Žut

Poslední díl dobrodružného cyklu, v němž Kara ben Nemsí se svým přítelem Halefem konečně zneškodní tlupu loupežných vrahů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310/big_zut-pFQ-310.jpg 4.3252

Ve stínu padišáha / V tieni padišaha 6.

Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Olympia

Der Schut, 1892

Kniha Žut

heavy66

Snad nebudu spoilovat, řeknu-li konec dobrý, všechno dobré! Stejně jsme to všichni čekali. Kara ben Nemsí, stojící ve stínu vládce všech věřících, vítězí na celé čáře i v závěrečném dostihu na svém Ríhovi, na překážce, proti které je Velký Taxis jen prolézačka pro děti.
Finální kniha série je možná nejlepší ze všech, anebo stejně dobrá jako předchozí. Každopádně přečíst ji musíte!

Hloupejhonzacz
26.06.2020

Vyvrcholení šestidílného cyklu Ve stínu Padišáha

Disease
28.11.2019

U uhlíře Šarky jsem se sice místy lehce nudil, ale i tak je to důstojné zakončení série.

Kakho-Oto
12.07.2019

Pronásledování (stále většího počtu) zločinců a boj s Žutovou bandou zcela intenzivně pokračuje i v posledním dílu cyklu. Od dobrodružství v Sabanově chatrči (okolo 100. strany 4. dílu) zažívá čtenář jeden střet se "Žutovci" za druhým. V tomto dílu se nejprve ve velkém nebezpečí ocitá Halef, v další epizodě je příběh okořeněn střetem s medvědem, u Ďáblovy skály dojde k velkému boji se zločinci, Kara odhalí místo hrůzy a osvobodí přítele Lindsaye, cestou roklemi dochází k dalšímu většímu bojovému střetu s Žutovými lidmi. Na posledních sto stránkách se Kara a jeho přátelé střetnou s hlavou bandy. Po několika komplikacích se příběh uzavírá smrtí hlavního padoucha a krutým potrestáním jednoho z jeho důležitých nohsledů. Na posledních pár stránkách je čtenářovi vylíčeno loučení Kary s řadou jeho přátel. S několika z nich se vydává lodí do Jeruzaléma, asi dva měsíce po návratu do Německa obdrží květnatý dopis od Halefa. Přestože v tomto dílu toho není moc originálního, dokázal mě spolehlivě bavit až do konce. Celkové hodnocení: mírně nad 90 % Cyklus je jedním z husarských kousků Karla Maye. Ve stínu padišáha alias Po stopách zlého činu mě velmi bavilo, zcela jistě tento cyklus patří k nejlepší třetině díla Karla Maye. Pokud se intelektuálové štítivě straní Maye a odmítají brát jeho dílo jen trošku vážně (názor jednoho komentátora na této databázi), projevují svou omezenost a dokazují tak okolí, že vlastně žádnými intelektuály v pravém slova smyslu nejsou. Osobně mám vysokoškolské vzdělání humanitního směru, zároveň miluji Karla Maye a jeho dílo (s výhradami i filmové přepisy tohoto díla). Howgh!

