Sigas Sigas komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Knihu jsem četl až po zhlédnutí seriálu, který je sám o sobě vynikající, a trochu jsem se obával, zda se mu zážitek z knihy vyrovná. Mohu říci, že ano. Kniha je mnohem obsáhlejší a uvědomíte si souvislosti, které vám v seriálu unikají. Ani při obeznámenosti s dějem se neztrácí napětí a poutavost četby. V obou případech je přítomna sympatická drsnost a přímočarost ambivalentního, krutého světa, ale charaktery postav jsou trochu posunuté, už jen díky rozdílům věku. Také Tyrion působí mnohem plašeji a je mi ještě sympatičtější než dekadentní a věčně souložící postava z obrazovky. Ačkoliv v knize nechybí typické prvky žánru fantasy, dalece převažuje surová realističnost "středověkého" světa a nemusíte si kazit chuť instatní pachutí žánrových klišé.

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Po tom, jak se rozjela Bouře mečů, mi připadalo, že Hostina pro vrány pořádně šlápla na brzdu. Seznamujeme se s novými postavami a novým prostředím, většina starých postav zmizela, setkáváme se s nimi jen mimochodem nebo se jen tak přemísťují sem a tam. Trochu jako by začínala úplně nová kniha, trochu jako by vyprávění dojíždělo jen setrvačností. Až na konci mi zvrat s Cersei připomněl, jak mě předchozí díl dokázal strhnout. Doufám pouze, že tato změna tempa má ve vyprávění své odůvodněné místo.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Třetí část série se mi líbila zatím nejvíc. Tempo místy až zběsilé, plné zvratů, vyhrocené vysokou úmrtností hlavních postav. Na druhou stranu, člověk si na to pomalu zvykne a za chvíli ví, že kapitola zdaleka neskončí tak slibně, jak začala, a už jen čeká, jaká zrada se tentokrát na konci skrývá.

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Pestré, pěkně odsýpající vyprávění, od lenochodů tříprstých, přes exkurze ke třem velkým náboženstvím až k životu trosečníka na širém oceánu. Jen konec mě trochu zklamal. Buď jsem ho vůbec nepochopil, nebo se obrátil v nevázanou hříčku o vztahu fikce a skutečnosti. Uniklo mi, proč by to měl být slibovaný příběh, po kterém uvěříme v boha, dva týdny nad ním přemýšlet nebudu, ale čtení to bylo výborné a strhující.

Aeneis Aeneis Publius Vergilius Maro

Aeneis sice nedosahuje lehkosti homérských eposů, ale na druhou stranu je to dílo typicky a programově římské, včetně té trochy topornosti. Představuje, jak se chtěli Římané vnímat a čím chtěli být. Vergilius byl jeden z nejlepších básníků své doby, a tak pro člověka, kterého zajímá antika a dokáže skousnout rozsáhlý epos, to je lahůdka.

Chutná těla Chutná těla Isaac Marion

"Jsem Mrtvý, ale není to tak zlé. Naučil jsem se s tím žít." Začátek příběhu o zamilovaném zombíkovi ukazuje, proč tahle knížka stojí za přečtení. Absurdní existence Nemrtvých skýtá spoustu příležitostí, které může ironický nadhled komicky zužitkovat. Vrcholem pro mě bylo zombíkovo rande, pasáž, kterou jsem vzhledem k tomu, že mé sociální dovednosti jsou asi tak na úrovni této zachovalé mrtvoly, četl s hlubokými sympatiemi.
Bohužel spolu s tím, jak jsme čím dál víc vtahováni do světa živých, příběh zajíždí do obvyklých kolejí romantické dystopie. S živými už není sranda, smrt a ztrátu končetin berou moc vážně a pořád něco řeší: v jakém světě to žijeme, jak jsme se dostali až sem, jak můžeme získat svou lásku a zachránit budoucnost? A tímhle hraním na vážnou notu se brzy nutně vytratí většina ironie, na které knížka ze začátku stála.
Zhruba první třetinu bych hodnotil nadprůměrně, zbytek mě trochu zklamal. Kdyby to šlo, dal bych tři a půl hvězdičky.

