Sauerkraut Sauerkraut komentáře u knih

Muž bez dechu Muž bez dechu Philip Kerr

Byl to super zážitek, ale nevím, zda i pro ty, kdo se neorientují v této části dějin. Každopádně ad Taklamakanův komentář je třeba zdůraznit, že v roce 1943 hlavně na východní frontě, bujela silná protirežimní rétorika, kdy si skutečně kde kdo z důstojníků - šlechticů - otvíral hubu na špacír. Atentáty se skutečně odehrály, a to, že se nevydařily bylo dílem neschopnosti atentátníků, i dílem neuvěřitelné náhody.

01.11.2015 5 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

mám rozporuplné pocity- Pavel a Praha mě bavili hodně (ale opravdu to nebylo kvůli erotickým pasážím, ty si najdu v jiné literatuře a lepší), Rakousko a dál pobavilo středně. V Anglii se něco zlomilo-ta story mi příliš připomínala román Nebeští jezdci. Tu část jsem skoro vnímala jako plagiát a trochu jsem na knihu zanevřela. Po Anglii už to nebylo ono, každopádně čtivé to bylo. Jako klad bych zdůraznila napětí, a akční jazyk plus velký nadhled nad určitou etapou dějin, který Čechům určitě chybí. Tématicky bych tu Pavlovu životní cestu, zmítanou těžkými časy, přirovnala k románu "Mluviti pravdu", (ačkoliv tam šel hlavní hrdina opačným směrem, ne proti zdi...) a psychologicky mi to hodně připomnělo Zpověď hochštaplera Felixe Krulla od Thomase Manna.

18.02.2015 3 z 5

Můj bratr Vinnetou Můj bratr Vinnetou Karel Jordán (p)

knížka není zdaleka jen pro filmové fandy, autor se snaží vzletným způsobem a čtivým jazykem shrnout život a dílo Maye, ilustrátory románů a vůbec světonázor autora.

16.02.2015 5 z 5

Vánoce Vánoce Karel May

Mně se to mladistvé vandrování přes kopečky k nám a zpátky moc líbilo. Byla to docela sranda (Sapfó). V Americe to taky mělo celkem spád, no a ta báseň, ta musela prostě prostoupit celý román jakožto poselství. Pokud nám chtěl autor podsunout svoji víru, je lepší to realizovat jednoduchou básní středoškoláka a konkrétními činy, než nějakými kázáními a filozofováním. Víc mi vadilo, že se opět sešla fůra starých známých (či jejich příbuzných) po dlouhých letech kdesi v daleké divočině, ale bez hesla "jak je ten svět malý!" by se prostě neuzavřel kruh. Osobně vánoční šílenství nemám vůbec ráda a poté, co na Štědrý den autor nechal umřít Kapra (Carpio) mám na tento svátek ještě větší vztek. V překladu, který jsem četla, nebylo jasné, proč je Carpio už předem synem smrti, žeby TBC? Nechápu, proč se nepokusili ho dostat dolů do civilizace. Ale asi už to nemělo smysl, kdo ví. Nebo takový budižkničemu, který nikdy nic pořádného nedokázal a pro kterého ronili slzy jen jeho kámoši na pouti, za to nestál? Ale četlo se to fakt dobře!!!!

12.02.2015 4 z 5

V Súdánu V Súdánu Karel May

Súdán je z části hodně těžký terén kolem řeky, kde vlhkost a moskyti ničí kohokoliv, kdo se sem vydá. Strádání není ale nic proti tomu, když Kara ben Nemsi musí být nedobrovolným svědkem vraždění nevinných. Ti nejhorší otrokáři jsou po zásluze potrestáni smrtí, u některých ovšem Kara smlouvá a obhájí jejich životy. Konec je opět pro čtenáře smutný proto, že se musí rozloučit s aktéry, kteří leckomu nutně během třídílného putování podél Nilu přirostli k srdci.

17.01.2015 5 z 5

Praha osudová Praha osudová Philip Kerr

nebylo to špatné, ale Bernieho mám raději v jiných dílech. V Bernieho vnitřní světonázor věřím, netuším ale, zda je možné, aby ho prezentoval takto veřejně, tj. přímo před lídrem SD, Heydrichem

03.01.2015 3 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

napínavé čtení. Syrové a realistické....film je oproti tomu takový lehce romatický. Taky ale z knihy moc netuším, kde se v Clemensovi vzala taková vůle urazit přes deset tisíc kilometrů domů.

