Sitth Sitth komentáře u knih

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Tak tohle ano! Dlouho jsem se k Červeňákovi odhodlával, protože jsem byl trošku unaven naším Vondruškou a jeho stále se opakujícím stylem. Říkal jsem si, že na podobně píšícího slovenského autora nebudu mít síly. Ale jaké to bylo milé překvapení!
V dětství, asi před 30 lety jsem četl knihu o Iljovi bohatýrovi a tak mě tehdy uchvátila, že i když kniha ruských bylin zmizela někde v propadlišti dějin, tak jsem na ni během mého života rád vzpomínal.
Knihu Ocelové žezlo jsem měl rok v knihovně a vůbec jsem netušil, že se jedná o příběh o mém nejoblíbenějším hrdinovi z mého dětství. Co vám budu vyprávět, po přečtení prvních stránek jsem měl až slzy v očích, když jsem pochopil jaký příběh je přede mnou.
Ale již konec nimrání v nitru čtenáře. Musím říct, že kniha je napsaná brilantně. Velmi vyvážená kompozice mezi historii, bylinami a špetkou fantasy. Děj ubíhá svižně jak koník Siváček a já ihned objednávám další dva díly.
Prozatím zařazuji Červeňáka do mých top 10-20, snad mu styl a nápady vydrží i v dalších knihách a příbězích, které budu postupně načítat.
P.S: někde dole, jsem četl komentář rozhořčené tatjana1737 nad tím, že Bohatýři prdí, pšoukají a autor to dle jejího názoru až příliš zveličuje. Doporučil bych čtenářce objednat si jeden turnus do Afganistánu mezi současné vojáky, je to naprosto stejné i v této době a já si myslím, že je to i normální. :-) Neberte mužům jejich styl a nenavlíkejte je do upnutých kalhot s vůni Coco Chanel... Ale to jen takový dovětek k současné situaci v naší emancipované společnosti....

14.02.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlinu jsem naposlouchal jakožto mluvené slovo a to až poté, co mi jako jediná zůstala v přehrávači. Přeci jen jsem nevěděl, co mám od toho čekat.
Nedokážu posoudit, zda kniha vznikla opravdu tak, jak říká autor, nebo je to marketingový tah, zas tak jsem po internetu nepátral. Vzal jsem ji tak, jak byla podána.
Příběh je zajímavý, trochu tomu chybí v závěrečné fázi větší gradace, ale možná je to právě tím, že autor ho popsal tak, jak mu byl skutečně převyprávěný a zbytečně ho "nenafukoval". Místy připomíná horor Blair witch, i když je v knize několikrát zdůrazněno, že tomu tak není. Ale my, co jsme koukali na tento horor BW zpod deky a se psem na gauči, víme své.... :-)
Na poslech příjemné, vždy potěší, když je zajímavá kniha zasazena do blízkého známého prostředí. Takže dávám 4/6

27.01.2021

Jizva Jizva China Miéville

Tak já vám nevím, po natěšení z Nádraží Perdido jsem si sehnal všechny knihy od tohoto autora a pustil se do Jizvy. Popravdě, styl psaní nezměněn, vyprávění a popis světa nezměněn, vykreslování postav a budování charakteru rovněž, ale okouzlení z nového stylu tohoto světa už je trošku pryč, děj se táhne jak vlečná loď Armady a když autor opět popisoval, která loď je připoutaná ke které, tak jsem to už popravdě přeskakoval.
První nadějná jiskřička, přišla až s Ostrovem komářích lidí, nápad dobrý, ale trošku pozdě. Celá kniha se tváří, že vyvrcholím lovem Avanka, ale když k tomu nakonec dojde, tak popis lovu je v náznacích a popsán takovým stylem, že jsem si myslel, že odhalení Avanka v pozdější fázi knihy bude převratem v ději a autor si proto nechává eso v rukávu. Leč chyba lávky! Chudák vorvaň - (tak si ho představuji já) Ten dostal roli hrát Titanik s Leonardem, ale celý film se točil jen v jeho interiérech....
Dá se říct, že jsem trochu bojoval s dočtením knihy, ale posledních zhruba 100 stránek přece jen zvedlo mojí náladu a po nějakém oddechovém čase budu pokračovat se Železnou radou.
Co říct závěrem? Velmi nápaditý příběh, který ale autor pojal tak, že máte pocit, se sedíte v divadle za dveřmi do sálu, nakukujete škvírou přes dveře a když konečně má přijít velké finále, tak provozní divadla zhasne a pošle vás domů. Dávám 4/6

15.01.2021 3 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Pro mě osobně je vždy King složitý, jeho mnohdy rozvláčné tempo mě občas tak vytočí, že si na několik let od něj dám pauzu. Ale pak se vrátím a přečtu dvě tři knihy za sebou. A nebo ho poslouchám jako mluvené slovo a to je pak hned lepší. Jako v tomto případě. Za mě jedna z povedenějších knih.
P.S: Četl jsem (poslouchal) v období, když už dvacet let trpím nespavostí, takže o to více je pro mě zážitek umocněn! :-)
Dávám 4/6