30.06.2013 3 z 5

Snílci Snílci George MacDonald

Síla MacDonalda je v jeho schopnosti vyjádřit fantastickým příběhem daleko hlubší skutečnost, než na jakou se zmůže mnohý realistický román. Hrdina přichází z normálního světa do Pohádkové říše a zde se setkává se stromy, skřítky, rytíři, obry i s krásnými paními, aby v těchto dobrodružstvích, podnikaných s vědomou naivitou pohádkového konání, dospěl k pravdě o své duši. V tom Snílci velmi připomínají mnohem mladší Knihu ztracených věcí J. Connollyho. Snílci ale vyšli už v roce 1852 a třebaže autor byl, jak jsme upozorněni v úvodu, jen “průměrný stylista”, setkáváme se tu s tak dokonalým využitím mýtického jazyka a příběhy jsou tak plné symbolického významu, že mohu říct jen: klobouk dolů.

30.06.2013 4 z 5

Mistrovsky vyprávěný příběh o marné naději, kterou si z nevědomosti či z neochoty vědět zachovávají ti, kdo stojí před branami vyhlazovacího tábora, zatímco z komínů spaloven už vychází páchnoucí dým jejich příbuzných. A vzhledem k tomu, že taková byla skutečnost, přechází často literární zážitek v reálnou hrůzu.

Opakování Opakování Søren Kierkegaard

Typický Kierkegaard: sebezpytující, trápící se sám nad sebou, pohlcený reflexí, abstraktní a místy jen těžko čitelný. Oproti jeho čistě teoretickým pojednáním jsou zde úvahy zasazeny do příběhu ze života, ale přesto má text takovou hloubku a tolik rovin, že tomu, co všechno chtěl říct a co naznačuje, rozuměl asi jen sám autor. Nicméně pro člověka podobného ladění je to lahůdka.

Kritika čistého rozumu Kritika čistého rozumu Immanuel Kant

Kantova Kritika mi dlouho ležela v knihovně a při pohledu na její tloušťku jsem četbu stále odkládal. Ale přeci jen, je to základní filosofické dílo. Když jsem se konečně rozhoupal, bylo to daleko čtivější, než se původně zdálo, a hlavně - knížka se dotýká opravdu klíčových filosofických témat. Jistě se vždy nemůžu ztotožnit s tím, jak se s nimi Kant vypořádal, nelíbí se mi ani jeho pedantická systematičnost, ale faktem je, že Kant vidí ty nejzákladnější problémy, že má úžasný postřeh a hloubku pohledu, a tak nám nechává spoustu námětů, o kterých musíme spolu s ním přemýšlet - což je ve filosofii to nejdůležitější.

30.06.2013 5 z 5

Dějiny rané romantiky: Fichte, Schlegel, Novalis Dějiny rané romantiky: Fichte, Schlegel, Novalis Břetislav Horyna

Četba této knihy byla utrpením a musím klást autorovi za vinu, že napsal něco tak nesrozumitelného. Má to být představení rané romantiky nebo do sebe zahleděná diskuze se zahraniční sekundární literaturou o raném romantismu? Asi chce být obojí, ale tím pádem není ani jedním.

30.06.2013 2 z 5

Hyperion aneb eremita v Řecku Hyperion aneb eremita v Řecku Friedrich Hölderlin

Hyperion mě nadchl. Co filosofie vyjadřuje tak namáhavě a neohrabaně, je zde básnicky podáno s neobyčejnou jasností, živostí a pronikavostí. "Počnu přemýšlet a v tu chvíli jsem, zase jak dříve, sám ... příroda odpírá náruč a já tu stojím před ní podoben cizinci, který ji přestal chápat." A jak je tím řečeno vše, jak výtečně zobrazeno odcizení, marnost přemýšlení a touha po něčem vyšším.

30.06.2013 5 z 5

Fenomenologická interpretace Kantovy Kritiky čistého rozumu Fenomenologická interpretace Kantovy Kritiky čistého rozumu Martin Heidegger

Skvělý pokus kantovsky rozumět Kantovi lépe než on sám. Kantův zásadní problém: jak je možné předontologické porozumění bytí jsoucna, nás tak vede až rozvrhu nastíněném v Heideggerově Bytí a čase.
Moc se mi líbí jedna poznámka na okraj: "Filosofické poznání člověka bude muset jako pojmové poznání vždy učinit ducha svým centrem, přinejmenším, abychom byli zcela opatrní, dokud se ještě nedaří vydávat popis fungování např. žaludečních šťáv za interpretaci člověka."

Pán much Pán much William Golding

Strhující příběh o tom, jak blízko číhá ve společnosti a v každém člověku zlo. Přečetl jsem jedním dechem.

