Slimáci

Slimáci https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21789/bmid_slimaci-640cb0cf8cd24.jpg 4 104 34

Horor o invazi krvelačných slimáků do Londýna. Kniha je plná odporných scén o marném zápasu lidí se slimáky, kteří se z neznámých důvodů bleskurychle rozšířili ze stok a kanalizace do bytů a městských ulic a proti nimž nemá člověk žádnou šanci. Nakonec se podaří elektrickým proudem malé šelmy vyhubit a podzemí města vyčistit. V epilogu se však jako náznak pokračování dalších hrůz objevuje zpráva o šíření nákazy, kterou slimáci zavlekli mezi obyvatele Londýna.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Premiéra Studio

Breeding Ground , 1985

denib
08.01.2024 3 z 5

Žádný zázrak, žádné zklamání. Dobrý béčkový horor, který nepostrádá některé nechutné scény. Akorát to celé bylo tak rychlé, že na mě nestačila ulpět ani kapička slizu... :-)

Majto
17.11.2023 3 z 5

Koncentrovaný hnus. Skvelo, priam živo a farbisto napísaný, no hnus. Čítalo sa to jedna radosť aj predstavivosť to burcovalo k extrémnym výkonom. Škoda, že som sa k tejto knihe nedostal v dobe, keď u nás vyšla. Trónila by na poličke vedľa kaziet Caracas, Cannibal Corpse....

Izu
12.07.2023 5 z 5

Konečně se ke mě dostal tenhle malý knižní skvost. Na nic si nehraje, prostě poctivý horor který už dnes neumí až na vyjímky nikdo napsat.

Ivan Kučera
03.06.2023 4 z 5

Vyrastať v 9O. rokoch v Novom Meste nad Váhom okrem iného znamenalo, že hororové oddelenie v knižnici sa rozprestieralo na cca troch policiach. V tých dobách v češtine, o slovenčine nehovoriac, vychádzalo minimum hororov. Horor mal povesť podradného žánru pre úchylákov a psychopatov. Maximálne som v našej knižnici narazil na pár morských hororov Petra Benchleyho, občas na ducharinu iného Petra a to Petra Jamesa, cenzurovanú verziu Draculu, jednu zbierku poviedok od Daphne du Marier, prípadne zopár kusov od Deana R. Koontza. Ak som mal fest šťastie, nebol vypožičaný King. O Cliveovi Barkerovi sme u nás v meste nechyrovali, nevedeli sme, kto to je. Jedným z hororov, ktoré v knižnici mali a ktoré sa ku mne dostali (a okamžite ma hlboko traumatizovali), boli nezameniteľnou obálkou disponujúci Slimáci od anglického autora Shauna Hutsona, ktorých v r. 1992 vydala Premiéra za 39 Kčs. Okrem iného sa špecializovala na knihy s filmovou tematikou (Arnold: Neschválený životopis) a na knižné adaptácie úspešných filmov (E.T. Mimozemšťan, Batman, RoboCop). Množstvo explicitných scén knihu okamžite katapultovalo medzi to najdrastickejšie, čo som v tých dobách čítal. Uznávam, to o mnohom nevypovedá, keďže ako som poznamenal, vtedajšia žánrová ponuka bola fakt slabá. Zaujímavé je, že keď som sa ku knihe vrátil v r. 2023, stále bola po stránke násilia neskutočne naturalistická a silná. Scéna sexuálnej trojky, obohatenej o slimačí efekt, je niečo, čo som od 9O. rokov nedokázal dostať z hlavy. Teraz som si to pripomenul... a je to stále sila. Celkovo je kniha riadne odporná a fyzicky enormne humusácka. Fakt len pre silné žalúdky. Ono, napísať humus vie každý blbec, ale napísať realistický humus, na to už treba talent. Kniha je i vďaka počtu strán cca 160 svižná; zhltnete ju ako slizniaka dobre utajeného v záhybe šalátového listu v zálievke. V tých dobách boli (vďaka filmovému trháku Čeľuste/1975) v nesmiernej obľube horory s vražednými zvieratami a to ako na filmovom poli (vraždilo všetko, od aligátorov a krokodílov cez medvede a opice až po hady a pirane, o žralokoch nehovoriac), tak samozrejme tiež na literárnom (Herzogov Roj, Herbertova sága Krysy, Kingov Cujo, prípadne jeho zmutované potkany v poviedke Nočná zmena, Čeľuste a Beštia spomínaného Benchleyho). Okrem toho Slimáci používajú motívy z katastrofických príbehov, ktoré boli taktiež vyhľadávané nielen vo filmoch, ale i bestselleroch (Sklenené peklo, Letisko, ale ostatne čiastočne i včelí Roj). Dokonca premýšľam, či (aspoň v malej miere) vizionársky neprispeli k vývoju zombies žánru, ktorý sa najmä po príspevku Dannyho Boylea O 28 dní zmenil z kanibalských oživených mŕtvol na infikovaných, ktorí sa správali mimoriadne agresívne, útočili na nenakazených a o ľudské mäso im vôbec nešlo. V diskusii užívateľ Noir uvádza zaujímavú kuriozitu, že toto je v skutočnosti v originálnej sérii dvojka a nie jednotka. Keďže ale zo série u nás vyšiel len diel Slimáci, tak vlastne ani nevieme, že je to séria. Z deja dvojky nijak nevyplýva, že máme dočinenia s pokračovaním (napr. postavy nespomínajú na žiadne staršie slimačie udalosti z jednotky). Takže horor Slimáci (1988) skutočne nevznikol podľa tejto knihy, lež podľa jednotky... ktorá u nás nikdy nevyšla. Mimochodom, Slimáci by sa de facto ani nemali volať Slimáci, keďže originálny názov znie Breeding Ground.