13.01.2021 3 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Až do závěrečného rozuzlení příjemné čtení, pak už se mi jen zvedalo obočí a stále jsem přemýšlel, jak by se to jako sakra fix mohlo stát. Ale na oddych bez přemýšlení to jde. 3/6

13.01.2021 2 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Letos jsem se vydal cestou "historie" sci-fi, po Duně jsem sáhnul po této knize a musím říct, že kvalita se prostě časem neztrácí. V roce, kdy kniha vyšla muselo jít o přelomové dílo, dnes v roce 2020 jsme vše již z knihy viděli ve filmech či četli jinak zpracované.
Já měl při čtení knihy pocit, že čtu souhrnný scénář několika sci-fi pecek. Je vidět, že filmaři knihu vytěžili, co to šlo. A to se mi líbilo. Stačilo si třeba přečíst jednu kapitolu, nebudu spoilerovat kterou, a hned člověku naskočil film, který téma využil.
Za mě dávám 4 hvězdy a omlouvám se autorovi, protože, kdybych to četl v roce vydání, dal bych hvězd 6!

14.12.2020 4 z 5

Druhé setkání s Taitou, opravdu pro mě druhé, i když se jedná o první díl. Kamarád četl jedničku a měl volný druhý díl, tak mi ho dal přečíst. Až teprve potom jsme si knihy vyměnili a musím říct, že bych to tak i doporučoval číst, protože co bylo zamlženou ve dvojce, v jedničce krásně vyplouvalo na povrch a vše bylo vysvětleno.
Za mě jednoznačně doporučení. Život otroka Taity je krásný způsob, jak se dozvědět o historii Egypta. Doteď na knihu vzpomínám...
P.S.: Asi můj rekord ve čtení, knihu jsem přečetl za jeden a půl dne... :-)

06.12.2020 5 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Moje první setkání s hororem tehdy v dětském věku a jelikož si knihy čtu nejvíce na toaletě, tak od určité kapitoly v této knize, mám vždy při této činnosti divný pocit! :D

06.12.2020 3 z 5

Stín Araratu Stín Araratu Thomas Harlan

I když je tato série tady poměrně špatně hodnocená, tak to není podle mě díky nekvalitě, ale díky tomu, že po 4.díle, kdy se knihy krásně čtou, příběh šlape a všichni se těší na pokračování, tak pětka nepřijde a je vymalováno. A zrovna v tom nejlepším.... Velká škoda.

03.12.2020

Džungle Džungle Upton Sinclair

Tato kniha je pro mě srdcovka a mnohdy z ní svým dětem vyprávím příběhy a ponaučení, když mám pocit, že zas trochu frackovatí. Aby věděli, že se nemají nejhůř...
Příběh hutný jako povlak na vaši kůži, když hážete deset minut lopatou v mlýně na masokostní moučku.
"Na jatkách se z prasete zužitkuje vše kromě jeho kvikotu!"
I když je pravda, že v druhé polovině knihy jde příběh a kvalita mírně dolů, i tak za tu první půlku dávám knihu do mé TOP 10 díky síle popisu a zážitků. Všem doporučuji

30.11.2020 5 z 5

Ewraker I Ewraker I Jan Podšera

Dostal jsem možnost zakoupit dva díly této knihy od začínajícího spisovatele a jelikož těmto počátkům rád držím palce, neváhal jsem. Komentáře pod reklamou na sociální síti vypadaly přece slibně.
Takže jak bych to shrnul? Mám neodbytný pocit, že někdo vzal vikingský meč a rozsekl slovanského pstruha vejpůl a na hostinu nám předložil pouze kostru z něj, protože s masem a nedejbože s nádivkou neztrácel čas.
Nápad a dějová linka má potenciál, o tom žádná, ale knize jednoznačně ubližuje zřejmě nevypsanost autora. Věty mnohdy holé, stručné. Děj tak rychlý, že jsem měl někdy pocit, že čtu výtah z knihy. Jak krásně by se do knihy dostala atmosféra a vtáhla by čtenáře do děje, kdyby se autor občas pustil do popisu, líčení a vytvoření toho "balastu" kolem.
A i proto mám dojem, že jsem si místo knihy koupil povídku, díky velmi stručnému stylu psaní autora má celá kniha 120 stránek a to kdybych odečetl stránky za příběhem - poděkování, vysvětlivky apod, ilustrace uprostřed knihy - mimochodem velký bonus knihy, ty jsou krásné a převedl font písmen na standardní velikost, tak se nebojím říct, že se dostaneme k 50 stránkám. A to se na mě nezlobte, ale za 300.- je to moc.
Ale na druhou stranu těch peněz nelituji, chápu, kolik stojí peněz a úsilí vydat knihu v takto malém počtu výtisků. A třeba až se autor otrká, tak se dočkáme další hvězdy na našem poli spisovatelů. Ony poslední dvě kapitoly příběhu už mi připadaly čtivější a i proto dávám na konec hodnocení 3 hvězdy.
Doufám, že mě autor nezatratí, ale vždy tvrdím, že pouze kritika posouvá umělce dál...

