Dievča so siedmimi menami

Dievča so siedmimi menami https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277220/bmid_dievca-so-siedmimi-menami-JjP-277220.jpg 5 30 10

Hyeonseo Lee vyrastala v Severnej Kórei a bola jednou z milióna ľudí chytených do pasce uzavretého a nemilosrdného diktátorského režimu. Od škôlky až po nútenú službu v Socialistickom zväze mládeže v štrnástich rokoch štát kontroloval každý aspekt jej života. Keď v roku 1990 nastal hladomor a Hyeonseo sa ocitla uprostred chaosu, hladu a represií, začala o svojom dovtedajšom pevnom presvedčení pochybovať. Je jej krajina naozaj „najlepšou na zemeguli“, ako jej vždy tvrdili? V roku 1997 sedemnásťročná Hyeonseo Lee ušla z vlasti do Číny. Prvé matkine slová stratenej dcére v telefóne zneli: „Nevracaj sa.“ Odveta za návrat by mala pre všetkých osudné následky. Dievča so siedmimi menami je príbeh života Hyeonseo v Severnej Kórei, jej úteku a odvahy, akú v sebe ako osamelá a zraniteľná tínedžerka objavila, aby začala nový život v Číne. Vo svojej knihe spomienok Hyeonseo konštatuje, že život na úteku, bez identity a bez zmysluplnej existencie, nie je ľahší ako život v Kórei. O dvanásť rokov sa vrátila na severokórejskú hranicu s odvážnou misiou nahovoriť matku a brata na odchod do Južnej Kórey, na ťažkú, nákladnú a veľmi nebezpečnú cestu. Hyeonseo je dnes uznávanou hovorkyňou a bojovníčkou na medzinárodnej scéne. Táto pútavá, hrdá a presvedčivá kniha odráža jej pozoruhodného ducha aj prekonané hrôzy minulosti a zároveň ponúka dôveryhodnú výpoveď o každodennom živote v Severnej Kórei.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (SK)

The Girl With Seven Names , 2015

matogeminimato
22.11.2023 5 z 5

Skutočný pribeh mladého dievčaťa zo Severnej Korei,ktoré chce spoznať slobodu a dostane sa do Číny.No tu jej odysea iba začína...Zvlastne na tom je že veľa ,,Severokorejčanov,,ktorý emigrovali nezvládli ,,slobodu,,a chceli sa vrátiť do toho drastického režimu...lebo boli zvyknutý že za nich rozhoduje ich ,,vodca,,vo všetkom...a oni zrazu rozhoduju o svojom živote sami....

matogeminimato
22.11.2023 5 z 5

SCP
20.05.2022 5 z 5

Kniha je rozdělena do kapitol podle událostí, které se spoluautorce odehrály. Popisuje výchovu, společenské žebříčky, hladomor po pádu SSSR, běžný život v Severní Koreji a strasti na cestě do legality.

Petrika_D
13.01.2022 5 z 5

Koľko toho viete o Severnej Korei? Mimo toho, že tam majú komunizmus a vládne tam Kim Čong-un? Bez hanby to bolo asi tak všetko čo som o nej vedela ja. Viac som neriešila, nečítala, bolo mi to fuk. Nadávame na život v Európe, na opatrenia, vládu, prácu...ale pri čítaní tejto knihy som ďakovala Bohu, že žijeme v demokracií a na Slovensku. Kniha ukrýva príbeh o Hyeonseo Lee, jej detstve v Severnej Koreí, dospievaní, zvyklostiach, úteku a následne živote v Južnej Kórei. Bolo to veľmi obohacujúce, rozšírila som si obzory a len som klipkala očami a nechápala ako môžu ešte stále ľudia v 21.storočí žiť. Opäť rovnako ako pri Vzdelanej som cítila vďačnosť za to, že som mala možnosť učiť sa a slobodne si môžem vyberať informácie a tvoriť názor na tento svet a udalosti v ňom. Odporúčam a určite nie moja posledná literatúra faktu.

Kate_rin
04.03.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. S autorkou jsem se smála, ale i plakala. Je to velmi čtivý a poutavý příběh. O Severní Korei jsem do přečtení knihy nevěděla mnoho, a možná i to přispělo k mému překvapení.