jadran
09.02.2019

No, a je zase konec. Všechno dobře dopadlo, Žut se potrestal sám a Kara se vyhnul tomu, aby osobně někoho "odrovnal". Na druhou stranu například scéna, kdy zajatý Žut uprchne z vlastního hanu poté, co Halef a spol. neprovedou dostatečně prohlídku místa a Kara je se sirem Davidem a kupcem Galingrém přepaden uvnitř a musí se osvobodit tak, že střílí revolverem ty, kteří se ho snaží spoutat, do břicha vyvolává otázkou, co taková kulka do břicha asi způsobila kromě pozdější smrti, nicméně ona ta snaha nikomu neublížit (maximálně tak bičem...) je chvílemi až křečovitá. A když už si Karl May neví rady, odehraje se pomsta jako férový souboj - viz. Osko a především na konci Umarova exekuce, kdy nechá vraha svého otce žít, ale vydloubne mu oči...brrr, snad ta smrt by byla lepší, než se zbytek života v daném prostředí vláčet slepý. Ale to je princip trestu a vede to k úvaze, jetsli něco podobného skutečně není horší než relativně rychlá smrt - jako v případě samotného Žuta. Docela by mně zajímalo, jak si šíita Žut mohl získat takové renomé a hlavně vůdcovské postavení mezi sunnitskými Albánci, ale to je asi jedno. Potešilo mě, že Karl May tady přece jen zaznamenal, že Srbsko bylo v té době nezávislý stát - Žut přece chtěl Ríha, aby na něm v čele svých stoupenců vedl vpád do Srbska. Při znalosti tehdejších poměrů si myslím, že srbská armáda a četnictvo by si s ním poradily mnohem snáze, než obdobný mocenský aparát tehdejšího Turecka - resp. osmanské říše. Radost jsme měl z oné charity, jejíž "obětí" se stali (a ne jednou - trumfování se sira Davida s Galingrém mělo své vítěze v případě obdarovaných) jak Osko s Omarem, tak především Halef, ocenil jsem velkorysost sira Davida, který Ríha nezískal, ale v jeho vstřícnosti vůči Halefovi se to nijak neprojevilo a vydavateli tohoto vydání jsem vděčný, že cyklus neobsahuje onen dovětek, kdy dojde k tragickému úmrtí milovaného koně při návštěvě Kary u Haddádů "někdy" později. Takže, dočetl jsem a někdy příště zase neshledanou v tuniské poušti. A už se těším, co v knihách zase objevím nového a jak se budu na tolikrát "přehraný" příběh dívat...Žut byla první kniha z tohoto cyklu, která se mi dostala do ruky desítky let nazpět a vůbec nevadilo, když jsem pak četl předchozí díly (s výjimkou Pouští - tu jsem dostal až jako poslední a už v tomto vydání z Olympie) až následně, takže jsem věděl, jak to "dopadne". Tohle se prostě neomrzí. Filmové verze jsou ubohoučké a nestojí na rozdíl od indiánek za pozornost, ale tohle je celoživotní srdcovka - díky moc Mr. Karo!!! A příště se zase těším na shledanou.

Pavelpi
30.07.2018

Tenhle poslední díl série hodnotím jako nejlepší.Logicky poskládaný závěr objasní i některé neuzavřené věci z minulých dílů.Překvapivé je i to,že se setkáme znovu s Lindsayem.Nejlepší je hlavně závěr,kdy se loučí Kara s Halefem.

vlastimil577
25.03.2018

Dobrý závěr - a lepší než filmové !!

Richie1
14.01.2017

V závěrečném dílu se uzavřou úžasná dobrodružství Kara ben Nemsí i celá jeho anabáze po Osmanské říši. Hlava zločinecké organizace - Peršan Žut - mu bude důstojným soupeřem. Dokončí se i zápletka odhalených zločinů z prvního dílu.
Zajímavé je, že autor svého hlavního hrdinu vybavil nekonečnou vírou v nápravu i těch nejšpatnějších zlosynů. Kara ben Nemsí se vždy snaží odhalit a zamezit zlu, ale o větší potrestání viníků už tolik nestojí - snaží se je spíše domluvou přivést k poctivému životu. A dokonce i při sebevíce nebezpečných soubojích se vždy snaží zachovat život protivníka. Vlastně během celé ságy nezabil přímo ani jednoho nepřítele. Snad jen řezníka Čujana - ale i toho zastřelil jen náhodou (a navíc jen držel hlaveň a spoušť zmáčknul Osko). Křesťanská víra Karla Maye pronikla do těchto dobrodružství v Orientu více než do dobrodružství Old Shatterhanda na Divokém Západě.
Ve stínu padišáha je každopádně výborné dobrodružné čtení. Mám pro tuto sérii slabost už od dětství a ani s přibývajícím věkem se to nemění. I závěrečný díl hodnotím velmi vysoko. 90%