Satyrka Satyrka komentáře u knih

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

6. AUDIOKNIHA
Vlastně jsem ani nevěděla, co přesně čekat, když jsem knihu začala číst (poslouchat), věděla jsem jen to, že na celou sérii často někde narážím a že si chci první díl určitě přečíst.
Zprvu to vypadalo slibně, znělo to zajímavě, mě zajímalo, kam se David v pátrání dostane. Do určité části to bylo i velmi napínavé a já se nemohla odtrhnout. Jenže pak se to začalo hroutit. Přestalo mě to bavit, začalo to být ve stylu, který moc nevyhledávám a David mi začínal být nesympatický. Na mě tam bylo příliš mnoho akce, začalo se to opakovat a nic šokujícího jsem taky nenašla. Celé to ve mně vyvolávalo podivný pocit.
Další díly zkusím, protože vypadají, že by mohly být lepší. Uvidíme.

21.05.2024 3 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Zprvu jsem se nemohla začíst, ale pak už to bylo lepší. Pokud hledáte něco, co má sice temnější téma (predátoři na internetu, pedofilie), ale žádné brutality a velké zvraty, pak doporučuji.
Kniha plyne pomalu, střídá se minulost s přítomností, ale díky datům se to dá dobře sledovat, střídají se i pohledy jednotlivých postav, k vyřešení se prokousáváme celou knihu pomalu, zatímco se dozvídáme o životě Jean, ale i o tom, jak snadné některé věci dnes jsou díky internetu (dovolím si odkázat i na knihu V síti). Díky zkušenostem autorky, která novinařinu dělala, do tohoto oboru trochu nahlédneme. Oceňuji i pohled do světa člověka jako Jean. Takový psychický teror od novinářů a veřejnosti nikomu nezávidím. Kniha pro mě nebyla špatná, ale čekala jsem něco víc. Každopádně jdu do dalšího dílu, který jsem si pořídila společně s tímto.

03.04.2024 3 z 5

Zajíci, utíkej Zajíci, utíkej Alexander Gordon Smith

Tak další díl, na který jsem nedokázala čekat a objednala si ho už teď (normálně kupuju jenom knihy z bazaru a v akcích).
Série rozhodně nejde číst na přeskáčku, spíš než jednotlivými případy se zabývá spíš Kettem a tím větším zlem, které není moc uchopitelné. Tohle je další díl, kde to prostě nemůže skončit dopadením jednoho padoucha, protože je v tom něco víc. Já osobně radši detektivky, kde se každý díl zabývá jiným případem, ale i tak jsem si tuhle sérii zamilovala. Tento díl už byl na mě ale trochu moc. Ano, je zajímavý tím, že tentokrát to celé vidíme spíš z pohledu podezřelého než z pohledu policisty, ale jinak autor Robertovi hrozně nakládá, tohle všechno se jednomu člověku jen tak nestane. I tak určitě půjdu do dalšího dílu, tahle série si mě svými postavami dost získala, hlavně protože postavy jsou pro mě velmi důležité. Pokud si s nimi nepadnu, nedokážu si ani pořádně užít příběh.
Zlouna jsem tentokrát opravdu neodhadla, a je pravda, že jsem byla dost z celého případu zamotaná.
PS (SPOILER):
Jsem čtenář, co rád šťastnější konce, takže jsem ráda, že autor nechává své hlavní postavy žít a přežívat vše možné i nemožné. Ani chvíli mě neobalamutil přes Billie a její kupování květin. Jen jsem trochu čekala, že podle toho, jak Billie "mluvila", že od Ketta radši odejde, ale naštěstí zůstala.
Co se týče "duchů", mám takový pocit, že jsem to už někde četla, takže mi to nepřijde jako přitažené za vlasy.

