michaella03 michaella03 komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Začala jsem číst s pochybami, ale ty se hned po pár stránkách rozplynuly. Útlá, napínavá a moc hezká knížka.
Dokonce jedno z nejlepších děl, které mám na seznamu přečtených knih k maturitě.

17.02.2021 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Když jsem ji četla poprvé, vnímala jsem ji opravdu jen jako pohádku - Malý princ se nakonec hezky vrátil na svou planetku a byl šťastný. Avšak teď, po několika letech, ve mně zanechala po dočtení takovou... prázdnotu. Jak krásný bylo číst a chápat jako dítě.
Na konci mě i slzy zradily :D. Knížka je plná hlubokých myšlenek a mouder. Už se těším, až si ji za pár let (?) přečtu znovu.

10.01.2021

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Komentář přidávám s odstupem času, musela jsem to v sobě ještě nějak dozpracovat :).
Kniha mě velmi zaujala svou anotací - abych pravdu řekla, o dějinách Španělska mám mizerný přehled, tedy i o situaci po 2. světové válce (abych byla úplně upřímná, domnívala jsem se, že přijalo Marshallův plán - ale ouha). Přesně o tomhle by se ale mělo ve školách mluvit.
Silný, neuvěřitelný a krásně smutný příběh.
Od této autorky to byla má první kniha, ale asi se porozhlédnu po dalších jejích dílech. Četla se úplně sama, zatajený dech jsem měla snad třičtvrtě knihy. Hlavní hrdinové mi byli velmi sympatičtí, vedlejší postavy stejně tak; charaktery vykresleny skvěle.
Tenhle typ knížek miluju. Tahle ve mně kus něčeho zanechala, a já se k ní určitě vrátím.

10.01.2021 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Začínám trochu litovat, že mi tyto knihy v dětství utekly :D.
Trochu mě zarazilo, jak málo byla popsaná závěrečná bitva - tady to alespoň vynahrazuje film :). Přečteno za dvě odpoledne; milé a oddechové čtení.

10.01.2021 4 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

No, knihy jsem si pořídila ve velmi pěkném boxu, který je ovšem řazen podle vnitřní chronologie světa, a ne podle let, jak knihy postupně vycházely. Teď mě trochu mrzí, že jsem sérii začala tímto dílem - vyzradila jsem si děj, který mohl ještě chvíli spát :).
Kniha je psaná jednoduše a lehce; jde poznat, že je určena primárně dětem. Akce sice málo, ale zážitek to nijak nekazí. Jelikož se děj odehrává ještě předtím, než se sem dostali sourozenci Pevensiovi, byo příjemné vidět, jak tento svět vůbec vznikal. Jde se na další díly :).

10.01.2021 3 z 5

Hamlet, králevic dánský Hamlet, králevic dánský William Shakespeare

Prvních 50 stran jsem měla nutkání knihu odložit, ale pak se to nějak zlomilo a děj plynul. Klasika, která určitě stojí za přečtení.

10.01.2021 4 z 5

Hra o trůny: Mytologie Hra o trůny: Mytologie Gwendal Fossois

Zklamání. Za mě hodně velké zklamání. Obálka krásná, anotace mě oslovila, ale čekala jsem něco úplně jiného. Jen další člověk, co se snaží na celosvětově známém jménu vytěžit peníze.

10.01.2021 2 z 5

Střet králů. Svazek první Střet králů. Svazek první Landry Q. Walker

Graficky moc hezky zpracované, četlo se lehce. Těším se na další :)

10.01.2021 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Rozhodně jsem ráda, že jsem Kroniky prachu dočetla před měsícem, a tudíž nemusela na Pár stránek navíc čekat i rok :).
Kniha samotná se mi líbila - je příjemné nahlédnout do autorčiny hlavy a do příběhů ostatních postav. Velmi mě zaujala tabulka, podle které si i my můžeme čtení Kronik rozdělit na celý listopad (jednou to určitě vyzkouším ;) ).
A na závěr, mojí nejoblíbenější částí jsou samozřejmě Vánoce 1891 :D.

09.12.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

No, knížku jsem si koupila hlavně kvůli nádherné obálce a mnoha kladným hodnocením. A nebyla jsem zklamaná. Děj ubíhal sám, prostředí, postavy a zvraty super. Vidím tu trochu podobnost s Pýchou a předsudkem :D.
U téhle knihy by mi (přímé) pokračování vůbec nevadilo, ba ani film!

Dlouhé sukně, knihy, viktoriánská Anglie a pan Reed. Co víc si přát!

