Fenomenologická interpretace Kantovy Kritiky čistého rozumu

Kniha představuje text Heideggerovy přednášky ze zimního semestru 1927/28. Heidegger v ní navazuje na svoje stěžejní dílo Bytí a čas, uveřejněné právě v roce 1927 a provádí výzkum, kterým nahrazuje nikdy nenapsané dokončení Bytí a čas, jež mělo nést název Čas a bytí. Podává podrobný výklad smyslu Kantovy kritické filosofie, analyzuje Kantův pojem subjektivity a snaží se předvést, jak by bylo možné uskutečnit ambiciózní záměr nově založit metafyziku jako vědu, a to nikoli na filosofické teorii logu, nýbrž na původním porozumění času a časovosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30124/fenomenologicka-interpretace-kantovy-kritiky-cisteho-rozumu-30124.jpg 54

Phänomenologische Interpretation von Kants Kritik der reinen Vernunft

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Oikoymenh

Sigas
30.06.2013

Skvělý pokus kantovsky rozumět Kantovi lépe než on sám. Kantův zásadní problém: jak je možné předontologické porozumění bytí jsoucna, nás tak vede až rozvrhu nastíněném v Heideggerově Bytí a čase.
Moc se mi líbí jedna poznámka na okraj: "Filosofické poznání člověka bude muset jako pojmové poznání vždy učinit ducha svým centrem, přinejmenším, abychom byli zcela opatrní, dokud se ještě nedaří vydávat popis fungování např. žaludečních šťáv za interpretaci člověka."