michaella03 michaella03 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

"Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

03.01.2022 5 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

(SPOILER) Ve chvíli, kdy píšu tenhle komentář, jsem již u třetího dílu, proto bude můj názor možná trochu zkreslený.
Okolo této série jsem chodila dlouho, ale k jejímu přečtení mě přesvědčil až film, který jsem úplnou náhodou viděla v televizi a který mě... fascinoval. Hned druhý den jsem letěla do knihkupectví a pustila se do příběhu.
Hned na začátku mě zarazilo vypravování v er-formě, hned jsem si ale zvykla a děj ubíhal doslova sám. Jace a Clary jsem si oblíbila, nejvíc se mi však zamlouval Magnus (k zahození není určitě ani seriál, kde naprosto můžu právě Magnuse s Alekem :D). Je to čtivé, celkem nápadité a místy i napínavé. Jak jsem ale psala výše, už se mi to trochu slejvá, ale zatím hodnotím velmi kladně! Těším se, co přinesou další díly.

"... a krutou zapomnětlivostí ve stáří. Kdy se nejstarší vzpomínky vybavují s trýznivou přesností, zatímco nedávné příhody se nenávratně ztrácejí."

03.01.2022 4 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Bridgertonovi jsou zkrátka láska.
Jelikož jsem třetí díl této série dočetla před třičtvrtě rokem, jen ztěží jsem si vybavila, jak konkrétně se Colin (nejen k Penelope) choval, proto teď nemohu nijak soudit jeho změnu či stálost v chování.
Samotná kniha je čtivá a lehká, člověk u toho nemusí přemýšlet, jen se usmívá a nechává se unášet krásou plesů a lásek první poloviny 19. století v Londýně. Jen je mi líto spoileru ze seriálu 1. řady, kde tvůrci vyzradili, kdo tajemná, Lady Whistledawnová, vlastně je - proto mě v knize žádné překvapení nečekalo.
Nic převratného nám série už asi nenabídne, ale já to zatím vnímám jako jistotu, která dokáže uklidnit, vyloudit úsměv na tváři a v klidu si odpočinout.

"Neexistovala žena, která by dokázala přejít od bodu A do bodu B, aniž by se cestou nezastavila u C, D, X a 12."

03.01.2022 5 z 5

Pride and Prejudice / Pýcha a předsudek B1-B2 Pride and Prejudice / Pýcha a předsudek B1-B2 neznámý - neuveden

Pýchu a předsudek miluju. Krásný příběh v původním jazyce.

09.11.2021 4 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Teď mě opravdu mrzí, že jsem knihu nečetla před nějakými deseti lety, protože to bych bývala byla unešená. I přesto, že jsem ji četla až teď, tak to bylo krásné dobrodružství. Na mě to sice bylo někdy až moc dětsky psané, ale pořád lákavé a čtivé. Popisy a charaktery; napětí, přátelství, smích a radost, draci a jiné bytosti... Podobnost s Harry Potterem je do očí bijící, ale prý ani autorka sama se netají tím, že se inspirovala u tohoto díla.
No, líbilo se mi to moc; jednu hvězdičku si ještě nechám do zásoby - čekám totiž, že další díly budou větší jízda :D. Hurá do druhého dílu!

P.S.: A ta nádherná obálka!

27.10.2021 4 z 5

Shrek Shrek Mark Evanier

Na knížku jsem se těšila, jelikož filmy miluju. Už během čtení však přišlo lehké zklamání - příběhy vlastně o ničem, dialogy a samotná slovní zásoba žádná sláva. Abych ale jen nehanila, ilustrace jsou opravdu povedené.
Pokusím se na tyto tři krátké kapitolky více nevzpomínat a dále si budu užívat skvěle vytvořených filmů.

27.10.2021 3 z 5

Malum – část druhá Malum – část druhá Amo Jones

Pro mě určitě nejlepší díl z celé série. Teď po dočtení se mi vyprávění a celkový příběh líbil více u Natea a Tillie, než u Madison a Bishopa.
Děj je sice občas zvrácený, někdy i nesmyslný, ale stále čtivý a návykový - prostě chcete vědět jak to bude dál.
Hrozně se těším na pokračování, které by snad cca za rok mělo vyjít. Jsem zvědavá na osudy Madi a Bishopa, Natea a Tillie (na tyhle dva se momentálně těším nejvíc :D) a samozřejmě na Branyho a Saint.

