Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Tato kniha od Kundery mě oslovila asi nejméně, možná pro silný filosofický podtext, který jsem ve svém věku přibližně 19 let ještě nebyla schopna naplno pochopit. Krom toho jsou mi nohem bližší autorovy knihy z českého prostředí.

08.07.2013 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Skvělý příběh, který objasní historické pozadí konfliktů v Afghánistánu a taky způsob místního života předtím, než zemi ovládli islámští fanatici. Kniha se mi nečetla úplně lehce, ale ne, že by nebyla čtivá - šlo spíš o náročnost a vážnost tématu (někdy byla celkem depresivní, a tak se mi moc nechtělo pokračovat). Zjištění, že ne všechno dopadne dobře, a ne všechny chyby se dají napravit. "Pro tebe třeba tisíckrát" si budu dlouho pomatovat.

08.07.2013 4 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Trochu "civilnější" kniha než ostatní díla od Márqueze (mrtví se tam nebaví s živými a taky se tam příbuzným nerodí ještěrky), záležitost na jedno odpoledne.

26.06.2013 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Na Nemesis se mi líbilo, že kromě pátrání po vrahovi měla i pěkný příběh v pozadí (cikán Raskol a jeho milostný trojúhelník), u detektivek většinou krátce po přečtení zapomenu, kdo v knize vystupoval, tohle mi utkvělo aspoň částečně.

26.06.2013 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

U detektivek mám problém, že mi po přečtení dlouho v hlavě nezůstanou, a tak je to i se Sněhulákem. Děj dobře odsýpá, přečetla jsem jedním dechem, a Harry Hole je fakt sympaťák, ale hlubší dojem ve mně kniha nezanechala.

26.06.2013 3 z 5

Nazí Nazí Iva Procházková

Tahle knížka mě vůbec neoslovila. Je sice o teenagerech a pro teenagery, ale zdá se mi, že autorka vůbec nedokázala postihnout, jak se mladí chovají, jak mluví a co si myslí. Jediný příběh, který mě zaujal, byl ten o Niklasovi a Evitě, jinak nic moc.

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Čtvrtá kniha série mi připadala o něco rozvleklejší a méně dějová než předchozí díly, na druhou stranu se mi líbilo zařazení Jamieho mezi vypravěče (už mi nepřipadá jako takovej hajzl). Trochu mi vadilo, že se děj začal rozmělňovat mezi další a další postavy, a nezbývalo tak moc prostoru na mé oblíbence ze začátku. Mám dojem, že Martin se přes zařazování stále nových osob nemá šanci dohrabat do finále příběhu, a že bude plán stále rozšiřovat o nové díly (co si budem povídat, v jeho věku se trochu obávám, aby sérii vůbec dokončil). A kdyby umřel dřív, než budu vědět, jak to dopadne, tak to by mě fakt naštvalo.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

SPOILER SPOILER SPOILER !!!!! Krvavá svatba je NEJHORŠÍ, co se milovníkům rodiny Starků mohlo stát. Koukala jsem na to jak puk a nemohla jsem uvěřit. Asi nejnapínavější díl série.

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

SPOILER Taky jste si při čtení říkali, jaká je ta Sansa husa, že s Cleganem neutekla po bitvě u Černovody? Pořád doufám, že jejich "vztah" či jak to nazvat bude pokračovat, protože i přes to, jak je pitomá, je to moje oblíbená postava. Naštěstí se s věkem trochu zlepšuje, a asi je to Martinův záměr - aby bylo vidět, jak se vyvíjela.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Pro mě naprostá paráda, od dob Harryho Pottera jediná série, od které jsem se nedokázala odtrhnout ani ve tři v noci, knižní kocovinu mám i rok po dočtení pátého dílu.

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Ano, i já jsem si na konci pobrečela, a i když bylo vyprávění místy trochu zdlouhavé, výsledný dojem byl hodně pozitivní. Knížka je určena pro starší děti, ale nadchne i dospělé (možná dokonce víc).

Skvostná země Skvostná země Grace McCleen

Knížku jsem sfoukla asi za dva dny, hrdinka je moc sympatická a vyprávění z dětského pohledu je uvěřitelné, nicméně nemyslím, že by mi příběh utkvěl v hlavě na delší dobu.

25.06.2013 3 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Coelho v knížce v podstatě říká, že na prostituci není nic špatného a že skrze ní může šikovná holka přijít ke štěstí. Dokonce mi připadalo, že si ji idealizuje (hrdinka neměla se zákazníky vážnější problémy, většinou to vlastně byli slušní fajn chlapi, kteří si prostě potřebovali "orazit" a popovídat) a tudíž podává zkreslený pohled na něco, co rozhodně není růžové. Četlo se to celkem dobře, ale v kontextu Jedenácti minut moc nechápu autorovo moralizování v ostatních knihách.

Vítěz je sám Vítěz je sám Paulo Coelho

Tahle knížka mě vůbec nebavila. Příběh byl tak roztahaný, až se zdálo, že tam žádný není, asi do půlky jsem vůbec nepostřehla, že by se hlavní postavy někam pohnuly. Kromě toho byl plný moralistických kázaní, takže jsem knihu asi za půlkou odložila a dočítat se nechystám.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Filosofická pohádka. Pro mě trochu naivní.

25.06.2013 3 z 5

Vila Inkognito Vila Inkognito Tom Robbins

Úžasný příběh, který kombinuje realitu a podivné mytické postavy (bůžek-jezevec Tanuki) na pozadí Thajska a Laosu. Jedním z témat je etická rovina výroby drog: hlavní hrdinové nelegálne vyrábějí morfium výhradně určené klinikám pro nevyléčitelné pacienty. Lisa Ko raději opustí milované muže, aby mezi nimi nemusela volit. Snoubenec Lisy Ko se ožení s Thajsou prostitutkou, která touží odjet do USA a studovat literaturu. Moje první knížka od Robbinse - a rozhodně ne poslední.

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Upřímně moc nechápu tolik pochvalných komentářů, mně to místy přišlo tak pitomý, že jsem se smála nahlas. A to hlavně u přehnaných romantických pasáží (hrdinka byla prostě tak úchvatná, že ji všichni milovali). Nicméně, dočetla jsem až do konce, což taky o něčem svědčí. Na další díly už se ale vrhat nebudu.

25.06.2013 1 z 5

Slavnost Johna Saturnalla Slavnost Johna Saturnalla Lawrence Norfolk

Když jsem tuhle knížku četla, strašně jsem jakožto milovnice jídla litovala, že v dnešní době už pravděpodobně neochutnám nádivku z ptactva, kořeněné víno a další pochoutky, o kterých se autor široce rozepisuje. Ústřední příběh je sice romantika, ale "neuslintaná", takže jí skousnou i mužští čtenáři.

Tři povídky Tři povídky Truman Capote

Tři povídky byly mým prvním kontakten s Capotem a mile mě překvapily, jednoduché příběhy o příbuzných, se kterými Capote vyrůstal, jsou vyprávěny z pozice dítěte, tento způsob překvapivě nepůsobí šroubovaně, ale lehce a přirozeně.

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Ačkoliv mi byla hlavní hrdinka celkem nesympatická, celkový dojem z knížky byl skvělý. Líbil se mi hlavně způsob vyprávění z pozice dívčina souseda, skrze něj čtenář odkrýval informace z Hollyina života postupně a vlastně jen částečně, tomuto modelu dávám přednost před "vševědoucím vypravěčem". Taktéž pěkně popsaná atmosféra válečného NY.