klmonkaa
11.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Celkom dobrý horor, pri čítaní mi miestami nebolo veľmi príjemne, takže si nechcem predstaviť, ako musí vyzerať filmová verzia. Horory milujem, ale tento film vynechám, ďakujem. :-D
V diele sa z ľudí stane potrava pre slimáky, celý priebeh je (okrem nechutne a veľmi detailne popísaného vraždenia ľudí slimákmi, ktoré podľa popisu musia byť rýchle ako zombies v 28 days ago, plus ešte sú ľudia, ktorých slimáky dostihnú, takí nešikovní, že sa im sami servírujú priamo pod stredné ústa plné ostrých obrovských zubov) o tom, že ľudstvo, ako inak, postupne príde na to, ako s tým bojovať, bohužiaľ ale koniec knihy jasne naznačí, že by mohlo ísť o vynikajúci námet na veľmi nechutné postapo. :-D

LukasB.453
10.05.2023 3 z 5

prostě žrádlo (tak říkal jeden z mých předků mizerné dobrodružné spotřební knize, od které se nemůžeme odtrhnout). v půlce devadesátek na tři etapy přečtené na stojáka v knihkupectví na kulaťáku v podchodu (třicet korun byly tenkrát pro študenta nějaký peníze)

Janadvorackova
22.04.2023 4 z 5

Ježišmarjá, to je humáč :). Kousnout do salátu se slimákem - moje noční můra. A hned v první kapitole se to stane. A má to následky :).
Velmi příjemné čtení.

jaroiva
08.04.2023 3 z 5

Dost slizké. Což samozřejmě není překvapivé :D. Inu klasický béčkový horor.

Sammy.Boy
14.07.2022 5 z 5

To teda bylo maso! Pěkně macaté a kluzké, brrr! Vzpomínám si dodnes, jak jsem po téhle knížce v dětství pokukoval u mamky v knihovně a konečně na ní přišel po letech čas. Spokojenost veliká! Myslím, že takhle nějak má vypadat knižní horor a páni SLIMÁCI to splňují na 100%.

Kverulant
10.07.2022 4 z 5

Excelentně nechutná záležitost! Četl jsem to kdysi v době vydání a když jsme nedávno vzpomínali, co byl nejbrutálnější literární masakr, kdekdo si vzpomněl na Slimáky. Je to napsané stručnou filmovou řečí, která vyvolává patřičné obrazy a vynalézavost autora v klasických "popravovacích" scénách nezná hranice. Ideální čtení na dovolenou na venkově, kde budete podezíravě sledovat při večeři váš salát a prohlížet místu nebo odmítnete místnímu páru trojku.