20.11.2020 5 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Koupila jsem ji především proto, že mám dvě sbírky v jedné knize a také proto, že obě jsou české klasiky, které by měl mít každý doma.
Kytici mám přečtenou k maturitě, Máj mám jenom tak zběžně :).
V obou dvou případech se mi filmové zpracování líbí :D.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha mi ležela v knihovně už pár let, stále jsem se k ní nějak nedostala. Když jsem ji zhruba před rokem začala číst, zasekla jsem na nějaké stodvacáté straně a odložila ji. Zhruba před měsícem jsem objevila filmovou adaptaci z roku 2005 a já se následně do díla (i filmu) zamilovala. (Velké díky Keiře i Matthewovi :D)
Líbí se mi tehdejší život, kdy mezi každodenní starosti patřilo dobře se provdat, chodit na plesy a žít tak bohatý společenský život :D. V knížce sice bylo pro mě pár nezajímavých míst, ale jinak převládala zvědavost, co bude dál. Mrzí (a štve) mě snad jen jedna věc - tam kde bych moc ocenila dialogy, máme jen nepřímou řeč (nejvíc snad právě mezi Elizabeth a panem Darcym).
Je to moje nejvíc polepíkovaná a vyznačená knížka, určitě se k ní ráda vrátím.

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Už je to několik dní, co jsem knihu přečetla, ale sama pořád nevím, jak se k ní vyjádřit.
Knížka je prostě pecka, bála jsem se u ní, nemohla se odtrhnout - potřebovala jsem vědět, jak to bude dál (fakt mi hrála na nervy, až jse si občas říkala, že jsem paranoidní a že to moc prožívám). Celou dobu mi běželo hlavou, že to nemůže být pravda, a ehjle, přišel konec a já nevím co si vlastně myslet. Často si na knížku vzpomenu a dál o ní přemýšlím.
Líbilo se mi nahlédnutí do zákulisí Loweniny (celkově spisovatelské) práce, kladně hodnotím i spojení romantiky/erotiky s thrillerem.
Od Colleen to byla má první kniha, a určitě ne poslední.

Kontrakt 2 Kontrakt 2 Melanie Moreland

Myslím, že zrovna tady pokračování nutné nebylo, ale jinak to bylo dobré, romantika jak má být :).

05.11.2020 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Jo! Na prequel k Hunger Games jsem se fakt těšila. Pak, když jsem se dozvěděla, že kniha bude z pohledu Snowa, mě napadlo, hm, tak to z něj autorka udělá chudáčka, oběť a nám nezbyde než ho litovat a říkat si, že on za nic vlastně nemůže. Opak je pravdou! Snow je zmetek už od mlada, je to prospěchář, všechno dělá jen pro vlastní blaho a pohodlí.
Knížka je rozdělená na tři části - první spíš taková rozjížděcí, u druhé jsem se na chvíli zasekla, třetí jsem zvládla na jeden zátah. Moc se mi líbily narážky a souvislosti s původní trilogií, to samé platí i o písničkách - sledovat vznik Oběšencova stromu.. A zkrátka celá ta třetí část? Chvilkama jsem koukala s otevřenou pusou. Pecka!
Možná bych ji o něco zkrátila; už tak jsem ji četla déle, než by mi bylo milo :).
Momentálně mám chuť přečíst si celou trilogii a všechno pěkně do detailu sledovat :D.

27.10.2020 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Jsem trochu zklamaná.
Abych pravdu řekla, kdyby nebylo filmu s DiCapriem, nějaký Gatsby by mě ani nezajímal - avšak právě díky filmovému zpracování jsem byla jako u vytržení, když jsem zjistila, že je natočný podle knižní předlohy.
Knížka mi ležela v knihovně delší dobu, ale k přečtení jsem se dostala až teď, díky zařazení díla na seznam knih k maturitní četbě.
V příběhu mi chyběla nějaká větší akce, vyvrcholení děje... Nedočkala jsem se.
Je to klasika, k re-readingu už se ale nevrátím.

27.10.2020 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Tenhle díl se mi líbil zatím nejvíc - pořád krásné a roztomilé, ale už tam máme i vážnější témata. Za mě pecka!
Moc se těším na další díl :)

28.09.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Charlie s Nickem jsou skvělí, co víc napsat :D

28.09.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Snad druhý komiks, co jsem kdy přečetla, ale rozhodně ne první kniha s LGBT tématikou. Bylo to miloučké, opatrné, hezké :)
Skvělá oddechovka.

28.09.2020 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Nejprve mě zaujala obálka a následně i anotace. Ale že se do tý knížky zamiluju, to jsem nečekala :D.
Trochu mě zarazilo vyprávění v přítomném čase, ale je to psané jazykem nás, mladých lidí, četlo se to samo; líbily se mi i emaily, příspěvky z Twitteru a konverzace na mobilu :D. Vyvolala ve mně snad všechny emoce - smích, radost, vztek, lítost, souznění... Celou dobu jsem se u toho usmívala jak měsíček :).
Knížka se mi moc líbila, určitě si ji ještě přečtu.
A doufám, že autorka napíše nějaké další knihy.

02.09.2020 5 z 5