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Čtivé, srozumitelné a dokonce vystihuje podstatný problém lidské touhy po lásce a masové neschopnosti lásky v současné kapitalistické společnosti. Na druhou stranu mi Umění milovat obzvláště v druhé půli připomínalo takový humanistický “popík”. Je to líbivé, těžko něco namítat, ale stále jako by zůstávalo na povrchu. Pravdivé, ale banální postřehy. Ne že by jich nebylo potřeba v situaci, kdy společnost ztrácí vědomí i těch banálních životních pravd a z tohoto hlediska čteme skvělou a velice potřebnou knížku, výborný protijed na příručky typu “jak získat přátele a vliv na lidi”. Nicméně si myslím, že pokud nepřekročí svůj marxistický stín, musí nakonec ztroskotat na pokusu o transcendenci bez transcendence.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tato útlá knížka podává v sérii stručných obrazů prostý, ale silný příběh plný vášně, bolesti a ztracených nadějí. Je to spíš báseň než próza, její krásný, poněkud archaický jazyk má melodii a rytmus. Pro mě velice milé překvapení.

Pro budoucí poutníky a poutnice Pro budoucí poutníky a poutnice Jakub Deml

Kniha, skládající se z deníkových poznámek, básní, dopisů, úředních lejster i výpisků z novin a knih, je pro nezasvěceného čtenáře, jakým jsem i já, dost těžko přístupná. Fragmenty ze života bez znalosti souvislostí, ohlasy na návštěvy, o nichž se víc nedovíte, odpovědi na dopisy, které neznáte. Přičtěte k tomu, že Deml je básník a mystik a že nám přímo říká, že souvislosti znát nepotřebujeme - a chápete, proč zde analytická mysl musí kapitulovat, jak bezradně přiznává referent biskupské konzistoře v odpovědi na autorovu žádost o udělení imprimatur.
Ale jaké poklady najdu mezi tím “pískem”! Mluví tu poesie tak čistá, prostá a zároveň hluboká, mluví tu radost oděná bolestí obrazy tak silnými a působivými, že už jsem dlouho nečetl něco tak dojemného a krásného. Deml stojí příliš daleko, abych se s ním dokázal ztotožnit, ale místa, kde se setkáváme, mě oslovila tak silně, že jsem dlouho zůstal poněkud otřesený.

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Kniha plná pečlivě destilované moudrosti. Otázky smyslu lidského života se otvírají v prostých, názorných, ale přeci hlubokých a výstižných obrazech. Pro mě tak trochu zjevení - jak je možné říci pomocí pár prostých symbolů věci, na které učencům často chybí slova. Uzel, tvář, snop, čajová konvice. A jaký význam může najednou mít věta: “Dnes ráno jsem prořezal růžové keře.” Zkrátka nádherné. Na druhou stranu si dovedu představit, že pro někoho je Citadela jen nudné mentorování, protože z téhle knížky sklidíte jen to, co ve vás už předtím samo vyrostlo.

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Třebaže je to kniha plná primitivních sofismat a nekritické protináboženské propagandy, představuje výborný materiál pro studium duchovního postoje charakterizovaného sebepotvrzující ideologickou předpojatostí. Přivedla mě k četbě vybraných kapitol z Velké sovětské encyklopedie i dalších marxistických textů a podobnost těchto do sebe uzavřených způsobů myšlení hrdých na vlastní omezenost, jak to ve své programové naivitě formuluje marxismus, mi doslova vyrazila dech.
Jinak přínos pana Dawkinse ke studiu náboženských fenoménů je nulový a relevantní filosofické argumentace se nedočkáme. Tvrzení typu: Nic než produkt přirozeného výběru neexistuje a pokud něco takového existuje, pak je to produkt přirozeného výběru, není zrovna přesvědčivé. Opravdu nevidím rozdíl mezi náboženským fundamentalismem a touto stejně nevyvratitelnou a stejně mystickou vírou, které se dnes bohužel také říká věda.

30.06.2013 1 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Opravdu působivé, začetl jsem se a nemohl přestat. Příběh je vyprávěný z pohledu dvanáctiletého chlapce, což ale vůbec neznamená, že by to byla knížka vhodná pro děti. Pohádky, do jejichž světa chlapec vstupuje, jsou kruté, jejich brutalita je až traumatizující, nemluvě o takových výstřednostech jako zoofilní Karkulka nebo homosexuální rytíři. Jak se ale postupně ukazuje, jsou tyto příběhy především obrazem lidské duše s jejími temnými stránkami, tápáním, stezkem a hledáním smíření, jsou to příběhy, které “obsahují všechno, co je třeba vědět o životě a o světě”. Předpokládám, že ne nadarmo je na začátku zmíněno Jungovo jméno. Vlastně je to kniha o duši, o překonání dětského egoismu, o cestě k dospělosti a o vyrovnání se se smrtí.