30.11.2020 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Uffff, tak kde začít. Tak asi nejdříve omluvou. Omluvou za to, že jsem se Duně vyhýbal nějakých 20let a neustále ji odsouval s tím, že staré sci-fi je překonané. Bože, jak já jsem se mýlil. Myslím si, že jsem přečetl už dost knih a popravdě jsem se v poslední době dostal do stádia, kdy jsem knihy četl po 10 stránkách, protože jsem vše již znal a nic mě nepřekvapilo...
Ono ani tady se nedá říct, že se jedná o převratný příběh s kulervoucími zvraty. Jedná se de facto o klasickou "vývojovku" prostého chlapce v hrdinu. Ale ten styl psaní, ty jemné nuance, ten propracovaný svět tomu prostě dává korunu.
Takže po dlouhé době jsem knihu zhltnul a místo abych si večer pustil seriál, jsem se těšil na čtení. Díky p.Herberte za opětovné nalezení tohoto pocitu!
Takže samozřejmě dávám plný počet hvězd a doporučuji!
P.S.: Samozřejmě jsem věděl, o co v knize jde, protože na svém prvním pc 286 jsem pařil strategii DUNA II a dodnes si pamatuji, že jsem musel smazat kus Windows3.11, aby se mi tam hra na 8 disketách vešla! LEGENDA! :D

24.11.2020 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Krásná kniha, koupil jsem, protože jsem si myslel, že se bude jednat o fantasy. Ale tato knížka je stejně napínavá i v tehdejším reálném živote. Někdo píše, že plyne v pomalém tempu, je to pravda, ale tady to vůbec nevadí. Pár silných momentů, hezké reálie historického života, mírná zmínka o El Cidovi, co více si přát? Vřele doporučuji!

07.11.2020 4 z 5

Válka hluku Válka hluku Patrick Ness

Série jde dolů, ale dá se to vydržet. Z povinnosti dočteno.

14.10.2020 2 z 5

Temný ráj Temný ráj Patrick Ness

Pokračování zajímavé série, nápad již trochu ohraný, ale pořád to funguje. Určitě za mě ano. Doporučuji

14.10.2020 3 z 5

Hlas nože Hlas nože Patrick Ness

Velmi zajímavý nápad, zpracování slušné. Pro mě příjemná změna.

14.10.2020 3 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Série jde tímto dílem pro mě trochu do kopru. Začíná to být předvídatelné a tím se pádem se ztrácí velké pozitivum předchozích dílů. Jsme zvědav, zda budu pokračovat dalším dílem.

14.10.2020 2 z 5

Psí zima Psí zima Petra Neomillnerová

Jako, vím, že nemám rád styl českých autorů typu Kotleta a spol. Tedy akce, ještě větší akce, rádoby humor a sex. Ale tady, tady to prostě funguje! Možná to je tím, že jsem četl tuto knihu jako první ze série a až pak zjistil, že to je de facto díl druhý, ale díky tomu, že je to uzavřený příběh, jsem to ani nepoznal...Nemám z toho pocit, že by to bylo přehnané. Kolem téhle knihy jsem dlouho chodil okolo s tím, že to prostě bude vykrádačka Zaklínače a slabý odvárek. Ale ta kniha mě bavila a překvapila! Vynikající změna jsou krátké odstavce, které používá autorka jako malé kapitoly. Dávám 92%! Překvapení české fantasy, tleskám!

01.09.2020 5 z 5

Stříbrná laň z Visby Stříbrná laň z Visby Andrzej Pilipiuk

Pokračování Cesty do Nidarosu, de facto stejný styl, komu se líbila jednička, a já se mezi ně řadím, tak se mu bude líbit i tenhle díl. Sice se toho stane ještě méně, téma už je trochu ohrané, ale pořád to plyne v poklidném tempu a zas pár kamínku zaklapne do světa dobrého nápadu a jsem zvědav, kam to autor dotlačí…. Díky stejnému stylu a myšlence, že se dva díly klidně mohly spojit do jednoho obsáhlejšího dávám ve svém osobním deníčku 80%, takže 5 hvězd tady.

01.09.2020 4 z 5

Cesta do Nidarosu Cesta do Nidarosu Andrzej Pilipiuk

Svěží vítr od našich sousedů ze severu. Ono se v knize de facto nic nestane, děj se vleče a nečekejte akční zvraty, velké bitvy apod. Ale kniha se prostě čte sama, autor ukazuje středověký život, hrdina si musí nejdříve sehnat něco do huby než může zachraňovat a udivovat. Pro mě zajímavý nápad, pěkný popis života ve středověku a zas nový styl a to se prostě počítá. Za mě 5hvězd.

01.09.2020 4 z 5