sedw sedw komentáře u knih

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Moc jsem od povídky nečekal, ale o to větší pro mě byla překvapení. Naprostá paráda, většina povídek nadprůměr. Podrobnější hodnocení:

Obyvatelé podhrobí (8/10) Ne úvod velmi příjemná a atmosférická povídka o tom, jak muž s vyšetřovateli hledá hrobku svého bratra a nalezne mnohem více.
Enlilův hlas (9/10) Výborný příběh o výpravě do pralesa, která nedopatřením narazí na civilizaci, která už dávno neměla existovat.
Děti noci (5/10) Na první pohled poměrně zajímavý příběh o znovuprožití minulého života, ale ve výsledku postrádal více napětí a byl poměrně pomalý.
Černý kámen (10/10) Tady už to bylo na plný počet. Povídka, která je poměrně podobná Enlilovu hlasu stylem psaní, ale je ještě o chlup lepší co se týče příběhu a mytologie. O badateli, který hledá proslulý černý kámen.
Netvor na střeše (6/10) Tento příběh se svým způsobem prolíná (co se týče mytologie) s předchozím, ale i s ohledem na svoji krátkost mě úplně nedokázal vtáhnout do děje. Nebylo to špatné, ale lepší průměr.
Démon prstenu (9/10) Velmi čtivý příběh o muži, který navštíví se, v okultních vědách zdatné, přátele s tím, že má pocit, jako by se ho jeho manželka pokoušela zavraždit. Velmi originální a poutavě psaný příběh.
Dermodova zhouba (2/10) Jednohubka o rodové kletbě, která mi v podstatě nic nedala.
Hrob mi nekopejte (8/10) Příběh o muži, který zemře a zanechá vzkaz svému jedinému příteli o tom, co má udělat s tělem. Velmi dobrá povídka.
Aššurbanipalův plamen (9/10) Další z top povídek, tentokrát o ztraceném drahokamu, který měl patřit dávnému králi.
Kobra ve snu (5/10) Průměrný povídka, dobře se četla, ale zhruba od půlky už byla velmi předvídatelná.
Nestvůrný kopytnatec (10/10) Klenot a nejlepší povídka sbírky, parádně se četla, příběh byl děsivý a napínavý zároveň, a i když nebyl nijak překvapivý, tak to byla opravdu paráda.

28.08.2023 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Velmi příjemná jednohubka s hezkým poselstvím. Velmi dobře se mi knížka četla, odsýpala, ale na plný počet mi ještě něco málo chybělo.

21.08.2023 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Vždy si říkám, že další kniha o Robertu Hunterovi už mě nemůže překvapit a zaujmout, ale Carterovi se to vždy podaří. Příběh, který má i sociální přesah a člověka přinutí k zamyšlení. Opět se četlo jedním dechem.

25.06.2023 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Carter prostě nikdy nezklame, napínavé od začátku až do konce a opět plné překvapivých zvratů.

25.06.2023 5 z 5

Meče & temná magie Meče & temná magie * antologie

Za mě jedna z nejslabších povídkových sbírek, které jsem četl. Opravdu dobrých byla jen cca polovina povídek, hodně jich trpělo tím, že byly vytrženy z rozsáhlejšího děje, který mi bohužel nebyl znám.

