Dějiny rané romantiky: Fichte, Schlegel, Novalis

Dějiny rané romantiky: Fichte, Schlegel, Novalis https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141514/bmid_dejiny-rane-romantiky-fichte-schleg-e90-141514.jpg 3 5 2

Původní práce věnovaná dějinám a myšlenkovým podnětům německé romantiky, především tzv. jenskému romantickému okruhu. Osu výkladu tvoří u nás ani v zahraničí neprozkoumaná problematika náboženských zdrojů, vývoje a celkové intence tohoto významného období evropských kulturních dějin. Autor vychází z textů raného Schellinga, Fichta, ale především z díla Fr. Schlegela, Hölderlina, Novalise a Schleiermachera, od nichž vzešly rozhodující podněty k utvoření romantické kultury. Výklad je doveden k romantickému (zejména Novalisovu) pojetí tzv. siderického člověka, básníka, který spoluurčuje, sjednocuje a vede společnost příkladem své osobnosti, vynikající lidskými charakteristikami jak v oblasti poznání, umění, filosofie, tak ve sféře morální a náboženské. K vlastní studii je připojena textová příloha, představující výbor z nejzávažnějších děl interpretovaných autorů. V převážné většině tu čtenář nalezne prvopřeklady těchto textů do češtiny.... celý text

los
01.09.2018 5 z 5

překvapuje mne nízké hodnocení této knihy, já jsem nadšen jak tématem, tak způsobem zpracování a vřele doporučuji ke studiu

Sigas
30.06.2013 2 z 5

Četba této knihy byla utrpením a musím klást autorovi za vinu, že napsal něco tak nesrozumitelného. Má to být představení rané romantiky nebo do sebe zahleděná diskuze se zahraniční sekundární literaturou o raném romantismu? Asi chce být obojí, ale tím pádem není ani jedním.

romantismus německá literatura idealismus

Kniha Dějiny rané romantiky: Fichte, Schlegel, Novalis je v