Simi Simi komentáře u knih

Zavřená truhla Zavřená truhla Sophie Hannah

(AUDIOKNIHA) Pro mne se tenhle díl povedl a myslím, že autorka má našlápnuto směrem k ACH. Problém spíš mám s načtením. Nějak mi interpret nesedí a možná to ovlivnilo můj názor na první díl. Načtení Vraždy v OE bylo perfektní a uvítala bych podobný tón. Doporučuji spíše číst a já to udělám u příštího dílu také.

01.09.2017 4 z 5

Scotland Yard Scotland Yard Alex Grecian

(Audiokniha) Překvapivě idylická detektivka ze špinavého a drsného Londýna po ustanovení kriminalistického oddělení ve Scotland Yardu. Přitom zápletka má předpoklady pro akční thriller. Autor však všechno ošklivé podal mile a s dobrým koncem. Všechno, ale opravdu všechno, dobře dopadlo. Trochu jako v Midsomeru. I tam se vraždí o sto šest, ale pořád je to laskavý příběh. Jako pohlazení bylo použití velmi zdvořilého jazyka. V té době ve všech vrstvách se to jeví dost nepravděpodobné. Celkově tak příběh vyznívá dost nereálně. Ale kdo ví, jak to tenkrát bylo. Jsme tak zvyklí v detektivkách na masové vraždy, úchylné vrahy, nenormální narušené detektivy a špatné konce, že jiné pojetí překvapí. Kniha se mi líbila, načtení audia úžasné a na poslouchání před usnutím to pravé.

26.07.2017 4 z 5

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Tento Raisův román již čtu poněkolikáté. Byla to oblíbená kniha mojí babičky, takže do letošní výzvy prostě to pravé. Každý, kdo zná Paseky nad Jizerou a místní okolí, kde je děj převážně umístěn (Pozdětín je fiktivní ves, stejně jako jména hrdinů) ví, jak jsou dodnes místní hrdí na to, že KVR použil zápisky jejich kantora pro sepsání tohoto laskavého a přitom realistického příběhu. Zapadlí vlastenci, jak sám název napovídá, popisuje vlastenectví v té nejryzejší podobě, kdy je uvědomělými venkovskými vzdělanci probouzeno v sousedech to, co jim je vlastní a co bylo zatlačeno do pozadí v důsledku vlivu roboty a časté zlovůle německé, nebo poněmčelé vrchnosti. Možná se někomu vyprávění bude jevit příliš idealistickým, ale stejně tak jsou romány některých obrozenců příliš tvrdé a zdůrazňující to horší, nad lepším. Za mě jednoznačně nejlepší Raisovo dílo.

20.07.2017 5 z 5

A zničte Paříž A zničte Paříž Sven Hassel (p)

Válečný román plný vtipu, krutosti, přátelství, dobrodružství, snahy přežít, prostě je vidět, že ten kdo napsal, ve válce byl. Nejdřív jsem okolí stále popisovala to, co mne zaujalo, ale od poloviny jsem četla nahlas. Mužům je bližší, protože Ti, kteří byli na vojně chápou, že to "špatné vyfučí a dobré ostaně". Kdo četl Čtyři z tanku a pes (ne seriál, kniha je daleko lepší), mi možná dá za pravdu, že válka z pohledu vojáků Rudé armády nebo Wermachtu je líčena velmi podobně. Jen v této knize bez okázalého hrdinství. Určitě doporučuji a ani holky se nebudou nudit. Mimochodem, Amíci v závěru knihy měli o jméně prasete a jeho vlastníku pravdu.

07.07.2017 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

(Audiokniha). Úžasná kniha, nadšeně jsem poslouchala o osudech obyvatel pařížského činžáku. Celkem mi kniha potvrdila francouzské kastovnictví s rádoby sociálním nádechem. Konec smutný, ale ne ošklivý. Po přeposlechnutÍ Čtenáře z vlaku v 6.27 už nebudu v Paříži koukat jen po obsluhách WC, ale nově i po domovnicích.

07.07.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Psychicky nevyrovnaná vyšetřovatelka, většinou pod vlivem antidepresiv či/a alkoholu, hledá psychicky narušeného vraha. Tak nějak zápas na stejné úrovni. Každopádně prostě severská krimi se vším všudy. Během nejvyššího dějového napětí si říkám, stejně jako u předešlě knihy, kdy se budou vyšeťrovatelé více poslouchat a brát si telefony:-).