STEVEN ERIKSEN Kozy a Sláva (7/10) Příjemná akční povídka o skupině žoldnéřů, kteří přijedou do malého městečka a ubytují se v zřícenině staré tvrze plné démonů.
GLEN COOK Tides Elba Příběh Černé legie (4/10) Kdybych znal Černou legii, asi by to bylo hodně dobré. První třetina nasvědčovala tomu, že to bude super i tak, ale poté se začal příběh hodně odkazovat na sérii, na její postavy a já se přestal chytat. Škoda.
GENE WOLFE Krvavé klání (6/10) Průměrná povídka, která na to, jak byla krátká, tak se celkem prudce měnil děj, který mi, bohužel, na konci nedával smysl.
JAMES ENGE Zpívající oštěp (9/10) - Zábavná povídka o mágovi, který stvořil neporazitelný oštěp a poté propadl alkoholu. O několik let později se však musí svému výtvoru postavit.
C.J. CHERRYHOVÁ - Čaroděj z Wiscezanu (10/10) Senzační příběh o tyranovi, který převzal vládu nad městem a o opozici proti němu, kterou tvoří stárnoucí mág a jeho tři mladí učňové. Velmi poutavě psané, napínavé s příjemným zakončením.
K.J. PARKEROVÁ Perný týden (9/10) Série výborných povídek pokračuje. Nyní příběh sleduje mága nižší kategorie, který má pomoci vyléčit poměrně banální nemoc u mladého chlapce. Po cestě však potkává nemrtvého, se kterým se dá do rozpravy. Napínavé, originální s velmi dobrým koncem.
GARTH NIX Příhodný dárek pro čarodějnou loutku (7/10) Mírně nadprůměrná povídka, kterou mi stačilo číst jednou, ale toto jedno čtení mě pobavilo. O nemocném rytíři, který nevědomky probudí dřímající zlo.
MICHAEL MOOCROCK Rudé perly Elrikův příběh (5/10) Další příběh, který trpí tím, že jsem neznal postavy a reálie, na které povídka často odkazuje. Jinak by mohlo jít o opravdu dobrý akční příběh, ale takto spadl do průměru.
TIM LEBBON Zbožštění Dala Balmora: Příběh z města ozvěn (10/10) Opět se dostáváme k parádní povídce, u které se mi velmi líbilo přelévání mezi dvěma časovými rovinami. Příběh o tajemném zločinci, kterého vezou na popravu, ale musí udělat vše pro to, aby se této popravy dožil.
ROBERT SILVERBERG Temné časy na půlnočním trhu (10/10) Další paráda, humorná, ale zároveň napínavá povídka. Vypráví o prodejci kouzelných lektvarů, který kvůli tomu, aby předešel bídě, prodá lektvar lásky nepravé osobě. Povídka exceluje především pointou.
GREG KEYES Neposkvrnění (1/10) Tak toto bylo velmi špatné, v podstatě hned po dočtení jsem zapomněl, o čem povídka byla, velká slabota.
MICHAEL SHEA Barvmistr Grošák Tes (6/10) Z počátku nadějná povídka o tom, jak je válečník pověřen nalezením malíře, který má splnit tajný úkol. V průběhu času se však dostavila trochu nuda (i když povídka není nikterak dlouhá) a ve výsledku vlastně nebyla ani pořádná pointa. I tak na jedno přečtení v pohodě.
SCOTT LYNCH Mezi policemi (10/10) Jednoznačně nejlepší povídka z celé sbírky dobrý nápad, napínavá, dobře čtivá a s překvapivým závěrem.
TANITH LEEOVÁ Dva lvi, čarodějnice a plášť (9/10) Další velmi dobrá povídka se zajímavým námětem a zápletkou, četla se velmi svižně.
CAITLÍN R. KIERNANOVÁ Dcera mořského trolla (9/10) Povídka zakončující trojici velmi silných povídek z této sbírky, která měla nakonec dost jinou zápletku, než to zpočátku vypadalo. Opět velmi čtivá a s překvapivým koncem.
BILL WILLINGHAM Troufalí zloději (1/10) Pár dní po dočtení jsem už ani nevěděl, o čem byla, to samo o sobě hovoří za vše.
JOE ABERCROMBIE Podělaná práce (7/10) Hezky čtivá povídka, která u mě trochu trpěla tím, že mě vhodila do děje, který zjevně navazoval na události, které mi nebyly známy. I tak jsem se ale bavil.

25.06.2023 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

King ve vrcholné formě, všechny příběhy byly parádní, kdybych měl ale vyzdvihnout, tak vyberu Velký řidič a Dobré manželství. I zbylé dva však bavily od začátku do konce, jen u nich chybělo tak velké napětí, jako u zmíněných. Co je na této sbírce super, je její rozmanitost. Každý příběh je úplně jiný, takže není šance, aby se dostavil stereotyp.

04.03.2023 5 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Od Clarka jsem před touto knihou četl jen Hluboké pastviny, a i když to byla dobrá kniha, moc mi v hlavě neutkvěla. Ale toto je úplně jiný případ. Velmi napínavý, skoro "survival" děj, který se četl jedním dechem. Při čtení jsem věřil, že vše, co autor popisuje, se klidně může stát.

26.11.2022 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Velmi povedená knížka. Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se do děje dostal, ale jakmile se rozběhl průzkum Rámy, tak jsem byl chycen až do konce. Velmi dobře napsané, napínavé a i podnětné k zamyšlení.