03.01.2015 4 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Kvalitní historická monografie, zároveň dobře sepsaná. Je vidět, že autor se na sběru materiálů ohledně osoby pátera Toufara skutečně nadřel a nenechal nic náhodě. Dlouhodobá příprava se opravdu vyplatila. Jsem přesvědčena, že se toto dílo dotklo duší všech, tj. i laiků a mladých, jakožto také těch, které naše nedávná historie nezajímá.

Claus Schenk von Stauffenberg Claus Schenk von Stauffenberg Peter Hoffmann

zatím nejlepší životopis hraběte, co jsem kdy četla. Zároveň hodně podrobná sonda do hnutí odporu v samotném Německu

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

jedna z mých nejlepších knížek. Skvělý akční jazyk, přítomný čas, syrová realita krášlená doslova básnickými obraty. Strašně nebezpečné bojové situace, nad kterými zůstává rozum stát.....Ten kluk má ale talent nejen na lítání a stíhání. Člověk ho prostě musí mít rád (teda já nejsem člověk, ale ženská). Pierre má velký nadhled a nevím, jestli je to tím, že jeho krev je napůl nepřátelská (jeho bratranec Bruno Klostermann pilotoval na druhé straně barikády). Autorovy další životní osudy (včetně usazení se po válce v politicky méně vyhraněné Argentině) jsou toho dokladem

Totožnost je príma kšeft Totožnost je príma kšeft Thomas Perry

Nemám ráda, když je hlavní hrdinkou v knize žena. Toto je jedna z mála vyjímek, která potvrzuje pravidlo. Jane mám upřímně ráda a také její další příběhy jsou skvělé

Mahdí Mahdí Karel May

Třídílného Mahdího jsem zhltla i jakožto dospělá. Problematika otroctví v islámských zemích, samozvaný duchovní vůdce a proti tomu všemu evropsky smýšlející Kara ben Nemsí je bezpochyby téma, které je bohužel aktuální i dnes. Filozofování nevadí, ale uznávám, že plenění vesnic s vražděním místních, kterému musel být hlavní hradina přítomen, nahrává spíš radikálnějšímu postupu proti otrokářům.

31.12.2014 5 z 5

Krumir Krumir Karel May

Moje oblíbená povídka od KM. Kara se vydává do pouště zachránit unesenou nevěstu svého sluhy a jako vždy zúročí a zkombinuje své znalosti místních zvyků se skvělou fyzičkou a svými loveckými zkušenostmi. Cestou stihne totálně zblbnout jednu mladičkou krásnou žábu od beduínů (vlastně je ta náklonnost oboustranná), pod jejíž ochranu se uchýlí a nechybí ani lov na krvelačné zvířecí zabijáky. Mayův popis boje se šelmami mě neomrzí asi nikdy, i kdyby se snad konal v každé kapitole.
Závěrečná honička na koních po nebezpečné krustě solného jezera patří mezi mé nejoblíbenější "koňské" scény, které May kdy napsal.

25.12.2014 5 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Vinnetou (a vůbec Mayovky) formoval moji osobnost od dětství, formuje dosud a bude doufám až do smrti mým morálním vzorem. Setkání a přátelství dvou mladých lidí naprosto odlišných kultur, jazyků, ras a zvyklostí, které spojuje jen to dobré, co v nás je, je prostě geniální. Vzít si od druhého jen to pozitivní, poučit se a snažit se najít společnou řeč pro blaho ostatních, respektovat odlišnosti a přitom zůstat sám sebou, to je nádherná syntéza dvou duší. May prostě předčil svými myšlenkami dobu a mnoho let. Vinnetou a Old Shatterhand jsou vlastně jakýmisi polobohy a nadlidmi, kteří vynikají vysokou inteligencí, fyzickou zdatností a humanitou. Jsou vlastně nereální. Proto se na ně můžeme upnout a bezmezně je obdivovat, milovat a ctít.

