Sitth Sitth komentáře u knih

Otčina Otčina Robert Harris

Tuhle knihu jsem četl při mém pobytu v lázních a mám vydání, kde je na obálce vlajka s hákovým křížem, četl jsem vždy na chodbě před procedurami, takže buď na mě koukali jako na nácka, nebo se mě ptali, zda se učím německy. Tu druhou skupinu omlouvá to, že jsem byl v lázních v naší oblasti Sudet
Jinak knihu hodnotím jako velmi dobrou, toto téma mě vždy zaujme a když je v tom i poměrně dobrý detektivní příběh, je to hned o level lepší. Dávám 5/6

02.08.2023 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Šlápnutí vedle, autorka se snaží vystavět atmosféru ala severská detektivka, ale pokulhává to všemi směry. Nesympatická inspektorka, u níž mnohdy nevím, proč se tak chová, nelogické vyšetřování s prvky náhody, tedy vlastně jenom náhody, nelogické věci typu - čerstvé hroby neupoutají pozornost, odřené auto - nehledáme záznam z autonehody na kamerách apod. Tohle se nepovedlo, dávám 2/6

02.08.2023 1 z 5

Kdepak je má kravička? Kdepak je má kravička? Terry Pratchett

Jak hodnotit? Přišel mi balíček, ráno u kávy jsem ho rozbalil, usrknul jsem kávu, kniha vypadla do ruky a konstatoval jsem, že pokus nakladatelství o výtisk pěkný, ale třeba název na hřbetu knihy hůře čitelný, usrknul jsem kávu, řekl jsem si, že si jí večer přečtu, po kávě se sevřelo břicho, utíkám na záchod, kniha pořád v ruce. No a když jsem ze záchodu vylezl, byla přečtená....
Za příběh 3/6, za ilustrace 8/6 a za to, že jsme poprvé v životě přečetl knihu na jeden zátah za pět minut 6/6.....

14.07.2023 5 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Po každoročním shlédnutí filmu s Antoniem, jsem jednou narazil na tuto knihu na bazaru, řekl jsem si proč ne, aspoň bude ve sbírce. A když přišla, tak jsem si řekl, že díky tomu, že je tak tenká, tak si ji i přečtu. A nakonec díky poznámkám pod čarou, které člověka vzdělají v oblasti historie, tak i když znám příběh nazpaměť, tak mi to přineslo něco nového. Jinak je to samozřejmě klasika, díky stylu psaní někomu nesedne, ale ze mě dobrý. 4/6

05.07.2023 3 z 5

Druhá kniha krve Druhá kniha krve Clive Barker

Povídky nejsou tak propracované a chytlavé jako v prvním díle, ale pořád povedená sbírka povídek. 3,5/6 to bohužel nejde, takže 3.

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

Velmi povedená sbírka povídek, sice né děsivé, ani humorné, ale netradiční nápady se cenní. Dávám 4/6.

05.07.2023 3 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Ruku na srdce, kdyby to nemělo historické reálie, tak je to velmi průměrné. Hrdina je sympatický, ale to je asi tak vše. Příběh zajímavý, ale vyšetřovací postupy, i když chápu, že tehdy byly možnosti velmi omezené, takové dost na náhodu a vlastně se vše vyřeší samo, a to nemám rád. Ale díky, tomu, že jsem to poslouchal v traktoru na poli, tak to zas tak špatné nebylo....Dávám 3/6

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

Po prvním díle šla kvalita sešupem dolů. Bohužel. Z fantasy příběhu malé party ničemů, který Sanderson umně zvládnul a dokázal zaujmout, se autor snaží přejít do složitějšího příběhu s prvky politiky, což se mu hrubě nedaří a bohužel mě nudil.... Do toho otravný příběh Vin, která neustále řeší či neřeší své problémy. Bohužel musím dát 3/6 a jsem zvědav, kdy se odhodlám k dalšímu dílu...

Pán much Pán much William Golding

Nadčasová klasika, nadčasová v každé době a v poslední době mi přijde, že čím dál aktuálnější. Sociální sonda do společnosti, kde se ukazuje, že v případě ztráty pohodlí se organizovaná společnost během chvíle propadne do chaosu, kde začnou vládnout primitivní pudy mnohdy v rukách silných jedinců.... Ovládnutí masy je tak lehké...
Doporučuji, škoda, že už přestali dávat film v televizi, naposledy jsem ho podle mě viděl před dvaceti lety. Dávám 5/6