26.11.2022 5 z 5

Magické pouto Magické pouto Larry Correia

První díl mě nadchnul, správná dávka napětí, akce a zajímavých postav. A jsem rád, že druhý díl byl ještě lepší! Čtenář už je seznámený se světem a postavami, takže odpadá úvodní tápání a hned jsme vrženi do děje, který se rozjede plnou rychlostí a nezpomaluje. Hodně se těším na závěr, protože věřím, že bude ještě o něco lepší.

19.05.2022 5 z 5

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Zbožňuji českou sérii Kladivo na čaroděje, takže jsem s nadšením sáhl po této, pro mě dosud neznámé sérii, která je svým tématem a zasazeném velmi podobná. A první díl je velká jízda a měl jsem problém knihu při čtení odložit. Postavy jsou zajímavé, svět je promyšlený a dostatečně originální, nechybí akce, napětí, emoce a velké zvraty. Moc se těším na další dva díly, pokud budou držet kvalitu prvního dílu, mám novou sérii ve své TOP 10.

24.03.2022

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Moje první setkání s Ketchumem a byl jsem hodně překvapen. Na dobu vzniku velmi drsné a šokující dílo, které mě s úspěchem dokázalo šokovat i v dnešní době. Horory čtu a sleduji hodně, takže mě něco jen tak nepřekvapí, ale toto jsem nečekal. Velmi napínavé, hustá atmosféra, kniha se četla jedním dechem.

24.03.2022 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Tentokrát hodně jiný díl, než předchozí. O krapet horší, ale opravdu jen minimálně. Oproti minulým dílům mi chybělo trochu napětí, které v minulých dílech bylo vždy v poslední čtvrtině knihy skoro až nesnesitelné. Tady to bylo celé takové klidnější, více konverzační, příjemná změna, ale už se zase těším na další díly, které budou doufám opět ve stylu přechozích.

12.05.2021 5 z 5

Vzdálené obzory Vzdálené obzory Gardner Dozois

Guyal ze Sfere (9/10) – Velmi příjemná povídka delšího rozsahu, která by se dala přirovnat k fantasy road movie. I když jde o sci-fi z daleké budoucnosti, jde o budoucnost, ve které se lidé vrátili opět na začátek, ztratili většinu vědomostí a pokroků… Guyal se vydává na cestu, aby opět tyto ztracené vědomosti objevil.

Starý stý (3/10) – Nezajímavá povídka, jejíž smysl mi zůstal utajen. Nebavilo.

Bulvár Alfa Ralfa (9/10) – Povídka z doby, kdy lidstvu nehrozí žádné nebezpečí, vše je kontrolováno, programováno, každý si může vybrat, čím bude. Dvojici milenců však chybí dobrodružství, a tak se vydají mimo bezpečnou zónu, ke starému počítači, který jim může ukázat pravdu.

Miliontý den (3/10) – Opět povídka, jejíž smysl mi unikl. V době vydání možná vzbudila rozruch svou vizí, ale já jsem se jí pronudil ke konci.

Bumbardón (7/10) – Příjemná oddychová povídka o cestovateli, který hledá medicínu a cestuje přes znepřátelené krajiny. Při cestách narazí na posádku nesoucí bumbardón, strašlivou zbraň dnů minulých.

Koranda (6/10) – Veskrze průměrná povídka ze severských zemí, ve které skupina válečníků z rozdílných klanů vyráží na smrtící cestu s cílem získat ruku Korandy.

Křídla noci (10/10) – Povídka z daleké budoucnosti, kdy kvůli mimozemské hrozbě je země rozdělena na velká města, ve kterých se koncentruje život, přičemž největším z nich je Řim, a lidé jsou rozděleni na kasty podle jejich „povolání“. V povídce sledujeme výpravu nesourodé trojice osob různých ras právě do Řimu.

Bledé růže (7/10) – Poměrně zábavná a vtipná povídka, která parafrázuje Utrpení mladého Werthera a odkazuje na klasicky literatury let minulých. Pojednává o tom, jak se lidé baví v době, kdy jedním otočením prstenu dostanou, co si přejí.

Výroční projekt (1/10) - Toto bylo zcela absurdní a mimo mé chápání, nejhorší povídka sbírky.

Pomalá hudba (8/10) – Povídka o střetu dvou lidí, kdy každý má jiný pohled na svět. Muž, který starý způsob života již opustil a vydává se „zemřít“ a žena, která se k němu opět navrací, chce mít děti, být soběstačná… Povídka je o společné cestě těchto osob a jejich vzájemném poznávání se. Velmi příjemně se četla, ale v hlavě příliš dlouho nezůstala.

