Zasněžená žena

Zasněžená žena https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9834/zasnezena-zena-9834.jpg 4 75 19

Maria Kallio série

Hrdinkou románů Leeny Lehtolainen je mladá energická inspektorka (a později komisařka) Maria Kallio. Detektivka Zasněžená žena začíná tím, že ze zámečku Rosberga nedaleko Helsinek, v němž působí centrum pro pomoc ženám ve složitých situacích, jednoho zimního dne zmizí známá psycholožka Elina Rosbergová, která je o několik dní později nalezena zmrzlá v lese. Případ zpočátku vypadá jako nešťastná náhoda, ale postupně se komplikuje. Při jeho vyšetřování se dostáváme do severofinské vesnice, v níž působí přísná náboženská sekta, do erotické restaurace v Helsinkách či do chaty na břehu jezera, v níž se zabarikádoval uprchlý vězeň s policistou jako rukojmím... Kromě střídání zajímavých prostředí autorka umí velmi dobře stupňovat napětí až k velmi překvapivému odhalení skutečného viníka, který v pozadí "tahal za nitky" a manipuloval s lidmi. Překlad Markéta Hejkalová.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Hejkal

Luminainen , 1996

Johana
23.08.2022 4 z 5

Jde o příjemnou, nenáročnou knihu - což jsem podle zdejších hodnocení čekala. Máte-li právě náladu na opravdu prostou detektivku, která ale, pozor, není zase hloupá a nebo špatně napsaná (potažmo přeložená) - pak doporučuji.
Je to čtvrtý díl série, předchozí části jsem nečetla, a protože předpokládám, že osobní život vyšetřovatelky mne nezajímal právě proto, tak v hodnocení přidávám čtvrtou hvězdičku, jak se říká, kvůli spravedlnosti.

smardice
27.07.2022 4 z 5

Pohodová detektivka, která poklidným tempem spěje ke zdárnému vyřešení případu sympatickou policistkou Leenou, doplněná zajímavými údaji a postřehy z Finska.

mol378
29.03.2021 3 z 5

Jednoduchá detektivka na odreagování k přečtení za pár hodin, nic náročného, severská kosa a tma se vším všudy. Konzumní četba nic od čtenáře nevyžadující, vcelku příjemná.

knihomolkadorfa
30.07.2019 3 z 5

Příjemná, nenáročná detektivka. Žádné velké napětí, ale líbilo se mi, že se v knížce řeší i soukromý život vyšetřovatelů. Trochu se mi pletla finská jména, ale to je můj problém. Za přečtení určitě stojí.

rencovav
24.02.2019 4 z 5

Snad první kniha od finského autora (autorky), kterou jsem přečetla. Že je to zrovna detektivka, asi není tak překvapivé vzhledem k rozmachu severských krimi, ale tohle bylo vlastně velice příjemné čtení. Nic tak thrillerového jako Lars Kepler, ale zase klasika po vzoru Agathy Christie také ne. Spíš něco mezi. Vražda s mrtvolou, která měla jen pár škrábanců, a hlavní vyšetřovatelka, která kromě toho řeší ještě ranou fázi těhotenství a smrt kolegy za dramatických okolností. Mám od téhle autorky ještě několik dalších detektivek, tak se k nim v průběhu roku třeba dostanu. :)

broskev28
25.12.2018 3 z 5

Víceméně poklidný průběh vyšetřování na zámečku Rosberga, jakémsi azylovém domě nešťastných žen. Mužům vstup zakázán! Řeší se vražda, o které nelze ani s jistotou říci, zda je to opravdu vražda. Ale to příběhu neubírá na zajímavosti - pravda, klidně knihu odložíte a jdete povečeřet, protože napínavých situací je tu pomálu, ale zase se dozvíte spoustu zajímavých údajů o novodobém Finsku.
Mně třeba zaujal výslech somálské rodiny na policejní stanici:
"No, musíme vyslechnout matku tý rodiny, jenže ona nemůže být bez manžela v místnosti, kde jsou cizí muži. A to zase naše zákony nedovolují, protože umí finsky. Tady máš ten svůj multikulturalismus v praxi. S tím se daleko nedojde."