19.12.2014 5 z 5

Žut Žut Karel May

poslední tři díly série jsou trochu jiné. Z Kary se stává větší nadčlověk, než dříve. Hravě se naučí ovládat čakan, takže albánští "divoši" ztratí poslední výhodu, kterou by nad ním mohli mít. Děj se tak trochu opakuje, tj. vyslechnout tajně padouchy, zesměšnit je a posunout se o level výš směrem k vrcholku ledovce. Záchytným bodem je nějaká chatrč, jeskyně či něco podobného. Semtam narazí na známého (anglický lord) či starého známého padoucha, se kterým má skupinka nevyřízený účet. Všechny nitky se sbíhají k vážené osobě, která má krycí jméno Žut a má opravdu hodně dlouhé prsty. Závěrečné stíhání s Ríhem v hlavní roli je super, loučení s postavami na konci posledního dílu pro čtenáře nelidsky nostalgické

18.12.2014 3 z 5

Z Bagdádu do Cařihradu Z Bagdádu do Cařihradu Karel May

hodně smutný díl, který nás seznamuje s problémy mezi sunnity a šííty. Zbytečná smrt šejka Muhammada, Peršanů a nakonec i psa budí u čtenáře beznaděj. Karavana s mrtvolami je neuvěřitelný zážitek, mor je pak přímým důsledkem této příšerné zvyklosti.
V tomto díle se náhodou zformuje kolem Kary skupinka lidí, kteří hráli určitou roli v prvních dvou dílech. Setkání dřívějších aktérů ve velkoměstě není pro čtenáře moc uvěřitelné, ale pro budoucí děj bohužel nutné. Opouštíme jednotlivé loupeživé gangy a náboženské a oblastní boje a hurá na stíhání organizovaného zločinu. Souboj s mafiány na Balkáně může začít

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karel May

tenhle díl mám asi nejradši. Popisuje věčné půtky mezi jednotlivými etniky a náboženskými skupinami, které trvají dodnes. Jezídové, Kurdové, Chaldejci, Turci.....Líbí se mi také popis divoké nevábné krajiny, zvyků lidí, mentality městských v Amádíji, taky jsem ráda za psa Dogana, tak nějak mi tam pasoval. Miluju scénu, kterak Kara se svým Ríhem skončí na římse nad propastí a musí provést tu nádhernou otočku. Líbí se mi, jak Kara dokáže popohnat odpovědné osoby k uzavření míru a z nepřátel udělat přátele. Morální odkaz je v tomto díle skutečně silný.

Vinnetou mezi Beduíny Vinnetou mezi Beduíny Karel May

trilogie Trampem v Sonoře, Vinnetou mezi Beduíny a Satan a Jidáš (Supové Mexika) má spád a napětí. Vzhledem k tomu, že náčelník Apačů vycestoval na jiné kontinenty, je to sice trochu crazy a budí u dospělého úsměv, ale třeba o to víc přitáhne dětského čtenáře. Od Laseru se mi líbil překlad, dialogy jsou zajímavé, jazyk moderní, slovní pošťuchování mezi postavami má vtip. Občas si hlavní hrdinové něco lehce vytknou, záporáci zase nejsou plošší, semtam se vyvíjí (Player). Nechybí výrazný ženský prvek v podobě andílka (krásná Marta) a čertice (zlá Judith). Ani jedna z nich nenechává hlavní hrdiny chladnými, a to už je třeba u jindy zdrženlivého Vinnetoua co říct.

Trampem v Sonoře Trampem v Sonoře Karel May

Old Shatterhand v souboji s neuvěřitelně krutými yankeei, neschopnými mexickými úřady a místními indiány. Většinu z nich převyšuje svými fyzickými i intelektuálními schopnostmi, ale i tak bude honba za spravedlností dlouhá a bez pomoci bráchu Vinnetoua se neobejde. Navíc ve skupině Poláků, které musí zachránit ze rtuťových dolů, je jedna mimořádně zlá osoba, kterou se fakt nevyplatí zachraňovat - kupodivu je to ženská. Krásná, lstivá lasička Judith, nad jejíž prohnaností vrtí hlavou i jinak klidný Vinnetou.

18.12.2014 3 z 5

Pouští Pouští Karel May

První díl se mi líbil moc. Skvělý popis krajiny a lidí. Zvyklosti, náboženství, dobré i špatné události. A do toho všeho vkročí sympatický Kara, který musí všechny nějak usměrnit, zachránit, popohnat, usmlouvat sem tam příměří....Super čtení, skoro by se dalo říct více pro dospělé, než pro děcka

18.12.2014 4 z 5