03.10.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Nadčasové a čtivé dílo. Na počátku radost a zvědavost, na konci strach a bezmocnost. Skvělé, za mě nejlepší úplný konec - posledních několik stránek s Primem a Helenou.

03.10.2021 5 z 5

Gabrielův slib Gabrielův slib Sylvain Reynard

Je to už nějaký pátek, co jsem přečetla první díl o Gabrielovi a Julii a byla jsem unešená. I další dva díly se mi velmi líbily.
Když jsem se dozvěděla, že bude pokračování, v pořadí už čtvrté, byla jsem ráda. Když jsem se však pustila do čtení, nadšení postupně opadalo. Je hezké nahlédnout dál do jejich životů po tom, co se jim narodila dcera, ale někdy mi děj přišel zbytečně natahovaný, někdy až nudný (ke čtení jsem se občas musela trochu nutit). Konec v jisté míře působí otevřeně, ale byla bych radši, kdyby autor zůstal u tohoto, a žádné další pokračování už nevydával (klidně mohl zůstat u původní trilogie).

28.09.2021 3 z 5

Malum – část první Malum – část první Amo Jones

Po tom, co jsem se zařekla, že si od této série dávám pauzu, mi tohle moje vnitřní ustanovení nevydrželo ani den - nešlo mi přejít k jiné knize s vědomím, že mi v polici leží pokračování celého toho chaosu, i přesto, že vyhlídka na jeho rozuzlení je zatím v budoucnosti (i když blízké).
Čtvrtý díl se mi líbil o něco více než předchozí díly. Sice je to stále jak přes kopírák - alkohol, hádky, sprostá slova a sex, nyní i drogy - tajemství však stále jen přibývají a jen málokterá jsou prozrazena.
Jdu na pátý díl, tak ještě uvidíme.

28.09.2021 5 z 5

Šepot mrtvých Šepot mrtvých Amo Jones

Kniha pokračuje ve stále stejném stylu - sex, alkohol, sprostá slova a tajemství. Této sérii nemohu ovšem upřít čtivost, druhou půlku jsem zvládla na jeden zátah. Konec knihy na mě působí celkem uzavřeně a sérii si nechci zprotivit, proto si dávám od Králů na chviličku pauzu a do Maluma se pustím až za nějakou chvíli.

26.09.2021 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

"Zradou dětských let je skutečnost, že není třeba něčemu porozumět, aby to člověk vnímal. A když rozum dokáže pochopit, co se děje, rány v srdci jsou již hodně hluboké."

Nádherná obálka. Spletitý, tajemný a krásně smutný příběh nejen o knihách. Skvěle odvedná práce pana Zafóna i paní překladatelky. Jen tiše vstřebávám krásu Barcelony a děkuji.

Těším se na další díl.

20.09.2021 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Holky německý to prostě umí, tohle totiž bylo skvělý.
Velmi dlouho jsem kolem ní stále chodila, u předobjednávky si říkala, že žádnou další nepotřebuji, a hle, jakmile vyšla, neodolala jsem a knížka letěla do košíku :D.
Nic světobornýho tu sice není, ale je to lehký, čtivý, příjemný, na nic jiného není třeba myslet. Lena byla sympatická, Ryan zase protivný a k nakousnutí :D.
Já jsem spokojená, těším se na další díl :).

20.09.2021 5 z 5

Polámaná loutka Polámaná loutka Amo Jones

Po dočtení druhého dílu mám mnohem horší pocit než u prvního dílu - mnohem větší zmatek v hlavě. Sice jsem přečetla 250 stránek, ale mám pocit, že jsem se vlastně nedozvěděla nic, oproti tomu, co za překvápko čekalo na konci knihy.
Já pokračuji ve spanilé jízdě dál, rovnou ke třetímu dílu!

20.09.2021 4 z 5

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

Když píšu tenhle komentář, je to týden po dočtení prvního dílu a zároveň ani ne 24 hodin, co jsem dočetla druhý díl.
Na první pohled mě zaujala obálka, která je fakt nádherná, a pak taky ta směšná cena, za kterou jsem celou sérii pořídila.
Tahle kniha je matoucí, ujetá a šílená, temná, tajemná, návyková, překvapující, někdy i hloupá a taky vzrušující - stejně jako hlavní hrdinka.
Madsion někdy byla na zabití (na začátku jsem jí chtěla uříznout oba prostředníčky, protože je na všechny vystrkovala snad na každé třetí stránce, pak už s tím ale naštěstí přestala) a někdy se chovala jako dě*ka. Králové jsou zase pro změnu opravdu opravdoví psychopati. V knížce bych ubrala na vulgarismech, je jich zbytečně moc, někdy je to až nepříjemné.
Nicméně, je to hodně čtivý a návykový, za dvě odpoledne nebylo co číst. A hlavně!
Ta spousta tajemství!

