkce přejedu po strunách a ptám se jí: "Jak jenom mužeš být ze dřeva?" stejně jako když vidím Pelagii a v duchu se ptám: "Jsi opravdu z masa? Cožpak v tobě není oheň? Prchavá stopa po andělech? Něco hodně cizího kostem a krví?"

Corelli vám svojou mandolínou zahrá na city a za zvuku chytľavých tónov budete čítať jeden z najlepších príbehov aké boli kedy napísané. Už dlho sa mi nestalo, aby som čítala do úplného vyčerpania. Je to skvelo napísané, je to poučné, aj napriek tomu, že sa občas neubránite slzám, o pár stránok ďalej sa od srdca dokážete zasmiať. Postavy sú svojim spôsobom jedinečné a hrdinou nie je len samotný Corelli. Berniéres zahral na moju strunu a za to mu patrí veľké ďakujem. Jediná malá výtka k celému príbehu, je jeho koniec. Konkrétne sa jedná o konanie Corelliho, ale viac prezrádzať nebudem.

"Láska samotná je to, co zbude, když se zamilovanost vyčerpá, a to je jak umění, tak šťastná náhoda."

4,5/5

21.09.2013 5 z 5

Naprosto osvětleno Naprosto osvětleno Jonathan Safran Foer

Čím viac o tejto knihe uvažujem, tým viac sú moje myšlienky "rozlietané". Neviem ich akosi uchopiť, či ustáliť a vyrieknuť posledný verdikt. S tým Foerom je to ťažké a jediné čo mi je jasné, a čo majú spoločné obe jeho knihy, je hľadanie. Jedno viem iste, v Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko sa mi to páčilo viac, ale to neznamená, že táto kniha je slabšia. Možno keby som ju čítala ako prvú, moje nadšenie bude väčšie, ale to teraz nie je podstatné. Tá nemožná "angličtina", dala zabrať, aj keď čítať ju nebol problém, len sa mi to akosi nepáčilo. Alex si ma aj napriek tomu získal, a naopak, k Jonathanovi som si nevytvorila žiadny vzťah.
Stále mi vŕta hlavou, aký pohľad by mi ponúkol trošku iný preklad Alexovej angličtiny. V celku by to bolo zaujímavé porovnanie, keby sa knihu pokúsil preložiť aj niekto iný než Richard Podaný, ktorý už rozlúskol tento prekladateľský oriešok. 4,5/5

10.09.2013 4 z 5

Podzim v Pekingu Podzim v Pekingu Boris Vian

Ach, Vian, kde je koniec tvojej fantázie??? Podzim v Pekingu je ďalším výborným dielom, ktoré nám ponúka pohľad do nevšednej Vianovej mysle a pokúša našu predstavivosť. Ja vlastne ani neviem konkretizovať, o čom je toto dielo. Možno o všetkom, možno aj o ničom, ale to, ako je napísané nemá obdoby. Vian je nevšedný, nenapodobiteľný a svojský, čo ma baví. Teším sa na ďalšiu jeho knihu.

29.08.2013 4 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Nepopierateľne zaujímavé informácie ohľadom vzniku Izraelského štátu a histórie života židov, ale stále je to pre mňa len literatúra faktu, na pozadí ktorej sa odohráva príbeh, ktorý sa ma akosi nedotkol. A tým nemyslím neľahký židovský osud, ale to, ako ho Uris podal. Proste mi v knihe chýba nejaký výnimočný, dychvyrážajúci prvok, ktorý vytvorí určitú nezabudnuteľnú jedinečnosť daného literárneho diela. 3,5/5

25.08.2013 3 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Nielen čitateľský zážitok. Pripravte sa na opojnú zmes navoňaných stránok, z ktorej sa vám zatočí hlava. Süskind napísal geniálne dielo, premyslené do posledného detailu.
Grenouillovo umenie namiešať dokonalý parfém, omámi nielen postavy v príbehu, ale aj samotného čitateľa. Bez mučenia priznávam, že ani ja nie som výnimka. Pri spomienke na knihu, ožíva môj čuchový zmysel a hneď cítim nepatrné šteklenie v nose.
Odporúčam každému, kto má rád netradičné, a sakramentsky dobre napísané príbehy.

"On, Jean-Baptiste Grenouille, narozený bez pachu na nejsmradlavějším místě světa, pocházející z odpadu, kalu a hniloby, vyrostlý bez lásky, žijící bez teplé lidské duše jedině ze zarputilosti a ze sily hnusu, malý, hrbatý, kulhavý, ošklivý tvor, jemuž se každý vyhýbal, obluda uvnitř stejně jako zevně - dosáhl toho, že si ho oblíbil celý svět. Co pravím oblíbil! Miloval! Uctíval! Zbožňoval! "

17.08.2013 5 z 5

Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko Jonathan Safran Foer

V zdaní tak jednoduchá a predsa geniálne zložitá. Každý z nás má nejaký kľúč, len treba nájsť zámok, ku ktorému patrí. Niekedy je to práve o tom hľadaní, bez ohľadu na jeho úspech. Aj Oskar hľadal a predsa našiel. Síce niečo iné než chcel, ale nie je to práve to čo mal nájsť? Jedno viem iste, vďaka Oskarovi, vďaka Foerovi, vďaka celej knihe za to, že mi zas ponúkla niečo nové, niečo strašne krásne, niečo zvláštne, niečo čo mi otvorilo oči a ukázalo zmysel hľadania, či nájdenia v úplne inom svetle.
Príšerne nahlas kričím do celého sveta, že toto je jedna z kníh, ku ktorej mám naozaj neuveriteľne blízko.

17.08.2013 5 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

Môj prvý Vian a Srdcerváča som zhltla behom pár hodín. Toto je jedna z kníh, o ktorej sa vlastne ani nedá niečo podstatné napísať, toto je kniha, ktorú si treba prečítať.
Všetko začína láskou. V prípade Srdcerváča, láskou materskou, a predsa počítajte s tým, že čítanie tejto knihy, aj keď o láske, je nechutné a depresívne. Otáčanie niektorých stránkoch nebolo vôbec ľahké. Desivo stupňujúca atmosféra vás pohltí a vy sa len ťažko zbavíte pocitu hnusu, ktorý vo vás zanechá.
Čo sa týka konca knihy, tak musím uznať, že len málokedy sa stane, že ostávam nadšená, tak ako je to v prípade tejto Vianovej knihy. Proste, dokonalá dokonalosť, mrazivá a tak surová, že ešte po prečítaní nad ním uvažujete a na Srdcerváča nedokážete len tak zabudnúť.

02.08.2013 5 z 5