Katrinreading
20.02.2022 5 z 5

Skvělý! Musí se k tomup řipstupovat jako k legraci, k absurndní legraci. A pak si to užijete. Představovala jsem si ty hejna plazících se slimáků a královsky jsem se bavila. Je to, jako když nějaký komik vypráví s vážnou tváří neuvěřitelně vtipnou historku. Doporučuju!!!

Meda77
15.12.2021 4 z 5

Ačkoli je to klasická hororovka, tak je docela slušně napsaná a na svou dobu jedna z nejznámějších knih v oboru. Taky filmografie se na téma té uslintané havěti docela vyřádila. Každopádně napětí a strach přivodit dokáže, ti slabší nechť si připraví komínek náhradního prádelka a pro ostatní příjemné mrazivé a slintavé čtení.

hankapimi
27.02.2021 4 z 5

Pro potřebu se odreagovat je to přesně ta pravá četba. Byla jsem příjemně překvapená svižným tempem, hororově uvěřitelným dějem i podrobně popsanými událostmi. Ale stejně, než si někam sednu, pozorně se podívám - co kdyby ?

Kontryhelka
11.01.2021 5 z 5

V 90 letech ne úplně známý nebo provařený druh těchto knih nebo filmů. Přečteno jedním dechem a můžu knihu opravdu doporučit i když je hodně za zenitem. Ale toto téma si myslím je pořád v kurzu a točí se pořád na podobné témata filmy a horory a sci-fi. Film je také úplně bezkonkurenční. Za mně taková malá příjemná jednohubka a knižní mňamka. A hlavně hodně nostalgie, která hřeje.

Sitth
06.12.2020 3 z 5

Moje první setkání s hororem tehdy v dětském věku a jelikož si knihy čtu nejvíce na toaletě, tak od určité kapitoly v této knize, mám vždy při této činnosti divný pocit! :D

TheRaven
17.05.2020 3 z 5

Zmutovaní slimáci, kteří umí plavat, rostou jak zběsilí, vlezou vám do bytu záchodem, žerou maso jako piraně, drží se ve skupinách a rozmnožují se slizem, přičemž jejich larvy se člověku dostanou do mozku a udělají z něj krvelačnou zrůdu? Jen houšť. Pekelně zábavný brak, jehož kostrou je velmi jednoduchý příběh, který slouží jen jako můstek, jak se od jedné gore scény dostat k další.

Svica
29.07.2019 2 z 5

Od přečtení této knihy se vážně dosti bojím salátu. :-D

frantisek8863
25.12.2018 5 z 5

Dodnes mám knihu v salátovém provedení, protože v době vydání prošla z ruky do ruky, jak na učňáku tak i na intrernátě. Jednoduchý, ale dobře vykreslený děj, prostá strašidelná oddechovka s občas nechutnými detaily a erotikou. Pro mě slušný horor, co nezklame a udrží při plném napětí až do konce.

mulderka
10.12.2018 4 z 5

Jeden z hrstky horrorů, který mě doopravdy dokázal VYDĚSIT k smrti!!! Detaily - viz koment uživatele Madax a dalších o kousek níže. Ono, při trošce fantazie to zase není tak nemožné, že se v našem "úžasně čistém", kdejakým neřádstvem zabordeleném životním prostředí takové nebo podobné zmutované potvory objeví. Chraňte nás všichni bozi, už se možná i někde líhnou...
A jelikož se blíží svátky přežírání, přehrabu v rámci předvánočního úklidu temné kouty svojí knihovny a hned po Silvestru najedu poctivě na pár stránek před každým jídlem. To poletí kila dolů!!!

rybizka
20.05.2018 4 z 5

Sledovala jsem slizké cesty nenažraných krvežíznivých slimáků. Bavila jsem se a má zvrácená duše si užila jak vzrušení, tak i následného znechucení a do detailu popsaných scének. Je to kniha u které se nepřemýšlí, jen číst a užívat si tu šílenost.

horory zdivočelá zvířena

Shaun Hutson