20.09.2021 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Před chvílí jsem dočetla, těch 40 stran v e-knize jsem četla mnohem déle, než by se mi líbilo. Moc se mi do ní nechtělo, nelákala mě, udělala jsem tak jen kvůli maturitě. Děj je opravdu zvláštní, vlastně jsem ani nepotřebovala vědět, co se stane dál; Řehořovu rodinu jsem opravdu nechápala - po dočtení ve mně zůstaly skličující a rozporuplné pocity. Velká očekávání jsem neměla, ale teď jsem ještě více... zklamanější než předtím. Můj šálek kávy to není, od autora už žádné další knihy číst neplánuji.

17.08.2021 2 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Na Půlnoční sluce jsem se těšila, původní ságu mám totiž ráda. Z Edwardova pohledu to bylo dobré, dozvěděla jsem se jeho myšlenkové pochody, co ho k jeho činům vedlo - byla jsem dost zvědavá na moment, kdy Bella poprvé vešla do třídy :D, dokonce jsem i lépe poznala a pochopila jeho rodinu, zjistila jsem i nějaké nové informace o Belle. JENŽE. Edwardovy myšlenky jsou strašně zdlouhavé, opakující se a někdy i iritující - kdyby bylo možné je proškrtat, knize by to ubralo více než 100 stran a všichni by byli spokojenější. Taky mě deptaly ty chyby, kostrbaté a useknuté věty, přebývající slova v nich. Kniha zřejmě naposledy prošla přes překladatele, korektora nezahlédla ani z dálky.
Knížka samotná se mi líbila, původní Bellin pohled se mi však zamlouvá více. Pokud se k jejímu znovupřečtení vrátím, budu přeskakovat, znovu už bych to asi nezvládla, už teď napoprvé to bylo občas zdlouhavé.

17.08.2021 3 z 5

Mister Mister E. L. James (p)

Dlouho jsem okolo ní chodila, uvažovala, zda ji koupit. Nakonec jsem neodolala.
Autorka píše dobře, čtivě, stránky tedy ubíhají pod rukama. Potěšilo mě prostředí Anglie a okolí (oproti Americe ve FSo...), zajímavé bylo i téma obchodování s bílým masem. Bohužel, příběh byl jako podle šablony z Padesáti odstínů. Jasně, chápu, ono co taky v těchto typech románu stále vymýšlet, ale že to bude až takhle okaté... Škoda.
Do knížky jsem se pustila jako do oddechovky, čehož se mi také dostalo, takže jsem vlastně spokojená. O re-readingu zatím nepřemýšlím.

03.08.2021 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Opravdu, i já jsem se trochu zalekla, když jsem uviděla obálku, ale knihu jsem dostala jako dárek, tak jsem si řekla, že jí dám šanci a uvidím.
A byla jsem velmi mile překvapena. Svět, ve kterém jsme se ocitli, se mi moc líbil; postavy jsou velmi dobře napsané, sympatické a uvěřitelné, a to včetně hlavní hrdinky, která se na její mladý věk chová racionálně. Někdo by mohl říct, že je to jen další obyčejné fantasy, ale musím odporovat. Pro mě nové, neokoukané, smysluplné, napínavé a vtipné... No, já jsem nadšená, už jsem se stihla přesunout k druhému dílu. Určitě doporučuji!

"Ženy jsou jako... bouřka. Jsou krásné na pohled, někdy se i hezky poslouchají - ale většinou jsou dost nepraktické."

03.08.2021 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Od této autorky to byla má první kniha. Měla jsem povědomí o Šesti vranách, ale nijak mě to nelákalo. Pokud by nebylo seriálu na Netflixu a - upřímně, hlavně - Bena Barnese, do knih bych se nepustila.
Příběh samotný nijak extra nevyniká, otřepané téma - dívka, která je vyvolenou a má zachránit svět, přičemž má samé nepřátele v čele s úhlavním a přitažlivým padouchem. Líbí se mi ovšem tématika carského Ruska, to je super. V sérii budu pokračovat - jednak chci vědět, jak to dopadne a především se chci postupně dopravovat k Šesti vranám :).

03.08.2021 4 z 5