Siege03
07.11.2018 5 z 5

Výborná kniha,četla se jedním dechem.Doporučuji

polly43
02.08.2017 3 z 5

Bylo to mé seznámení s touto autorkou,líbí se mi styl jejího psaní a určitě se k ní ještě vrátím.

MOu598
27.04.2017 3 z 5

Četla jsem v prosinci 2009. Podle mých poznámek:
Detektivka.
V ich formě píše vyšetřovatelka o vyšetřování zmizení a asi vraždě, i o svém rodinném životě, i o důsledku minulého případu.
Trochu o Finsku a mentalitě lidí.
Čtivé, ale konec takový "rozměklý".

Simi
03.03.2017 4 z 5

(Vyposlechnuto) Úplně jiná severská krimi a já ji vítám jako osvěžení. Jako většina detektivních příběhů se nevyhne násilí a smrti, ale tady tak nějak vše poklidně zapadá do příběhu. Finská literatura není obvyklá a popis mimo vyšetřování mi prostředí přiblížilo. Vyšetřovatelka jako postava se mi zamlouvá. Jen závěr byl na můj vkus příliš rychlý a poněkud mi unikalo, jak k němu Maria došla. Jinak spokojenost, v budoucnu sáhnu po prvním dílu:-).

zazvorka
19.02.2017 4 z 5

Přečetla jsem si ji s potěšením, stejně jako Krev v jezeře. Mám ráda detektivky, v nichž kromě zápletky sledujeme i osobní život vyšetřujících detektivů a životní styl dané země. V téhle knížce to tak je, líbila se mi.

malen
14.07.2016 3 z 5

Taková průměrná detektivka, ale ráda si přečtu další

Rade
19.05.2015 3 z 5

Jako detektivka celkem dobrý, jako exkurs do finského způsobu života taky, ale s hlavní hrdinkou - policistkou jsem nějak nedokázala souznít...

marlowe
04.06.2014 3 z 5

Takové nijaké čtení, na které člověk za pár dní zapomene. Exkursy do hrdinčina soukromí mě tentokrát iritovaly ještě více než u jiných detektivek, závěrečné shrnutí trochu příliš teatrální, celá zápletka lehce přepatnáctělá a motivace postav na hranici uvěřitelnosti.
Přesto to není napsané úplně špatně, po dlouhém váhání nakonec lepších 50%.

šipek
11.11.2013 4 z 5

Dávám čtyři hvězdičky.Klasická detektivka .

petra106
15.09.2013 3 z 5

Ne, že by byla tato kniha přímo nudná, ale všechno tak nějak plyne, navazuje na sebe, ještě, že je tam občas i nějaká policejní akce (jedna). Nesmírně mě otravovalo lamentování hrdinky nad případným těhotenstvím - probleskovalo během celých osmdesáti stran, to už je opravdu moc, pokud člověk vezme v potaz, že šlo o třicetiletou ženu. To se nepovedlo. Jinak je ale sympatická, líbí se mi i další členové týmu a od L. L. si určitě přečtu i další knihu.

bbara155
26.06.2013 4 z 5

Pěkná klasická detektivka s prvky společenského románu. Na své si přijdou spíše milovníci plynulého románového příběhu, než vyznavači akčních thrillerů. Zajímavý je pohled na dnešní finskou realitu s jejich saunami, alkoholem a laestadiány.

asterixka
22.04.2013 3 z 5

Jednoduché, nespletité, místy až nudné čtení bez napětí. Nicméně hlavní hrdinka Mari, řešící mimo jiné i své soukromé záležitosti, je sympatická, stejně jako je mi blízké chladné severské klima..

mySaints
10.01.2012 4 z 5

Lehtolainen se nikdy nevyrovná jiným severským autorům, její kriminální příběhy jsou prosťoučké, žádné složité a promyšlené postupy vyšetřování, psychické rozbory a politické souvislosti. Ale pro zábavu, napětí a poznání života v současném Finsku jsou knížky Leeny Lehtolainen zajímavé. A její vyšetřovatelka je se svými názory celkem sympatická.

detektivní a krimi romány finská literatura

Leena Lehtolainen
finská, 1964