29.06.2017 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Vůbec se nedivím tolika rozporuplným reakcím. Ani já nemám úplně jasno. Je to drsný psychothriller, až mi chvílemi bylo úzko. Jak bych se asi chovala já, kdyby ze mne někdo systematicky dělal blázna a jak bych se chovala, když by se něco podobného stalo někomu z okolí? Často si říkám, proč musí detektivky být tak plné úchylností, když máme tolik rádi třeba A. Christie a její vraždičky. Hvězda dolů za neznalost psích reakcí. Pozor, hned na začátku, když Servaz obětuje psího přítele kvůli mrtvole, tak je to JEN SEN. Já knihu málem odložila. Další hvězda dolů za motivy z Milénia, komisaře Navarry a jiných detektivek. Ale dočetla jsem s napětím a ta popsaná negativa jsou samozřejmě jen z mého pohledu, protože něco prostě není mým šálkem čaje.

17.05.2017 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Italský román, to je stále román sociální v duchu Moravii. Samé problémy a každá kapka pozitiva se změní v další problém. Nejhorší je, že to už předem tušíte. První díl série je především o dětství a dospívání dětí a mládeže z nepříliš atraktivní neapolské čtvrti. Autorka se zabývá sociálními rozdíly nejenom v rámci čtvrti, ale i v rámci Neapole, tedy z jedné a druhé strany Via Toledo. Hlavními hrdinkami jsou dvě dost odlišné, spolu soupeřící a přesto nerozlučné a vzájemně se potřebující kamarádky. První je mírnější Elena, která je sice z chudší rodiny, ale studuje. Bohužel však školy pro její sociální vrstvu, tedy nikdy ne dost dobré. Druhá je ta "zlá" Lili, svérázná, velmi chytrá, ale z chudé rodiny, u které studium nepřichází v úvahu. Kniha končí velkolepou svatbou, ale naznačuje se tím šťastné pokračování?

05.05.2017 2 z 5

Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Maurizio de Giovanni

Dočetla jsem jedním dechem a přitom jsem po knize sáhla jen proto, že se odehrává v Neapoli, kam pozítří odlétám. Excelentní příběh o vyšetřování vraždy neobyčejným kriminalistou. Záměrně knihu neoznačuji jako detektivku. Vlastně ani jako fantazy. Je v ní něco daleko víc. V čase, kdy příběh, aby byl úspěšný musí mít všeho hodně (krve, úchylek, psychopatů, mučení, neuvěřitelného tajuplna atd. ) je kniha, která má všeho akorát, vzácná. Koneckonců, klidně se to všechno mohlo stát, kdo ví:-). Takže až si dám v neapolské Caffé Gambrinus kávu a sfogliatellu, budu se dívat z okna a třeba něco zahlédnu. Každopádně už aby byl další díl.

26.04.2017 5 z 5

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

Úžasná kniha. Velmi dobře se mi četla, i když jsem k ní přistupovala s respektem. Především to není malířův životopis, ale román z jeho života vycházející. LF poněkud využil a zamíchal s ověřenými daty a údaji z Goyova života. Dost často jsem při četbě odběhla k jiným, historicky spolehlivějším zdrojům informací a také si prohlédla dokument z Prada a o Goyově životě. Kniha mi dala víc, než požitek z dobré četby. Hodně jsem se dozvěděla. Skutečně mistrovsky napsaný příběh. Jen ideologický doslov u této knihy, starší než já, mne neoslovil, ale za to LF nemůže.

25.04.2017 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Úžasná detektivka o začínajícím policejním sboru v New Yorku. Amerika neměla jen divoký západ, ale i divoký východ. Námět byl velmi zajímavý, rozuzlení nečekané, charaktery lidí skvěle vykreslené a příběh tak odlišných bratrů, kteři byli hlavními hrdiny, do celého děje správně zapadal.

29.03.2017 5 z 5

Dohazovač Dohazovač Susan Carroll

Nebyl to můj šálek čaje. Nápad dobrý, ale všichni se tam chovali tak nepřirozeně divně.