11.03.2024 4 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Krátká knížka na jeden večer. (Já se tedy ještě při tom jednom večeru pustím do další.) A pořád lepší než televize. Pokud jste ale doma sami, možná si tu televizi pusťte jako zvukovou kulisu, abyste se moc nebáli. Nebo takhle - já se nebála. Spíš jsem z toho měla znepokojivý pocit, protože každá povídka je temná.
Kniha je psaná svižně, čtivě, autorův styl mě baví. Kromě první povídky jsem odhadla konec každé. Asi se to dá trochu předvídat. Nicméně nejhororovější za mě byla ta druhá, trochu mi i připomněla jeden díl seriálu Grimm, to kvůli tomu, že někdy se domníváme, jak to vše bylo, v podstatě je jasné, jak to vše bylo, a ono to mezitím bylo jinak a nikdy to nezjistíme, protože v tom bylo něco víc. Třeba něco nadpřirozeného.
Po přečtení každé povídky/strany mince jsem se trochu zastavila a chvíli o ní popřemýšlela.
I tak mi na tom něco chybělo, na tom konci každé z nich.
Šedé sako - Určitě super na rozjezd. Hned mě to chytlo. Musím ale říct, že se mi konec líbil nejméně.
Vítejte v Brownville - Rozhodně nejhororovější, víc jsem zmínila výše. Asi se mi líbila nejméně.
Doktor - Tohle bylo zajímavé a umím si představit takový případ v nějaké detektivce. Tím ale nechci říct, že to nestačilo i takto. Asi se mi líbila nejvíc.
Děvčátko - Tato se mi taky líbila. Pohled na celý příběh, kdy koukáte s "hlavní postavou" na to, co se děje naproti v bytě je takové mrazivé.

19.02.2024 3 z 5

Co žije v lesích Co žije v lesích Lindsay Currie

Sice název knihy vůbec neodpovídá příběhu, protože se téměř vše odehrává vevnitř, ale nevadí. Je to takový jednoduchý příběh, myšleno bez nějakých vedlejších dějových linek. Ale tedy já jsem se bavila. A zároveň bála. Od začátku zajímavé a napínavé, knihu jsem měla přečtenou brzy. Postavy jsem si ihned hodně oblíbila a loučilo se mi s nimi těžce. Kniha je sice pro děti a mládež, ale i já, které je trochu víc přes dvacet, jsem se bála, kór když jsem četla večer v našem starém domě a nad hlavou se mi ozvala rána, jak nahoře na půdě skočila kočka. Asi. Nepátrala jsem po tom. Rozhodně jsem oproti Ginny zbabělec :D Příběh je sice jednoduchý, takový, který se dá jakž takž předvídat, ale jenom protože mám za sebou už mnoho knih. Připomněl mi mou velmi oblíbenou Pátračku Gildu, kterou jsem v dětství četla, takže rozhodně knihu mladším čtenářům doporučuji! Mně se moc líbila, četla se sama, myšlenka pěkná. Navíc taková záhada může spojit pár lidí dohromady, mrk mrk.
Konec možná trochu uspěchaný.

18.02.2024 4 z 5

Stargirl Stargirl Jerry Spinelli

Knihu jsem si pořídila, protože ji někdo velmi doporučoval a popsal moc zajímavě. Obálku knihy jsem vnímala jako otřesnou, jako nějakou levnou knihu, co bude mít i levný příběh. Ale teď už asi chápu proč takovou obálku - protože je jiná, stejně jako Stargirl. Protože si myslíte, že si ji nevšimnete, ale všimnete právě proto, jak vypadá.
Krásná knížka, plná krásných mouder a vnímání světa, slovní obraty a popisy velmi nabité a nápadité, že vás to hladí po duši. Příběh zajímavý a jiný, mně se líbilo, že to nebylo z pohledu Stargirl, ale Lea, znělo to víc tajemně a mysticky. Ukazovalo to prostředí jaké bylo, ze Stargirl to dělalo nepolapitelnou záhadnou bytost. Její popis byl úžasný.
Prostředí školy a toho, jak je "nenormálnost" spíš kritizována bylo za mě dost realistické.
Sama to vnímám už dlouho a je to tak - být sám sebou je velmi odvážné.

