SCP Online SCP komentáře u knih

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Mladý člověk, který se sráží s realitou. Vyprchané nadšení, nezařaditelnost, nepochopení, nemožnost opustit jedno pro druhé. Obžalovává společnost, systém a doktory, jejich přístup a postupy.

03.09.2023

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

(SPOILER) Dejte přednost náročné aktivitě před pasivní konzumací. Vytvářejte za pomoci svých dovedností hodnotné věci ve fyzickém světě. Vyhledávejte aktivity vyžadující reálné, strukturované společenské interakce.
Sezónní a týdenní plán volného času.

25.09.2022

Historie včel Historie včel Maja Lunde

(SPOILER) Lidé, kterým se stala, stává nebo jimž se schyluje ke katastrofě spojené se včelstvem. Jak se s ní vypořádávají a jak reaguje jejich rodina.

17.03.2022 5 z 5

Pákistán Pákistán Jan Marek

Vtěsnat dějiny do 150 stran je umění. Jiný pohled na Rawalpindi Conspiracy. Česká, anglická podoba a někdy přepis pákistánských jmen a reálií k pozdějšímu dohledávání. Skvělý humor v informacích pro turisty.
Autor vypadá na znalce vojenství, které dokáže poutavě podat.
Obálka nevysvětlena.

28.08.2023 5 z 5

Demokracie Demokracie Joan Didion

Život jedné fiktivní významné rodiny té doby. Jedná se o krátké zápisky a myšlenky vypravěčky-spisovatelky, takže události dostáváme po kouscích a na přeskáčku. Na konci pak vidíme celý příběh.

Poklona nakladatelství, které uznává důležitost překladatele a tiskne ho na titulní obálce, perfektní práce překladatele a editora, obálka vystihuje náladu knihy.

01.11.2022 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Až posedlost člověkem, který miloval slova, hledání odpovědí a změna. Kniha je protknuta láskou k Lisabonu. Jestli jste ji ztratili, pomůže vám k ní najít cestu.

18.10.2022

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Problémy prostých lidí za Francova režimu. Předvídatelné, trocha romantiky. Jednoduchý jazyk. Oceňuji příběh Fugy.

20.04.2022 3 z 5

Čeští spisovatelé korejským dětem Čeští spisovatelé korejským dětem Vilém Závada

Formálně zdařilé básně a povídka. Jedná se o kritiku USA, které se zapojilo do korejské války bakteriálními zbraněmi (bohužel roku 1997 potvrzeno bývalým senátorem Burtnem - pouze k experimentalním účelům).
Ukazuje se zlo války a nemocí, které nejvíce postihuje děti, oslavuje se Korea a naděje v lepší zítřek. Celkový dojem kazí patos, který je vytvářen tvrzením, že Stalin je ten, kdo přinese mír. Symbolika.

08.01.2023

V noci je každá krev černá V noci je každá krev černá David Diop

O válce z pohledu válkou zničeného muže (dobrovolně narukovaného). Psychické narušení a dětský pohled (vzpomínky) dávají autorovi prostor na mlžení - co se opravdu děje, co je zkreslené úhlem pohledu. Prvky magického realismu.

24.10.2022

Najdeš mě v Havaně Najdeš mě v Havaně Serena Burdick

(SPOILER) Matka vypráví dceři, dcera matce o nevyřčených pocitech, nedorozuměních a prázdnotě. Jedna katastrofa za druhou, kubánské revoluce, předjímaní událostí. Sexuální a domácí násilí.

23.10.2022

Hledání ráje: Můj život s gepardy Hledání ráje: Můj život s gepardy Matto Barfuss

Plno informací o gepardech a afrických národních parcích (Keňa, Tanzánie, Namibie, Zambie). Styl autora je trochu naivní, arogantní, často kritizuje něco, co pak sám dělá.
Jak to dopadlo s ostatními gepardy?

06.10.2022 4 z 5

Slzy pro Ommu Slzy pro Ommu Michelle Zauner

4,5*. Syrová výpověď s nádechem melancholie. Na začátku popis složitých rodinných vztahů, které jsou pak v průběhu doplňovány (otázky identity a dospívání). Starost o matku během nemoci a vyrovnávání se se ztrátou. Jídlo je důležitou součástí života, protože jeho prostřednictvím nejvíce cítí lásku své matky a spojení s celou rodinou.
V českém vydání je použit dvojí přepis jihokorejských reálií.

24.09.2022

Vlci Vlci Farley Mowat

S nadsázkou a humorem vyprávěno o pozorování vlků v 50. letech a zjištění, která vláda tenkrát ignorovala.

19.08.2022

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Střet mladé a staré generace, problematika nečinnosti, homosexuality a stáří, které čeká na každého z nás. Vhled do pečovatelských domovů v Jižní Koreji.

22.06.2022 5 z 5

O času a vodě O času a vodě Andri Snær Magnason

Vzpomínky autora a jeho rodiny, ke kterým přidává problematiku tání ledovců a okyselování oceánů. Boj proti a za globální oteplování (ekologie x ekonomie). Islandské reálie, historie a vývoj. Někdy části v rámci kapitoly plynně nenavazují, často se opakuje.

"Problém se má nejen zviditelnit, ale také podat tak, aby mu bylo rozumět."

09.06.2022

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Hlavní hrdinka má potíže vyjádřit samu sebe, nedostatek sebeúcty, snaží se o destrukci vlastního těla a vrhá se do vztahu, který nemá budoucnost. Na začátku nikdo není schopen být upřímný ve svých citech k vlastnímu okolí.

26.05.2022

Dievča so siedmimi menami Dievča so siedmimi menami Hyeonseo Lee

Kniha je rozdělena do kapitol podle událostí, které se spoluautorce odehrály. Popisuje výchovu, společenské žebříčky, hladomor po pádu SSSR, běžný život v Severní Koreji a strasti na cestě do legality.

20.05.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Tradice a neschopnost komunikovat v rodině. Na pozadí okrajově zmíněné politické události v Nigérii.

29.03.2022 3 z 5

Zlomená křídla Zlomená křídla Chalíl Džibrán

Kritika tradic a biskupů bahnících po majetku. Erudovaný poetický jazyk, oslava mateřství. Ponechává otázku zda je velikost oběti větší než velikost rebelství a vzpoury.

03.03.2022 4 z 5

Nikdo o tom nemluví Nikdo o tom nemluví Patricia Lockwood

3,5*. Nereálný versus reálný svět. Všechny dosavadní problémy dohnány do absurdity, protože, když přijde tragédie, nezáleží na rase, pohlaví ani národnosti. Forma psaní odpovídá tomu, jak na nás útočí internet.

03.03.2022 3 z 5