Zničený muž

Veškerou zločinnost kontrolují na počátku dvacátého čtvrtého století telepaté. Jsou schopni zachytit jakýkoli zločin dříve, než se stane. Vražda je prakticky nemožná, ale jeden muž je k tomuto činu přesto odhodlán. Psychotický obchodní magnát vymyslel nepřekonatelné schéma na zničení konkurenční společnosti. Skutečně se mu podaří spáchat zločin a vyhnout se trestu v době, kdy je něco takového nemyslitelné či dokonce nemožné? Román Alfreda Bestera je vůbec první dílem odměněným cenou Hugo a dodnes si uchoval snad všechny klady, které ho k této poctě předurčily. Tato originální vize s překvapivou pointou a nebývale propracovanou psychologií postav je jeden z vrcholů žánru science fiction. Příběh muže, který se rozhodl prosadit svou vůli navzdory celé společnosti jednoduše nikdy nezapomenete....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24076/zniceny-muz-XWv-24076.jpg 4.190
Literatura světová, Detektivky, krimi, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

The Demolished Man, 1952

Kniha Zničený muž

R47

Ještě dnes strhující dílo s experimentálníma pasážema. Pořád živé. Muselo to být zjevení ve světle tehdejší produkce.

Enforcer

Tomu roku vydání (1952) se nechce věřit. Kromě některých naivních představ o počítačích tato kniha vůbec nezestárla a má neuvěřitelný spád. Trochu až kotletovský, chtělo by se říct.

encyklopedie
15.11.2020

Tato kniha bez nadsázky patří k vrcholům žánru sci-fi a je dílem, které nesmí chybět v žádné knihovničce; neobvyklá námětem i způsobem vyprávění, zaujme i čtenáře, kteří nejsou nadšenými příznivci SF.
...mých oblíbených 321%

sedw
17.10.2020

Tutu knihu jsem četl 2x s odstupem asi 10 let a neztratila nic na své napínavosti a čtivosti. Super příběh, u kterého bych nevěřil, že vznikl v padesátých letech.

Albertos
06.06.2019

Možná jsem od toho čekal něco trošku jiného, ale rozhodně nemohu říct, že mě to zklamalo. Dobře napsané a než se nadějete, máte knihu za sebou. Psané zajímavou formou, kdy se prolínali telepatické rozhovory, klasické vyprávění, vlastní myšlenky....a spousta nečekaných zvratů.

thorir
10.05.2019

Další z řady mistrovských děl SF. Po předchozí zkušenosti s autorem, v podobě novely „Hvězdy, můj osud“, jsem očekával jistý vysoký standard. Zdá se, že ho i tato kniha, s jednou malou výhradou, naplňuje. Text svižně plyne, čte se velmi dobře, autor opravdu umí psát velmi zábavně, výstižně. Skvěle zvládá popisy pocitů nenávisti, obav a motivace hlavního protagonisty, jeho nezměrnou touhu zvítězit. A kde že je ta drobná výhrada? Za mě je to celé telepaticko-detektivní téma. Nějak ke mně nedokázal proniknout ten „wow“ efekt, kterým podobný příběh mohl na čtenáře působit v padesátých letech. Byť je snaha autora vykreslit fungování telepatické společnosti nesmírně působivá. Též proto si kniha své místo v SF knihovničce bezesporu zaslouží.

kralika
22.04.2019

Pečlivě vymyšlený příběh postavený především na preciznosti vyprávění. Pasáže se slovními přestřelkami doplněné těmi paralelními telepatickými byly opravdu požitkem.

Lucka11
25.05.2017

Pred prečítaním tejto knihy som tému sci-fi nevyhľadávala.
Knižku som dočítala len pre Knižnú výzvu.
Po prečítaní knihy som svoj názor nezmenila...... :-(

telepatie

Alfred Bester