27.01.2024

Rebuilt Rebuilt Alex Scarrow

Kdo by tušil, že se z prvního dílu, který byl takovým klasickým začátkem apokalypsy a útěkem před zvláštním virem, dopracujeme až k nemyslitelnému převratu a k docela zajímavému nápadu a myšlence. Mně přijde, že od prvního dílu, přes druhý až závěrečný, autor jen "roste". Netušila jsem, že se dostaneme až k takovému závěru. Každopádně doslov nutno přečíst!
SPOILER: Velmi originální, ale upřímně si moc neumím představit takový "život". Líbil se mi otevřený konec. Přemýšlela jsem o něm a dokonce se mi o knize zdálo. Došla jsem k tomu, zda přece jenom není lepší smrt, jak hlásal Leon, než nesmrtelnost, "uchování". Sice po ní touží každý, ale ve výsledku - je to tak skvělé? Ale jak říkala Grace a další, ten vir a jeho cíl nešel pochopit a popsat, to se muselo zažít. Zkrátka velmi zajímavá myšlenka, ale pro mě depresivní.

25.01.2024 3 z 5

Spolek nemrtvých holek Spolek nemrtvých holek Lily Anderson

Tuhle knížku jsem hrozně moc chtěla, protože co si budem, ještě víc jak anotace mě zaujala ta obálka. Čekala jsem asi víc Monster High - víc knihu pro mládež, takže vlastně příjemné překvapení.
Hlavní hrdinka je skvělá! A já si málokdy oblíbím hlavní hrdinku. Sarkastická, upřímná. Magie dává smysl - nelze čarovat jen tak, aniž by se ti to nějak nevrátilo. Téma vyrovnávání se se zármutkem. Vtip, vážnost, láska, přátelství.
Tentokrát jsem tedy zloducha odhalila, ale to bude tím, že už mám něco málo načteno.
Jindy si moc nevšímám, ale tentokrát hrozně bily do očí překlepy. June byla věčně Jane. Například.
Celkově kniha pro mě takový možná lepší průměr.
PS: (SPOILER)
Nejvíc ze všech lituju Greenwayovi.

13.12.2023 3 z 5

Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-6 Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-6 Elisabetta Gnone

Povedlo se mi ukořistit W.I.T.C.H. romány a teď i komiksy. Nadšení - jeden komiks odpovídá jedné knize W.I.T.C.H., takže to nejen čtu jako román, ale zároveň čtu i jako komiks. Pecka! SRDCOVKA!

18.11.2023 5 z 5

Super jednoduše: Bez masa Super jednoduše: Bez masa Zdeněk Pohlreich

Super jednoduše - bez masa je za mě ještě lepší než Super jednoduše. Tím, že mě tam zaujalo ještě více receptů než v té, kde je i maso.
Tyhle kuchařky jsou moje nejoblíbenější. Líbí se mi, jak jsou recepty super jednoduše popsané. A nejen to. I celkový design je super jednoduchý - ale méně je někdy více a zde to platí. Rozhodně velké plus je za mě u surovin, kde přímo VIDÍME, jak vypadají. Určitě velmi doporučuji obě Super jednoduše!

13.11.2023 5 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Upřímně - tohle mě nebavilo. Vtipné mi přišly možná dva komiksy, trefné asi taky dva, přišlo mi, že hodně z toho už je dost ohrané, koček moc nebylo, rady a pohledy na svět mi nic nedaly... Ale zase je pravda, že mladším to může třeba něco dát...

03.08.2023 2 z 5

Dcery Lamače kostí Dcery Lamače kostí Ted Dekker

Tak tady dávám 2/5 bodů, přestože děj byl možná i zajímavější než knihy, kterým jsem dala 3/5, ale já jsem se docela nudila. Může to být i tím, že před čtením této knihy jsem začala sérii od Roberta Bryndzy a čekala jsem na to, až mi přijde druhý díl.
Ani jedna postava se mi nezalíbila, možná maximálně Ricki, jejich chování mi přišlo neuvěřitelné a na konci i "pohádkové", jen jsem se modlila (haha, chápeme) abych už knihu dočetla a trvalo mi to fakt dlouhoooo. Některé věci opakující se a za mě zbytečně rozvleklé. Konec to zabil úplně. Zkrátka nemastná neslaná kniha, něco mi tam chybí.