Mapa (5/10) – V zásadě průměrná povídka o průzkumníkovi, který chce díky mapě najít ztracený poklad a najme si námořníka, který ho má dovézt na požadované místo.

Dinosauři (9/10) – Velmi dobrá povídka o střetu dvou civilizací, které jsou ve válce a řeší, jak dosáhnout míru. Velmi dobře napsané, napínavá a originální zápletka.

Umění smrti (7/10) – Příjemná povídka o lidech, kteří v podstatě nemohou zemřít a ze způsobů smrti dělají hru a umění. Děj příjemně odsýpal a rozuzlení bylo překvapivé.

Sestra Alice (10/10) – I přes nepříliš velkou délku epický příběh, který řeší budoucnost celého lidstva. Příběh, kdy svět v podstatě ovládají jednotlivé rodiny, které dosáhly nesmrtelnosti a chtějí stále více. Jde o součást delšího cyklu, který bych si velmi rád někdy přečetl.

Záznam o Angele (3/10) – Prvních pár stran mi přišlo hodně zajímavých a myslel jsem si, že to bude super čtení. Nakonec ale převážila zmatenost a velká nuda.

Geneze (5/10) – Na začátek opět zajímavý námět, ale povídka byla tak natahovaná, že jsem ke konci měl problém ji dočíst.

Dny Solomona Gurskyho (5/10) – První dva dny byly pecka, čekal jsem povídku na plný počet, ale čím později v budoucnosti jsme se ocitli, tím to bylo horší a hůře představitelné. Spousta nových vymyšlených výrazů, které nedávaly smysl stáhly tuto povídku do průměru.

11.04.2021 3 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Tohle byla velká paráda. Mám velmi rád knihy, které jsou spíše než ucelený děj psány jako kronika. Ostatně Marťanská kronika patří mezi moje nejoblíbenější knihy. A Město se mi líbilo ještě více. Velmi čtivě a zároveň s něhou psaný příběh o vývoji lidstva v průběhu několika tisíc let, který mě bavil od začátku do konce. Doporučuji všem, nejen fanouškům sci-fi, protože to je zde pouze kulisou pro krásný příběh.

07.01.2021 5 z 5

Zničený muž Zničený muž Alfred Bester

Tutu knihu jsem četl 2x s odstupem asi 10 let a neztratila nic na své napínavosti a čtivosti. Super příběh, u kterého bych nevěřil, že vznikl v padesátých letech.