19.05.2023 4 z 5

Mučitelův stín Mučitelův stín Gene Wolfe

Dosti zajímavý příběh ve fantaskním světě, někdy je na mě těch metafor a fantazie trošičku příliš, že jsem mnohdy popisovaný obraz děje nechápal na první dobrou a musel jsem se vracet a přemýšlet, ale to je jen malá daň za nevšední zážitek. Nevšední v celém své smyslu slova.
Zaujala mě především první část děje příběhu, kdy je sledován život hrdiny ve škole, za mě škoda, že toto temné prostředí opustil a vydal se na cestu, kde jsem se právě mnohdy ztrácel, obzvláště v Zahradách.
Ale i tak velmi slušné čtení a těším se na vydání slibovaného druhého dílu, dávám 5/6

10.05.2023 4 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Že já vůl jsem skočil na lep prodejci se slevovou akcí na celou sérii! Už dlouho jsem větší zoufalost nečetl. Jednoduché nerozvité věty nedávající mnohdy smysl. Nevím, zda je to autorčiným stylem psaní nebo nešťastným překladem, ale mnohdy jsem skutečně nevěděl, co chce básník říci. Nejdřív jsem se vracel o několik vět a pátral, pak jsem rezignoval a knihu dočetl. Neustále se opakující rádoby vtipná situace se seriály se ohrála po prvním použití...
Víc k tomu nemá smysl moc psát, dávám 1/6, škoda, že nejde dát 0. Podle mě se do druhého dílu asi dlouho nepustím, tedy jestli vůbec někdy.

10.05.2023 odpad!

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

A šounili jako červení psi!
Když tuto knihu najdete v 15 letech, když ještě stahování jednoho obrázku trvá na internetu 5 minut, tak je to poklad .-)
Pochopitelně 6/6!

07.05.2023 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Tak tady se musím kát, Mea culpa, mea maxima culpa! Když jsem kdysi přečetl 1.díl této trilogie, byl jsem nadšený, hned jsem začal shánět díl druhý, ale jelikož jsem u knih drobet autista a vyžaduji pevné vydání, tak mi to trvalo přes rok. A když jsem se do toho pustil, tak jsem zjistil, že se vůbec neorientuji a po pár stránkách jsem knihu opustil. Ale naštěstí se rok s rokem sešel, na fb jsem našel příspěvek o knize a říkal jsem si, že tomu dám druhou šanci. Díky bohu!
Autor je génius, napsat knihu plnou vědeckých termínů, de facto bez akce, ale i tak dokázat připoutat čtenáře, prostě klobouk dolů! Jeho téma mediátorů, které dokázal parádně uchopit, tak, že ani pozorný čtenář nerozklíčuje skutečné úmysly je jen třešnička na dortu.
Knihu zařazuji do TOP 10 v mé žebříčku sci-fi a jdu zas shánět třetí díl a opět v pevné vazbě! Dávám 8 ze 6!

06.05.2023 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Druhým dílem jsem rovnou navázal na díl první a i když se jedná o stejný svět, naskakuje mi hláška z Mrazíka: Sice je to stejný den a stejná vesnice, to už jinde jsme.
Čekal jsem, že když se dají dohromady dva autoři a dokonce opačného pohlaví, budu v každé knize vidět jiný styl psaní Ale tady je cítit jasný pokus o psaní stejným stylem, hlášky lítají sem a tam, ale není to ono. Nevím, zda je to mým přesycením 1.dílem, nebo to prostě nějak nesedí
Příběh není špatný, je to v duchu série, ale možná jsem si měl dát pauzu mezi díly. Dávám 3/6 a to po velkém váhání zda nedat hvězdy 2.

03.05.2023 2 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Nemám rád tenhle typ české fantasy, nemá to inteligentní humor jako filmy od Vorlíčka, ale popravdě na nic si to nehraje, teda snad (já v to pevně doufám, že i autor ví, že nepíše nějaký myšlenkový epos) a neumím si představit, že by to někdo vydal v tvrdé vazbě
Ale vždy jednou za čas po takové oddechovce šáhnu a tento první díl série Legie 1 byl jedním z lepších v tomto žánru. Občas jsem se i zasmál a když člověk vypne hlavu a neřeší, že to prostě je jeden velký absurdistán, tak si dokáže pomocí této literatury oddechnout od složitějších knih.
Svět vymyšlený dobře, samozřejmě občas něco zaskřípe, štvalo mě množství mimozemských ras (proto nemám rád svět SW), ale děj odsýpá, kdyby se netlačilo tak pilu ohledně humoru bylo by to lepší. Za kapitány Bouchače a Mrdáka, jejichž přezdívka vyznívá lacině, ale v jednu chvíli to do sebe zaklapne a člověk se zasměje, dávám hvězdu na víc. Takže 3/6