29.03.2017 2 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Opravdu moc dobrá detektivka, ve které rozuzlení čeká až na samotném konci. Bohužel ne všeho, což mě trochu překvapilo. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

19.03.2017 5 z 5

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Velmi zajimava biografie částečně psaná formou popisného románu a částečně obsahující řadu dobových fotografií, vysvětlivek, životopisů apod. Hraběnka Mitsuko byla pro mne do chvíle, než jsem objevila tuto knihu, naprosto neznámá, stejně jako rod, do kterého se přivdala. Skutečný příběh, jež by mohl být romancí, kdyby jej napsala autorka tohoto druhu literatury. Ale knihu napsala odbornice, před jejímiž znalostmi a badatelskými schopnostmi se hluboce skláním, takže nelze čekat červenou knihovnu. Jediné minus pro mne bylo v opakování stejných informací v různých částech knihy.

16.03.2017

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Velmi pěkný a napínavý příběh. Autorka vykreslila prostředí práce speciálního kriminálního týmu ve Stockholmu v době, kdy se analytická práce při vyšetřování teprve začínala používat a PC nebyly plné přístupů k vyčerpávajícím databázím a registrům (což není tak dávno). Různé povahy detektivů týmu dávají příběhu osobitost a čtenář se těší na další setkání s nimi. Jako skoro u každé severská krimi je hlavní záporák psychopat, ale podle mého názoru patří knihy této autorky k mírnějším.

11.03.2017 5 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Tak tahle kniha mi vyrazila dech. Nepřed jsem si říkala, co že to čtu, ale pak jsem jen hltala každé slovo. Smutný osud citlivého osamělého mladého muže, poznamenaného posmívaným jménem, mne hluboce dojal. Milovník knih, který se živí jejich likvidací a každý den v RER čte nahlas svým spolu cestujícím pár nesouvislých stránek, které zázrakem přežily recyklaci. Vlastně nečte pro ně, ale proto, aby dokázal přežít další den. Až jednou objeví příběh mladé ženy a začne předčítat jej. A pak chce víc ..... a najde. Doporučuji každému, kdo má v oblibě Haruki Murakamiho, je to velmi podobný styl.

05.03.2017 5 z 5

Amorova střela - Vynucený sňatek Amorova střela - Vynucený sňatek Barbara Cartland

Sladká historická romance, ve které je vše tak, jak má být. A dokonce dvakrát, protože kniha obsahuje dva příběhy. Dokonale nekomplikovaná četba pro chvíle oddechu.

05.03.2017 5 z 5

… a pak ji políbil … a pak ji políbil Laura Lee Guhrke

Pro mne slabší, než poslední díl, vzala jsem to trochu na přeskáčku, ale přesto milé čtení s dobrým koncem. Námět celé série je pro závěr 19. století v Británii poněkud nepravděpodobný. Ve všech dílech se opakuje motiv nijak výrazně krásné, nebohaté a samostatné "staré panny", tj. kolem třiceti, do které se zamiluje šlechtic, kterého podobné typy nikdy nepřitahují. V hrdince je probuzena vášeň a skončí to nakonec svatbou, protože bez hrdinky hrdina nemůže žít. No není to úžasné?

03.03.2017 4 z 5

Zasněžená žena Zasněžená žena Leena Lehtolainen

(Vyposlechnuto) Úplně jiná severská krimi a já ji vítám jako osvěžení. Jako většina detektivních příběhů se nevyhne násilí a smrti, ale tady tak nějak vše poklidně zapadá do příběhu. Finská literatura není obvyklá a popis mimo vyšetřování mi prostředí přiblížilo. Vyšetřovatelka jako postava se mi zamlouvá. Jen závěr byl na můj vkus příliš rychlý a poněkud mi unikalo, jak k němu Maria došla. Jinak spokojenost, v budoucnu sáhnu po prvním dílu:-).

03.03.2017 4 z 5

Svádění jako lék Svádění jako lék Laura Lee Guhrke

Podle mého nepokulhává. Pro mě je nejhezčí ze série. Proč? Protože vím jaké to je, když ON a ONA sedí naproti sobě a pracují, dokáží si pomáhat, oponovat .... a jak o to sladčí to je POTOM :-). Na závěr není žádný epilog, ale P.S. Milé, vcelku i logické, i když v té době realita byla spíš jiná. I když, slovy hlavní hrdinky, proč by ve skutečném životě nemohl přijít dobrý konec.

28.02.2017 5 z 5