Zničený muž

Veškerou zločinnost kontrolují na počátku dvacátého čtvrtého století telepaté. Jsou schopni zachytit jakýkoli zločin dříve, než se stane. Vražda je prakticky nemožná, ale jeden muž je k tomuto činu přesto odhodlán. Psychotický obchodní magnát vymyslel nepřekonatelné schéma na zničení konkurenční společnosti. Skutečně se mu podaří spáchat zločin a vyhnout se trestu v době, kdy je něco takového nemyslitelné či dokonce nemožné? Román Alfreda Bestera je vůbec první dílem odměněným cenou Hugo a dodnes si uchoval snad všechny klady, které ho k této poctě předurčily. Tato originální vize s překvapivou pointou a nebývale propracovanou psychologií postav je jeden z vrcholů žánru science fiction. Příběh muže, který se rozhodl prosadit svou vůli navzdory celé společnosti jednoduše nikdy nezapomenete....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24076/big_zniceny-muz-XWv-24076.jpg 4.1105
Literatura světová, Detektivky, krimi, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Demolished Man, 1952

Kniha Zničený muž

Ivan F

Zničený muž - úžasná kniha, veľmi dobré čítanie. Na to, že kniha bola napísaná v roku 1953 a ja som sa k nej dostal, keď bude mať takmer sedem krížikov, tak je stále svieža a neotrelá. Neviem, či celý príbeh nemal vyznieť tak, aby čitateľ fandil zápornej postave, no nedokázal som sa s kladnou postavou zžiť a záporák to u mňa vyhral na plnej čiare. V každom prípade bol Alfred výborným spisovateľom a dialógy sú skutočne nadpriemerné. Veľmi silnou pasážou je spojenie sa telepatov, aby spôsobili psychické zrútenie a vznik "zničeného" muža. Čo majú všetky staré a dobré kusy spoločné je primeraný počet strán, žiadne mlátenie prázdnej strany.

A ešte niečo: Niekedy ma zarážajú príspevky čitateľov, ktorí prirovnávajú staršie knihy, akoby boli inšpirované mladými autormi - pritom je to naopak, súčasníci si brali inšpiráciu zo stránok minulosti - kniha nemôže byť v žiadnom prípade kotletovská, prirovnanie vyznie takmer ako urážka.

1T0S_

Skvělé, až se mi nechce věřit, že bylo dílo napsáno začátkem padesátých let. Autorovi rozhodně nemůžu upřít fantazii, samotný koncept a svět Zničeného muže je totiž dosti promyšlený a naprosto originální. Děj je též fajn. Postavy byly slabší, občas jsem měl pocit, že se chovají tak trošku nelogicky, to se ale dalo bez většího problému přejít. Za mě fajn uvítání do starších sci-fi.

KapitánSmrt
12.10.2021

Svižné oddechové čtení, které dle mého ale značně zastaralo. Některé představy budoucnosti působí dnes úsměvně. Využití poznatků z psychoanalýzy a z psychologie obecně mohlo být ve své době svěžím prvkem, dnes je ale poznání opět o notný kus dále. Děj a zvraty nebyly špatné. Navíc jde o knihu čtivou a pěkně napsanou. Jakožto zajímavý exkurz do myšlenek autora o tom, jak si v polovině minulého století představoval budoucnost, poslouží tento text obstojně.

MilkyA
21.08.2021

Úžasná kniha! A ten kto ju zoženie za pár centov prípadne zadarmo v hnusnom 80tkovom vidaní s tými ohavnými psychopatickými ilustráciami od pána umelca Róberta Bruna, rodáka z môjho mesta, dostane telepaticky nakopané dvojnásob! Tomu musím len pogratulovať!

R47
03.02.2021

Ještě dnes strhující dílo s experimentálníma pasážema. Pořád živé. Muselo to být zjevení ve světle tehdejší produkce.

Enforcer
17.01.2021

Tomu roku vydání (1952) se nechce věřit. Kromě některých naivních představ o počítačích tato kniha vůbec nezestárla a má neuvěřitelný spád. Trochu až kotletovský, chtělo by se říct.

encyklopedie
15.11.2020

Tato kniha bez nadsázky patří k vrcholům žánru sci-fi a je dílem, které nesmí chybět v žádné knihovničce; neobvyklá námětem i způsobem vyprávění, zaujme i čtenáře, kteří nejsou nadšenými příznivci SF.
...mých oblíbených 321%

sedw
17.10.2020

Tutu knihu jsem četl 2x s odstupem asi 10 let a neztratila nic na své napínavosti a čtivosti. Super příběh, u kterého bych nevěřil, že vznikl v padesátých letech.