17.10.2020 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Mlha (10/10) – Již klasika. O městečku, do kterého se po bouři připlíží zlověstná mlha, ve které číhají neznámé příšery. Skupinka lidí v supermarketu řeší, jak z této situace ven.
Zde jsou tygři (7/10) – Krátká hříčka o školákovi, kterému se chce na záchod, když tam ale dojde, číhá tam tygr.
Opice (8/10) – Hlavní hrdina jako malý najde hrací opici s činely, vždy když zahraje, někdo zemře. V dospělosti, když má vlastní děti, se jednoho dne opice opět objeví.
I povstal Kain (7/10) – Krátká povídka o excelentním studentovi, který se jednoho dne rozhodne „zastřílet si“.
Zkratka paní Toddové (9/10) – Paní Toddová ráda hledá zkratky, kterými se autem co nejrychleji dostane do cílového místa. Po nějaké době se však její zkratky stávají kratšími, než kolik je nejkratší vzdálenost mezi danými body na mapě.
Jaunt (10/10) – Povídka z budoucnosti, kdy byl vynalezen Jaunt (teleport). Otec s rodinou mají Jauntovat na Mars, kde je otec zaměstnán, před jauntováním vypráví dětem historku o vzniku Jauntu.
Kšeft na svatbě (7/10) – Povídka z 20 let 20 století o kapele, která má hrát na svatbě tlusté sestry mafiánského bosse. Celá svatba se však zvrtne...
Paranoia: Zaklínadlo (1/10) – Z mého pohledu naprosto zbytečná báseň, nic mi nedala.
Prám (10/10) – Jedna z klasických povídek od Kinga, na které je krásně vidět, proč je tak dobrý. Námět je poměrně jednoduchý, ale autor z něj dokáže vykřesat nervy drásající příběh.
Textový procesor bohů (10/10) – Trochu jiná povídka, ze které mrazí ne proto, že by byla strašidelná, ale z brilantního závěru. Povídka, kterou bych mohl číst pořád dokola.
Muž, který nepodával pravici (5/10) – Poměrně béčkový horor, který na jedno přečtení pobaví, ale v hlavě příliš dlouho nezůstane. Průměr.
Plážový svět (7/10) – Zajímavá povídka o astronautech, kteří havarují na planetě, která je celá tvořená pískem. Dobře vystavěný psychologický horor.
Obraz smrtky (4/10) – Variace na poměrně ohrané téma záhadného artefaktu, který má magické vlastnosti.
Nona (9/10) – Klasická hororová povídka, která mě bavila hlavně svojí nepředvídatelností a u které jsem otáčel stránky v očekávání, co bude dál. Krásně popsaný příběh „osudové“ lásky.
Pro Owena (1/10) – Opět báseň, opět pro mě zbytečná výplň.
Nezmar (10/10) – Tak toto byla pecka a možná nejlepší povídka celé sbírky. Příběh o tom, co je schopen člověk na pustém ostrově udělat pro přežití. Velmi sugestivní a tísnivý příběh.
Náklaďák strejdy Otta (6/10) – Vcelku průměrná, ale příjemně čtivá povídka o „prokletém“ autu.
Ranní rozvážky (Mlékař #1) (5/10) – Povídka působí jako začátek něčeho většího, takto samostatně však příliš nefunguje. I když představa, že by takový mlékař vozil potraviny mě, je poměrně děsivá.
Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař #2) (5/10) – Povídka, ve které se objeví Mlékař z předchozího příběhu. Opět příjemné čtení, ale průměr, ke kterému už nemám potřebu se vracet.
Babička (3/10) – Nevím proč, ale tato povídka na mě působila, jako by ji psal někdo, kdo s psaním začíná. Poměrně plytký a natahovaný příběh o tom, jak se vnuk bojí své babičky a je nucen s ní zůstat sám doma. Celkové vyznění nezachrání ani povedený závěr.
Balada o pružné kulce (7/10) – Příběh o spisovateli, který trpěl halucinacemi, které možná halucinace nebyly. I přes svou výraznou délku se mi povídka četla velmi dobře a byla zábavná, s dobře vykreslenými postavami.
Úžina (9/10) – Výborná záležitost na konec. Povídka o ženě, která celý svůj život prožila na ostrově a před smrtí by se chtěla dostat na pevninu. King v povídce nenásilným způsobem propojuje minulost ostrova a současnost a i když není příliš dlouhá, člověk má pocit, jako by přečetl celou knihu.

09.09.2020 4 z 5

Budoucnosti Budoucnosti * antologie

STEPHEN BAXTER – Prach reality (5/10) – Příjemná povídka, která ale ze začátku vypadala mnohem lépe. V průběhu se stočila do abstraktních úvah a nakonec tak nějak vyšuměla.
PETER F. HAMILTON – Jak rostou stromy (10/10) – Nejlepší povídka sbírky a i díky ní stojí za to knihu mít. Detektivní příběh, kde sci-fi prvek hraje velmi důležitou roli. Bavilo od začátku do konce.
PAUL McAULEY – Jak se tvoří historie (6/10) – Povídka se zajímavou premisou, která ale začala přešlapovat na místě a ani povedený závěr vyznění nezachránil.
IAN McDonald – Příběh Tendeléo (9/10) – Další paráda na závěr. Povídka, která popisuje několik let v životě dívky ve světě, který začínají osidlovat mimozemské "předměty". Jde v podstatě o krátkou kroniku, ale velmi dobře psanou a napínavou.

04.07.2020 4 z 5

Nejsmutnější člověk na světě Nejsmutnější člověk na světě Perč Zejthuncjan

Útlá knížečka, kterou jsem přečetl v průběhu 10 let již 3x. Je to krásné čtení, svým způsobem smutné, plné paradoxů a absurdit, ale pořád si u čtení říkáte - ono se to vlastně takhle mohlo stát! Jsem moc rád, že se nám v rodině tato kniha dochovala, protože nového vydání se asi nikdy nedočkáme.

06.06.2020 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Už u druhého díla od Kinga je vidět velký posun a začíná se naplno projevovat Kingův styl. Kniha je výrazně delší, než Carrie a je opravdu dobrá. Ne tak dobrá, jako některá z dalších děl, ale s jejím přečtením nešlápnete vedle.

28.05.2020 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Volné pokračování Osvícení, které ale pro plnohodnotný zážitek znát nemusíte. A i když jeho kvalit nedosahuje, tak rozhodně nejde o ztrátu času, ale velmi silnou knihu.

26.05.2020 4 z 5