30.06.2023 2 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

Uff... No tak tohle byl hodně výrazný kontrast oproti mé poslední (vlastně teď už předposlední) přečtené knize.
Myslela jsem, že dám ledacos, ale tohle... Musím se přiznat, že jsem nad knihou musela přemýšlet ještě pár dní než jsem šla psát "hodnocení" (svůj názor píšu ráda na každou knihu, co přečtu, hlavně pro sebe). V mé hlavě byl, a stále ještě je, chaos, zkrátka vlastně nevím, co si o knize myslet, jak své pocity z ní vyjádřit.
Asi začnu tím, že jsem na sebe byla pyšná, a byla jsem nadšená, že se mi podařilo tuhle knihu sehnat. Už jen protože chci víc poznávat tvorbu českých ( a slovenských) autorů. Zatím to vidím tak, že Češi mají takový svůj specifický rukopis. Možná je to i tím, že není třeba překladu. A asi skončím tím, že komentář Viléma Koubka na zadní straně desek knihy knihu asi vystihl nejlépe - "živé, divné, čtivé, zvrácené." Souhlasím. Víc asi nemám co dodat. Snad jen to, (SPOILER), že jsem asi prostě holka, co miluje happyendy... Ehm... Ale "šťastné " happyendy... :D Možná mi vadil i ten amulet, protože jsem prostě nedokázala přijmout to, že dokáže ovládnout tak 100%...
Proto se vzdám i bodování. (KONEC SPOILERU)

18.05.2023

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Od autorky jsem už četla Tam, kde ji našli, a díky tomu jsem se rozhodla pořídit i Případ Amelia. A nelituji...
O tomto příběhu budu ještě dlouho přemýšlet, přesně takové příběhy ve mně něco zanechávají a proto jsem dala 4/5. Baví mě ta propletenost. To, jak autorka po kouskách přidávala a odhalovala nové informace a střípky. Postupně vše dávalo smysl. I tak jsem ale konec nečekala.
Amelii jsem si hodně oblíbila a o to to bylo pak celé smutnější a silnější. Vlastně jsem si oblíbila i Kate. Trocha slz nechybělo.
Kniha je zajímavě sestavená - z pohledu Amelie, z pohledu Kate, i facebookové, emailové, SMSkové útržky a konverzace. Pohled Amelie je hodně školní prostředí a vztahy, a to mi trochu evokovalo "young adult" žánr. Taky mi to ale připomnělo, jaké dospívání je a že jsem ráda, že to mám za sebou.
Pohled Kate je samozřejmě dospělejší a vlastně takový detektivní. Sice jsem čekala něco jiného, to ostatně čekám skoro u každé knihy :D, ale nejsem zklamaná.

12.04.2023 4 z 5

Witch: Osudové pouto Witch: Osudové pouto Elizabeth Lenhard

Tak jsem si po letech odnesla zase nějaké věci uložené u táty a našla tam tenhle poklad. Jak já milovala W.I.T.C.H. ! Doprovázely mě velkou částí základní školy, kreslila jsem si je, dokonce jsem i jako malá "napsala" další "vedlejší díl" W.I.T.C.H...
Tuhle knížku jsem vyhrála, když jsem poslala obrázek Hay Lin a její babičky do W.I.T.C.H. časopisu. A že jsem měla plno časopisů! Bohužel mi byly vyhozeny, protože pro mou matku neměly žádnou hodnotu. Do teď je mi to líto. Do teď si vybavuju plno scén. O seriálu jsem věděla, ale v té době ho dávali na Jetixu a ten my neměli.
Bylo skvělé se zase vrátit do tohoto světa, i přestože mi táhne ke 30 letům :D A bylo to tak skvělé, že jsem splašila i další díly a moc se na ně těším. Tenhle poklad si dám do své knihovny.
Moc doporučuji, já jako malá tyhle holky milovala.

14.03.2023 5 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Anotace mě velmi nalákala, trochu mi připomněla anime Owari no Seraph. Díky hodnocením a komentářům na tuto knihu jsem neměla velká očekávání. To bylo dobře. Začátek byl super, už jsem to viděla na 5/5, ale postupně mě kniha přestávala bavit, až jsem knihu četla jen protože nerada knihy nedočítám, bylo mi jedno jak všechno dopadne. Pak to začalo být jako na houpačce, opět mě děj zaujal a já četla dál s větším zájmem, pak to opět kleslo, až tedy konec mě zase zaujal.
Johana mi začala vadit až ke konci, protože se hnala za pomstou úplně zaslepená a já ji v tom zas tak moc nefandila. Naoko se mi asi líbila nejvíc. Nicméně děj byl někdy předvídatelný, a pardon, ale ta romantická linka byla tak šíleně umělá, že jsem ji vážně nevěřila. Chvilku mi to přišlo jako vtip. Ten konec jsem trošku čekala a doufala v něj - v nějaký ten menší zvrat.
A pak ty "odběry krve"... Odjakživa se mi z nich dělalo nevolno a teď číst ty detailní popisy... Fuj, zase mě bolí ruka :D
Vlastně nevím, co si o knize myslet, originální mi nepřišla, a ještě jsem se nerozhodla, jestli chci v budoucnu zkusit i pokračování. Každopádně hodnotím jako průměr, 3/5.