03.05.2023 3 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Martina mám rád. A popravdě jeho sci-fi tvorbu více než fantasy. Téhle knize jsem se dlouho vyhýbal, ani nevím proč, asi mě trošku odrazoval obrázek hlavního hrdiny na obálce. Vypadal jako čarovný pedo děda, který lákal své oběti ke čtení a já mu jeho laskavost nevěřil.
Ale nakonec jsem se přeci jen odhodlal, bylo to po delší pauze ve čtení, která mě občas postihuje a tak jsem potřeboval opravdu něco bizarnějšího, co by mě opět nakoplo A ikdyž Tuf nemá zálibu v malých dětech ale spíše v jeho kočkách, ono to zafungovalo. Opět Martin dokázal vymyslet sci-fi bez laserů a vesmírných bitev, které dokáže zaujmout netradičním příběhem. Nemá smysl se moc rozepisovat, protože by to mnohé prozradilo. Proto dávám 75% a jako oddechová lehce zvláštní chuťovka proč ne Dávám 4/6

03.05.2023 3 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

S touto knihou má trochu problém v tom, že mi nápad se spalováním produktu, přijde jako vykrádačka Mistbornu, kde se spalují místo krve různé kovy.
Ale po přečtení hodnocení zde na databázi, jsem čekal větší průšvih. Nebýt náhody, že jsem knihu začal číst hned po odložení Mistbornu prvního dílu po několika desítkách stránek, když jsem čekal na reklamaci, protože jsem zjistil, že jsou stránky špatně poskládány z tiskárny, tak bych dal určitě o ždibec lepší hodnocení za dobrý nápad.
Řemeslo je odvedené dobře, děj odsýpá, ano není to nic objevného, co by ve čtenáři zanechalo dlouhodobější myšlenky, ale jako další příběh do sbírky, proč ne….
Dávám 75% takže 4/6 a jsem zvědav na další díly, když vidím, že se u nich stupňuje hodnocení.

15.02.2023 3 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Výhoda nás starších jedinců je to, že i když jsem před lety viděl seriál, tak si ho pamatuji jen matně, takže když jsem se probíral svojí knihovnou, po čem tentokrát šáhnu, tak jsem si říkal, že si to osvěžím...
Cornwella znám zatím jen z Azincourtu a i tady drží čtivost, ale né na úkor historie. A to je dobře. Jasně, vím, že některé hlavní postavy jsou vymyšlené, ale pokud se čtenář chce povrchově vzdělat a nechce se topit v exaktní encyklopedii, tenhle autor to dobrá volba.
Oproti seriálu je mi Uthred více sympatický, díky možnostem knihy má autor čas ho lépe vykreslit a díky tomu i čtenář pochopí, proč a jak došlo k určitým vývojům v dané situaci.
Za první díl dávám 5/6, očekávám kvalitu i v dalších dvou třech dílech, ale trošku se bojím, kam to povede, když vidím rozsah ságy.... No nechme se překvapit.

13.12.2022 4 z 5

Silnice kolem kousku světa Silnice kolem kousku světa Jana Rečková

Edice Pevnost (dříve WP), knihy mnohdy na jeden večer. Ale tady to bylo na tři....
Příběh začíná velmi slibně, originální svět, nezvyklé nestvůry....ale než pochopím jednu originalitu, příjde druhá, snažím se ji zařadit, do toho další nový název, už si nepamatuji první a přichází další a další. Kdyby byly trošičku nastaveny mantinely, nebo to byl rozsáhlejší příběh a bylo trochu více času na vykreslení příběhu, tak by to mělo potenciál... No a když konečně v půlce knihy začnu trošku chytat nit, tak zjistím, že je konec a kniha má povídky dvě.... Takže první povídka 3/6
Oproti ostatním zde hodnotícím lidem, se mi druhá povídka líbila víc, asi hlavně proto, že byla pro mě pochopitelnější než první. Proto lepších 3/6 a dohromady taky...

08.12.2022 2 z 5

Zlato Arkony. Kniha první Zlato Arkony. Kniha první Juraj Červenák

Je to taková jednohubka. Chuťově dobré, krátkodobě zaujme, ale chlebíček je prostě chlebíček.... To mě jen napadlo takové přirovnání.
Červeňáka mám rád, hlavně kvůli tomu, že využívá slovanskou historii a mytologii. Ale vždy po přečtení jedné maximálně dvou knih si musím dát na chvíli pauzu, protože mi to začne splývat do jedné šablony.
A Zlato Arkony je na tom stejně, dobře odvedená práce, má to švih, akce střídá akci, není tu moc prostoru pro dlouhé líčení a nudné dilemata hrdinů a díky tomu přečtete více stran a za dva tři dny je to za námi.... Ale! Celé to je trošičku na jedno brdo - porada, útok, střílím lukem, švihám mečem, něco se pokazí, vlk je zraněný, já jsem zraněný, píchnu meč do země a oba vyléčím.... A tak to jde pořád dokola.
Ale je to prostě srdcovka a tak dávám 4/6

08.12.2022 3 z 5