Mayami
10.07.2018 5 z 5

Zaujímavé nahliadnutie do života severokórejčanov. Autorka si toho preskákala požehnane a má môj obdiv, že aj napriek tomu, že rástla v tak obmedzujúcej spoločnosti, to dotiahla tak ďaleko.

Silmarien
15.03.2018 4 z 5

Príbeh severokórejskej rodiny. Tak to vyzerá na začiatku. My si uvedomujeme, že veci, o ktorých autorka píše, nie sú v poriadku, ale kniha jasne ukazuje, že naše vnímanie je od toho severokórejského na míle vzdialené. Bojovať o ľudské práva? Ako človek môže bojovať o niečo, o čom netuší, že to existuje? Prečo by mal chcieť?
Kniha o tom, že aj sloboda môže naháňať strach a že život v slobodnej krajine má okrem bežných úskalí, ktoré poznáme aj my, pre utečencov z totalitných krajín ešte úplne iný rozmer.
Kniha aj o tom, že roky vtĺkané predsudky a fantazmagórie je ťažké odbúrať a trvá to dlho.

parvitas
17.10.2017 4 z 5

Spomienky a osobná skúsenosť utečenkyne zo Severnej Kórey. Miesto, kde bola individualita tvrdo potlačená, nazývala domovom. Keby sa nedostala za hranice, nevedela by, že doma boli potláčané ľudské práva, pretože o ich existencii tamtí ľudia nemajú ani potuchy. A keď nevedia, že nejaké práva majú, nemôžu za ne ani bojovať... Jej silu a odhodlanie obdivujem, dokázala sa spojiť aj s mamou a bratom a pomohla im ujsť. Kniha nehovorí len o útekoch, ale aj živote predtým, o detstve, škole a rodine, o spoločnosti, kde žila. V podstate sa mali dobre, pašovali tovar a boli relatívne na tom fajn aj v období hladomoru. Ich sociálne postavenie nebolo na úplnom dne, ale ani neboli chránení.
Páčilo sa mi, že Hjon-so hovorí aj o tom, ako sa zaradila do spoločnosti, keď sa jej podarilo uniknúť za hranice - že sloboda môže naháňať aj strach.

SilviaKovacikov
28.09.2017 5 z 5

Veľmi dobrá kniha, pútavá, miestami neuveriteľná. Patrí medzi tie príbehy, kde vždy chcete vedieť, ako to pokračuje, čo sa stane ďalej a vždy, keď máte pocit, že teraz bude už len dobre, nastane nečakaný zvrat. Klobúk dolu pred autorkou, ak si tejto všetkým musela prejsť, obdiv, že všetko zvládla a v každej situácii sa dokázala vynájsť. Určite si kúpim ďalšie knihy o útekoch zo Severnej Kórei, veľmi ma to zaujalo, naviac, dnes pomerne aktuálna téma. Režim, založený na strachu, režim, nad ktorým sa zastavuje rozum.

Rozinkazvanocky
16.03.2017 5 z 5

Strašně depresivní příběh. Jak je možné, že je jediná, kdo sepsal zpověď tohoto typu? V podstatě, kdo tuhle knihu nepřečetl, nemůže vůbec tušit, jaká je celá historie "reality" v Severní Korei. Hrozně jsem se bála, že to bude plné fyzického mučení a znásilňování (proto jsem přečtení knihy odkládala). Naštěstí měla autorka štěstí a nikdy se jí tohle nestalo.
Je to docela psychicky náročné čtení, když člověk ví, že všechno, co právě čte, se skutečně přihodilo. Pozitivní na této knize je, kromě toho, že teda se jí opravdu podařilo po náročné, dlouhé a strastiplné cestě začít žít svobodně, že je to pro evropské čtenáře strašně inspirující a člověk si pak po přečtení řekne: Proč jsem si sakra celou dobu myslel(a), že moje problémy jsou hrozné..
PŘEČTĚTE SI TO! Nejlépe z knihy, kterou si sami koupíte a tím autorku podpoříte svými penězi a svým zájmem.

životopisy, biografie útěk Severní Korea životní problémy

Autorovy knížky