06.03.2023 3 z 5

Bitva o Hex Hall Bitva o Hex Hall Rachel Hawkins

Tak série po cca 10 letech dočtena podruhé. Moje náctileté já tuhle sérii milovalo a moje dospělé já ji dál doporučuje.
SPOILER: A i když jsem si Archera aspoň trochu oblíbila, stejně je za mě Cal lepší :D

03.03.2023

Nezvěstná Nezvěstná Rachel Abbott

Váhám nad "bodováním"... Od knihy jsem čekala větší "wow" na základě velmi dobrého hodnocení i anotace, ale nakonec nevím, jak hodnotit.
Kniha má krátké kapitoly, což jak už jsem psala několikrát, je docela cesta k úspěchu, protože věta "ještě jedna kapitola" nabývá nových rozměrů. Pořád se něco dělo, pořád bylo plno akce. Nicméně na mě možná moc akce. Závěr? Knedlík v krku a chuť třást s knížkou, dokud se neobjeví ještě jeden konec!!
PS: Od kdy je jméno Jack málo obvyklé jméno?
A s tím hodnocením - budu hodná, přece jenom je to první přečtená kniha po znovupřečtení mé srdcovky Harryho Pottera.

10.02.2023 3 z 5

Ta, která prohraje Ta, která prohraje Liv Constantine

A sakra!
Moc se mi líbila Poslední paní Parrishová, díky které jsem začala číst knihy v tomto žánru a v tomto tématu. Pořád si myslím, že Poslední paní Parrishová byla lepší, ale to neznamená, že Ta, která prohraje je k zahození.
Stačilo mi pár prvních kapitol, abych se pořádně začetla a pak už to jelo. Chtěla jsem vědět, co bude dál, co se stane, zuřila jsem, musela jsem prostě číst dál, takže jsem to zvládla za jeden den.
Sice jsem si ze začátku říkala, že děj je až moc rychlý, vztahy se rozvíjejí moc rychle, ale nakonec jsem za to byla ráda, nepotřebovala jsem rozvinutější popisy. Celou dobu jsem nesnášela Piper, Lea, nechápala jsem to, že matka dá synovi po zadku a je z toho obří haló (zatímco plno dětí zažívá domácí násilí a nikdo s tím nic nedělá nebo nezmůže (viz například kniha Jestli to řekneš)), a pak, chvíli před koncem, mi najednou přišlo, že čtu úplně jinou knihu... Byla jsem naprosto zmatená...
Nicméně... Bohužel... (Teď možný spoiler) Když celou knihu o Piper nemáte valné mínění a o Leovi už vůbec ne, konec to nespraví, a spíš zajistí, že se cítíte zklamaní a podvedení, protože celou dobu fandíte Joanně a těšíte se na pomstu pro Piper (já vím, jsem hrozná) a ono je to celé úplně jinak. Nestačila jsem se vůbec rozkoukat a těžko jsem se z toho vzpamatovávala. A těch posledních pár vět... Cože...?!
Zkrátka.. Stejně jako u paní Parishové - Ne vždycky je všechno tak, jak se na první pohled zdá.

21.11.2022 3 z 5

Tuhá zima Tuhá zima Kim Faber

Moje první detektivka od severských autorů. Pro mě trochu jiná detektivka než obvykle čtu. Asi není úplně pro mě, místy jsem se trochu ztrácela, někdy jsem se ani nedokázala soustředit. Přesněji tohle téma není úplně pro mě. Mám ale i další díl a protože se mi jinak kniha líbila, přečtu si i ten.

17.11.2022 3 z 5